Jedenáct minut

Jedenáct minut
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419/bmid_jedenact-minut-l5I-419.jpg 4 1763 1763

Román Paula Coelha vypráví příběh o lásce a sexu, ale především je odvážným varováním před tím, co autor nazývá falešnými modely sexu.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Onze Minutos, 2003

michal2601
07.07.2022 5 z 5

Velmi inspirující čtení, doporučuji.

marcela3655
24.05.2022 5 z 5

Miluji tuhle jeho knihu

jitka4016
18.05.2022

moje druhá kniha od Coelho a opět se mi moc líbila......
potěší, inspirují, vedou k zamyšlení.......
až jsem překvapená, že příběh o jedné prostitutce může přinést /slovy autora/ tolik záložek-myšlenek, ke kterým se vrátím.....
co si více přát...
určitě doporučuji......
"Nejvíc a nejopravdověji člověk touží po tom, mít někoho blízkého. Pak se všechno dává do pohybu, muž a žena rozehrají hru, ale to, co předchází-ta přitažlivost, která je spojí-se nedá vysvětlit. Je to nezachytitelná touha ve své ryzí podobě.
Když je touha ještě ryzí, zamilují se muž a žena do života, váží si každičkého okamžiku, prožívají ho naplno a jen čekají, kdy přijde další požehnání.
Takoví lidé nikdy nespěchají, nechtějí běh věcí sami urychlit. Vědí, že nevyhnutelné stejně nastane a opravdové si najde svou cestu. A když to přijde, neváhají, nepromarní příležitost, neztratí ani jedinou čarovnou chvíli, protože si váží každé vteřiny."

parxel
29.04.2022 3 z 5

Název knihy Jedenáct minut odkazuje na "údajně" průměrnou dobou pohlavního styku. Těžko říct, zda toto číslo vychází z reálné studie nebo si ho autor tzv. vycucal z prstu. V každém případě hraje v této knize významnou roli sexualita.

Mě osobně nejvíce zaujala první část příběhu, protože byla taková neurčitá a nebylo jasné, kam se bude příběh dále ubírat. A to až do okamžiku, kdy se "Veronika rozhodla zamilovat".

Pak jsem měl pocit, že se příběh změnil v jakousi rádoby romanci a už mi nepřišel zajímavý. Samozřejmě nikomu neberu jeho iluze, ale osobně upřednostňuji střízlivější pohled na věc a to i v případě lásky a sexuality. Podle mého názoru byl zkrátka závěr trochu odtržený od reality.

Za mne tři hvězdy, protože konec mne trochu zklamal.

Janadvorackova
07.04.2022 4 z 5

Tak tohle bylo hodně zajímavé.
Začátek vyzní ploše, ale v průběhu čtení se do toho noříte. A chápete.
Tedy doufám :).

Lili
30.01.2022 5 z 5

Je až neuvěřitelný, že existují muži, kteří tohle dokáží cítit, pochopit a pak i vyjádřit. Klobouk dolů, Coelho.

***
„Na těch nejdůležitějších setkáních se naše duše domluví ještě dřív, než se setkají těla.“

„Láska není v druhém člověku, je přímo v nás: probouzíme ji. Ale abychom to dokázali, potřebujeme toho druhého. Svět má smysl, pouze když máme s kým sdílet své pocity.“

„Jaru nemůžeš přikázat: ,Přijď a zůstaň dost dlouho.‘ Nanejvýš ho můžeš požádat: ,Přijď, požehnej mi svou nadějí a zůtaň tak dlouho, jak to bude možné.‘ “

domiii97
28.01.2022 5 z 5

První kniha od Coelha. Těžko popsat, co jsem při čtení cítila. Je to až osobní a citlivé napsat svůj názor. Jak ironické, když si uvědomíme, že hlavní hrdinkou je prostitutka a ta nabízí své tělo za peníze. Co se týče těla, tak tam soukromí neexistuje. Ale co duše? A co má vůbec znamenat těch 11 minut? To zjistíte, když si knihu přečtete.
Nemyslete si. Není to jen příběh o prostituci, lásce nebo o pozemském životě člověka. Je to o něčem hlubším. Ten příběh, má předat daleko víc. Stačí si po každé kapitole zavřít knihu, podívat se před sebe a otevřít svou mysl a přemýšlet.

Blancheerka
12.01.2022 3 z 5

Očekávání jsou i u knih nebezpečná věc. Mohou často přinést zklamání nebo i rozčarování z díla, jeho obsahu nebo přednesu. To se mi právě stalo i u této knihy, kdy jsem nadšeně brala do ruky příběh o brazilské slečně, která vlivem osudu skončí jako štětka v evropském nočním klubu. Ač tento popisek nabízí lákavost pohnutého příběhu z prostředí spodiny společnosti, již před polovinou knihy zjistíte, že vlastně čtete Pretty woman po brazilsku a že vlastně existoval jistý důvod, proč jste nečetli harlekýnky... Co autorovi nemůžu odepřít, je hezký slovník a čtivý způsob psaní, díky kterému jsem dočetla i toto dílečko až do konce.

suchankovak
04.01.2022 5 z 5

Paula mám moc ráda. Jeho knihy mě inspirují a posouvají mě v životě dál. Tuto knihu jsem právě dočetla a lituju, že jsem to neudělala dřív. Často se musím zastavit nad některými pasážemi a jen přemýšlet, tak moc dobře jsou některé části napsané. Spisovatele genialita a životní zkušenosti z některých částí vysloveně srší a to to ani nejsou jeho zkušenosti. Velmi mě zasáhla Paulova poznámka v epilogu: "Mé mládí bylo časem extrémní svobody, důležitých objevů a mnoha výstředností, a období umírněnosti a represí, které po něm následovalo, znamenalo někdy až příliš vysokou cenu, kterou jsem za předchozí výstřelky musel zaplatit."

Martin2009
04.01.2022 5 z 5

Pokud není tato kniha čtivá, jak tu někdo poznamenal, pak už tedy nevím, co je. Je to čtivé, je to napínavé, je to hluboké. Je to velmi dobré.

EliBeatrice
18.11.2021 4 z 5

Opravdu výjimečné, upřímně mi z této knihy bylo v některých pasážích až špatně, jak podrobně a surově byla napsána. Ale zároveň se mi líbila její lehkost, nadhled a "rozpitvávání" lásky, ze všech úhlů pohledu. Některé myšlenky se mi vryly do paměti, i postavy byly velmi dobře popsány. Z nějakého důvodu mi to připomínalo Lásku za časů cholery, možná především tématem, ale i stylem...

helcavo
02.10.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Četla jsem ji již několikrát a stále mě nepřestává inspirovat.

JancaMia
13.08.2021 4 z 5

Můj nejoblíbenější román, hluboké životní pravdy na prahu osudu dvou životů.

DreamerX9
29.07.2021 3 z 5

Myslím si že knihy od toho autora je třeba číst když na ně přijde čas. Mě osobně kniha sedla díky myšlenkám a zajímavému tématu. Má to co do sebe a mnohé úvahy stojí za pozastavení. Příběh Marie nebyl možná až tak originální ale byl skutečný a měl hloubku. Rozhodně to stalo za přečtení

papaja
18.06.2021 3 z 5

Příběh, jako z telenovely, přesto se mi kniha líbila. Přečteno za den, ale nakonec jsem musela dát ***. Jediné, co se mi nelíbilo je, že autor mluví o falešných modelech sexu, aniž by všem rovinám zcela rozuměl a to mi dost narušilo celkový dojem z knihy. Možná něco slyšel od prostitutek, ale vždy je rozdíl pokud něco člověk dělá s někým, koho miluje. Odsuzovat praktiky, o kterých nic moc nevím, případně se mi nelíbí, je například jako homosexualita, která byla dříve tabu a nyní je pro většinu lidí naprosto akceptovaná.

Allys
26.05.2021 4 z 5

Svojím spôsobom zaujímavá kniha od známeho autora. V príbehu sú úvahy o láske, či už na fyzickej alebo duševnej úrovni, avšak čitateľ by na to mal byť naladený a mať otvorenú myseľ.
Hlavná hrdinka hľadá zmysel života a môžeme sledovať jej cestu, zážitky a vnímanie sveta okolo. Osobne som sa so žiadnou postavou v knihe nedokázala stotožniť, avšak pri mnohých dielach nemám potrebu sa stotožňovať, ale zistiť niečo o typoch ľudí, ktorých ani v okolí nepoznám :-)
Čo mi prišlo trochu nereálne, bol popis pracovného prostredia prostitútok vo Švajčiarsku. Nemyslím, že by to v skutočnosti bolo také ružové, hlavne keď hlavná hrdinka pracovala na niekoho, nie výlučne na seba.
Okrem hlavného príbehu, ktorý je vcelku jednoducho postavený, nájdeme definície lásky, ktoré stoja za prečítanie a zamyslenie. Kniha je rozsahovo menšia a je možné ju prečítať za chvíľu. Záver som čakala originálnejší. Dej je postavený hlavne na kontrastoch a úvahách nad nimy. Neľutujem, že som knihu čítala, nebude to však pre zarytých Coelhových odporcov :-)

Pavla-Adina
20.05.2021 3 z 5

Knihu Jedenáct minut jsem četla podruhé asi po sedmnácti letech. Stále bych se styděla o obsahu vyprávět, nebo psát tímto způsobem knihy osobně. Nyní už bych ale obsah chápala úplněji, jako bych až teď četla otevřenýma očima. Dodnes si některé úryvky týkající se životních rad a mouder této knihy pamatuji velmi živě, při prvním čtení jsem si je vypisovala.

AndulinaU
13.04.2021 4 z 5

Taková brazilsko švýcarská Pretty woman. Příběh ničím až tak zvláštní není, ale je tam plno hlubokých myšlenek, hlavně z deníku Marii.

Datermatis
24.03.2021 3 z 5

Pěkná, zdánlivě jednoduchá, ale přesto velmi hluboká kniha, ve které se každý může najít.

Lena79
16.01.2021 4 z 5

No, asi nebudu skalní fanynka tohoto autora...Knihu jsem sice přečetla celkem rychle, neodsuzuju ani knihu jako takovou, ale bylo tam něco, co mě rušilo.