Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116043/bmid_kytice.jpg 4 9321 9321

Jediná sbírka básníka a vědce K. J. Erbena, jeden z klenotů literárního romantismu, patří mezi nejvlivnější knihy české literatury. Generacím čtenářů přináší neopakovatelné estetické a existenciální zážitky; postupem let se ještě stupňuje náš obdiv k básnické dokonalosti autora. V nakladatelství Doplněk vychází podruhé, tentokrát text nově edičně připravil a komentoval literární historik Jiří Kudrnáč; vydání obsahuje i Erbenova Poznamenání, autorovy poznámky k pověstem, ze kterých čerpal náměty při psaní jednotlivých básní. Novými ilustracemi, vystihujícími originální malebnost a naléhavou dramatičnost balad, vyzdobil Ivan Štrouf.... celý text

Petra185
27.12.2020 5 z 5

Kytici jsem objevila už na základní škole a dodnes patří mezi mé nejoblíbenější knihy. I když jsem balady četla snad milionkrát, nikdy mě neomrzely. Skladby jsou mnohdy tak děsivé, že mi ne jednou běhal mráz po zádech.

ninano
27.12.2020 5 z 5

Nádhera.

LenkaWal
26.12.2020 5 z 5

Prostě perfektní. Miluju kytici. Svatební košile je Top.

danny_21
26.12.2020 3 z 5

Ač nejsem milovníkem veršovaných slov, v případě Káji Erbena je nutné udělat výjimku a uznat, že jeho hororově laděné balady mají hloubku a kvalitu a dotýkají se v podobenstvích běžných lidských trápení - Vodník, Svatební košile, Záhořovo lože. Některé zase tolik povedené nejsou, ale jako celek to vidím na solidních 65 %

janina74
25.12.2020

Četli jsme se synem, ten chtěl pořád dokola Vodníka...

Pine
25.12.2020 5 z 5

Čtenářská výzva se protnula s dárkem od Ježíška. Kytice s ilustracemi od Míly Fürstové.
Kolikrát se nám v běžných knížkách nedaří začíst a děj se vleče. Erben nejenže nás neochudil o děj, ale ještě si vyhrál s veršovanou podobou. Mrazení, gradovaní napětí, poučení. Klobou dolů! Mojí nejoblíbenější básní sbírky je Svatební košile.

tanuki
23.12.2020 3 z 5

Nepřísluší se mi hodnotit dílo nesmrtelného klasika, ale pár poznámek přece jen s pokorou učiním. Naposledy jsem Kytici četl ve školním věku, kdy o internetu vědělo jen pár zasvěcených (alespoň v ČSSR) a dnešní děti ve stejném věku již zápisky do čtenářských deníků skenují a posílají do Google učebny. Co jsem tím chtěl říct: svět se mění, Kytice zůstává.

Jednotlivé balady mám rozdělené přibližně na dvě poloviny. Tu první hltám zas a znova se zatajeným dechem, kdežto tu druhou konzumuju vlažně a bez valného nadšení. U první poloviny mám pocit, že verše samovolně tryskají do výšky jako gejzíry na Islandu, v druhé jen líně pobublávají a zvláštní skupinu tvoří těžkopádné Záhořovo lože a obrozenecká Věštkyně, které si dokážu úplně odpustit bez pocitu, že jsem o něco přišel.

Kytice patří k našemu základnímu kulturnímu dědictví a kdo nečetl Kytici, není Čech. Dobře, mohl ji taky poslouchat na Spotify nebo vidět na YouTube. Svět se mění, Kytice zůstává. Ale to jsem už asi říkal.

Terkishead
17.12.2020 5 z 5

Provází mě od dětství, kdy jsem uměla polovinu zpaměti, přesto se k ní ráda vracím. Mrazivě krásné!

nicolettkaa
17.12.2020 4 z 5

Sbírku těchto vesměs depresivních balad mám ráda, četla jsem ji už několikrát a určitě si ji přečtu zase, přesto ne všechny jsou na pět hvězdiček. Proto v celkovém hodnocení jednu ubírám.

kotasbk
08.12.2020 3 z 5

Je zajímavé, že všichni hodnotí Kytici plným počtem hvězdiček, ale samotné básně už tak hodnoceny nejsou. Šest básní má modré hodnocení, zbytek (sedm) básní má červené hodnocení. To zkrátka nemůže být plný počet hvězd! Přečetl jsem všechny básně a troufám si říct, že né všechny básně si zaslouží plný počet hvězd. Snad jediná, která se zdá být na 87% je Vodník. Tahle báseň nemá v celé sbírce obdoby. Je přímo skvělá. Vždy při čtení si vybavuji vodníka od Josefa Lady, jak sedí na topole nad jezerem (ačkoliv u Lady sedí vodník na vrbě, ale to je detail). Zkrátka a dobře. Celá sbírka je taková průměrná. Jediná báseň, která mě nějak výrazněji zasáhla, u které jsem pocítil mráz, chlad a jistou formu emocí, byla Vodník. Ostatní proletěly kolem mě a nic nezanechaly. Možná jen to, že některé byly složitější na čtení a pochopení. A to by se dalo čekat, že básně z dob poloviny 19. století jsou jaksi zastaralé. Ovšem Karel Havlíček Borovský, který byl o 10 let mladší jak Erben, psal své básně daleko čtivější a srozumitelnější.

JKDelaney
06.12.2020 5 z 5

Krásné až mrazí. Místy hororové básně pana Erbena. Spojení s filmem nelze z hlavy u nasnímaných básní dostat a vždy jen domalují atmosféru při jejich čtení. Číst Kytici je opravdu zážitek.

Niu
05.12.2020 5 z 5

Nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Klasika. A i když znám film, tak jsem byla překvapena, že součástí sbírky jsou i další příběhy, které jsem neznala. U příběhu Poklad mě mrazilo po celém těle a cítila jsem vše, co hlavní postava. Brrrr. Neskutečné, jak autor byl schopen zveršovat tak hluboká a smutná témata. U některých básní jsem měla problém pochopit, o co šlo, ale celkem mi pomohl dovětek na konci sbírky. Opravdu se mi to líbilo.

Havrnka
04.12.2020 4 z 5

Jsem ráda, že mě výzva dovedla až k této sbírce K.J.Erbena. Po desítkách let jsem si připomněla krásné básně.

Kontryhelka
02.12.2020 5 z 5

Erbenova Kytice se mi vryla pod kůži už jako holce. Milovala jsem ty básničky s nádechem hororu. A knihu miluju doteď. Pro mně něco neskutečného a oblíbeného až do dospělých let. Za mně jedno z nejlepších skvostů české literatury. Krása, nádhera.

genie
02.12.2020 4 z 5

Kytice je jediná básnická sbírka, do které jsem byla ochotná v rámci ČV jít a kterou jsem byla schopná přečíst ... Velkým dílem se o to zasloužila povinná školní četba, kdy na mě (to už je hodně dávno) Erben skutečně zapůsobil (navíc k tomu přispělo filmové ztvárnění některých z básní).

Har.Monika
01.12.2020 5 z 5

Čas od času přečíst klasiku a navíc žánrem poezii - příjemné zpestření. Některé básně a sloky jsou notoricky známé, jiné méně nebo vůbec. Nicméně je to velmi čtivé právě díky rýmům. Nejraději mám verš obkročný (ABBA). Kniha je navíc doplněna nádhernými kolážemi od M. Huptycha.
Výborné čtení s dospívajícími při souběžném zhlédnutí Brabcovy Kytice aneb Jak poutavě přitáhnout omladinu k poezii.
Ráda si knihu přečtu znovu. Ideální na krátké čtení, kdy se nechcete měsíc probírat jedním dějem - v tom má poezie plus.

jejda.majda
30.11.2020 5 z 5

Kytice je jedna z těch knih, ke kterým se mohu vrátit kdykoli. Mám ji přečtenou skrz naskrz několikrát a stejně si ji klidně přečtu i po sté!

ddkk
27.11.2020 5 z 5

Nádherný počin Odeonu k významnému výročí K.J.Erbena. Neodolala jsem a zakoupila si luxusní vydání Kytice v předstihu jako dárek sama sobě k letošním Vánocům.

Kniha je opravdu luxusní ve všech směrech, nejvíce však k její kráse přispívají bezkonkurenční ilustrace Míly Fürstové. Doslova se jimi kochám...a k tomu přiložený grafický list - v mém případě hlavní ilustrace k Vodníkovi (ach jo, kdo mi ho však v dohledné době zarámuje?).

Překrásná kniha. Doporučuji, byť je, pravda, trochu nákladnější...

Abako
25.11.2020 5 z 5

Kytice je odjakživa moje láska. Jestli vytáhnout něco z národního obrození jako zásadní dílo, tak jednoznačně Kytici. Mám několikero vydání. Moje nejoblíbenější je z roku 1970 ve velkém formátu s extrémně strašidelnými ilustracemi. Strach, hrůza, dojetí, víra, tradice, pověry, lidské chyby, špatná rozhodnutí, láska, tajemství, smrt,... všechno tam je! Letos je to 150 let od Erbenovy smrti, Kytice vyšla poprvé před 167 lety a pořád nás přitahuje a pořád se u ní aspoň trochu bojíme. Je to literární poklad!

SueD
23.11.2020 5 z 5

Jako dítě jsem se u této knihy bála, v pubertě se dokonce dojímala, a teď už si ji především užívám! Mistrovské dílo!!