Lucerna

Lucerna
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483367/mid_lucerna-eWw-483367.jpeg 4 303 303

Divadelní hra z roku 1905 je vůbec nejhranější původní českou hrou všech dob. Odehrává se v historickém období před zrušením nevolnictví. Hlavní postavou je mlynář, který je povinen sloužit vrchnosti jako doprovod a svítit jim lucernou, od toho je odvozen název hry. Ve hře probíhá několik dějových linií: vztah mlynáře a kněžny, vztah mlynářovy schovanky s pohledným vodníkem, intriky zlého správce a ambice místního učitelského pomocníka... celý text

Thanyss
17.06.2013 4 z 5

Milá a nevtíravá divadelní hra, která umí příjemně zpestřit nudný čas. Množství pohádkových bytostí by možná někoho mohlo odradit, ale mně v Lucerně nevadí. Dokonce jsem si oblíbila dvojici vodníků.

Viděla jsem i přímo divadelní představení a bavila jsem se stejně dobře jako při čtení, i když to může záležet i na hereckém obsazení.

vejik
18.04.2013 3 z 5

Typ knížky, kterou si přečtu, ale po nějaké době už si budu jen těžko vybavovat děj. Souhlasím s komentářem od Violetti, i mně se hra zdá celá taková roztahaná, zdlouhavá... Viděla jsem ukázku z představení v Národním divadle a možná kdybych měla šanci hru vidět a ne pouze číst, můj názor by byl jiný... :)

Graine
16.08.2012

Taková milá pohádka... Viděla jsem i divadelní představení v Národním divadle a byla jsem nadšená!

Violetti
25.04.2012 3 z 5

Tak nevím, jsem poněkud rozpačitá. Celá hra mi přijde trochu moc ukecaná a roztahaná, zápletka trochu vyznívá do ztracena. Postavy nejsou nijak extra sympatické, nejvíc se mi líbili vodníci. Zas ta jednostrannost osob byla v té době normální a běžná a aspoň vidím na některých osobách (Kněžna) snahu o více stran osobnosti.
Jo a má to promyšlenou nádhernou výpravu!

Alix
23.10.2011 4 z 5

Motivy červené knihovny bych tu nehledala, hlavním motivem je přece právo a spravedlnost, které by měly být pro všechny stejné.

Lenka Kadeřáb
17.05.2011 4 z 5

Povinná četba s nádechem kýče. Motivy z červené knihovny a do toho pohádkové postavy. Vše se v dobré obrátí a všichni jsou spokojeni. Tak to má být. Je to klasika, což může někoho odrazovat, ale tahle se dá číst!!!