Jana Eyrová

Jana Eyrová
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29721/bmid_jana-eyrova-TAa-29721.jpg 5 4355 4355

Děj románu významné anglické spisovatelky je zasazen do kopcovité yorkshirské krajiny se slatinami a vřesovišti a odehrává se v době viktoriánské. Vypráví teskný příběh lásky ušlechtilé, přímé a ač v mládí odstrkované, přece jen sebevědomé a statečné dívky, jež odchází od zámožného a milujícího muže, když zjišťuje, že jejímu sňatku s ním stojí v cestě závažná morální překážka...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Jane Eyre, 1847

Jessica007
22.03.2018 5 z 5

Krásný klasický román. Líbil se mi. Romantický, o lásce a nejen o ní. Hlavní hrdinka to tedy neměla vůbec jednoduché, knížka je i taková - řekněme místy ponurá, smutná. Jana se drží pevně svých zásad. Jak to vše dopadne? Přečtěte si.

Synysterka
18.03.2018

Četla jsem jako mladá holka několikrát a ráda se k ní vrátím.

Galadwen
17.03.2018 4 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy trochu s obavami, zda ji dokážu přelouskat. V tomhle ohledu jsem byla příjemně překvapená - tempo děje je sice pomalé, ale styl čtivý (na rozdíl od mnoha českých románů z 19. století). Postavy v rámci žánru ovšem tu a tam jednají proti veškeré logice a opravdu nechápu, co Jana měla na panu Rochesterovi - mně tedy zrovna nepřipadá jako "charakter" (pravda, není mi osmnáct jako hrdince). A setkání v domě Na blatech už je trochu moc velká náhoda, než aby působilo realisticky. Jinak ale mám z knihy dobrý dojem. Bohužel vydání z roku 1998, které jsem měla půjčené, se přímo hemží překlepy, doporučuji ke čtení zvolit raději jiné.

petrous90
13.03.2018 5 z 5

Povinná četba !!!moc hezká kniha :)

kikiodvi
12.03.2018 5 z 5

Pro mě jedno z nejpříjemnějších čtenářských překvapení vůbec!

Jsem ráda, že jsem knihu nečetla v rámci povinné četby, protože tenkrát bych si ji ani zdaleka tak neužila. Jana Eyrová je dokonalým obrazem doby svého vzniku, kdy ženy usilovaly o změnu svého postavení ve společnosti, zatímco jiní se stále drželi zažitých zvyků. Při čtení můžete naplno zapojit představivost (časté popisy postav i krajiny), to vždycky považuju za velké plus. Hlavní hrdinka Jana zaujme nejen svým nelehkým startem do života, ale i svérázným a upřímným vystupováním. Zároveň se drží svých zásad, i když si tím občas všechno pořádně zkomplikuje. Některé dialogy jsou úsměvné, ale musíme brát v úvahu, že je kniha skoro 200 let stará. Ve srovnání s dnešními romantickými příběhy na mě působí daleko upřímněji a emotivněji.

Tahle klasika rozhodně stojí za pozornost!

Christine97
12.03.2018 5 z 5

Pamatuji si, jak jsem si před pár lety vybírala knihy v rámci povinné četby. Z mnoha literárních děl, které se v seznamu vyskytovaly jsem si vybrala právě tento román. Ačkoliv romantické příběhy nepatří mezi mé nejoblíbenější, tato kniha byla pro mě příjemným překvapením. S hlavní hrdinkou jsem se v průběhu čtení dokázala mnohokrát ztotožnit, i přesto, že kniha pochází z poloviny 19. století. Až na místy zbytečně protahovaný děj hodnotím Janu Eyrovou jako nadčasovou klasiku, kterou stojí za přečtení, i když nepatříte mezi milovníky romantických příběhů.

Karcoolka2210
05.03.2018 5 z 5

S odstupom pár dní od prečítania píšem. Nuž toto je ozaj veľdielo a trvalo mi len 35 rokov, kým som sa k nemu dopracovala ;) Ale stálo to za to a myslím, že teraz som si to vychutnala dosýta. Super ozaj. Môžem len odporučiť pre všetkých čitateľov bez rozdielu.

marimari
22.02.2018 5 z 5

Krásná klasika, obraz anglické společnosti 19. století. Morálka, sociální postavení ženy, chudoba a bohatství, veřejné mínění, pokrytectví. Lidská podstata je pořád stejná a přetrvává i dnes.
Ke knize jsem se vrátila v rámci čtenářské výzvy.

Knižní střípky
21.02.2018 5 z 5

Další mé opáčko z dob střední školy. Po dvou Čapcích - Továrna na absolutno a Válka s mloky - jsem měla potřebu přečíst si nějaký poctivý starý dobrý romantický příběh. Přemýšlela jsem, k čemu se po letech vrátit a padla mi do rukou v mé knihovně Jana Eyrová. A opět jsem zjistila, že ani po letech pro mě neztratila své kouzlo. Mám ráda Janu a stále miluju pana Rochestera a moc jsem si užila pomalé tempo vyprávění, kde čas neletí jako zběsilý, ale hezky pomalu plyne.

85098211
21.02.2018 5 z 5

(audiokniha)
Klasická kniha v procítěné interpretaci Marty Vančurové se mi moc líbila. Vyprávění má v jejím podání klidné, volné tempo. Jedná se ale o opravdu krásný příběh, který je dobře napsaný. I černobílý český seriál mohu doporučit. Nechte se tedy aspoň na chvíli unést do světa, který se od toho našeho tolik liší...

Makaja
19.02.2018 5 z 5

Je to klasika, ve škole jsem jí četla jako povinnou četbu a nenadchla mě tak, jak by si podle všeho zasloužila. A tak jsem si řekla, že jí v rámci výzvy dám druhou šanci. Jenže ouha, nenadchla mě ani po letech. Není to špatné čtení, ale nevím, možná jsem tenkrát byla moc mladá a teď zase moc stará na to, abych pochopila proč se Jana chová tak, jak se chová. Nicméně i tak dávám pět hvězdiček, styl psaní je takový klidný a laskavý, přesto čtivý - a v mém vydání nejsou hrubky a překlepy, což je častý nešvar současných knížek, který mě dokáže neskutečně vytáčet (a když se objevuje i v dětských knížkách, to bych úplně vyletěla z kůže).

SabioneGranger
13.02.2018 2 z 5

Musím se přiznat, že jsem se přistihla, jak dokážu spát s otevřenýma očima a přitom číst Janu Eyrovou. A tak jsem si řekla, že přeskočím pár stránek a snad mi nic neujde? Ano, nic mi neušlo. Opravdu jsem se snažila mít knížku ráda. Četla jsem třeba Na větrné hůrce, což se mi moc líbilo, ale tato kniha má tak příliš jednoduchý děj rozgajdaný na 500 stran, že vážně můžete přeskakovat strany, jak je vám libo a naprosto nic vám neujde. Ač musím přiznat, že začátek mě bavil, Janino dětství bylo kruté a byla to silná holka, co se uměla rvát se životem a jít si za svým. Ovšem od té doby, co potká Rochestra, se děj táhne a vleče a táhne... Jejich nekonečné nudné rozhovory u krbu byly naprosto nezáživné a připomínají latinskoamerické telenovely bez konce. Navíc jsem nepochopila, jak se jí, mladé holce, může líbit Rochester. 20 letý rozdíl by ani nevadil, ale takový negativní morous? Kniha by se hezky dala zkrátit na 200 stran a v tom případě by to byl takový klasický průměrný román.

vivienna
12.02.2018 5 z 5

..krásný román psaný lehkou rukou a vzletnou češtinou...

Nomia
11.02.2018 4 z 5

Sice nepatřím mezi ženy, které jsou celé říčné z pana Rochestra a už jen kvůli jeho osobě knihu bezmezně adorují, ale i tak si myslím, že Jane Eyrová stojí za přečtení.

Ano, na dnešní dobu jsou v knize občas nudnější pasáže a někdy lehce monotonní dialogy, ale i tak má kniha výbornou atmosféru a osobité kouzlo.

Celý příběh je v podstatě taková romantická pohádka, jak chytré ošklivé kačátko - i přes útrapy - ke štěstí a lásce nakonec přišlo...

katka94
07.02.2018 5 z 5

Krásný příběh o lásce :) Není k tomu co dodat, prostě tahle kniha je mojí srdcovou záležitostí. Tak krásný román už v dnešní době snad nikdo nenapíše...

Clea3112
03.02.2018 5 z 5

V podstatě nadčasová klasika, ve které lidský duch dokáže čelit nepřízni osudu, zachovat čistotu srdce a dojít ke světlu lásky, harmonie a sebepřijetí.

komin347
11.01.2018 5 z 5

Nádherná klasika :)

Tirisa
30.12.2017 5 z 5

Začátek knihy se mi zdál trošku pomalejší, i když i tak dost zajímavý s popisem poměrů v rodině Reedových a posléze i života v Lowoodské škole. Jany mi bylo často líto. Ve chvíli, kdy se ale dostala na Thornfield, už jsem se od čtení nemohla odtrhnout a teď koukám, že už mám i stažený film. Knihy i filmy z této doby mě prostě zatím ještě nikdy nezklamaly, takže vřele doporučuji.

PavlínaAlžběta
27.12.2017 5 z 5

Dokonalé dílo, od Charlotte Brontëové, které řadím mezi klasiky a které bylo i zfilmováno a ne jednou, nicméně filmy jsem neviděla ani nechci, mám svoji fantazii. Příběh z 19. století o mladé prosté ženě, která nebyla nadělená krása se změní život příchodem do nového zaměstnání v roli vychovatelky. Další důležitou postavou Edward Rochester nesnesitelný muž se šílenou povahou. Děj, včetně postav je propracován naprosto úžasně a velmi realisticky. Dojemný román plný romance, zápletkami, chvilkami napětí, drama i smutku. Závěr překvapivý... Kniha je psána tak nadčasovým, zvláštním a krásným stylem, že se toto dílo vryje každému čtenáři do srdce či podvědomí. Neobyčejný román od neobyčejné autorky.

Chesterton
20.12.2017 3 z 5

Film mě nemohl neuchvátit na přelomu dětství a mládí. Po letech jsem poslouchala audio, už to není ono:) navíc tento typ románů úplně nevyhledávám, ale svoje místo v mém srdci rozhodně má.