Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50981/kytice-50981.jpg 4 9321 9321

Karel Jaromír Erben Kytice - domnívám se, že k těmto čtyřem slovům není třeba absolutně nic dalšího dodávat. Je to kniha, která je jedním z klenotů našeho národního písemnictví a mám zato, že snad každý normální a duševně zdravý člověk by byl schopen ocitovat alespoň jeden verš nebo útržek z verše z některé z Erbenových balad (a snad i ti, kteří jinak o poezii ani nezavadí. Vyšla v nesčetných vydáních, posloužila jako podklad k filmu - velmi těžko by k ní bylo možno dodat něco nového, co nebylo dosud řečeno. Proč ji tedy vlastně přidávám ? Je to upozornění pro milovníky hezkých knih - toto vydání je výjimečné tím, že se zde sešli dva umělci - básník a výtvarník - jejichž jména by mohla být synonymy pro kvalitu. Kniha je totiž doplněna ilustracemi Jana Zrzavého, které svou snivou atmosférou básně doplňují. 01-037-88... celý text

any37
11.04.2020 3 z 5

Oproti jiné povinné četbě se mi kniha velice líbila, neobsahovala archaismy, cizí slova a děj byl jednoduchý a snadno pochopitelný. Příběhy se četly rychle, každý byl svým způsobem zajímavý a originální s důležitým poselstvím a ponaučením. Jeden byl lepší, druhý naopak horší, proto knihu hodnotím průměrně třemi body.

Sabina335
07.04.2020 5 z 5

Básnickou sbírku Kytice si jistě všichni pamatujeme ze základní školy, kdy jsme tuto sbírku museli přečíst v rámci povinné četby a ne jeden z nás se musel naučit báseň Polednice. Není to tak dlouho, co na motivy této sbírky byl natočen film Kytice, který zahrnuje nejznámější básně sbírky, které jsou velmi nádherně zpracované.

Fazulajda
04.04.2020 4 z 5

Velmi zajímavé čtení musím říct, ať už jde o náboženské motivy nebo jazyk. Některé básně jsem si oblíbila více některé méně.

PanTydlitát
04.04.2020 5 z 5

U tabule dítě stálo,
zplna hrdla mlčelo.
Nad rovnicí jak se zdálo
kvadratickou trčelo.

No tak řešte, zde je křída,
zde je cirkl, lineál.
V tichu tone celá třída
a kluk taky neví dál.

Nak Kyitici, tedy na tu PŮVODNÍ, se nezapomíná. Kdysi jsem dostala komiksovou, kde na začátku stálo, ze takové básně psal K.J. Erben kvůli časté smrti blízkých. Ale ze mu to šlo! Mou nejoblíbenejší básní je Polednice a Zlatý kolovrat.

misatrix
04.04.2020 3 z 5

Tyto básně jsem četla již poněkolikáté a bohužel ma obliba opadla. Z cele sbírky jsem se těšila pouze na tři básně, zbytek mi již přijde zdlouhavý a nudný. Přesto mam Kytici stále ráda a zase se k ní časem vrátím.

Majinka010406
02.04.2020 5 z 5

Myslela jsem, že když je tato kniha v povinné četbě, bude nudná. Později jsem ale změnila názor a nelitovala jsem. Je skvělá.

Lauramystic
01.04.2020

Miluji Kytici už od základky ... je to má srdcová záležitost.

DuncanIdaho
18.03.2020 5 z 5

Sbírka temných poučný a výchovných básní. Tato sbírka ne náhodou patří ke klenotům české literatury. Jen ta poslední báseň mi přišla o ničem. Snad jsem ji jen nepochopil.

Mi--LADA
13.03.2020 5 z 5

Některé básně jsou nesmírně silné, některé o trošičku slabší, každopádně se jedná o geniální dílo. Každá z balad má svoje působivé kouzlo, i když mám svá nej.

Jana92
13.03.2020 3 z 5

Basnicky nejsou zrovna moje silna stranka,ale kvuli vyzve jsem se prekonala :) Ale i tak je to hezka,ceska,stara klasika :)

nicoolka25
12.03.2020 4 z 5

Četla se dobře

koki.veru
10.03.2020 3 z 5

Poezie nepatří mezi mé oblíbené žánry, ale v rámci výzvy jsem se překonala a vrátila se ke Kytici, kterou si zčásti pamatuju ze školy

Vevericka.eva
07.03.2020 5 z 5

Poezii obvykle nečtu, ale když už, ráda sáhnu po Kytici. Nejsou to žádné ufňukané básničky, ale balady plné příběhů a poučení.

Adelen
06.03.2020 5 z 5

Dřív čtená z donucení, dnes se k ní ráda vracím. Napínavé příběhy, které ožívají ve verších a dokážou čtenáře pohltit. Klasika, která nikdy nevyjde z módy.

Tynkaa272
05.03.2020 3 z 5

Je to klasika, takže ty nejznámější balady jsem už znala. Knížku jsem četla jako maturitní četbu, ale její četbu jsem si moc neužila... Některé balady jsem vůbec nechápala a sloky jsem musela číst více krát a ani to někdy nepomohlo.

PetraN17
04.03.2020 5 z 5

Chtěla bych vědět, co se při psaní sbírky honilo panu Erbenovi hlavou .... Tak děsuplné horory tak geniálně zveršované.
I když jsem v dospělosti četla, část znám nazpaměť, stejně bych si básně netroufla vzít jako četbu před spaním :))
A při slově “umrlec” mi dodnes naskočí husí kůže

marki.dvorakova
04.03.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem naposledy četla k maturitě a teď jsem se k ní vrátila v rámci Čtenářské výzvy. Tohle je prostě klasika, kterou by si měl každý přečíst. I když je třeba se u toho hodně soustředit, protože to není ta čeština, se kterou se setkáváme běžně. Nejlepší je za mě Zlatý kolovrat a Polednice.

katka.oo
01.03.2020 5 z 5

Výborná česká klasika. Za mě jedině 5* (hlavně pro moji oblíbenou Svatební košili).

alenkacermi
27.02.2020 5 z 5

Naposledy jsem četla Kytici ve škole, asi jako většina čtenářů. Teď jsem po ní sáhla jen proto, že syn dostal za úkol přečíst Zlatý kolovrat a Vodníka. Konkrétně u Vodníka jsem se v básni musela vracet : kamže to schovaly ty ruce a nohy? :) Přečetl ho i manžel a pak jsme se smáli, protože se vracel kvůli tomu samému : Cože? - kam daly ty ruce a nohy?:) No a protože jsem si knihu chtěla přečíst celou, tak jsem se musela naladit na tu správnou vlnu, přeci jen to už není běžná čeština. U dnešních knih mi nevadí okolní ruchy, tady jsem se soustředila a uklidila se do ticha. A také jsem už zapomněla, jak moc hororová četba to je. Klasika. Výborné

MilanCFC
25.02.2020 5 z 5

Kdysi dávno jsem četl na škole, ale ke většině povinné literatury se postupně vracím ve vyzrálejším věku a to mohu doporučit všem. Opravdu nádherné verše, a to na ně vlastně vůbec nejsem. Nezapomenutelné balady a příběhy, a k tomu ten nádherný jazyk. Dále je myslím zbytečné jakkoli komentovat. Nezbývá než poděkovat mistru Erbenovi. Naprostý skvost.