Jana Eyrová

Jana Eyrová
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2323/bmid_jana-eyrova-IgG-2323.jpg 5 4354 4354

Jana Eyrová je sirota, ktorej krutý svet odopiera poznať lásku a teplo rodiny. Ona sa však nevzdáva a vytrvalo bojuje svoj veľký boj proti zlu a krutosti. Vďaka svojej energickej a nebojácnej povahe, duševnej sile a čistému charakteru prejde so vztýčenou hlavou peklom smutného detstva, nájde si slušné zamestnanie a životnú lásku. Svojou skromnosťou, múdrosťou a úprimnosťou sa jej podarí otvoriť si dvierka do srdca svojho zamestnávateľa – bohatého pána Rochestera. Ich láska môže naplno rozkvitnúť. Múry jeho domu však skrývajú mučivé tajomstvo, ktoré ich môže zničiť...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Petit Press

Jane Eyre, 1847

chodícírohožka
26.10.2022 5 z 5

Znovu jsem si přečetla Janu Eyrovou a tentokrát se mi líbila mnohem, mnohem víc než kdysi. Je to krásně napsaný romantický příběh, který si zaslouží nebýt zapomenut.

Veronika33
02.10.2022 4 z 5

Konečne som si prečítala originálnu verziu J.Eyre a musím povedať, že napriek pozretým niekoľkým filmovým adaptáciám a prečítaným knižným retellingov tohto diela, som bola prekvapená ako sa príbeh vyvíjal, príbeh Jany som poznala asi len do 1/2 knihy. Kniha ma bavila a napriek tomu, že bola napísaná už dávnejšie, veľmi pútavá.

Maky33
02.10.2022 5 z 5

Úžasný román.

Filomena1961
23.09.2022 5 z 5

Jana Eyrová je jednou z knih, ke kterým se člověk během života vrací. Uchvátí svým dějem, pohltí čtenáře a člověk prožívá život Jany a ztotožňuje se s hrdinkou románu. Kniha je napsána tak procítěně, že čtenáři je jasné - kolik tužeb, zklamání a bolesti musela autorka prožít, než napsala tento román, který je po takové době stále v oblibě.
Jednoznačně doporučuji.

martinaandulka
07.09.2022 5 z 5

Jana Eyrová je prostě klasika ke,které se ráda vracím. Moc milé čtení plné lásky, soucitu, nelehkých životních situací a souznění dvou dvou srdcí v jedno.

Hakate
28.08.2022 4 z 5

Emočně nabitý román, místy humorný.
Literární klasika..

Atekram
26.08.2022 5 z 5

Kniha, která má velkou sílu připoutat čtenáře ke svým postavám. Brontë je o mnoho temnější a syrovější než Austen. Mám ráda tu atmosféru viktoriánských vřesovišť s nádechem tajemna. Jana je hrdinka, která si i přes všechny křivdy, které se jí v životě staly, uchovává silného a svobodného ducha. Sice je mistrně skrytý pod naučenou maskou, v některých chvílích ale probleskne na povrch a když nakonec dostane prostor, je to jako vypustit ptáka z klece.
Také filmové zpracování nezaostává, moje nejoblíbenější je to poslední.

Scatnach
23.08.2022 5 z 5

Kniha je delší a jedná se opravdu o klasiku. Příběh je čtivý a Jana se opravdu stane vaší hrdinkou.

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Věděla jsem, že se mi bude příběh odstrkovaného sirotka Jany Eyrové líbit. Kdysi dávno jsem viděla i filmové zpracování, miluju temné a tajemné viktoriánské domy a to husí kůži nahánějící ticho v nich.
Nedávno jsem přečetla útlou knížečku Sirotek lowoodský, což je takový úvod a dalo by se říct první část celého příběhu Jany Eyrové.
Celý román jsem si pak střihla v angličtině, což bylo pro mě zprvu trochu krkolomné, než jsem si po pár desítkách stran přivykla na jiný jazyk, ve kterém jsem navíc už strašně dlouho nečetla. Proto jsem se s knihou babrala dost dlouho, hodně slov pro mě bylo nových nebo archaických, ale ani to mě nepřipravilo o čtenářský zážitek a kniha se mi velmi líbila!
Děj románu z roku 1847 je zasazen do anglického venkova viktoriánské éry. Příběh o strastiplné životní cestě sirotka Jany, její mladické ryzí lásce a silné vůli jít si vlastní cestou asi není třeba představovat.
Krásně napsáno, určitě si brzy zas pustím i film a někdy bych si příběh znovu ráda přečetla v češtině. Doporučuji všem, kdo máte rádi romantické příběhy s tragickým pozadím.

zuzankac
14.08.2022 5 z 5

Moje zamilovaná knížka. Vracím se k ní a zbožňuju ji. Když jsem ji četla poprvé, měla jsem menší trauma ze začátku (to s kamarádkou v sirotčinci), ale pak už je to lahůdka. Nechybí humor, láska, ani nějaké to drama a hrůza. Dokonalý příběh. Za mě mnohem lepší než Na větrné hůrce.

cca
10.08.2022 4 z 5

(SPOILER) (přečteno v angličtině) Ačkoli běžně romantické příběhy nevyhledávám, kniha se mi moc líbila. Na té klasice prostě asi něco bude :)

Na rozdíl od většiny názorů jsem ale asi nevnímala závěr stejně jako ostatní. Pro mě bylo strašně smutné, že promarnili tolik času a nějak jsem se přes to nedokázala přenést... Chápu, že to byla právě pointa příběhu, že hrdinové překonali všechny překážky a našli k sobě (tedy spíše ona našla) cestu a bylo to celé velmi dojemné, to ano. Přesto se ale nemůžu zbavit jakéhosi rozčarování, že to celé "odloučení" a následná tragédie byla vlastně zbytečná hloupost (zaviněná oběma stranami). Každopádně to ve mně rozhodně dojmy zanechalo, a o to jde především.

Michelleee
04.07.2022 5 z 5

Nádherný román. Jazyk je opravdu jiný, než jsem v dnešní době zvyklá číst. Spoustu zdlouhavých popisů, ale tahle kniha se mi četla skvěle. Musela jsem si čtení rozdělit a jsem ráda za tuhle další klasiku. Určitě přečtu znovu.

Ema24
13.06.2022 5 z 5

Velmi příjemná klasika, která se velmi dobře čte a měl by si ji přečíst každý!

Petass
30.05.2022 5 z 5

Další ze seznamu "klasika, kterou musím dohnat". Právem v tomto seznamu figuruje a jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Jazyk se od dnešních knih tolik liší a přitom se mi příběh četl tak lehce. Jana jako vzor neohrožené, soběstačné a "moderní" ženy, která se nevzdá svého snu. Příběh plyne pomalu a je plný popisů, což odpovídá době, ve které vznikl. Budete zoufale chtít, aby to s Janou dobře dopadlo. Nechte se vtáhnout a ukolébat klidným anglickým venkovem, bez spěchu a dnešních vymožeností, jen tak si knihu užijete. Doporučuji!

bookcase
16.05.2022 5 z 5

Nestárnoucí klasika, láska napořád.

maminaOlina
07.05.2022 5 z 5

Ano nemá chybu

Anavi8912
01.05.2022 4 z 5

Skvělá klasika, která stojí za přečtení. Krásný romantický příběh, který jsem poprvé četla před více než 30 lety. Viděla jsem některá filmová zpracování. Nejvice mě oslovil český černobílý seriál, kde Janu Eyrovou ztvárnila Marta Vančurová a pana Rochestera Jan Kačer.

Knižní střípky
21.04.2022 5 z 5

Není to kniha na pár hodin, je to hodně popisné, ten jazyk je opravdu jiný, než jsme v dnešní době zvyklí, ale pokud se naladíte na autorčinu notu, tak si vás příběh získá a stane se z něho láska na celý život, aspoň tak to bylo u mě, když jsem četla knihu kdysi dávno poprvé. Charlotte naprosto dokonale zachytila atmosféru 19. století, bodejť by také ne, když v něm žila. A na té knize je to prostě znát. Pro mě osobně byla vždy Jana Eyrová jedním z nejkrásnějších milostných příběhů všech dob a už teď vím, že za pár let se k ní zase vrátím.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

MarcoPolo936
01.04.2022 5 z 5

V úvodu knihy, kde je popisováno Janino dětství jsem byl skeptický, ale ukázalo se to zbytečné, záživné čtení hned od začátku. Jako každý jsem čekal na setkání J. E. a pana Rochestera.. Pan Rochester o dvacet let starší, mnohdy přísný, náladový,divoký ale se srdcem na správném místě, Ona obyčejná, skromná, ale sebejistá, a vědoma co chce.... Dva rozdílní lidé, kteří k sobě našli cestu... Kniha, která vás připoutá a dá vašemu srdci rozměr. Návrat Jany po úmrtí jeji tety zpět do Thornfieldu.. To vášnivé láskyplné vzplanutí mezi oběma, když ji Edvard požádal o ruku, než do kaštanu udeřil blesk a zlomil jej v půli bylo úžasné a zaryje se mi do paměti.. Po nesnázích při svatbě, a dále při příbězích na Blatech a nechutném návrhu Jana Křtitele Riverse v kapitole 34.. přišel neuvěřitelný závěr, který i tvrdého chlapa opravdu dojme, protože ten závěr je naprosto krásně napsán.....

LenaWirus
22.03.2022 4 z 5

Pan Rochester byl zpočátku sobecký, namyšlený a hrubý a litovala jsem Janu, že musí snášet jeho manýry. Na jeho obranu byl ale Jan Rivera ještě horší - toho jsem držela v nelibosti až do konce příběhu. Jana mě překvapila. Ačkoliv se zprvu zdála být zamlklá a poddajná, postupně si získávala sebevědomí a uměla v potřebnou chvíli vzdorovat. Příběh byl tedy velice zdlouhavý a popisný, mě to ale nepřekáželo. Nakonec jsem vzala na milost i pana Rochestera. A dočkala jsem se svého oblíbeného šťastného konce.