Jana Eyrová

Jana Eyrová
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29721/bmid_jana-eyrova-TAa-29721.jpg 5 4307 4307

Děj románu významné anglické spisovatelky je zasazen do kopcovité yorkshirské krajiny se slatinami a vřesovišti a odehrává se v době viktoriánské. Vypráví teskný příběh lásky ušlechtilé, přímé a ač v mládí odstrkované, přece jen sebevědomé a statečné dívky, jež odchází od zámožného a milujícího muže, když zjišťuje, že jejímu sňatku s ním stojí v cestě závažná morální překážka...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Jane Eyre , 1847

TerryDee
29.04.2018 5 z 5

Jana Eyrová je jedna z mých oblíbených knih. Jsem ráda, že jsem si na ni udělala čas a přečetla si ji znovu. Bylo to totiž milé zavzpomínat na jednotlivé osudy našich hrdinů - Jany Eyrové a Edvarda Rochestera. Teď se tedy můžu s velkým očekáváním pustit na její retteling Rozlet Gemmy Hardyové od Margot Liveseyové. A upřímně, jsem zvědavá a zároveň natěšená.

Francesca14
25.04.2018 4 z 5

Mám z knihy takovou spoustu dojmů, že mi chvíli trvalo, než jsem si je srovnala dost na to, abych mohla napsat komentář. Děj měl ze začátku trochu pomalejší rozjezd a zas tak mě to nechytlo, ale po tom, co Jane přijela na Thornfield jsem se nemohla odtrhnout. Oblíbila jsem si vypravěčku a obdivovala jsem její sílu, naději a klid a přála jsem jí šťastný konec. Knížka mě zaujala hlavně tím, že hlavní postavy - Jane i pan Rochester - byly zvláštní a neobyčejné a stejně tak i jejich příběh. Pan Rochester nebyl jednoduchý k zamilování si, ale o to víc mě jako postava zaujal, ani Jane nebyla nekomplikovaná, ale měla své kouzlo. Ke konci už mě příběh zase bavil o něco méně a chvílemi už mi to přišlo jako zbytečné natahování, ale z úplného konce jsem pak byla nadšená, protože jsem se celou dobu obávala, že to skončí katastrofálně. Kniha se mi líbila a určitě ji hned tak nedostanu z hlavy a časem si ji s radostí přečtu znovu.

Pajan28
16.04.2018 3 z 5

Janino dětství hezky napsané, ale pak... Postavy nesympatické a do čtení jsem se musela nutit a musím říct, že kniha mě velmi zklamala.

MinaHawke
07.04.2018 5 z 5

Moc hezký příběh, ve kterém to hlavní hrdinka nemá vůbec jednoduché, právě naopak. Ale i přes mnoho překážek kniha dopadne tak jak má.

IvcaIvet
04.04.2018 4 z 5

Klasika je klasika.. tato kniha mě opravdu obohatila..je propracovaná, tajemná a taky dosti náročná..nepřečetla jsem na jeden nádech a i tak musím uznat,že to stálo za tu trochu dřiny.
Bohužel musím také vzpomenout překlepy v knize,tady bych to nečekala..

ArwenEvenstar
01.04.2018 5 z 5

Klasika světové literatury. Děj měl sice pomalý spád, ale pro mě byl celkem napínavý. Často jsem se dokázala ztotožnit s hlavní hrdinkou, která se v životě pevně držela svých zásad, a to se jí nakonec vyplatilo. Jediné co mi vadilo, bylo velké množství překlepů v textu.

bigbabe
31.03.2018 3 z 5

Jsem z toho unavená. Skoro tak unavená, jako z Atlasovi vzpoury. Tím neříkám ,že to nebyl hezký příběh, ale strašně těžký. V určitých místech jsem měla pocit, že čtu tři knihy najednou, které se dohromady splácaly a mají společné hrdiny, ale ne pointu.
První, co mě nepříjemně naladilo byl styl tisku tohoto vydání, písmenka strašně malá, řádky hodně nahuštěné a poslední řádek tak nízko, že při čtení posledního řádku byste knihu museli držet pinzetou.
Prvních devět kapitol jsem docela protrpěla, skoro víc než u předcházející knihy, kterou jsem četla. Nemohla jsem se ztotožnit se způsobem výchovy a chování zde popisujícím.
Od desáté kapitoly to začalo být trochu čtivější, hlavně se začalo také trochu něco dít. Od myslím sedmnácté a pak čtyřiadvacáté a devětadvacáté kapitoly jsem právě měla pocit, že jsem najednou v jiných knihách. A i v těchto jsem měla pocit, že se nemohu ztotožnit se způsobem chování a rozhodování postav na základě konvenční upjatosti i kdyby to samotného člověka stálo život. Nemyslím, že moje nepochopení by bylo způsobeno stoletím, ve kterém žiji. Např. neměla čas se starat o dítě, protože se musela starat o manžela? Co dnešní ženy, které k tomu chodí do práce a nemají žádné služebné? (-:
V několika kapitolách na mě kniha byla moc duchovní.
Když to porovnám s o čtvrt století starší knihou Rozum a cit, je toto moc utažené a složité.

sgjoli
25.03.2018 5 z 5

Tuto knihu prožívám velmi silně, a to pokaždé, když ji čtu. A čtu ji opakovaně. Jana je moje oblíbená hrdinka, která si prohází mnoha útrapami a stejně jde nakonec dál, s hlavou vzpřímenou. Zároveň se autorce podařilo výborně vykreslit skvělou, místy temnou atmosféru, kterou si pokaždé moc užívám. A k tomu odhalování rodinného tajemství... prostě paráda! Miluji tuto knihu, je to jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.

Denisa153
23.03.2018 5 z 5

Jedno z nejkrásnějších děl klasické literatury.

Jessica007
22.03.2018 5 z 5

Krásný klasický román. Líbil se mi. Romantický, o lásce a nejen o ní. Hlavní hrdinka to tedy neměla vůbec jednoduché, knížka je i taková - řekněme místy ponurá, smutná. Jana se drží pevně svých zásad. Jak to vše dopadne? Přečtěte si.

Synysterka
18.03.2018

Četla jsem jako mladá holka několikrát a ráda se k ní vrátím.

Galadwen
17.03.2018 4 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy trochu s obavami, zda ji dokážu přelouskat. V tomhle ohledu jsem byla příjemně překvapená - tempo děje je sice pomalé, ale styl čtivý (na rozdíl od mnoha českých románů z 19. století). Postavy v rámci žánru ovšem tu a tam jednají proti veškeré logice a opravdu nechápu, co Jana měla na panu Rochesterovi - mně tedy zrovna nepřipadá jako "charakter" (pravda, není mi osmnáct jako hrdince). A setkání v domě Na blatech už je trochu moc velká náhoda, než aby působilo realisticky. Jinak ale mám z knihy dobrý dojem. Bohužel vydání z roku 1998, které jsem měla půjčené, se přímo hemží překlepy, doporučuji ke čtení zvolit raději jiné.

petrous90
13.03.2018 5 z 5

Povinná četba !!!moc hezká kniha :)

kikiodvi
12.03.2018 5 z 5

Pro mě jedno z nejpříjemnějších čtenářských překvapení vůbec!

Jsem ráda, že jsem knihu nečetla v rámci povinné četby, protože tenkrát bych si ji ani zdaleka tak neužila. Jana Eyrová je dokonalým obrazem doby svého vzniku, kdy ženy usilovaly o změnu svého postavení ve společnosti, zatímco jiní se stále drželi zažitých zvyků. Při čtení můžete naplno zapojit představivost (časté popisy postav i krajiny), to vždycky považuju za velké plus. Hlavní hrdinka Jana zaujme nejen svým nelehkým startem do života, ale i svérázným a upřímným vystupováním. Zároveň se drží svých zásad, i když si tím občas všechno pořádně zkomplikuje. Některé dialogy jsou úsměvné, ale musíme brát v úvahu, že je kniha skoro 200 let stará. Ve srovnání s dnešními romantickými příběhy na mě působí daleko upřímněji a emotivněji.

Tahle klasika rozhodně stojí za pozornost!

Christine97
12.03.2018 5 z 5

Pamatuji si, jak jsem si před pár lety vybírala knihy v rámci povinné četby. Z mnoha literárních děl, které se v seznamu vyskytovaly jsem si vybrala právě tento román. Ačkoliv romantické příběhy nepatří mezi mé nejoblíbenější, tato kniha byla pro mě příjemným překvapením. S hlavní hrdinkou jsem se v průběhu čtení dokázala mnohokrát ztotožnit, i přesto, že kniha pochází z poloviny 19. století. Až na místy zbytečně protahovaný děj hodnotím Janu Eyrovou jako nadčasovou klasiku, kterou stojí za přečtení, i když nepatříte mezi milovníky romantických příběhů.

Karcoolka2210
05.03.2018 5 z 5

S odstupom pár dní od prečítania píšem. Nuž toto je ozaj veľdielo a trvalo mi len 35 rokov, kým som sa k nemu dopracovala ;) Ale stálo to za to a myslím, že teraz som si to vychutnala dosýta. Super ozaj. Môžem len odporučiť pre všetkých čitateľov bez rozdielu.

marimari
22.02.2018 5 z 5

Krásná klasika, obraz anglické společnosti 19. století. Morálka, sociální postavení ženy, chudoba a bohatství, veřejné mínění, pokrytectví. Lidská podstata je pořád stejná a přetrvává i dnes.
Ke knize jsem se vrátila v rámci čtenářské výzvy.

Knižní střípky
21.02.2018 5 z 5

Další mé opáčko z dob střední školy. Po dvou Čapcích - Továrna na absolutno a Válka s mloky - jsem měla potřebu přečíst si nějaký poctivý starý dobrý romantický příběh. Přemýšlela jsem, k čemu se po letech vrátit a padla mi do rukou v mé knihovně Jana Eyrová. A opět jsem zjistila, že ani po letech pro mě neztratila své kouzlo. Mám ráda Janu a stále miluju pana Rochestera a moc jsem si užila pomalé tempo vyprávění, kde čas neletí jako zběsilý, ale hezky pomalu plyne.

85098211
21.02.2018 5 z 5

(audiokniha)
Klasická kniha v procítěné interpretaci Marty Vančurové se mi moc líbila. Vyprávění má v jejím podání klidné, volné tempo. Jedná se ale o opravdu krásný příběh, který je dobře napsaný. I černobílý český seriál mohu doporučit. Nechte se tedy aspoň na chvíli unést do světa, který se od toho našeho tolik liší...

Makaja
19.02.2018 5 z 5

Je to klasika, ve škole jsem jí četla jako povinnou četbu a nenadchla mě tak, jak by si podle všeho zasloužila. A tak jsem si řekla, že jí v rámci výzvy dám druhou šanci. Jenže ouha, nenadchla mě ani po letech. Není to špatné čtení, ale nevím, možná jsem tenkrát byla moc mladá a teď zase moc stará na to, abych pochopila proč se Jana chová tak, jak se chová. Nicméně i tak dávám pět hvězdiček, styl psaní je takový klidný a laskavý, přesto čtivý - a v mém vydání nejsou hrubky a překlepy, což je častý nešvar současných knížek, který mě dokáže neskutečně vytáčet (a když se objevuje i v dětských knížkách, to bych úplně vyletěla z kůže).