Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50981/kytice-50981.jpg 4 9321 9321

Karel Jaromír Erben Kytice - domnívám se, že k těmto čtyřem slovům není třeba absolutně nic dalšího dodávat. Je to kniha, která je jedním z klenotů našeho národního písemnictví a mám zato, že snad každý normální a duševně zdravý člověk by byl schopen ocitovat alespoň jeden verš nebo útržek z verše z některé z Erbenových balad (a snad i ti, kteří jinak o poezii ani nezavadí. Vyšla v nesčetných vydáních, posloužila jako podklad k filmu - velmi těžko by k ní bylo možno dodat něco nového, co nebylo dosud řečeno. Proč ji tedy vlastně přidávám ? Je to upozornění pro milovníky hezkých knih - toto vydání je výjimečné tím, že se zde sešli dva umělci - básník a výtvarník - jejichž jména by mohla být synonymy pro kvalitu. Kniha je totiž doplněna ilustracemi Jana Zrzavého, které svou snivou atmosférou básně doplňují. 01-037-88... celý text

Gabux
17.06.2018 5 z 5

Jediná poezie na kterou nedám dopustit.

IvonaK
15.06.2018 5 z 5

Sbírka kvalitně vyprávěných balad. Moc se mi líbila ta báseň Poklad. Proto mě mrzí že nebyla i zfilmována.

Lilda
13.06.2018 5 z 5

Nebyla jsem příliš nadšená z toho, že to musím opravdu číst, protože když jsem tuto knihu četla na základní škole, tak mi to stačilo. Musím ale říci, že se mi to opravdu líbilo a nelituji toho, že jsem si ji znovu přečetla. Je to zkrátka klasika, kterou by měl každý Čech znát. Obdivuji schopnost Erbena vůbec takové balady vymyslet, aby se krásně rýmovaly a nesly hluboké poselství. Člověk je příběhy zaskočen. Příjemné je i to, že je zde děj a člověk když nechce, tak nemusí číst mezi řádky. Nejvíce se mi líbila balada Svatební košile, Zlatý kolovrat a Lilie či Vrba. Myslím, že si tuto knihu přečtu ještě několikrát.

Kikulka97
13.06.2018 4 z 5

Nemám poezii moc v lásce. Ale tyto balady jsou skvělé. Těžko vybrat mou nejoblíbenější. Je to kniha, ke které se ráda vracím a hledám v ní inspiraci.

pospec7
12.06.2018 4 z 5

Kytice pro mě byla jedna z knih, kterou jsem zařadil do maturitní četby a upřímně se na ni netěšil. Měl jsem ji zaškatulkovanou jako příliš morbidní a složitý soubor balad. Nemohl jsem se mýlit více, oproti Máji je pro mě Kytice zlaté dílo... Samozřejmě jsem si ji u maturitního zkoušení vytáhl a dopadlo to výborně.

Dagros
11.06.2018 3 z 5

Přečteno několikrát :)

martin2819
07.06.2018 4 z 5

Četl jsem poprvé ve svých 50 letech a překvapilo mne jak si toho hodně pamatuji. A bavila mne Kytice .

Lilda
07.06.2018 5 z 5

Nejvíce obdivuji autora, jak vůbec mohl tak mistrovsky vymyslet takové příběhy a ještě k tomu veršované. Fascinuje mě, jak se lze nad každým příběhem zamyslet a vytěžit z toho to, co na nás sedí.

amalka2850
30.05.2018 5 z 5

Klasika, který nesmí chybět v žádné knhovně.

jengibre
12.05.2018 5 z 5

Naprosto mimořádná básnická sbírka, kterou by si měl alespoň jednou za život povinně přečíst každý. Netřeba více slov.

Maťkooo5
06.05.2018 5 z 5

Dlouho jsem se této knize vyhýbal, ale musím říci, že Kytice do povinné četby právem patří. Nevím, ale mně se asi nejvíce líbilo Záhořovo lóže.

Tebby
06.05.2018 5 z 5

Jedna z knih povinné četby. Některé básně jsem dokonce mívala ve škole zkoušené. I tak mám tuto knihu ráda a sem tam si ji přečtu.

Kuža007
29.04.2018 4 z 5

Zaujala mě asi půlka balad, ale je to mnohem čtivější a zajímavější než Máj od Máchy.

ellyem
19.04.2018 5 z 5

Klasika, která nezklame a získá si srdce snad každého z nás, i když bychom nechtěli :) Polednice, Vodník, Kytice... Všichni známe, o čem balady jsou. I proto jsem si tuto sbírku vybrala k maturitě, jako takovou záchranu a jistotu. (Nakonec jsem si ji i vytáhla!)

Pajan28
16.04.2018 5 z 5

Klasika od Erbena. Nejsem na poezii, ale Kytici miluju, obzvlášť některé básně, např. Vodník, Svatební košile a Zlatý kolovrat

Nela.Rob
05.04.2018 5 z 5

Povinná četba k maturitě z dějin literatury. Prostě ta stará dobrá klasika, co neurazí a každému by měla projít rukama. Pro mě TOP dílo českého romantismu. Knihu jsem četla několikrát a doteď si pamatuji některé paséže slovo od slova, ale to asi nebudu jediná. Balady jsou velice propracované a okolní tajemno mi je velice sympatické.

Josef.Šlechta
03.04.2018 4 z 5

Je to hezká kniha s krásnými baladami. Jediné co musím vytknout je časté zabíjení. (To je jen pro info proč nedávám 5 hvězd.)

Marekh
03.04.2018 5 z 5

Jádrem sbírky je 13 BÁSNÍ - BALAD, které jsou založeny na různých pověstech národu slovanských. Autor na této knize pracoval 20 let. Básně vycházely nejprve v časopisech. Kytice se mi líbí a opakovaně se k této knize vracím.

Nejvíce se mi líbily tyto balady: POKLAD, SVATEBNÍ KOŠILE, POLEDNICE, VODNÍK, VRBA aj. Nejméně se mi líbila balada ZÁHAŘOVO LOŽE a VĚŠTKYNĚ.

Autor používá různé jazykové prostředky - výborná charakteristika postav, používá zvukomalbu, citoslovce, zbavoval balad místního a časového určení aj. Odmítal Čelakovského ohlasovou metodu. Erben je mistrem básnické zkratky.

V minulosti jsem viděl také film KYTICE, jehož režisér F. A. Brabec ztvárnil 7 balad z této knihy. Film byl natočený v roce 2000. Film se mi líbil.

kajunka333
02.04.2018

Dílo se mi velmi líbilo, přestože nejsem nějaký velký fanoušek poezie. Ovšem Erbenovi se to rýmuje krásně a díky rytmičnosti balad se i krásně čtou. Balady byly vskutku čtivé, nebylo těžké je pochopit, děj měl spád a příběhy to byly zajímavé a pěkné. Vlastně by se o některých dalo uvažovat jako o hororových básničkách (a možná by to přilákalo více čtenářů, kdyby Kytice měla něco takového v podtitulu.) Líbil se mi i jazyk, jakým jsou napsané, zkrátka radost číst. Chápu, proč byl Erben vedoucí postavou vrcholné fáze obrození, Kytice bezesporu poklad české literatury. Dílo je navíc krátké a jak jsem již říkala čtivé, takže myslím, že neexistuje žádná výmluva, proč si Kytici nepřečíst, i když věřím, že lidé dovedou být dosti vynalézaví. Ale opravdu si myslím, že toto dílo by si měl někdy přečíst každý, protože je to odkaz našich předků, jejich pověsti, strachy i víry, které nám Erben v této květnaté podobě předává.

Nočnípták
30.03.2018 5 z 5

Kytici miluji.Od dětských let,kdy jsem ji dostala od svého dědečka se k ní stále vracím.A to znám většinu básní zpaměti.Kdo neznáte poslední vydání/se skoro hororovými ilustracemi/snažte si ho koupit,nebo vypůjčit.Stojí to za to.Já ho darovala vnučce k vánocům.Je nadšená jako jsem byla v jejím věku já.Prostě pan Erben a jeho Kytice to je pro mne po celá léta nevšední zážitek.