Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50981/kytice-50981.jpg 4 9321 9321

Karel Jaromír Erben Kytice - domnívám se, že k těmto čtyřem slovům není třeba absolutně nic dalšího dodávat. Je to kniha, která je jedním z klenotů našeho národního písemnictví a mám zato, že snad každý normální a duševně zdravý člověk by byl schopen ocitovat alespoň jeden verš nebo útržek z verše z některé z Erbenových balad (a snad i ti, kteří jinak o poezii ani nezavadí. Vyšla v nesčetných vydáních, posloužila jako podklad k filmu - velmi těžko by k ní bylo možno dodat něco nového, co nebylo dosud řečeno. Proč ji tedy vlastně přidávám ? Je to upozornění pro milovníky hezkých knih - toto vydání je výjimečné tím, že se zde sešli dva umělci - básník a výtvarník - jejichž jména by mohla být synonymy pro kvalitu. Kniha je totiž doplněna ilustracemi Jana Zrzavého, které svou snivou atmosférou básně doplňují. 01-037-88... celý text

wowisek
18.06.2019 5 z 5

Knihu bych mohla číst pořád dokola. Za mě nejhezčí balada Vrba, ačkoli není tolik profláklá jako ostatní balady. Moc se mi nelíbí Holoubek a Dceřina kletba.

FilDaV
15.06.2019 5 z 5

Legendární Erbenova sbírka balad - opravdu velmi pochmurných a tragických lyrickoepických básní, přičemž nejlepší jsou dle nás: Vodník (Sviť měsičku, sviť, ať mi šije niť...), Štědrý den (Hoj ty Štědrý večere, ty tajemný svátku...), Polednice (Tu slyš: jedna, druhá třetí, poledne zvon udeří. Klika cvakla, dveře letí, táta vchází do dveří.
Ve mdlobách tu matka leží, k ňadrám dítě přimknuté. Matku vzkřísil ještě ztěží, avšak dítě zalknuté - ještě si pamatujeme ze školy), Kytice (Zemřela matka do hrobu dána, siroty po ní zůstaly....), ale všechny jsou výborné!

J.Karasová
05.06.2019 5 z 5

Jedinečná klasika.

kralikova.Lú
22.05.2019 5 z 5

Nádhera číst.

PhoebePollard
19.05.2019 2 z 5

Poezie prostě není můj šálek kávy. Tyhle básně jsou děsivější, než nejlepší filmové horory. A i když oceňuji Erbenovu představivost, já osobně jsem zápletku většiny básní moc nechápala.

Pitraska
17.05.2019 5 z 5

Nádherná klasika.

Lachtaan
15.05.2019 3 z 5

Poezie prostě není nic pro mě. A ani pravděpodobně nejslavnější zástupce tohoto literárního druhu v našich končinách tenhle názor nezměnil. Nebýt filmu, který mi některé balady alespoň trochu přiblížil, pochopil bych na jedno přečtení maximálně tak Vodníka a Svatební košili.

PetuliX
06.05.2019 3 z 5

Klasika, která nechybí snad v žádné povinné četbě a mnohdy ani na základních školách. Tato sbírka neminula ani mě. Byla zvláštní, hezky napsaná, ale až děsivá. Kvůli její negativitě se k ní opravdu vracet nepotřebuji, ale zároveň tím dílo nehaním. O filmu nemluvě, doslova horor :D a ty já nerada...

Filip555
05.05.2019 5 z 5

I když nejsem velký milovník poezie, tak sbírku balad od Karla Jaromíra Erbena mám moc rád a velice obdivuji jeho tvorbu. Určitě by některé z balad měl znát každý.

Eleanor-ka
04.05.2019 5 z 5

Nejlepší klasika, kterou si zamiluje bezpochyby každá generace. Znám všechny balady nazpaměť a nikdy z nich nepřestanu mít husí kůži. Ráda se ke Kytici vracím a považuji ji za nejlepší svého žánru. Veledílo české literatury.:)

Jura999
28.04.2019 4 z 5

Klasika, ze které mrazí v zádech

Messilina
22.04.2019 5 z 5

Kytice je nadčasová klasika, kterou se snad ani nehodí hodnotit. Prostě zlatý fond české literatury.

Janadvorackova
21.04.2019 4 z 5

Autor je největší optimista ever -:))).

Když mi bylo pět let a měla se mi narodit sestra, umístila mě matka na prázdniny ke svému strýci, bráchancům a její tetě, mé pratetě. Zmiňovaný prastrýc mi tehdy nakukal, že řada garáží za plotem kolem jejich zahrady obsahuje nohy, ruce, oči, hlavy a různé části těla děvčete, ne jednoho, právě z básně "Zlatý kolovrat." Sice jsem pak měla docela hutné noční můry, ale zase mám (asi od té doby) ráda horory, muhehe -:))).
A také rádá skládám básně v podobném ražení. No vážně :), prastrýc by se divil.
Tak jsem dnes dala opáčko a veliká spokojenost :).

"Nůž bude dobrý. Někde v chladu, vypíchnem oči zlému hadu."
Jojo, nostalgie.
"jděte, mamičko do komory. Jsou tam ty nohy naší Dory."
Na ty garáže jsem se nemohla ani podívat. Taková dlouhá řada jich tam byla :).
"A oči v důlky položil a zhaslý oheň zas ožil."
Takže Erben vyrobil zombici?
"Vrrr, zlou to předeš nit."
"Vyjí čtyři vlci v lese. Každý z nich po jedné noze nese..."
Prostě z každého verše dýchá temná krása. Třeba z představ, jak si pro vás jdou mrtví. To jsem prožívala docela divoce.

Zajímavé jsou i další kousky. Hlavně autor se s tím nepáral a hned na začátek umístil tu nejsmutnější - Kytici.
"Polednici" a "Vodníka" jsesm svého času uměla.
A "Svatební košile" jsou zase strašně sugestivní.
Hlavně je též důležité určitě si nepřát nic na "Štědrý den." Fakt to nedělejte :).
A tak by se dalo hodnotit třináctkrát.

ayra
15.04.2019 4 z 5

Naprosto nadčasová kniha plná úchvatných balad s děsivými hororovými prvky. Jediné co bych vytkla je na můj vkus až moc přebytečných citoslovcí.

Gweny
03.04.2019 5 z 5

Kvalitu díla zpochybňovat bych si nedovolila. Je ohromná, ale bohužel pro mne je většina básní natolik negativních, že mi stačilo si je přečíst jednou, abych si některé ty hrůzy zapamatovala.

Knihomolová
02.04.2019 5 z 5

K této sbírce se pořád vracím. Stálice mé knihovny. Zbožnuju ji.

Ceropegia
30.03.2019

Rozhodně doporučuji k maturitě :D

Angelika92
21.03.2019 3 z 5

Je to klasika, četla jsem na škole kvůli povinné četbě.

bankurka
08.03.2019 4 z 5

Některé balady jsou lepší než jiné

andrii24
27.02.2019 4 z 5

Čas zalitý náladovostí barev ročních období, ovzduším pozemských neřestí. Zalidněný kraj pojímá vylitá káď mystiky zla. Trhané, zářné květy hypnotických jevů, záhadně neznámých kouzel a jedů, napuštěné silicemi plachosti, krutosti, tragické magiky. Blízkost pulsujícího šálení mimo tento svět. Vstříc zastaveným srdcím v obrazech mýtů, roji hadích jazýčků, střepům zaseknutých ve vlasech.