Malý princ

Malý princ
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249439/bmid_maly-princ-249439.jpg 4 16461 16461

Nie je rozprávka ako rozprávka, nie je princ ako princ. Tento je skutočne iba jeden - Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho, jedno z najslávnejších diel modernej svetovej literatúry. malý princ, kúzelná rozprávková bytosť, prichádza na našu Zem zo vzdialených vesmírnych svetov, aby sa kdesi v Africkej púšti stretol s autorom nášho príbehu a zjavil mu tajomstvo svojej podivuhodnej životnej púti. Ale zjaví mu ďaleko viac: tajomstvo čistého srdca, dobra a krásy.... celý text

Literatura světová Sci-fi Filozofie
Vydáno: , Mladé letá

Le Petit Prince, 1943

Dominika13
23.07.2018 5 z 5

Tak tady jsme se kamarádi vyšplhali na V.R.C.H.O.L. Malého prince můžete číst jak chcete, kolikrát chcete, můžete si myslet, co chcete, téměř nezáleží, kolik vám při čtení je let.. Příběh, bez kterého je každá duše chudší. Kniha, bez které je každá knihovna chudá. Troufám si říct. :-)

A ty kresby.. :-) !!

monte
16.07.2018 4 z 5

Nezapomenutelný příběh, co víc dodat

ivanaa
16.07.2018 5 z 5

krásná kniha

Lymril
14.07.2018 5 z 5

Moje Bible. Malý princ je Starý zákon, Kdo chytá v žitě je pro mě Nový zákon. Nebudu vám říkat, jak skvělá knížka to je a jak moc jí budete milovat. Já jí četla minimálně stokrát ( a to nemyslí jako nadsázku, opravdu minimálně stokrát... jsem trochu úchyl... ), ale vím, že nějakým lidem příběh nic neříká. Prostě si to přečtěte. Názor si snad dovedete udělat sami, ale rozhodně by nikdo neměl tuto knihu vynechat. To snad radši ať prohlásí, že je to pitomost, než aby ji vynechal.

Anoell
13.07.2018 5 z 5

Kniha určená pro děti, zatímco já jsem se k ní dostala až nyní v 18-ti letech. Proto se mi to možná soudí hůř, ale zkrátka si nedovedu představit, že by tato knížka mohla děti oslovit. Když si odmyslím ty moudré věci v ní řečené (které právě dokáží ocenit spíše dospělí), pohádka jako taková není nic moc a konec je trochu zvláštní, poněkud netypický. Ale já už nejsem malá holka, a tak v těch pár stránkách vidím to něco víc, co knize dodává její kouzlo, a jsem ráda, že jsem se konečně rozhodla seznámit s touto klasikou a nechala se oním kouzlem unést.

katuu123
11.07.2018 4 z 5

K této knize mám zvláštní vztah. Když jsem ji objevila v knihovně bylo mi asi 10, tehdy jsem ji brala jako pohádku, která mě nijak moc neoslovila. Nedávno jsem si ji přečetla znovu, kvůli maturitě a musím říct, že jsem v ní objevila něco skrytého. Člověk si musí nějaké pasáže přečíst i několikrát, aby jim lépe porozuměl. Velmi čtivá knížka, vhodná pro relax.

IsobelleFarbs
10.07.2018 5 z 5

Tuhle knihu jsme společně četli na základce ve třídě a tenkrát jsem ji opravdu nesnášela, vlastně už nevím proč, možná proto, že jsme ji jednou četli venku a mě u toho píchla včela..., nevím, ale tenkrát se mi opravdu nelíbila.
Poté jsem se k této knížce vrátila o pár let později a to čistě ze zvědavosti, proč ji má tolik lidí rádo. A tehdy už jsem to pochopila. Malý princ toho skrývá mnoho. Má celou řadu hlubokých myšlenek, které člověk, když čte s otevřenýma očima a srdcem může odhalit. Láska, přátelství, život... člověk toho může najít spoustu. Ne vždy vše najde na poprvé... ale něco si snad najde každý.
Povedený příklad toho, že i krátké knihy, mohou mít své kouzlo, které se mnohdy nenajde ani v knize třikrát tak tlusté.

Pedias
10.07.2018 5 z 5

Klasika, kterou dokážu číst 5x ročně a nikdy mě nepřestane bavit ♥

Channach
09.07.2018 4 z 5

Konečně jsme dočetly. Rodiče i děti si určitě svoje najdou.

Dcerku (3roky) nejvíc bavil začátek s beránkem a pak kousek s liškou a studnou na Zemi. Cestování po planetách ji moc nebavilo, tak jsme mezitím přečetli i s taťkou dvě pohádkové knihy od Erbena, jednu Němcovou, Perníkovou chaloupku, Kubulu a Kubu Kubikulu a začali jsme Milneho Medvídka Pú.

itulenka
08.07.2018 5 z 5

O knize jsem roky nesčetněkrát slyšela a až dnes na prahu třicítky se k ní konečně dostala. Nechápala jsem co tak závratneho by na těch pár stránkách mohlo být. A ono to tam bylo! Takže ponaučení, že i na pár stránkách toho může být moc :-)

ivedoo
08.07.2018 3 z 5

Měla jsem jako povinnou četbu, ale moc mi teda nesedla, ale kniha to není špatná :)

verulik196
06.07.2018 5 z 5

Teď po přečtení konečně chápu, proč se o Malém princi tolik mluví.

Lethania
02.07.2018 5 z 5

Kouzelný příběh malého hrdiny, který mě naprosto uhranul. Před pár lety jsem ji přečetla jako knihu do povinné četby a myslela jsem si, že zase půjde o přeceňovaného spisovatele, ale zmýlila jsem se. Kniha mě zahřála u srdce a určitě se k ní ještě jednou vrátím. Všem doporučuji.

kyticka152
29.06.2018 5 z 5

O Malém princi slyšel snad každý. A kdo ne, tak by mě opravdu zajímalo, jak se mu to povedlo. Dlouho jsem si chtěla tuto knihu přečíst a jedno osudného dne se mi to nakonec povedlo. Malý princ nezklamal a možná dokonce i malinko překvapil. Kniha ve mě nechala spoustu otázek, ale potěšil mě vynalézavý a přitom tak jednoduchý děj. Ráda si knihu přečtu někdy znova. Doporučuji k přečtení!

patrik0816
29.06.2018 4 z 5

(SPOILER) Cpát pořád Malého Prince dětem se zdá být jako blbost, možná to ale přece jen má smysl. V různých fázích života člověk vnímá Malého Prince jinak. Nejdříve asi vidí jen příběh, pak jednotlivá přirovnání a jejich význam, pak teprve nějaké větší poselství.

Některé části jsou moc pěkně, Malý Princ jakožto kniha je silná i co se týče citátů, protože ty dávají samotné význam a často i bez kontextu.
Pěkný příběh, stručné ale dostačující popisy, celková jedinečná atmosféra, nutí to hodně přemýšlet nad základními lidskými otázkami, všechno to klape.
Ale ten konec... Strašně mnohoznačný, přitom na něm závisí prakticky celý příběh.

NEČÍST DÁL, POKUD JSTE TO JEŠTĚ NEČETLI!!!

Jedna verze vysvětlení je, že Malý Princ má fakt drsný konec a prostě vše vzdá. Nemůže se ke květině vrátit, protože má porouchané jeho mezihvězdné letadlo stejně jako má pilot to své zemské, a tak se rozhodne skoncovat své velké trápení.

Proč ale tedy Malý Princ jedná proti tomu, co sám tvrdí dříve? „Když někdo miluje květinu, jedinečnou mezi všemi miliony hvězd, stačí mu ke štěstí, když se na ně podívá. Říká si: „Tam někde ji mám...“ A kdyby mu ji beránek spásl, bude to pro něj, jako by mi všechny hvězdy zhasly. A o že není důležité?“
Tohle je jedna z nejhezčích částí, jenže pak jednání Malého Prince na konci nedává smysl.

Jediné vysvětlení, které pak smysl dává, je tak že ten konec znamená něco jako dvojité podtržení onoho metafyzického a spirituálního významu celého příběhu. Vypravěč věří, že Malý Princ je někde na nebi, je tam se svou květinou a to je vlastně jediné, na čem záleží.

Jenže pak je tu ten had... Odvěký symbol nebezpečí, smrti, všech možných průserů a lstí... Neznamená to nakonec, že pro Malého Prince je Země moc krutá a had jeho nevinný a naivní dětský rozum dokázal ošálit? No, prostě moc otevřený konec... Je sice hezké, že si to člověk může vysvětlit po svém, ale stejně se pak člověk cítí trochu ochuzen. Zvlášť, když si člověk právě uvědomí, že ty konce můžou mít více vysvětlení.
Který si mám teď vybrat, když vím, že jsou oba možné? :-)

Ellen16
27.06.2018 4 z 5

Malého prince jsem četla 2x. Jednou jako malá a to jsem ho vůbec nechápala a nelíbil se mi. Teď už to bylo o hodně lepší. Je to tenoučká knížka, ale hodně toho v sobě skrývá. Určitě bych ji ale nezařadila do dětské literatury.

Krkavec15
25.06.2018 4 z 5

Přála bych si tě poprvé přečíst jako malý dítě Malý Princi. I když jsem velký dítě, tak jsem v knížce ne vše pochopila. Těším se, až si knížku přečte mé starší a snad i vyspělejší já.

SakuraLuci
24.06.2018 5 z 5

Klasika, která se musí jednou za čas připomenout

tereza9831
21.06.2018 5 z 5

Pokaždé, když čtu Malého Prince, odnesu si něco nového. Čtu ho malé před spaním a obě si to užíváme. Pro mě kniha No.1

Polinka92
21.06.2018 5 z 5

Jsem ostuda. Malého prince jsem si přečetla až v pětadvaceti letech. Ale aspoň jsem text více vnímala a snáze pochopila. Je to kouzelný příběh.