Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296968/bmid_kladivo-na-carodejnice-DjN-296968.jpg 5 2775 2775

Román vypráví o čarodějnických procesech ve Velkých Losinách a v Šumperku v 17. století. Inkvizitor nechává upalovat ženy, u kterých se objeví nějaký náznak čarodějnictví, např. zaříkávání. Oběti postupně vybírá tak, aby zlikvidoval názorové odpůrce a bohaté lidi, jejichž majetek by se pak mohl zkonfiskovat. Přiznání vynucuje mučením. mezi oběti procesů se postupně dostanou i kněz a šlechtic, hájící nespravedlivě odsouzené a ukazující na nelidské metody výslechů. Podle románu natočil Otakar Vávra slavný film.... celý text

veamertl
21.09.2018 5 z 5

Její přečtení pro mě bylo přirozeným vyústěním zájmu o čarodějnické procesy. A rozhodně nelituji, jen to asi nebudu opakovat..Příběh o zvůli, moci a ne-moci, bezpráví, překrucování skutečnosti a natahování pravdy na skřipec..jak dobře to, nejen z našich dějich, známe..Těmihle praktikami se vyznačuje libovolná totalitní zvůle a je až hříčkou osudu, že kdysi trestali dobří křesťané a ti pak byli o několik století později sami trestáni..Každopádně napsáno je to mistrně, temná a chladná atmosféra bezmoci mě vtáhla a pohltila a vidět světlo na konci tunelu, pak byla celkem fuška:)

nameadel
17.09.2018 5 z 5

Nejdepresivnější kniha, kterou jsem kdy četla. A naprostý vrchol literárního zpracování nějakého příběhu. Kladivo na čarodějnice má tu "výhodu", že zpracovává opravdu velice zajímavé téma, které je ještě ke všemu podloženo skutečnými událostmi. Způsob, jakým dokázal Kaplický tento příběh odvyprávět je opravdu obdivuhodný (a co jsem tak vyčetla, losinské/šumperské procesy jsou popsány velice přesně). Za mě naprosto "skvěle" zachycený průběh ničení lidské psychiky a celé jedné komunity. Kniha je navíc velice čtivá. Nejradši bych tomu dala těch hvězd minimálně osmkrát tolik.
Jo a - je mi z toho smutno.

miloslava1386
07.09.2018 5 z 5

Přečetla jsem ji znova.Byla to hrozná doba, ale je to o lidech a jejich strachu z inkvizice. Na mučidlech se přizná každý.

sarka45
20.08.2018 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu v překrásném podání pana Rimského. Kniha je to krásná, nadčasová. Musím se ale přiznat, že jsem měla zprvu chuť to vzdát. Z obsahu mi bylo nesmírně ouzko a měla jsem stažený žaludek ze stresu. Je to velice sugestivní a to, co se dělo, bylo opravdu příšerné. Co všechno bylo spácháno ve jménu Boha. Vlastní svědomí umlčeli tím, že přeci nic se neděje bez vůle boží. Člověk vůbec nechápe, jak se to mohlo stát, jak tomu mohlo tolik lidí uvěřit. jak něco takového mohli dopustit. Někteří pro moc, pro peníze, jiní z lhostejnosti, ze strachu, z přílišné důvěřivosti, z hlouposti. Vytrvala jsem a nelituji toho. Je to skutečně velice krásný román a lidé by takové měli číst, aby si uvědomili, že musí přemýšlet o tom, co je jim předkládáno a ne všechno brát automaticky jako pravdu. A že musí zasáhnout, když se děje bezpráví, i když mají pocit, že se jich to netýká. Protože se může stát, že se jich to týkat bude a pak už bude pozdě. Je to těžké, překonat v sobě strach a bojovat za spravedlnost, proti zlu, ale je to nutné.

jadran
03.08.2018 5 z 5

Jak píšu k vlastnímu Václavovi Kaplickému, nejlepší historické romány jsou ty, které dokážou na konkrétních událostech z konkrétní doby ukázat to všeobecnější, nadčasové, co se třeba v určitých modifikacích znovu a znovu opakuje. To předvedl V. Kaplický v Táborské republice, to je smyslem Velikého Theatra a v nejkoncentrovanější a paradoxně i v nejkratší (dějově) a nejmenší (místně) podobě i v Kladivu na čarodějnice. Ti, co tady poukazují na Boha a víru bych chtěl upozornit, že zde je nakonec předvedeno, jak se dají zdeformovat a zneužít i ty nejlepší a nejušlechtilejší city a pokud někdo napadá katolickou církev, pak bohužel - čarodějnice pálili i jinak likvidovali i protestanti a to i v Anglii, nebo třeba i v korunní kolonii Massachusetts - viz Salemská aféra. Ono to není o náboženství, ale o zvláštní směsi fanatismu a brutální bezohlednosti, lhaní, prospěchářství a lhostejnosti či zbabělosti a dějiny nám přinášejí tuhle situaci, kterou Václav Kaplický popsal skoro až dokumentárním způsobem, znovu a znovu. Vždyť čím se liší hony na čarodějnice včetně jejich "vyšetřování" a trestání od moskevských procesů třicátých let nebo téhož z let padesátých u nás a v okolních zemích? A čím jsou svým způsobem dneska podobné fanatické kampaně odlišné? Metal Messiah připomíná agendu globálního oteplování, jak bych přidal ještě aktuálnější obdobu - kampaň MeeToo. Jsou oběti vypočítavých obstarožních zlatokopek, které mají už to lepší za sebou, zas tak odlišné od obětí Boblinga, nebo zde rovněž několikrát zmiňovaných Urválka nebo Vaše? Nikdo soudný se nebude zastávat onoho už od pohledu nechutného Wiensteina, ale co ta zbabělost jeho obětí (i tady je v zásadě jistá skrytá paralela vzhledem ke Kladivu na čarodějnice - teď se mně to netýká....) a jejich vypočítavost, která je stejně nechutná, jako fakt, že kromě těch pár oprávněných (namítnete, že čarodějnice neexistují, Weinstein a pár podobných ano - stejně jako skutečné a nejen opovrženíhodné sexuální obtěžování a vydírání) případů je tady balast dehonestace se snahou na sebe upozornit a vytřískat z toho, co se dá......Jistě, jejich oběti nikdo nemučí fyzicky a nebudou upáleni. Ale připravovat touhle cestou někoho o majetek a "mučit" ho duševně i třeba tím, že už nebude moct dělat to, co umí a má rád (nejvíc mně to popudilo trochu paradoxně v případě K. Spaceyho…) je přece v principu úplně stejné. V padesátých letech to byl senátor McCarthy, který využil pochopitelného a oprávněného strachu z komunismu k obdobné likvidaci řady zcela nevinných lidí, dneska jsou to všechny ty neznámé a často i neidentifikovatelné osoby a organizace s agendami životního prostředí, "lidských" práv či třeba oné politické korektnosti....v tom je síla literatury, tedy té kvalitní, že ukazuje, že tohle se už událo a ne jednou a co je nejhorší, v jiném hávu, s jiným ideologickým balastem se to vrací.

M-arta
01.08.2018 5 z 5

Nadčasový příběh o lidských charakterech a zneužívání moci.

archandelka
29.07.2018 5 z 5

Uffff, tak tohle byla nálož. Smrt tolika nevinných lidí a jedno obrovské vítězství ďábla, v podobě inkvizitora Bobliga - mimořádně odporné postavy. A přesně toto ďábel dělá: využívá těch největších lidských slabostí a nejhorších lidských vlastností, aby šířil zlo,bolest a neštěstí. A bohužel se mu to daří dodnes.

Bolomsson
20.07.2018 3 z 5

Tak tady půjdu trochu proti proudu. Více než na tři hvězdy to u mě není. Sepsáno je to brilantně a jazykem vytříbeným, to smekám, ale zhruba od poloviny už mě to nepřeberné množství odsouzení, procesů, mučení a nuceného doznáváni se začalo tak trochu nudit. Je to děsivé a člověk dnešní doby při čtení jen nevěřícně kroutí hlavou, v mém případě to bylo při poslechu(audiokniha), jak nespravedlivé ty procesy byly.
Jsem rád, že jsem si tuto známou knihu Kaplického přečetl-poslechl, ale zase až tak moc mě neuchvátila. Podruhé už bych to asi nedal. Mé hodnocení 70%.

MinaHawke
16.07.2018 4 z 5

Když si to člověk představí, tak brrrr, úplně mi přeběhne mráz po zádech. Je vidět, že nezáleží v jaké člověk žije době, vždycky se najdou zlí lidé.

haki34
16.07.2018 5 z 5

uff..ta bezmoc...dočteno se slzami v očích...mašinérie, kterou (ne)lze zastavit...nevinní lidi umírající krutou smrtí...a to zklamání...největší asi u Kryštofa Lautnera, zrazeného všemi...přátelé obracející se přátelům zády, aby zjistili, že ani tak si život neuchrání...

memento pro všechny... a je jedno, za co se hamižnost a zloba převleče..jestli za náboženství, nebo za něco jiného...

BlackBlade
12.07.2018 5 z 5

Je mi úplně úzko, když si vzpomenu na tento příběh, který je založen na reálných a historicky zdokumentovaných událostech, které se staly v okolí Šumperku. Skvělá kniha a skvělý film, to se musí nechat. Doporučuji, za mě rozhodně 5/5

Mirka2778
11.07.2018 4 z 5

Inkvizice pořádá hon na čarodějnice. Jsou mučeni a zabíjeni nevinní lidé, kteří mají odvahu se postavit nespravedlnosti, nebo alespoň mají majetek k zabavení.
Opakuji se, ale žijeme v nádherné, pohodlné době a málo si toho vážíme.

mazlak
29.06.2018 5 z 5

Tento příběh jsem vyděl snad již desetkrát ve filmové podobě, ale do samotného děje jsem se snad vcítil až při čtení této knihy. Jaká to musela být hrozná doba, kdy se člověk děsil čehokoli? Jak hrozně jednoduché bylo na sebe upoutat pozornost a jak kruté následky to pak přinášelo.

Zuziiik
19.06.2018 4 z 5

Chtěla jsem napsat něco duchaplneho, ale stale se zmůžu jen na sousloví "hustodemonskykrutoprisnej mazec"......

jarin58
04.06.2018 5 z 5

V této knize máme čarodějnické procesy jak na dlani.Při čtení není možné neprojevit soucit s tolika nevinnými oběťmi.Tahle kniha je dokonalé dílo.

gigi77
27.05.2018 5 z 5

Kniha je skvěle podaným svědectvím mentální negramotnosti, privitimismu a prospěchářské zhýralosti té doby. Ke knize je třeba přistupovat s dávkou trpělivosti a chutí pochopit myšlenkové pochody, které jsou pro dílo stěžejní. Nečekejte strhující děj, ale zlehka popsané kruté reálie.

Pistácie
24.05.2018 5 z 5

Tohle je neskutečně silné téma. O to hůř a emotivně se to čte, když si člověk uvědomí, že takové procesy a upalování "čarodějnic" existovalo. U mě to bylo o to emotivnější, protože jsem kraj Jeseníků a Petrových kamenů navštívila. V Jeseníku jsem dokonce navštívila expozici čarodějnických procesů, ze kterých šel docela mráz po zádech. A do toho, když si člověk přečte tuhle téměř autentickou knihu, tak je to opravdu zajímavé. Na film jsem zatím neměla nervy, ale věřím, že to zvládne málokdo. Mě už kolikrát stály vlasy hrůzou jen při čtení. Ale rozhodně je to těžké téma, které stojí za studování a přemýšlení.

JmenujiSeZuzla
20.05.2018 2 z 5

Této knihy jsem se dost obávala, už z důvodu, že na film jsem se nikdy ani neodvážila podívat. Bohužel mi ale i mnohokrát odstartovala čtecí krizi a často jsem chtěla knihu zavřít a už nedočíst. Byli části, které mne naprosto uchvátily, začetla jsem se, byly krásně zpracované a stránky mi ubíhaly rychlostí blesku. Avšak byly i části, které mě vůbec nebavily, plné zdlouhavých popisů a dějově nezajímavé. Chvílemi se mi i ztrácel smysl děje, protože jeden člověk hází vinu na druhého a tak dále a tak dále a nic se nemění. Když se však zamyslím, že takovéto tvrdé inkviziční procesy probíhaly a byli upalování nevinní lidé, zabaven jejich majetek a mučení které tomuto předcházelo - to je neskutečná podlost ze strany vrchnosti, která bohužel tyto procesy podporovala. Vžijme se ale opravdu do kůže těch lidí. Ten strach musel být úděsný. K Boblingovi jsem si utvořila takovou šílenou nenávist, jakou snad už dlouho u žádné postavy. Nechápu, že takovíto lidé opravdu měli i takovouto moc. Úděsné však je, že lidí jeho druhu tady jsou, budou a byli.Je potřeba proti nic bojovat, protože jak víme dokud nejde o život, jde o nic. V tomto případě však o život šlo. Konec mě naprosto dojal. Moc milé zakončení. S ohledem na vývoj celé knihy musím ale říct, že knihu si už pravděpodobně nikdy nepřečtu znovu. Byla to zajímavá zkušenost, dostat se více pod kůži situaci ze 17.století, ale mrazí mě už z toho názvu. I když musím uznat nadčasovost knihy, což je zrovna vlastnost, která mě moc potěšila.

Enthu
10.05.2018 4 z 5

Kniha, do které jsem se tak začetla, že mi čas velmi rychle utíkal, aniž bych si toho byla vědoma. Hrozné na ní je, že je podle skutečnosti. Ta má vzniklá nechuť s inkvizičními procesy, nenávist k vrchnosti. Ale chování tehdejších lidí lze na jednu stranu pochopit. Strach, že zrovna já jsem spolčen s černou magií, nedělat nic divného, nezprotivit se Bobligovi…

Rawen616
04.05.2018 5 z 5

Hodně silná kniha o naprosté bezmoci obyčejných lidí a neochotě mocných zastavit zlo, dokud je čas. Mučení, teror, vynucená přiznání, likvidace přednostně vlivných a bohatých...Zlo přichází vždy stejně. Nejdříve se vznešenou myšlenkou o ochraně, očistě a bezpečnějším světě a končí to hromadou mrtvol. A je jen na nás jestli to dopustíme, viz citace z knihy:
"Tyranům a lotrům se vždycky dobře žije mezi hlupáky"