Kód růže

Kód růže
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484499/bmid_kod-ruze-awt-484499.jpg 5 218 218

Rok 1940. Zuří druhá světová válka a Británie se připravuje k boji s nacistickým Německem. V zámečku Bletchley Park je založeno speciální kryptografické pracoviště, kde se ty nejbystřejší hlavy učí dešifrovat tajné informace nepřátelských vojsk. Energická Osla, dívka z dobré rodiny, je krásná a bohatá a zdánlivě jí nic nechybí. V hloubi duše však touží prokázat své schopnosti a inteligenci. Naopak neústupná Mab pochází z chudé londýnské čtvrti a touží si především najít výhodné manželství. Domácnosti blízko Bletchley Parku, které mají volné pokoje, u sebe musejí z nařízení vlády ubytovat zaměstnance kryptologického štábu, a tak se tyto dvě zdánlivě odlišné dívky ocitnou v jednom pokoji. Při práci se spřátelily, ale stačila malá roztržka a přátelství vzalo za své. Uplyne několik let, je rok 1947 a v Británii se chystá svatba královny Alžběty s princem Filipem. Beth žije uvězněná v psychiatrické léčebně, protože se údajně „zhroutila“. Ve skutečnosti byla nespravedlivě obviněna a zná temné tajemství – že v Bletchley Parku působil zrádce. A právě ten se postaral, aby byla „uklizena“ do ústavu. Na světě existují jen dva lidé, jimž Beth důvěřuje natolik, aby se na ně obrátila s prosbou o pomoc. A tak se nakonec dávné přítelkyně opět setkávají, tentokrát aby společně pachatele dopadly. Děj knihy vychází ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

The Rose Code, 2021

laura
27.09.2022 5 z 5

Tři ženy...
Tři přítelkyně...
Tři osudy...

Rok 1939 - v Evropě zuří válka a v Anglii se nachází utajené sídlo, kde vláda soustřeďuje všechny, kteří by mohli pomoci v boji proti Hitlerovi... A tak se setkává jemná, osamělá Osla, drsná, uzavřená Mab, a zakřiknutá a týraná Beth. Ze zdánlivě nesourodé trojice se stanou přítelkyně, které k sobě poutá temné tajemství, o němž se nesmí nikomu zmínit - až do chvíle, než je rozdělí zrada...

Já vím, že je válka! Já vím, já vím! Jenže zároveň s ní se odehrává ještě něco dalšího - život. A většinou se odvíjí dobře až do chvíle, kdy se najednou zastaví.

O šifrách, láskách, nenávistích. O kryptoanalýze, nezměrném úsilí, zápalu, o docela obyčejných věcech mezi tím, o bolesti, která vás rve zaživa na malinkaté kousíčky - a nikdy nepřestává, i o naději, křehké a zoufalé. O zradě, osamění, intrikách i chybách, jichž se dopouštíme a které zřídkakdy můžeme napravit. O tom, že nejtěžší jsou ty okamžiky těsně předtím, ta chvíle, která rozhodne...

Proč a kdyby. Dvě nejbolestivější slova na světě...

Bolavé, kruté, napínavé a čtivé tak, že těch téměř 650 stran doslova vdechnete. Úžasný, dechberoucí příběh, na který dlouho nezapomenu. Od Kate Quinn to nejlepší - zatím. Věřím, že až napíše novou knihu, nejspíš opět překoná sama sebe.

Jedna jiskra zhasne
a po ní další, snad
příliš křehké
aby přes lítost mohly plát...

Krásné!

Mandlevest
23.09.2022 5 z 5

Zase jsem se přesvědčila, že tato paní autorka píše opravdu výborně. Má dar, že Vás obohatí spoustou zajímavých informací,ale ani na chvíli nemáte pocit, že by nudila anebo zdržovala příběh. A že si ho užívala, a já s ní, na více než 600stech stranách:-). A potom ty její hrdinky, ty já prostě můžu. Plnokrevné, zajímavé, tajemné, milující i milované. No, užila jsem si tento napínavý příběh na maximum a zvědavost mi nedala, abych nezjišťovala, jak je na tom autorka s další knihou. Už vyšla, hurá. Snad (určitě) se brzy dočkáme i překladu od (jako vždy) skvělé Lenky Faltejskové.

Polík
16.09.2022 4 z 5

Velmi poutavě napsáno, krásný popis tehdejší doby, oblečení, chování, stylu. Žádná jednoduchá oddechovka, ale opravdu propracovaný a lehce špionážní román.

Šánka
14.09.2022 5 z 5

Pokud máte obavu z 650 stran, což není rozhodně málo, je úplně zbytečná. Vypravěčský styl autorky je naprosto strhující a velmi čtivý. O tom jsem se přesvědčila již v Alicině síti i v Lovkyni.
Osla, Mab a Beth tři velmi odlišné dívky, které neměly mnoho společného, přesto se z nich staly přítelkyně, když za války v Bletchley Parku pomáhaly dešifrovat tajné informace. Jejich přátelství však narušila zrada...Ten příběh má v sobě takový náboj, je napínavý, dojemný, dějově bohatý s krásně vykreslenými charaktery všech postav. Já nemusím špionážní romány, šifrování, kryptografii, Enigmu, to vše nemusím, pokud o tom ale nenapíše Kate Quinn :-).
Výborný román, pro mne z letošních historických jeden z nej, doporučuji nevynechat autorčin doslov, ve kterém mnohé postavy z příběhu ožívají.
Holky z Bletchley Parku, strávila jsem s vámi pár skvělých dnů, budete mi scházet....

AlenaF
08.09.2022 5 z 5

Výborná historická fikce, napínavé, čtivé.

nada3314
05.09.2022 5 z 5

TRAMTADADÁ…. pozor, pozor a je to tady – za mě jednoznačně KNIHA ROKU 2022. Je fakt úžasná, skvělá, nechybělo jí nic, četla se sama, dech beroucí, tohle nemůže nechat chladného nikoho.

Anotace i obálka prozradí vše podstatné, další podrobnosti bych raději nezmiňovala, opravdu ten zážitek stojí za těch 655 stran. Někomu se to může zdát hodně, ale mě to nedalo a měla jsem přečteno za 3 dny. Tak moc mě hlavní hrdinové vtáhli sebou do děje, že jsem nemohla ani nechtěla přestat číst.

Tři nadějné kryptografky.
Tři nerozlučné přítelkyně.
A jedno životu nebezpečné tajemství.

Osla, Mab a Beth
Každá je jiná, každá pochází z jiné společenské vrstvy a přitom si všechny 3 najdou k sobě cestu. Všechny tři budou pracovat v BP, sídle používaném jako centrum prolamování kódů během II. světové války. Osla tam pracuje jako překladatelka. Mab umí stroje opravit a Beth (kryptografka) zapáleně prolamuje šifry.

Moc se mi líbilo, jak autorka dokázala do příběhu vměstnat spojení s Britskou královskou rodinou. Princ Philip vévoda z Edinburghu tady hraje docela velkou roli a moc mě jeho soukromí bavilo. Ponouklo mě to i k tomu, že si o Alžbětě a Philipovi ještě něco přečtu.

Je to moje první čtení od autorky, ale už teď vím, že není poslední. Je mi to jasné, že teď budu knihu doporučovat, kudy budu chodit, ale pokud, byste si měli letos přečíst jednu historickou beletrii, tak by to měla být určitě tato…

Překvapil mě i doslov, co je fikce a kdo je skutečný, tohle jsem opravdu nečekala a i slzička mi ukápla. Budu doufat, že si román užijete stejně jako já.

Carol1122
01.09.2022 5 z 5

Nádherný, dechberoucí, skvěle propracovaný, a přesto nezapomenutelný historický román z pera mé oblíbené spisovatelky. Pokud jsem si myslela, že po přečtení každé její knihy zařadím příběh vždy na top 1, tak po Kódu růže musím uznat, že opět knihu posunu před všechny ostatní na první místo v žebříčku nejlepších historických románů.

Příběh je opravdu čtivý, a to tak, že pokud si knihu vezmete s sebou do práce a ráno se v metru do knížky začtete, přejedete stoprocentně stanici, kde máte vystupovat. Postavy jsou tak propracované a skvěle vykreslené, že jim na každé stránce fandíte a doslova s nimi příběh prožíváte (i nahlas, pokud nadáváte a fandíte jak na zapas v televizi).

Kate Quinn do vět vkládá navíc úžasný vtip, barvité líčení i neskutečné a nečekané zápletky, při kterých mi opravdu zůstala pusa dokořán. Knížka má něco kolem 650 stran, ale utečou vám tak rychle, že budete přemýšlet, jestli se do ní nepustíte znovu. Navíc se dozvíte něco nového a zajímavého z kousku historie románovou formou.

Po přečtení tohoto příběhu si navíc říkám, že pokud by tato kniha byla zfilmována, šla bych stoprocentně na premiéru. Nemůžu jinak než doporučit všemi 5 nebo 10 :) Budu se moc těšit na další příběhy od Kate!

Katania
01.09.2022 5 z 5

Dechberoucí! I když je kniha delší, prostě stojí za to!

zdehan
27.08.2022 5 z 5

Moc Pěkná kniha která se čte sama nebylo možné se od ní odtrhnout.

Evaho73
26.08.2022 5 z 5

Kód ruže je komplexne prepracovaný špionážny román so strhujúcim a tajomným dejom, originálnym štýlom literárneho jazyka a fascinujúcimi postavami.
Charakter troch hlavných protagonistiek sa postupne vyvíja, všetky majú svoje pozitívne i negatívne stránky osobnosti, čo sa veľmi hodí pre jednotlivé dejové zápletky a ich následne vystupňovanie.
Autorka používa dve časové línie súčasnosť a niekoľko rokov späť počas druhej svetovej vojny. Súčasná časová línia je kulisou pre vytvorenie jedinečného vystupňovania hlavnej zápletky príbehu, zatiaľ čo tá minulá rozpráva celý príbeh od chvíle, keď sa hlavné postavy prvýkrát zoznámili. V rozprávaní autorky je isté fluidum, ktoré na čitateľov pôsobí celým príbehom veľmi prirodzene a hlavne v nich navodzuje pocit reálnosti. Dej ma tendenciu pohltiť pozornosť čitateľa už od prvej strany tak, že nebude mať pokoj, kým to nedotiahne do konca príbehu. Vrelo odporúčame pre fanúšikov historickej fikcie.

tami1
24.08.2022 5 z 5

Úžasná kniha!
Bolestné události druhé světové války, které nám autorka servíruje z pohledu schopných, silných žen, nás zavedou do tajného kryptologického štábu v Bletchley parku. Osudy žen a mužů, kteří prolamovali válečné šifry, jsou promítnuty na pozadí překotných válečných let způsobem, kterému nelze nic vytknout.

Nejlepší historická fikce, kterou jsem v poslední době četla.

DOPORUČUJI!!!

Gabusza
22.08.2022 5 z 5

Moje první kniha od Kate a musím říct, že je perfektně propracovaná.
Příběh tří přítelkyň, které nastoupí do kryptografického pracoviště v Bletchley Parku v Británii,
aby prolomovaly tajné válečné šifry během druhé světové války.
Každá je svou povahou jiná, ale zároveň jsou všechny oddané své práci a musí držet státní tajemství o tom, kde pracují.
Během svého válečného života poznávají své lásky a zamilovávají se, zažijí bombardování a osud je u některých z těchto dívek dost krutý, jednu z nich, Beth, na konci války uvězní zrádce z Parku do psychiatrické léčebny a její kamarádky jsou nuceni pomoci Beth a společně zjistí a vymyslí tajný plán na toho, kdo zradil!

Za mě je kniha velmi obsáhlá, i když má 650 stran, je čtivá, prolamují se v ní dvě časové linky a stále se něco děje.
Fascinuje mě, že je příběh psaný podle skutečnosti a některé postavy ještě skutečně žijí.
Dozvěděla jsem se třeba, jak fungovaly šifrovací stroje, různé prolomovací kódy, jak to vůbec vše za války v Bletchley Parku fungovalo.
Na konci knihy v epilogu mě také překvapily určité události, které jsou spojeny s Britskou královskou rodinou.

Fidibus
20.08.2022 3 z 5

Příběh hezký, i když vlastně sledujeme osudy tří mladých dívek, jejich milostné vztahy a samozřejmě děj o dešifrování a Enigmě. To přerušuje poválečná dějová linka, vesměs ze sanatoria, kdy se nakonec vše vyřeší. Bohužel mi to přišlo hodně dlouhé, místy jsem se ztrácela v postavách a ne zcela důležitých odbočkách. Čtivější mi připadala poslední čtvrtina.

SumýšIrena
09.08.2022 5 z 5

Zhltla jsem ji za dva dny. Příběh se mi hrozně líbil. Jen ve třetí čtvrtině, při rozchodu tří přítelkyň, mě bavil o něco méně. Ale ten konec, ten to zase napravil. Jak do sebe všechno zapadlo, prostě nádhera. A nejvíc mě dostalo, že většina postav byla skutečná.

Zdenas5
02.08.2022 5 z 5

Paní Kate mě ani tentokrát nezklamala. V nové knize se zaměřila na kryptografické pracoviště v zámečku Bletchley Park. Příběh vychází z reálných událostí a postavy jsou inspirovány skutečnými zaměstnanci BP. Hlavní hrdinky jsou sympatické, obdivuhodné a skvěle se doplňují. Je neskutečné, co všechno byli tito lidé ochotni pro svou práci obětovat a jak málo se o nich i dnes ví. Líbilo se mi i propojení s princem Filipem, budoucím manželem britské královny.
Prostě a jednoduše dobré čtení a už se těším na další knihu.

ydnac
28.07.2022 5 z 5

STRHUJÍCÍ A FANTASTICKÁ KNIHA :-)

Beth, Mab a Osla.
Tři přítelkyně, které svedl dohromady Bletchley Park. Místo, kde se dešifrovaly tajné zprávy. Místo, kde byl prolomen KÓD ENIGMY.
Tři různé osudy.
Líbila se mi romance mezi Mab a Francisem, Beth mě bavila svou úžasnou inteligencí, nezlomností, zaujetím, vytrvalostí, nadšením pro rozlousknutí každé nové šifry a obdivovala jsem, jak se dokázala odpoutat od rodičů a jít za svým. Osla jejich trojici doplňovala vtipem :-)
V polovině knihy jsem si pustila film KÓD ENIGMY a ten mi krásně doplnil mé představy :-)
Obdivovala jsem úsilí a loajalitu všech, kteří v Blatchley Parku pracovali.
Pomáhali své zemi vyhrát válku.
Mezi nimi byl však zrádce...
Po válce ještě nebyl konec...
Poslední úkol - KÓD RŮŽE.
Jsem z knihy opravdu nadšená a v mém pomyslném žebříčku přeskakuje Knihovnici z Troublesome Creeku a obsazuje místo: Kniha roku :-)
MOC DOPORUČUJI !!!

soukroma
15.07.2022 5 z 5

Čtivé, zajímavé i napínavé: autorka se soustředila na ženy v Bletchley parku za 2. světové války, kryptoanalytičky i jiné pomocnice, jak z řad "vojand" WRNS (wrenky), tak i civilistek, jejichž příběhy a osudy byly natolik zajímavé (i to málo, co je dnes známo), že by to stačilo na několik románů. Nicméně se ještě nabízelo spojení s princem Filipem, budoucím královniným manželem, který se za války spřátelil s jednou z hlavních postav románu. Závěrečná scéna je hodně romantická, pohádková, akční, na pozadí s královskou svatbou princezny Alžběty s jejím princem roku 1947.
Takže na své si přijdou jak milovnice (šlechtické a i té nejvyšší) romantiky, tak osudů žen, bez nichž by Británie, Evropa ani svět nemuseli vyhrát válku.
Bletchley park je přiblížen velmi "civilně", a to nevíme zdaleka všechno, protože aktivní účastníci a účastnice (pracovníci) tamního válečného dění dílem z povinnosti dílem z přesvědčení uchovali tamní skutky v tajnosti. Skutečně je obdivuhodné, jak málo (a jen vcelku nevýznamných) informací prosáklo v té kruté době ven. A že se spousta věcí udržela pod pokličkou dodnes. Na druhou stranu to ale znamená, že mnoho z nich zůstalo "utajeno" a nikdy se nedočkali žádného veřejného uznání. Možná by o to nestáli, ale svět by to měl vědět... Tehdy totiž na kohokoli bez uniformy bylo pohlíženo skoro jako na zrádce a ulejváka, přitom dělali práci naprosto výjimečnou, nutnou, náročnou, ve třísměnném provozu, za zimy, horka, hluku (dešifrovacích strojů, typexů, bomb).
Britové (a Britky!) byli v tomhle a vůbec veškerém válečném úsilí, za nezměrných útrap (nekonečných náletů, mužů ve zbrani, žen nasazených všude, vedle svých domácích a rodinných povinností, následně s "invazí" Američanů na ostrovy a dlouhých příprav na vojenskou invazi v Normandii), výjimeční a obdivuhodní. A že se jim podařilo dát dohromady na jednom místě super-mozky, pracující samostatně, zvláštně a neotřele, se společným cílem dešifrovat komunikaci nepřítele a použít ji proti němu, to bylo bezprecedentní. A že i v tomhle prostředí se našli zrádci, není při zpětném pohledu i na poválečné události po rozdělení světa na západ a východ až tak překvapivé (marxisti, prosovětští špioni se už v té době "rodili" na britských předních univerzitách - a nikdy se nevnímali jako placení zrádci).
Líbila se mi připomínka Alana Turinga, byť jen okrajová, ale zejména polských kryptoanalytiků, na jejichž práci Britové na rozluštění kódu Enigma stavěli (o tom jsem dosud neslyšela).

Alicina síť se mi ale líbila víc - propracovanější, komplikovanější, odhalující mnohem víc neznámého z delší doby (obou válek), a navíc méně "líbivá" (romanticky lákavá).

DelMar
10.07.2022 5 z 5

Perfektni! není co dodat :)

ivousekk
01.07.2022 5 z 5

Vynikajici! Prave docteno a ja nemam slov. Brilantni pribeh na pozadi skutecnych udalosti, inspirovan skutecnymi lidmi a jejich praci.
Treti knizka autorky, co jsem cetla, treti vyborna kniha, pro kterou je 5* malo. Nejen ze se pobavite u skveleho historickeho romanu, ve kterem je vse, co cekate. Jeste se dozvite neco z historie a skvelou formou si rizsirite obzory.
Doporucuji vsemi deseti a budu cihat na dalsi autorciny knihy.

tittanie
26.06.2022 5 z 5

Autorka prostě umí psát. Příběh byl úžasný. Bylo tam všechno. Válka, nálety, láska, vztahy, samozřejmě i smrt a šifry.
Ještě jsem od autorky nečetla Lovkyni a Paní Říma. Asi vím do čeho se pustím dál.
A zase je to tady, čím nadšenější jsem z knihy, tím divnější napíšu komentář. :(