Jana Eyrová

Jana Eyrová
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193309/jana-eyrova-193309.jpg 5 4306 4306

Děj románu významné anglické spisovatelky je zasazen do kopcovité yorkshirské krajiny se slatinami a vřesovišti a odehrává se v době viktoriánské. Vypráví teskný příběh lásky ušlechtilé, přímé a ač v mládí odstrkované, přece jen sebevědomé a statečné dívky, jež odchází od zámožného a milujícího muže, když zjišťuje, že jejímu sňatku s ním stojí v cestě závažná morální překážka...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , JHuslík

Jane Eyre , 1847

šneki
07.08.2019 4 z 5

Klasika, přesto velmi čtivá. Zajímavé, jak jsou některé postavy (Eduard Rochester, Jan Křtitel) morálně šedé, kdežto jiné jsoi docela jasné dobré/špatné.

marion111
31.07.2019 5 z 5

Klasika....

knihomolka27
29.07.2019 5 z 5

Moje nekonečná srdcovka

Theresa.2679
23.07.2019 4 z 5

Krásná a zajímavá kniha. Dobře napsaná, vtáhne do děje.

Tánička11
16.07.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Milovala jsem pana Rotchestra a nenáviděla Johna Křtitele, to je to, co dělá požitek z dobré knihy, vyvolává pocity, které jen tak neutajíme.

P.S.: Hezky jsem si pobrečela

Tantalis
14.07.2019 5 z 5

Krásný román, místy i trochu napínavý a strašidelný. Hezká starší čeština v překladu paní Fastrové z roku 1954. Místy delší popisy, ale jinak velice čtivé. Nejvěrnější filmové zpracování je jedenáctidílná britská minisérie z roku 1983 s T. Daltonem, kde se snažili dodržet fyzický vzhled postav, kostýmy i prostředí.

MOu598
28.06.2019 4 z 5

Rozsáhlý román v ich formě. Tři čtvrtiny jsem zhltla, pak jsem jen stěží louskala dlouhé věty.
O životě, víře, lásce hezké.
Citát:
"Zdá se jako vhodný cíl, že budu šťastná, a já budu šťastná."

akdar72
24.06.2019 5 z 5

Krásný příběh s romantickým koncem. Takové letní pohlazení. Nechápu, proč jsem ji tolik let odkládala.

J.Pepi
23.06.2019 4 z 5

Krásná kniha. Ze začátku jsem se bála jazyka, způsobu psaní a toho, že mi učitelka na čj celý děj vyspoilerovala. Bohu dík jsem se neměla čeho bát. Knížka je záživná, i přes velké množství popisných částí je velmi čtivá a člověk pochvilce zjistí, že je na sté straně. Postavy jsem si zamilovala. Líbilo se mi, že to nebylo jako v dnešních knihách, kdy se do postav zamiluju na první straně. Líbilo se mi, že mě občas štvali. Myslím, že jde o jednu z knih s reálnými postavami. Doporučuji všemi deseti!

ArwenAragorn
20.06.2019 5 z 5

Nádherná nadčasová kniha, kterou mohu číst pořád. Příběh Jany od dětství mě pohltil a dojímal. Její láska k panu Rochesterovi je neuvěřitelně dokonale popsána, kam se na ni hrabou některé současné romantické knihy! Viděla jsem víc filmů s touto hrdinkou a asi paradoxně se mi nejvíc líbil český černobílý film (nebo to byl seriál?) s Martou Vančurovou a Janem Kačerem.

janina74
11.06.2019

Tuhle přečtu klidně znovu a znovu.

Kory98
04.06.2019 5 z 5

Perla světové literatury, bez které si svoji knihovnu nedovedu představit. Proč je svět nespravedlivý? Proč se najednou malá holčička, které zemřeli rodiče a která se nikdy ničím neprovinila (leda tím, že si schovaná tajně četla) ocitá v místech, kde se nikdy neměla ocitnout? Doba dětství a mládí zocelily Jane natolik, že v dospělosti zvládá čelit ranám osudu a i na ni se jednou usměje štěstí. Pohnutý historický román od jedné z nepřekonatelných autorek a jednom úžasném dívčím charakteru.

Janicga88
31.05.2019 5 z 5

Nádherná kniha, dlouho jsem kolem ní chodila, že jsi přečtu a jsem z ní nadšená.. skvělý příběh:)

TipsyChipsy
27.05.2019 5 z 5

Klasika kterou musím ocenit jako nadčasové dílo. Dospívání mladé hrdinky mi připadá jako lekce výchovy, kdy Jana zpočátku hledá správné postoje, jestli být rebel, nebo pokorná a jak se správně zachovat. Při zrání v mladou ženu naráží na různé životní situace, kdy musí bojovat sama se sebou. Jednu chvíli jsem zjistila, že mně samotné, jako čtenářce, se z napjaté situace rozbušilo srdce a tak jsem si řekla, to je síla! Kromě toho je tato kniha nadčasová v tom, jak ukazuje člověka hledajícího směr a snažícího se žít v souladu s vlastním vědomím, nepodřizovat se ničemu, co by nebylo správné. Je to pro mladé i pro ostatní všechny lidi.

SoňkaSoník
22.05.2019 5 z 5

Tuhle knihu jsem si tenkrát vybrala do maturitního seznamu a určitě jsem udělala dobře! Kniha se čte vážně skvěle, s Janou Eyerovou jsem chvilkama sama dýchala, nemohla jsem knihu jen tak odložit, romantická v uvozovkách slaďárna, kterou jsem si fakt užila, kniha má své kouzlo, hloubku a taky něco k zamyšlení :-)

PhoebePollard
19.05.2019 5 z 5

Myslím, že ze všech románů z této doby, které jsem četla na mě tento příběh zapůsobil nejmocněji. Styl Charlotty Bronteové se sice nemůže srovnávat s uhlazenou prózou Jane Austenové, ale Jana mi byla od začátku velmi sympatická. A když odhalila to tajemství... uřímně jsem ji litovala, že se potom všem, čím si prošla, musí potýkat ještě s nčím takovým. právě kvůli této skutečnosti jsem si nikdy doopravdy neoblíbila pana Rochestera... Vřele doporučuji.

intelektuálka
12.05.2019 5 z 5

I já jsem se po letech znovu setkala s Janou - přemýšlím, zda ještě v literatuře je postava, která vyznívá tak kladně ...

Jana je sirotek, který i přes náročné dětství dokáže najít své místo v životě a naplnit si život láskou ...

Její cesta je kostrbatá - plná překážek a nepochopení - ale ona je bojovnice ...

Opět dílo, které má přesah do dnešních dnů a které pokládám za klasické - znovu se k němu ráda vracím a vždy Janě držím pěsti ... a doporučím.

Rossel
07.05.2019 5 z 5

Nečekala jsem to, ale tenhle román mě opravdu vzal za srdce. Děj není samozřejmě nijak zvlášť překvapivý, ale zpracování autorkou je perfektní.
Především bravurní postava Jany, upřímné a nespoutané dívenky, které se v dětství dostalo zejména krutosti a bezpráví. Přesto nezahořkla a nepřišla o svou svobodomyslnost a nezkrotnost. Je to hrdinka racionální, skromná a zásadová, ale vřelá k lidem a ke světu. Pracovitá a spravedlivá, velmi silná a přesto křehká. Na první pohled možná trochu šedá myš, uvnitř však barevná jako jarní louka. Přesto pořád velmi uvěřitelná a autentická.
Děj je hodně popisný, ale čtivý a procítěný. Charaktery obecně dobře prokreslené a prostředí skvěle vylíčené. Co dodat? Nedá se nedoporučit :)

PetuliX
06.05.2019 4 z 5

Opět další kousek z povinné četby.. přiznávám, že jsem se na dílo ani trochu netěšila.. ač jsem ho četla někdy na střední (cca rok 2013-14?) a již si nepamatuji všechny detaily, vím, že mě kniha velice nadchla.. asi by to chtělo re-reading.. o něco později jsem ji koupila babičce a musím říct, že i ona byla z děje nadšená a jsem moc ráda, že jsme o ní pak mohly společně pohovořit :)

SirIvan
03.05.2019 5 z 5

Příběh mě naprosto očaroval. Tohle si musíte přečíst!❤