Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50981/kytice-50981.jpg 4 9321 9321

Karel Jaromír Erben Kytice - domnívám se, že k těmto čtyřem slovům není třeba absolutně nic dalšího dodávat. Je to kniha, která je jedním z klenotů našeho národního písemnictví a mám zato, že snad každý normální a duševně zdravý člověk by byl schopen ocitovat alespoň jeden verš nebo útržek z verše z některé z Erbenových balad (a snad i ti, kteří jinak o poezii ani nezavadí. Vyšla v nesčetných vydáních, posloužila jako podklad k filmu - velmi těžko by k ní bylo možno dodat něco nového, co nebylo dosud řečeno. Proč ji tedy vlastně přidávám ? Je to upozornění pro milovníky hezkých knih - toto vydání je výjimečné tím, že se zde sešli dva umělci - básník a výtvarník - jejichž jména by mohla být synonymy pro kvalitu. Kniha je totiž doplněna ilustracemi Jana Zrzavého, které svou snivou atmosférou básně doplňují. 01-037-88... celý text

kristyn3833
25.02.2019 2 z 5

Co víc k tomu dodat.
Některé básně se četly s lehkostí a s úsměvem na rtech, i když jsou s dramatickým koncem, ale některé jsem ráda nečetla.
Pro mě půlka knihy nudná a půlka zase skvělá.
Určitě básně jako Polednice, Vodník, Svatební košile se mi vryjí do paměti, ale spíše se ke knize již nevrátím.

Ajda300
22.02.2019 5 z 5

Úplně nejraději mám zlatý kolovrat.

zbožňuju_knihy
22.02.2019 5 z 5

Chvílemi krutá, ale výborná básnická sbírka

Nikolda
17.02.2019 5 z 5

Kytice je taková moje srdcovka. Na základce jsme dokonce hráli Polednici. Balady jsou možná trošku morbidnější, ale co v dnešní době není? Většina je jich "zatuchlá", děsivá tím starým způsobem, kdy sice necítíte strach, že by vám při čtení lezly oči z důlků, ale jde o strašení, jako za časů prababiček.

jfialova
11.02.2019 4 z 5

Já na básně teda nejsem, ale tohle je prostě klasika. A kdo by neznal aspoň pár veršů. Z fleku dodnes umím celou Kytici a dala bych i Polednici. Vodníka s pomocí :-) Vesměs je to morbidní, ale podle mně si to právě proto lidi pamatují.

ronave
11.02.2019 5 z 5

Co dodat k Erbenově Kytici - prostě ji zbožňuji a ráda se k ní vracím.
Lehce strašidelné lyricko-epické básně, bohužel se špatným koncem...
Nejvíce mi k srdci přirostla Lilie.
Myslím , že každý by měl mít Kytici přečtenou ;-)

"Nedávejte mne ve vsi na hřbitov,
tam bývá nářek sirotků a vdov,
tam slzí hořkých mnoho plynulo
srdíčko mé by hořem hynulo
Lilie bílá - kdo ji uviděl,
každého divný pojal srdce žel;
lilie vonná - kdo ji pocítil,
v každém se touhy plamen rozsvítil. - "

skořice
10.02.2019 5 z 5

Je to sice klasika a je třeba to znát, ale mně se to skutečně nelíbilo. Já jsem dost mírumilovná osoba a ty morbidní konce mě prostě drtily a nemohla jsem z toho spát. Vrchol všeho byl, když nám naše paní profesorka na ČJ pustila filmové zpracování...

SugarDolly
04.02.2019

... a na to pole podle skal, zelený mužík zatleskal ... Tak tohle se asi nedá zapomenout. Stejně jako Svatební košile, Polednice a další štěpné kousky z Erbenovy bible českého horroru.

JoeSurikata
04.02.2019 4 z 5

Erbenovy drastické až horrorové příběhy mě fascinovaly už v dětství, kdy jsem po této knize sáhl jako po povinné četbě. "A mrtvý oči otvírá, a mrtvý oči protírá, sbírá se, hlavu pozvedá a půlkolem se ohlédá. ´Bože svatý, rač pomoci, nedej mne ďáblu do moci! - Ty mrtvý, lež a nevstávej, pánbůh ti pokoj věčný dej!´A mrtvý hlavu položiv, zamhouřil oči jako dřív." ... to přece nemá chybu, ne? :)

dawson321
02.02.2019 5 z 5

Klasika, která nikdy neomrzí.

Romžiry
01.02.2019 5 z 5

Tyto básně miluji

Hebrey
26.01.2019 3 z 5

Kdysi dávno jsem ji jako jednu za mála knih povinné četby přečetla. Bylo to docela zajímavé čtivo, ale je fakt, že já té poezii zase tak moc nerozumím.

HannyC
26.01.2019 5 z 5

Jedním slovem: povinná četba, která opravdu stojí za to!

Teea
22.01.2019 5 z 5

Četla jsem jako povinnou četbu. A vůbec mi to nevadilo. Kniha se mi líbila! Rychle se čte. Krásné byly Svatební košile, Zlatýkolovrat, Vodník a Polednice... A Záhořovo lože nic moc. Popravdě ani nevím o čem byla. Rozhodně stojí za přečtení. Hodlám se k ní vrátit!

LivN
21.01.2019 5 z 5

A on vždy napřed - skok a skok,
a ona za ním, co jí krok.
Po šípkoví a po skalí
ty bílé nohy šepotaly,
a na hloží a křemení
zůstalo krve znamení.

Svatební košile moje oblíbená. Jako bych zase seděla ve školní lavici. Bylo fajn zase si to připomenout.

Pamima
11.01.2019 4 z 5

Toto dílo pro mě bylo překvapením. Poprvé jsem ho četla někdy v 6. třídě. V té době, jsem většinu věcí nechápala. Hlavně obrazná pojmenování, ale i poezii celkově. Nebylo to pro mě to pravé ořechové. Nyní jsem však až na pár výjimek rozuměla všemu. Moc se mi líbilo přírodní prostředí. Další věcí, kterou musím Erbenovi pochválit, je dobrá fantazie. Zpracovat více než deset básní a balad na podobné téma vztahu matky a dcery je obdivuhodné. Pravděpodobně jsem toto dílo nečetla naposledy.

CleoXandra
09.01.2019 4 z 5

Kytici jsem četla několikrát a vždy se k ní ráda vracím. Navzdory určité morbidnosti, která je však velice funkční (zásadně je zde zlo potrestáno více či méně brutálním způsobem), se jedná o roztomilou poezii neobyčejně originálního ražení. Bez diskuse si zaslouží čestné místo v klenotnici našeho písemnictví.
Líbilo se mi i Brabcovo filmové pojetí. Erben by se asi trochu divil, nicméně si myslím, že film docela dobře vystihl náladu autorových veršů.
Btw, když jsme u Erbenů, chutnají mi i miletínské modlitbičky od Erbenů - vyrábí je rodinná firma z autorova příbuzenstva :)

Denča23
05.01.2019 4 z 5

Jeena z mých oblíbených knih už od 7. třídy základní školy. Přečetlou ji mám několikrát . :)

Verunka926
03.01.2019 4 z 5

I přesto, že to byla povinná četba, jsem si některé balady opravdu užila a bavily mě.

Hani77
02.01.2019 4 z 5

Některým baladám bych dala s radostí 5*, ale některé jsou slabší, proto 4*. Kdyby se hodnotily jednotlivé balady, tak naprosto špica je Polednice.