Les prízrakov

Les prízrakov
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537085/bmid_les-prizrakov-66290fd8ae921.jpg 5 532 532

Juraj Červenák prináša už šiestu knihu z cyklu historických detektívok zasadených do čias protitureckých vojen na sklonku 16. storočia. Joachim Stein zimuje na hrade Strieborná skala. Pokojné Vianoce s rodinou však zatieni potýčka so zločineckým podsvetím v neďalekom meste Trutnov. Vzápätí kapitána poprosí o pomoc bohatá šľachtičná Beatrix Zilvárová, ktorej milovaný synovec a dedič Adam zmizol počas poľovačky. Kým Stein s verným pobočníkom Jarošom zisťujú, či šlo o únos a kto za ním stojí, priamo v uliciach Trutnova dôjde k brutálnej vražde váženého mešťana. Aby rozmotali záhady, ktoré sú možno prepojené, kapitán Stein a seržant Jaroš sa musia vybrať až do strašidelného lesa v Krkonošiach a bojovať tam o holý život. Navyše v Steinovi narastá obava, že by nebezpečenstvo mohlo hroziť aj jeho najbližším... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: audiokniha , Publixing

Les prízrakov, 2019

m_martina
02.05.2023 5 z 5

Výborná historická detektivka, odehrávající se v Trutnově. Bez Barbariče, který mi ale nechyběl, zato s kapitánem Steinem a jeho věrným Jarošem. Kniha se četla sama, proto ji hodnotím pěti hvězdami a určitě budu v této řadě pokračovat.

tlllk
01.05.2023 4 z 5

Keby to bolo jedlo poviem že bolo silne prekorenené, chýbala tomu ta vyváženosť prvých dvoch dielov, navyše skĺzame k tomu že záporák pokaždé záhadne vykĺzne a jeho koniec viete tak predpovedať poľa počtu zostávajúcich strán. Stále ale je to to lepšie čo sa v tomto žánri za poslednú dobu objavilo.

Metla
23.04.2023 4 z 5

Šestý díl série nechá čtenáře nahlédnout podstatně hlouběji do Steinova soukromí, poodhalí světlejší i temnější stránky Jarošovy osobnosti, to vše v patřičně dobrodružném provedení, kdy není nouze o souboje, padouchy, tajemství, zradu, odvahu, zbabělost, šlechetnost, chamtivost, lásku... no, co by mohlo "Lesu Přízraků" chybět, že ode mě dostal "jen" naleštěné čtyři hvězdy? Barbarič. Mně prostě scházel, bylo to bez něj takové vážné - málo humoru a šmrncovních dialogů. 80-85%

kuruteku
13.04.2023 5 z 5

Ojojoj, to byla jízda. Stein ukazuje, stejně jako Jaroš, svou lidskou tvář, fantastické prvky mizí a zůstává syrový, skoro detektivní příběh z dob Rudolfa II. Navíc v kraji, o kterém vím, že existuje, ale teď začíná být ještě živější. Nakonec i řešení ze strany Steina je velmi lidské, až se mu to skoro vymstí. Ještě že má s sebou Jaroše. A skvělou rodinu.

PitoR
25.02.2023 5 z 5

Stein a Jaroš v akcii!
Pokračujem s Jurajom Červenákom a jeho trojicou vyšetrovateľov - SBJ - Stien, Barbarič a Jaroš. Po Banskej Štiavnici, Prahe, Prešporku, Viedni a Sitne prišiel na rad český Trutnov a jeho okolie. Tentokrát však štiavnický notár Matej Barbarič zostal doma.

„Večerajú len tí, čo už od rána v každej situácii rátajú s horšou možnosťou.“

V tejto časti sme sa mali možnosť zoznámiť s manželkou a deťmi kapitána Steina, ktorí sa dostali do ohrozenia života kvôli prípadu, ktorý riešila hlava rodiny spolu s nerozlučným parťákom, seržantom Jarošom. Viac prezrádzať nebudem.

„Hovorí sa, že pomsta najlepšie chutí dobre vyzretá.“

Veľmi zaujímavý a zamotaný príbeh. Táto detektívna séria s historickým nádychom ma veľmi zaujala - jeden príbeh lepší ako druhý. Výborné!!!! A teším sa na siedmu knihu.

mataj
11.02.2023 5 z 5

Kapitán Stein spolu s Jarošem se vrací domů za svou rodinou na hrad Stříbrná skála. Ale ani zde si neodpočine, i tady se dějí nepřístojnosti a podivné události na sebe nenechají dlouho čekat. Na jedné straně únos synovce bohaté šlechtičny, na druhé straně vražda měšťana a navíc jen nedaleko tajemný les přízraků, kam se všichni bojí vstoupit. Nicméně Stein s Jarošem mají pro strach uděláno a dobrodružství může začít.

sgjoli
05.02.2023 4 z 5

Konečně se mi zase jednou podařilo dostat se k dalšímu dílu mé oblíbené série se Steinem a Barbaričem. A opět to stálo za to!
Tak jako v předchozím díle jsem obdivovala, jak to Juraj Červenák dokáže postavit na samotném Matěji Barbaričovi, tak v případě Lesa přízraků se setkáváme s coby vyšetřovatelem jen se Steinem, v doprovodu seržanta Jaroše. A opět to funguje. Ačkoliv mám ráda, že když se Stein i Barbarič na vyšetřování podílí pospolu, očividně to autor umí vymyslet a sepsat tak, aby pánové vyšetřování vedli samostatně a bez toho druhého. Což velmi oceňuji.
Zároveň jsem ráda, že se tady konečně více setkáváme s rodinou kapitána Steina a poznáváme ji blíže. Manželku i děti jsem si oblíbila, byť dvě ze tří dětí tu stojí spíše bokem. Ale nevadí to. I tak přišel autor se skvělým náhledem do rodinného života a manželství, který kapitán celou dobu tak vyzdvihuje a drží to jako vysokou morální hodnotu - být věrným manželem a věrnou hlavou rodiny.
Zápletka sama o sobě je možná méně zašmodrchaná než v předchozích dílech, ale to vůbec nevadí. I tak mne ta zápletka bavila a rozuzlení opět dobře vykreslené a navíc jsem některé věci neodhadla, takže se konalo i překvápko.
Nakonec hodnotím 4 hvězdami. Hlavně proto, že v sérii mne některé díly bavily o chlup více. Ale i tak. Tahle série si u mne drží laťku vysoko, žádnému dílu jsem dosud nedala méně než 4 hvězdy.

Dandulka
22.12.2022 5 z 5

Moje první setkání se Steinem a Jarošem. A dopadlo velmi dobře, přímo skvěle! Moc ráda čtu historické detektivky a tahle opět patřila ke špičce. Těším se na další díly. Vypadá to, že opět mám co číst.

Timkim
08.11.2022 5 z 5

Líbilo. Moc. Stein je vynikající vyšetřovatel který si nebere servítky a s nikým se moc nepáře. Byla mi i blízká lokalita, jelikož od Trutnova jsem jen 35 km a okolí znám. Super kniha. Tady to vážně není o technologiích, ale o logice. Vážně mě to mile překvapilo.

netopýrek1985
03.10.2022 5 z 5

Opět spokojenost. Sice tentokrát zase jenom Stein a Jaroš. Parádní jízda jako každý díl.

Šnek86
24.09.2022 4 z 5

Tentokrát vše leží na Steinovi s Jarošem.Řešící únos, penězokazectví a vraždy.Jako vždy, není vše tak, jak vypadá a chvíli trvá, než všechno rozklíčují a vyřeší, aby je v zápětí čekal další úkol.Pokračuji v sérii.

MarieH
16.09.2022 5 z 5

Ctu celou sérii postupně a musím uznat že si udržuje dobrou úroveň. Trošku dějiny, fantazie a některé díly se mohou zařadit mezi horory. Doporučuji !

Harold
10.08.2022 5 z 5

Skvělý detektivní a především dobrodružný příběh. Děj perfektně odsýpá, celá kniha se čte jedním dechem. Chvílemi dost napínavé, ovšem celkově odpočinkové čtení. Líbí se mi detaily zbraní hlavním hrdinů i padouchů. Prostředí Podkrkonoší je velmi dobré, temné lesy s potoky počátku 17. stol. si dokáži živě představit. Chvílemi se jedná docela o krvavou záležitost, ale veškerá syrovost dobře sedí místu, času i hrdinům, kteří si prošli mnohé střety s Turky v minulosti. Vřele doporučuji

Petrasuvicka
15.07.2022 5 z 5

Miluju Jaroše (stále ještě úplně nechápu proč, nicméně jeho fyzickém vzhledu mám naprosto dokonale přesnou představu :D ). Původně jsem po téhle knížce chtěla sáhnout po něčem jiném, protože jsem si říkala, abych neměla příliš mnoho Červenáka a Steinových jatek za sebou. Naopak se po Lesu přízraků příšerně těším na plzeňský případ. Stále čtivé, akční, dobrodružné, napínavé a hezky propojené s místními pověstmi a legendami.

Opatov
05.07.2022 4 z 5

Sice mi chyběl Barbarič, ale i tak čtivé dobrodružství. Tajemný les ztratí v průběhu děje své kouzlo a počet mrtvol dostačující. Steinův trochu morbidni způsob vyšetřování nemá chybu.

avalonek
23.06.2022 5 z 5

Zase jsem se vrátila k mému velmi oblíbenému spisovateli.A musím říct,že jsem to tentokrát přečetla šílenou rychlostí,jak to bylo dobrý..Sice nezastávám Steinovu víru a přesvědčení,ale přesto jsem si ho oblíbila a Jaroš,ten mě jako vždy nezklamal svým temným já..Prostě dobré čtení

OldřichHanton
19.03.2022 4 z 5

Přestože jsem Les přízraků četl hodně dlouho, moje dojmy z něj jsou docela dobré. Když už jsem se ke čtení dostal, dobře jsem se bavil. Je to samozřejmě vyloženě oddechová četba, spíše dobrodružný příběh, než detektivka, navíc s pár téměř pohádkovými motivy.
Když v předchozím dílu série chyběl kapitán Stein, tentokrát odpočívá notář Barbarič. Ději to ale nijak nevadí, autor má zase více prostoru propracovat ostatní postavy a otevřít vedlejší dějové linky, které asi budou pokračovat v dalších dílech ságy. Prostředí Trutnova a Krkonoš je určitě atraktivní a pro takový dobrodružný příběh dobře zvolené.
Les přízraků je podle mě jeden z nejlepších dílů série, tak doufám, že to bude pokračovat i nadále. Už stihly vyjít další dva díly a Já mám trochu skluz, ale ten myslím brzy doženu.

ErikaKej
06.03.2022 5 z 5

Dalšia sólovka, tento krát absentoval Barbarič, ale podobne ako Vlk a Dýka, ani tento krát to na kvalite nič neubralo. Hoci musim povedať, že predchádzajúca kniha ma oslovila viac - osobný pocit. Dej je stále veľmi pekne napísaný, plynie rychlo, v knihe bolo niekoľko prekvapivych momentov, bavilo ma nahliadnutie do Steinovskej familie a osobne som fandila Jarošovi a som zvedavá ako bude story pokračovať.
Knihu som počúvala v audioverzii a Marek Geišberg opät vynikajúco! Neviem si Steina a Barbariča predstaviť v prednese nikoho lepšieho. Juraj Červenák vo mne vypestoval závislosť a Marek Geišberg zavislost na Červenákovych knihách len v audio- podobe. Už aj idem na další diel.

85098211
22.02.2022 5 z 5

Tato řada je opravdu výborná a i když knih stále přibývá, vůbec neztrácí na kvalitě ;-), právě naopak. Protože konkrétně tento případ, který vyšetřují pouze kapitán Stein s Jarošem, je (zase) naprosto dokonalý! Tentokrát se vypravíme do Trutnova a pochopitelně ani o napětí nebude nouze ;-). Kromě toho se čtenář lépe seznámí se soukromým životem Steina a na scéně se objeví i jeho manželka Magdalena a děti, z nichž nejstarší Johanka hraje dost důležitou roli. A tato částečně romantická linka mi byla opravdu hodně sympatická ;-). Především je ale nutné najít zmizelého Adama a zároveň zjistit, kdo zabil pana Smiřického. Pátrání se tedy rozběhne na plné obrátky a samozřejmě po několika (často i nečekaných) zvratech se Steinovi podaří nejen tyto, ale také další zločiny objasnit. Na závěr bych už jen ráda dodala, že bych se opravdu nutně chtěla dozvědět, jak to bude dál s Jarošem a co mu vlastně chybí? Snad na něj tedy autor nezapomene a vysvětlení nabídne v další části, na kterou se již nyní moc těším :-).

Ivan F
06.02.2022 5 z 5

Príbeh o tom, ako sám pán kapitán (no takmer sám, má po ruke kaprála Jaroša) ťažký prípad vyšetruje a popritom sa aj presťahuje. Vyšetrovanie mu ide od ruky, síce sa sem tam na tŕnistej ceste k zdarnému cieľu občas potkne, ale vždy nájde správny smer. Jeho osobný život veruže cnostným príkladom nie je, hoc puritánom by sám seba mohol a chcel zovať, no na paloši má toľko krivého načiaraného, že ver do neba hintovom sa nepovezie

Takmer sólo pre kapitána (ako predtým notárovo) je super, čitateľ sa mnoho dozvie o tom, ako poverami sa národ nechal nabaláchať (paralela so súčasnosťou) a ako sa vtedy (a dnes jakbydal) manipulovalo s verejnou mienkou. Minule som napísal, že sme v tomto nepoučiteľní, ale ako sa tak pozerám na celý svet, nie sme v tom sami. Ľudí na zemi pribúda, no hodnota IQ a EQ je jemne zvažujúca sa - nožnice sa otvárajú. V každom prípade Jurajovi patrí vďaka, že kapitánsko-notársku sériu naťukal cez klávesnicu do textového editora.