Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116043/bmid_kytice.jpg 4 9321 9321

Jediná sbírka básníka a vědce K. J. Erbena, jeden z klenotů literárního romantismu, patří mezi nejvlivnější knihy české literatury. Generacím čtenářů přináší neopakovatelné estetické a existenciální zážitky; postupem let se ještě stupňuje náš obdiv k básnické dokonalosti autora. V nakladatelství Doplněk vychází podruhé, tentokrát text nově edičně připravil a komentoval literární historik Jiří Kudrnáč; vydání obsahuje i Erbenova Poznamenání, autorovy poznámky k pověstem, ze kterých čerpal náměty při psaní jednotlivých básní. Novými ilustracemi, vystihujícími originální malebnost a naléhavou dramatičnost balad, vyzdobil Ivan Štrouf.... celý text

jaja1989
20.04.2015 5 z 5

jako ja basnicky nemusim, ale tohle se mi libilo, ale myslim, ze za to taky mohl film:)

Lily28
02.04.2015 5 z 5

Nádhera! Určite odporúčam prečítať všetkým, čo majú radi trochu temné príbehy.

Babouš
23.03.2015 4 z 5

Čím jsem starší, tím víc se mi líbí. Je skvělé, že česká literatura nejsou jenom kýčovité výjevy z vesnice a historie jako u Němcové. Erben v Kytici naservíroval lidové pověsti bez obalu - se všemi mrazivými podrobnostmi, jaké se tradují už stovky let - čímž snese srovnání s mistry romantického hororu jako je Poe, Blackwood nebo i Lovecraft.

anetka.repova
18.03.2015 5 z 5

Klasika, která by neměla chybět v žádné knihovně a přečtenou by ji měl mít každý. Co k tomu víc napsat.

Veeris
13.03.2015 4 z 5

snad jediná poezie na světě, která se dá číst a celkem i baví

Iwíček
08.03.2015 5 z 5

Klasika, která nikdy nezhyne...

Daniel.95
05.03.2015 4 z 5

Některé básně se mi fakt líbí, některé zas méně ale těch lepších je přeci jen více. :)

yenda1
26.02.2015 5 z 5

Půvabná Kytice, nejpoutavějším kvítkem pro mne Vrba. K dílu se dostatečně vyjádřil Neruda:

Zlato chtít snad pozlacovat,
slunce svící osvěcovat,
duhu barvou domalovat,
sopku ohněm podpalovat,
démantův chtít tvrdost zvýšit,
oblakův chtít rychlost spíšit,
toť by bylo, rozumnější,
nežli tvoje,pěvče Erbene,
písně chtít snad písní opěvovat.

pif69
24.02.2015 5 z 5

Jedna z mála knih , které i po tolika letech od prvního vydání jsou stále čtivé a aktuální . Kolik dnešních autorů bude čteno za 100 let , tak jako Erben ??

linhi22
23.02.2015 5 z 5

Jak mnozí píšou - klasika. Nadčasový klenot české literatury.

Rosie1
21.02.2015 5 z 5

Naprostá klasika :-)

Mi-šu-le
20.02.2015 5 z 5

Několikrát čtená kniha, patří mezi moje oblíbené, je to klasika, kdo nečetl, prohloupil. Nikdy nezklame.

theanuse
10.02.2015 5 z 5

Klasická česká poezie, od klasického českého autora,u obsahu bych slovo klasický asi nepoužila, jelikož je to jedna z mála poezii, která mě bude prostě vždycky bavit!

radusak9806
10.02.2015 4 z 5

Na básně jsem nikdy moc nebyla, ale zde jsem našla zalíbení skoro ve všech. Jedině Záhořovo lože jsem nějak nebyla schopna docenit do konce.

Kopta
02.02.2015 4 z 5

Klasická poezie a poklad české literatury. Popravdě jsem moc poezie nečetl, ale tato sbírka zřejmě patří k mým nejoblíbenějším. Svatební košile...

Majča Mishix
30.01.2015

Miluji tuto knihu. Básně si čtu nahlas. Nejradši mám svatební košili. Už ji umím i nazpaměť!!! Moc se mi líbí jeho veršovaná tvorba.

Azizi
23.01.2015 5 z 5

Básne, ktoré si pamätám z môjho detstva. Mala som ich veľmi rada, najmä Vodníka. Nedávno som si prečítala prvý krát celú zbierku. Skvelé, no teraz si ešte viac uvedomujem, ako veľmi aj často krát smutné až morbídne.

aamis
20.01.2015 5 z 5

Pokaždé skvělý zážitek - mrazivé, napínavé, čtivé. Vždycky mě znovu a znovu nadchne Svatební košile. Film jsem neviděla, ale i přes to mi vstávají všechny chlupy hrůzou, když to čtu. Ale nejde jen o to "bát se", vždycky to má i nějakou hlubší myšlenku ..

Sali88
19.01.2015 5 z 5

Četla jsem ji i jako povinnou četbu, i jen tak sama od sebe. Použila jsem ji i na recitační soutěž někdy na základní škole. A myslim že si ji ještě určitě párkrát přečtu. :D :)

MisuleB
18.01.2015 odpad!

No to byla blbost. Pravděpodobně proto, že povinná školní četba a knihy z minulých století takové obvykle bývají. Opravdu lituju toho ztraceného půldne, který jsem nad tímto "veledílem" a psaním čtenářáku promrhala.