Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116043/bmid_kytice.jpg 4 9321 9321

Jediná sbírka básníka a vědce K. J. Erbena, jeden z klenotů literárního romantismu, patří mezi nejvlivnější knihy české literatury. Generacím čtenářů přináší neopakovatelné estetické a existenciální zážitky; postupem let se ještě stupňuje náš obdiv k básnické dokonalosti autora. V nakladatelství Doplněk vychází podruhé, tentokrát text nově edičně připravil a komentoval literární historik Jiří Kudrnáč; vydání obsahuje i Erbenova Poznamenání, autorovy poznámky k pověstem, ze kterých čerpal náměty při psaní jednotlivých básní. Novými ilustracemi, vystihujícími originální malebnost a naléhavou dramatičnost balad, vyzdobil Ivan Štrouf.... celý text

Mikanadeta
25.06.2020 5 z 5

Viděla jsem nejdříve filmové zpracování, to mne zaujalo, tak jsem sáhla po knize. Je to fascinující, jak autor dokázal dát všechny povídky do veršů.

gad
23.06.2020 5 z 5

Morbidní, temné, skvělé.

ValentynaSamko
22.06.2020 3 z 5

V příbězích jsem se trochu ztrácela, takže jsem se musela podívat na filmy, ale jinak fajn příběhy.

ddd666
21.06.2020

Tragické a morbidní básně (balady), ale krásné a melodické. Při čtení mě často přejel mráz po zádech. Moje nejoblíbenější báseň je Vodník. Doporučuji. :)

AdamKrejci1
17.06.2020

Básně ani balady nejsou můj šálek kávy, i přesto mě většina Kytice bavila. V některých momentech jsou knihy až moc morbidní, ale na druhou stranu to pomáhá udržovat napjatou a temnou atmosféru.

MOu598
10.06.2020 4 z 5

Balady, skoro všechny krvavé, tragické. Některé znám celé zpaměti ještě ze školy. Přesto mne překvapilo, jak jsou hezké a melodické.
Citát:
"Nenaříkejte, neštěstí a osud
že vás tak tvrdě potkaly,
však naříkejte, že jste jimi posud
rozumnější se nestali,"

katerina3223
02.06.2020 3 z 5

Kytice je asi klasika, co každý alespon jednou za život určitě přečte...

Elevant
01.06.2020 5 z 5

Kdysi mi při jednom rozhovoru utkvěl v paměti výrok, že "Erbenova Kytice je domácím stříbrem národa.".
Je to tak. Asi každý národ má ve své kultuře něco, co je ikonické, slavné a klíčové kulturní dědictví. Může to být jídlo, může to být historická osobnost,může to být kniha. V našem případě je to kniha, která je však tak úzce provázána s českou lidovou kulturou, už proto, že z ní vychází, že se jí v tom málokteré literární dílo vyrovná. A navíc, což je nejdůležitější, je pořád čtená...
Zkrátka myslím, že Kytice je jedno z nějvětších děl, které Čechové vytvořili.

Tregullo
31.05.2020 5 z 5

Jako dítě, nenáviděl jsem učení se básní na nazpaměť, ale její obsah, mne už tehdy fascinoval.
Je tomu už řádka let, co jsem si ke Kytici našel znovu cestu a ty chvíle u čtení jsou jen a jen radostí...

ViolettaCh.
31.05.2020 5 z 5

Nádherná klasika s nádechem hororu, pro mě i krásná vzpomínka na dětství, kdy to maminka mně a bráchovi na naše vyžádání četla.

1bublina
28.05.2020 3 z 5

Básně nebo balady nejsou úplně můj šálek kávy, ale tohle je nesmrtelná klasika. Nejradši mám Svatební košili, kde si přestavuji Karla Rodena jak se umrlčím hlasem ptá: "Co to máš má milá za pasem?". Některé balady byly trochu nudné a těžko čitelné. Třeba Záhořovo lože.
ČV 2020 - 14. Kniha básní.

miša63
24.05.2020 4 z 5

Básně nepatří mezi mé oblíbené knihy, ale Kytice je klasika, kterou si znovu ráda přečtu.

m_martina
23.05.2020 5 z 5

Doma mám toto vydání Kytice a stále se k básním ráda vracím. Tato kniha je nadčasová, předpokládám, že dokáže zaujmout i mladou generaci.

Arielka1
17.05.2020 2 z 5

Knihu jsem četla poprvé. Čtení je trošku morbidní a naivita hlavních postav až moc do očí bijící, začnete-li však číst sbírku balad, nepředpokládáte, že to neskončí "a žili spolu šťastně až do smrti". Jazyk je krapet kostrbatý, ale srozumitelný.
Nejvíce se mi líbilo Záhořovo lože. Možná také proto,že dějová línie se lišila od ostatních balad.
Ikdyž kdybych měla dílo hodnotit dle vnějších aspektů, tak bych knihu odložila už jen kvůli ilustracím Pavla Růta.

Ani832
15.05.2020 4 z 5

Všechny balady se mi líbily, kromě jediné - Věštkyně. Tato balada mě nudila a přišlo mi, že oproti ostatním baladám se dost lišila, byla totiž dost vlastenecká a děj se točil okolo českých pověstí a české historie. Sbírka se mi četla dobře, akorát jsem se musela hodně soustředit, abych zachytila všechny detaily. Většina balad měla spád, kolikrát byly i napínavé, jako například Svatební košile. Na to, že byly balady napsané v devatenáctém století, se daly krásně číst a jedním z mnoha důvodů je, že lidé mají stejné vlastnosti jako tehdy. Například v baladě jménem Poklad je hlavním tématem chamtivost. Ve Zlatém kolovratu je například vyobrazena závist nebo ve Vodníkovi smilstvo. Skoro všechny balady jsou takové příklady toho, jak bychom se měli nebo neměli ideálně chovat.

Tištěné balady versus filmové zpracování a nadčasovost balad
Víc se mi líbí tištěné balady, protože při jejich čtení jsem si mohla děj představit podle sebe. Filmové zpracování ovšem bylo pěkné, hudba v pozadí se k baladám hodila a celkově z filmu čišelo tajemno, občas i předtucha něčeho zlého. Líbilo se i postupné uhasínání sedmi svící, jedna z nich vždy zhasla po jedné baladě.

Balady mají pořád co říct, protože lidé mají pořád stejné vlastnosti, jaké jsou vyobrazeny v baladách - chamtivost, důvěřivost, netrpělivost… Lidé mají pořád výčitky svědomí nebo pocity viny. Díky tomu se dá do postav snadno vcítit, a proto je většina balad nadčasová.

Šárka88
05.05.2020 5 z 5

Přesně tak, klasika v rámci výzvy nikdy nezklame.

Kamilajznik
30.04.2020 5 z 5

Klasika, kterou jsem si velice ráda připomněla v rámci výzvy.

frantisek0724
27.04.2020 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Docela rád bych si přečetl ještě autorův psychologický profil. Novorozeňata jsou zde zabíjena jak na běžícím pásu, mladé panny umírají v době jarních let, bují zde organizovaný obchod s lidskými orgány, mrtví ožívají a málokdo se dočká podzimu života. Čte se hezky,o kvalitě není pochyb. Nicméně jednou stačilo,horory nemusím.

AnselmaAlois
26.04.2020 5 z 5

Kytice je naprostá klasika, která by neměla chybět doma nikomu. Z básní je vidět,že už tehdy věděli, co člověka pořádně vyděsí..

666Jitka
14.04.2020 5 z 5

Sbírka klasických hororových básní Karla Jaromíra Erbena patří neodmyslitelně ke kulturnímu dědictví českého národa. Velmi povedeně zveršované strašidelné příběhy, které se dobře čtou, nenudí a děsí. Člověk se k nim rád vrací. Pěkné je také filmové zpracování. Některé z básní jsem slyšela v audio verzi na radiu Vltava - také moc pěkně zpracované.