Jana Eyrová

Jana Eyrová
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495021/bmid_jana-eyrova-Xrt-495021.jpg 5 4355 4355

Román významné anglické autorky vypráví jeden z nejlepších milostných a dramatických příběhů všech dob. Příběh v dětství ponižované a odstrkované dívky, ze které i přesto vyroste silná a sebevědomá žena – Jana Eyrová. Ta přichází jako vychovatelka na panství pana Rochestera a v tajuplném a děsivém domě prožívá svou osudovou lásku. Než si ale prosadí svou svobodnou vůli, bude muset prožít ještě mnoho strachu a utrpení. Klasické dílo anglické literatury už přes půldruhého století dokazuje, že žena dokáže mnohem víc, než kolik se od ní očekává.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Jane Eyre, 1847

miriamjaklu
06.01.2020 5 z 5

První část se dost táhne, ale těm trpělivým se to vyplatí pak vyplatí. Krásnééééé

MaggieR
05.01.2020 5 z 5

To bola teda,, jazda". Keby bola ešte zneužívaná tak je tam skutočne všetko. Toľko trápenia skoro ako skutočný život. Príbeh je zaujímavý nečakaný, postavy sú zvláštne ako to mám rada :) ale niečo mi bránilo sa do Jane Eyrovej vcítiť. Nedokázala som si nikoho obľúbiť, usmiať sa plakať - nič. Musím dať 5 hviezdičiek je to úžasná kniha mám voči nej úctu. Ale mne je vzdialená - skúsim o pár rokov :)

ivazik
03.01.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem četla vždy, když jsem byla nemocná, což bylo v mládí velmi často. Nikdy mě neomrzela. A TV zpracování s Martou Vančurovou a Janem Kačerem pak bylo třešničkou na dortu.

Lucka11
30.12.2019 5 z 5

Milujem Janu Eyrovú ! Taký príbeh lásky, odvahy, tajomna... Vzniklo toľko filmov, seriálov - to nebude náhoda :-D
Viktoriánske Anglicko to je moja slabosť.

lucievachovaxx
28.12.2019 5 z 5

Právě jsem dočetla tuhle knihu - četla jsem jí v angličtině ve zkrácené verzi. Chvíli mi trvalo, než jsem se do toho čtení dostala, protože číst knihu, v jiném jazyce než rodném, není úplně jednoduché. Od poloviny knihy se mi to četlo samo a moc se mi to líbilo! Určitě si tento příběh přečtu i celý v češtině!

befel
09.12.2019 5 z 5

Tu knihu miluji, četla jsem ji snad 5x.. nevím vlastně proč.. Je to v podstatě velmi fádní storka z doby viktoriánské Anglie, ale já ji budu číst pořád a pořád dokola.. Vždycky se mi po pár letech po ní zasteskne a já jí potřebuji znovu prožít..

Hanka_Bohmova
08.11.2019 4 z 5

Janu Eyrovou jsem četla už podruhé, věděla jsem, do čeho jdu, a její romanticky přepálené ingredience jsem snášela s trpělivostí jako nezbytnou daň za působivé popisy krajin a postavy, jimž v životě na něčem záleží.
Hrdinka mi k srdci ani napodruhé nepřirostla, dlouho jsem přemýšlela, jak svůj pocit vyjádřit slovy, nakonec mi pomohly zdejší komentáře. Hned ten první:
"Četla jsem tuto knihu v 18-ti, kdy jsem už měla pevné a jasné názory, a vyjádření autorky jako by bylo mým vlastním viděním věcí..."
Ano, je to "mladá" kniha. Jana má v sobě sebevědomí a sílu mládí, s jistou bezostyšností zkoumající, soudící a pronikající do osudů druhých. Také jsem takhle chytrá byla, zřejmě je to pro vývoj lidské bytosti nezbytné, ale nechtěla bych se do těch dob vracet.

Nemalé trampoty mi působil překlad. Samozřejmě Omega, bohužel v knihovně dlouhodobě jiné vydání dostupné nebylo, takže jsem se spokojila s vrabcem v hrsti. Dostalo se mi dost matoucího zážitku, velmi krásné a hladce plynoucí pasáže byly střídány gramatickými příšernostmi (vykíř), nesrozumitelnými větami a překladatelskými zhůvěřilostmi (John Křtitel), narazila jsem na dvě místa, v nichž pravděpodobně kus textu vypadl. A velice mě rušilo soustavné odřádkovávání přímé řeči po každé uvozovací větě, které vyvolávalo mylný dojem střídání mluvčích.
Nápadný nesoulad pozitiv a negativ překladu mě nutil pátrat (jinak jsem v tomto oboru ignorantka) a vypátrat, že pan Polák byl obviněn z plagiátorství a převzetí staršího překladu Jarmily Fastrové. Vykíř i John Křtitel zastupují zřejmě jeho vlastní umělecké vklady. Fuj.

matfan
05.11.2019 3 z 5

Hezky se čte, nicméně není 5o můj nejoblíbenější žánr. Čteno v rámci čtenářske výzvy.

1Maja1
02.11.2019 4 z 5

Prvních 200 stran jsem se nemohla začíst, děj byl pro mě zdlouhavý a nudný. Pak se to však změnilo a prožívala jsem s Jane její pouť s napětím a přáním šťastného konce.

anezka.mrz
17.10.2019 5 z 5

Božské

4444913
23.08.2019 5 z 5

Knížka kde je všechno.Odvaha,vytrvalost,tajemství,láska,oběť.Dobrý konec.Oblíbená věc.

šneki
07.08.2019 4 z 5

Klasika, přesto velmi čtivá. Zajímavé, jak jsou některé postavy (Eduard Rochester, Jan Křtitel) morálně šedé, kdežto jiné jsoi docela jasné dobré/špatné.

marion111
31.07.2019 5 z 5

Klasika....

knihomolka27
29.07.2019 5 z 5

Moje nekonečná srdcovka

Theresa.2679
23.07.2019 4 z 5

Krásná a zajímavá kniha. Dobře napsaná, vtáhne do děje.

Tánička11
16.07.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Milovala jsem pana Rotchestra a nenáviděla Johna Křtitele, to je to, co dělá požitek z dobré knihy, vyvolává pocity, které jen tak neutajíme.

P.S.: Hezky jsem si pobrečela

Tantalis
14.07.2019 5 z 5

Krásný román, místy i trochu napínavý a strašidelný. Hezká starší čeština v překladu paní Fastrové z roku 1954. Místy delší popisy, ale jinak velice čtivé. Nejvěrnější filmové zpracování je jedenáctidílná britská minisérie z roku 1983 s T. Daltonem, kde se snažili dodržet fyzický vzhled postav, kostýmy i prostředí.

MOu598
28.06.2019 4 z 5

Rozsáhlý román v ich formě. Tři čtvrtiny jsem zhltla, pak jsem jen stěží louskala dlouhé věty.
O životě, víře, lásce hezké.
Citát:
"Zdá se jako vhodný cíl, že budu šťastná, a já budu šťastná."

akdar72
24.06.2019 5 z 5

Krásný příběh s romantickým koncem. Takové letní pohlazení. Nechápu, proč jsem ji tolik let odkládala.

J.Pepi
23.06.2019 4 z 5

Krásná kniha. Ze začátku jsem se bála jazyka, způsobu psaní a toho, že mi učitelka na čj celý děj vyspoilerovala. Bohu dík jsem se neměla čeho bát. Knížka je záživná, i přes velké množství popisných částí je velmi čtivá a člověk pochvilce zjistí, že je na sté straně. Postavy jsem si zamilovala. Líbilo se mi, že to nebylo jako v dnešních knihách, kdy se do postav zamiluju na první straně. Líbilo se mi, že mě občas štvali. Myslím, že jde o jednu z knih s reálnými postavami. Doporučuji všemi deseti!