Lůsy
Jindřich Šimon Baar
Chodská trilogie série
< 3. díl
Poslední část chodské trilogie, kterou tvoří romány Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lůsy. Děj se soustřeďuje především na při o vlastnictví lesů, která započala již v prvním dílu trilogie. Čtenář se setká se známými hrdiny předchozích dílů a víc než vleklý veřejný spor upoutá jeho pozornost osud rodiny sedláka Krále, jeho čekání na narození syna a dědice i smrt očekávaného dítěte. Trpký závěr této knihy se stal pointou celé trilogie. Autorova smrt zabránila vydání čtvrtého dílu, který měl být obrazem chodského venkova kolem r. 1848.... celý text
Přidat komentář
V posledním dílu trilogie je Baar obšas příliš rozvláčný, (což si podle doslovu také uvědomoval) nicméně i přesto se mu podařilo celé dílo velmi dramaticky vygradovat.
Škoda, že autor už nestihl napsat další plánované díly, postavy mi během těch tří dílů přirostly k srdci a jen nerada jsem se s nimi loučila. Ve 3. díle mě obzvláště zaujaly osudy pana Zedníčka a dramatický závěr knihy.
Celá tato trilogie je velmi pěkně a srozumitelně napsaná. Přiblížení některých postav a událostí , které jsou součástí našich dějin, je záživné i pro toho,kdo není úplný nadšenec do dějepisu.
Hezký úvod a závěr knihy strhující, ale prostředek se trochu vlekl jak nastavovaná kaše - příliš mnoho zbytečných postav. A zase jako u předchozích dílů vyčnívá a září nádherná Božena Němcová jako vzor vlastenky. Navíc v tomto dílu se Domažlice a Klenčí probouzí k vlastenectví.
Celkově hodnotím trilogii kladně, věrně líčí rok na vsi a život sedláků v Klenčí a na Chodsku, nádherně popisuje přírodní děje a náboženské obřady s tím spojené, ovšem konkrétně toto vydání se dle mého názoru nepovedlo co do obálek a ilustrací.
Po velikonoční četbě Osmačtyřicátníků jsem volně prošla chodským jarem k létu v Lůsech. Třetí díl trilogie je nejdramatičtější, celé dílo slušně graduje, objevuje se tady trocha náboženského fanatismu v kontrastu se zdravým rozumem, přetrvává poněkud nekritické zbožňování "paní komisarky", ale hlavně jsou zde vykresleny živelné pohromy a také tragédie v Králově rodině. A čtenář si uvědomí, že lidský život je tenký jak vlas, závisí na mnoha okolnostech a nikdo z nás ho nemá ve svých rukou. Stačí malinko a člověk se ztratí ze světa a po krátké době jako by nebyl... Pýcha není na místě, nezmůžeme nic, jen příroda nás přetrvá, její samoobnovitelná síla. Možná právě v době pandemie je možné si to uvědomit víc než jindy.
Jsem ráda, že se mi chodská trilogie dostala do rukou. Krásně popsaný život sedláka Krále a jeho okolí. Hlavně to vůbec není nudné. Naopak, mnohokrát jsem se nemohla od knihy odtrhnout! Neprávem opomíjené dílo.
V této knize se autor zabývá pověrami. pokračuje boj mezi Čechy a Němci. Čte se takřka samo.
Štítky knihy
národní obrození české národní obrození Chodsko sedláci Božena Němcová, 1820-1862
Autorovy další knížky
2008 | Jan Cimbura |
1972 | Hanýžka a Martínek |
1965 | Paní komisarka |
1969 | Holoubek |
1975 | Osmačtyřicátníci |
No není to můj šálek káva. Sice jsem těch 460 stránek smázl za týden, takže kniha čtivá, ale že by mě nějak bavila nebo chytla, se říct vůbec nedá. Jsem holt na nějaký jiný typ knih stavěný.