Jana Eyrová

Jana Eyrová
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31502/bmid_jana-eyrova-xk7-31502.jpg 5 4355 4355

Jana nepoznala rodičovskou lásku, krutí příbuzní ji umístili do sirotčince. Tam dívka žila v nuzných podmínkách, ale získala vzdělání. Jakmile dostane práci vychovatelky na panství pana Rochestra, svitne jí naděje na lepší život...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

Jane Eyre, 1847

KarinaB
15.04.2016 5 z 5

Asi do desáté kapitoly (ze třiceti osmi) jsem se s knihou trochu trápila, nevzbudila ve mně velký zájem, protože Janino dětství se mi zdálo rozepsané příliš dlouze. Nevím kdy a jak se to stalo, ale zničeho nic jsem se přistihla, že mě kniha najednou pohltila. Prostředí viktoriánské Anglie ve spojení s tehdy neobyčejným milostným příběhem mě nadchlo, o to víc jsem prožívala celý děj, který byl dle mého názoru absolutně nepředvídatelný. Dokonce jsem se v posledního stránkách smířila s nešťastným koncem [pozor, malý spoiler], jak výborně kniha gradovala, a hle! Popisy prostředí, citů a osobností byly dokonalé. Láska pana Rochestera a Jany se mi staly vzorem, naopak myslím, že osobnost jako Jan Křtitel se tam dokonale hodila. Z prvních nudných dojmů se stala kniha, v jejímž světě momentálně žiji a do které jsem se nezahleděla naposledy.
Malý bezvýznamný mínus dávám patrnému podílu náboženství v knize, v dnešní době už to prostě tolik nemám zájem chápat, ale je pravdou, že by bez toho možná ta kniha nebyla tam neobyčejná.

vikimi
29.03.2016 5 z 5

Knížka, která má pro mě duši. Obdivuji Charllote, jak na svoji dobu, dokázala vymyslet poutavý příběh s nadpřirozenem :)

viviann
29.03.2016 5 z 5

Nadherna kniha. Ctiva. Romanticka. Slzicka ukapla.

Ranuncul
12.03.2016 2 z 5

Mě se knížka teda moc nelíbila.Příběh sice pěkný,ale příliš natažený.Znovu určitě ne.

jewarix
09.03.2016 3 z 5

Krásný příběh jen se mi hůře četl.

ppetaa27
05.03.2016 5 z 5

Krása. Miluju anglickou historii a knihy z jejiho prostredi. Je to nadcasova knizka, ktera uchvati kazdeho. I film je dobre zpracovany, i kdyz o dost zkraceny. Rozhodne doporucuju. Jedna z mych nejoblibenejsich.

K.M
01.03.2016

Prima kniha a prima obě filmová zpracováni!!

petra4080
24.02.2016 4 z 5

Nádherná kniha i postava, doporučuji.
Výhoda - hodně stránek, na chvilku vydrží :-)

-Endy-
22.02.2016 4 z 5

Je to dobrý, pořád se líbí i mým studentům :-D A to už je dneska docela co říct ;)

Eaa
21.02.2016 5 z 5

úžasné dílo.. nechápu, že není v žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih :D

supr, už tam je :D

Unormalgirl
21.02.2016 5 z 5

Kniha mě skutečně nadchla. Je napsaná na úrovni, všechny postavy jsou detailně propracované. Jediné, co bych mohla vytknout je J. Křtitel. Není špatně propracovaný, to vůbec ne, ale některé ty jeho monology mi lezly krkem.
Jinak jsem byla unešená z Rochestera a z Jany. Oba si získali moje srdce.

Džena
20.02.2016 5 z 5

Tak perfektná a nadčasová kniha...

Viky007
14.02.2016 5 z 5

Jestli tohle nějaký knihomol nečetl, tak nemá právo nazývat se (hrdým) knihomolem.

Nádherná kniha! Hrozně se mi líbí vyváženost charakterů. Jana je taková křehká bytost, skoro jako nějaká víla. Tichá, vážná, hodná a rozumná. Pan Rochester je úplně jiný, ale spolu tvoří harmonii. Nejvíc se mi líbilo, jak ji oslovoval šotku, skřítku apod.
Zkrátka anglická klasika, která je věčná :-).

Lendie
07.02.2016 4 z 5

Anglická literatura :-). Co více k ní dodat. Četla jsem ji k maturitě a nehorázně moc mě nadchla.

Domuly
04.02.2016 5 z 5

Začátek knihy se mi moc líbil - nemilované osiřelé děvčátko v drsném prostředí. V knize bylo pro mě i dost nudných pasáží. Občas mi přišlo, že spisovatelka neví kudy kam a začala proto popisovat naprosto nezajímavou věc. Ovšem dialogy a celkově scény a období, kde je pan Rochester, jsou velice čtivé a moc se mi líbilo, jak se jejich vztah vyvíjel. Rozhodně jde o klasiku, která má zasloužené hodnocení a já se k němu ráda přidám.

zlatka2001
04.02.2016 3 z 5

Myslím, že je to už takový staromódní. Ten styl mi moc nesedí, i když příběh je určitě hezký a zápletka zajímavá. A musím se přiznat, že s mi film s Fassbendrem líbil víc.

MayaBu
03.02.2016 4 z 5

Jedna z knih ke které jsem šla s tím, že ji prostě nějak přelouskám, ať mám splněnou doporučenou četbu. Vyklubal se z ní ale zajímavý příběh s důkladně popsanými a propracovanými postavami. I mému patnáctiletému "já" se to zkrátka líbilo :) Přečetla jsem ji jedním dechem a vřele doporučuji.

domi88
02.02.2016 5 z 5

Jana Eyrová je nádherná. Kniha i bytost.

stolbice
27.01.2016 5 z 5

I po tolika letech, stoletích má kniha stále sílu...oslovit, nadchnout, dojmout, držet a nepustit. Čtení jsem delší dobu odkládala, protože jsem kdysi viděla film a tudíž mi tajemný prvek celé knihy nebyl skryt, ale to nevadilo. Je to krásný příběh a s chutí se teď znovu podívám na film, i když jinýma očima :-)

26e
27.01.2016 5 z 5

Jedna z tých, ktoré by som zaradila medzi Povinné čítanie pre každé mladé dievča...