Malý princ

Malý princ
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249439/bmid_maly-princ-249439.jpg 4 16461 16461

Nie je rozprávka ako rozprávka, nie je princ ako princ. Tento je skutočne iba jeden - Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho, jedno z najslávnejších diel modernej svetovej literatúry. malý princ, kúzelná rozprávková bytosť, prichádza na našu Zem zo vzdialených vesmírnych svetov, aby sa kdesi v Africkej púšti stretol s autorom nášho príbehu a zjavil mu tajomstvo svojej podivuhodnej životnej púti. Ale zjaví mu ďaleko viac: tajomstvo čistého srdca, dobra a krásy.... celý text

Literatura světová Sci-fi Filozofie
Vydáno: , Mladé letá

Le Petit Prince, 1943

Klichem1
13.01.2018 4 z 5

Nádherny pribeh, ktory vam v kazdom zivotnom useku nieco ine. Je to zvlastne ale ozaj je to rozpravka pre vsetkych. Nenapada ma nic podobne, co by dokazalo zasiahnut taky okruh ludi ako maly princ. Cit, neha a chut spoznavat svet, ludi, ci ich pocity... to z tejto malej knizocky doslova tryská.

knihamojalaska
11.01.2018 5 z 5

túto knižku som čítala viackrát, najmä vďaka tomu, že som učiteľka literatúry a vždy, keď ju dám čítať žiakom, neodolám...naozaj nejde len o rozprávku, ako hovorí literárna veda o jej žánrovom zaradení, ide predovšetkým o myšlienku, ktorú by sme si my dospelí mali z nej vziať...odporúčam čítať viackrát, lebo zakaždým som objavila niečo, čo ma nadchlo alebo nejakú novú myšlienku, ktorú som si dovtedy nevšimla..veľmi dôležité bolo pre mňa znova sa pozrieť na svet detskými očami a uvedomiť si, že každý človek si môže nakresliť svoju ovečku :)

ellyem
09.01.2018 3 z 5

Knížka, která nenadchne a ani neurazí. Nebo alespoň mě ne. Čekala jsem od ní asi moc, protože všichni tvrdili, jak je skvělá. No, pro mě zas tak úžasná nebyla, ale jo, tři hvězdičky by si zasloužila :)

Nikie2604
09.01.2018 4 z 5

Kniha, ke které se můžu vracet a vždy v ní nacházím něco nového.

Konycek
09.01.2018 5 z 5

Skvělá! Skvělá! Skvělá!

Aleen
08.01.2018 5 z 5

Konečně........si mě Malý princ ochočil! Myslím, že jsem jej četla někdy na konci základky, nebo na začátku střední školy a od té doby se jen divila, co ten svět blbne s jednou knihou. Prostě jsem ten kult nechápala! Teď se mi zadral za kůži a já nevím, jak to zařídit, abych si "zachovala tvář" a nestal se ze mně Maloprincomil!!!!!! Mnoho krásných myšlenek pronesených krásným, jednoduchým a přímým jazykem, který zařadil Exuperyho vedle Fulghuma. Ten mi také vždy ve správnou chvíli dokázal "říci" správnou věc a donutil mně zastavit se a jen být a přemýšlet a užívat si každičké chvilky, která mi byla dána ☼♥☼♥

Teralien
08.01.2018 5 z 5

krasna knizka ♥

kaca3606
06.01.2018 4 z 5

miluju tuhle knihu

Jessybelle
01.01.2018 5 z 5

Krásná kniha. Přála bych si aby pro každého bylo důležité to, co není vidět...

fajka
01.01.2018 5 z 5

Moc pěkné, nemohla jsem knihu přestat číst. Už jsem si Malého prince oblíbila. Létal z jedné planety na druhou, aby našel přítele. Budu si ho pamatovat navždy.

KNTRFKT
30.12.2017 5 z 5

Podle mýho názoru je Malý princ odrazem našeho charakteru, našeho ega a našeho vnímání světa jako celku s tim, co k němu patří - lidma, který nám vstupujou do života a zase mizej, našeho pohledu na to, jak s v jakých situacích chovat a jak bychom se vlastně celkově chovat měli. Kniha tak nabízí člověka zrozeného jako corpus tabula rasa, kterého tvaruje okolí a podle toho, koho potká, tak je mu dovoleno růst. Tenhle človíček si ale bere ze života jen to nejlepší a nedovolí negativům, aby ho změnili/udělali z něj někoho, kdo podle něj sám není. Člověk pak zažívá takový menší národní obrození duše a říká si, že by bylo krásný, aby to takhle vnímali všichni. Aby každej dospěl k tý svý osobnostní renesanci a chápal mezilidský vztahy/vztahy obecně tak, jak chápaný bejt maj (vim, že tenhle pohled na svět je strašně variabilní a nedá se hodnotit objektivně) a aby si každej uvědomil, že ta růže, kterou někde nechal třeba vůbec nechtěla, aby odešel. Naopak každá růže by si měla uvědomit, že se někdy chová jak pěkná kráva. Že každej jsme sám svého štěstí strůjcem a jsme tak svobodný, jak si to sami dovolíme a že každej prostě nechápe, že materialismus a pocit mít toho spoustu, (ať už jsou to věci hmotný, nebo nehmotný, tady si vtom může každej najít, co chce), většinou znamená, že jsme míň svobodný. Malej princ si vymodeloval svůj svět, ve kterém neexistovala možnost, že by nedostal odpověď, nebo že by ho někdo odpálkoval, aniž by mu sám nevysvětlil svůj vhled. Tohle jsme my ale tak trochu zapomněli. Suma sumárum, Malý princ prostě reflektuje to, jaký jsme lidi a tim pádem, jak celou knížku vůbec můžem pochopit.

LadyD
30.12.2017 5 z 5

Klasika, která nikdy neomrzí. K Malému princi jsem se dostala poprvé už na základní škole, v rámci čtenářského deníku. Tehdy jsem jeho hlubší smysl ještě moc nechápala. Popravdě spíš jsem z toho měla depresi, proč? No, proč cestuje Malý princ sám a bez rodičů? Teď už to vidím jinak. :)

Hebrey
29.12.2017 5 z 5

Malý princ patří mezi těch několik knih, které jsem přečetla vícekrát. Je asi jedno, kolikrát to člověk přečte, vždycky v Malém princi objeví něco nového.

Tanja00
29.12.2017 4 z 5

Nemám co napsat, snad jen že pohladí po duši a zůstane v srdci a ve hvězdách.

Helmutek
28.12.2017 5 z 5

Za celej svůj život jsem čet jen dvě tak moc "jiný" knížky, že jsou pro mě naprosto nezařaditelný: Malýho prince a Klub rváčů. I u Klubu rváčů ale jsem ještě ochotnej připustit, že (víc než) šikovnej spisovatel se třeba opravdu může umět stylizovat do role vypravěče, že se třeba bude umět naladit na tu zvrácenou a bizarní vlnu - přestože pro mě je to docela nepochopitelný, tak dejme tomu. Ze všech věcí, který znám, je to ale jen Malej princ, co je tak moc jiný - tak moc nezkažený, čistý a průzračný, tak přirozený a samozřejmý; tak křišťálově jasný a ryzí, že prostě jsem přesvědčenej o tom, že takovou věc (dílo? knížku? zázrak? poselství? myšlenku?) nemoh a nemůže napsat nikdo dospělej a nikdo "normální". Jsem přesvědčenej, že to nemůže napsat žádnej člen naší civilizace, jsem přesvědčenej o tom, že to je pohled a nadhled, kterej prostě nikdo normální mít nemůže. Nejde to - nejde se to naučit, říct si, že tak začnu přemejšlet, nejde se pro to rozhodnout. Malej princ nejde reprodukovat, nejde napodobit, nejde udělat remake nebo film (podle mě, teda), protože jakymkoliv dalšim zásahem to ztratí něco z týhle až nadpozemský struktury, a stane se pak z toho už jen obyčejná, byť možná nadprůměrná pohádka nebo povídka - prostě tvar, kterej už tu svojí nadpřirozenou auru ztratí. Jasně, nikdo nevíme, co se s Exupérym stalo během tý doby na tý poušti, ale jsem přesvědčenej, že právě to je ten důvod, proč dokázal napsat něco takovýho a proč se nic podobnýho nikomu dalšímu povést nemůže. V Malym princi se samozřejmě dá hledat jen příběh, jen poučky nebo jen moralitky; dá se tam hledat struktura povídkový knížky atd., ale kdokoliv by viděl jen to a neuvědomoval si, že tohle je jen jedna faseta, že to je jen nosič něčeho důležitějšího a většího, jen jedna tisícina celýho toho poselství, tak je omezenec a měl by si to přečíst buď ještě jednou - a ne proto, aby tady pak svrchovaně hodnotil, jestli ten příběh v jeho nynějších očích dospělýho a bohorovnýho kritika obstál /samozřejmě napíše, že jako malýmu se mu to líbilo víc/, ne proto, aby sem pak napsal nějakej štěpnej komentář, ale pro sebe a kvůli sobě. A pokud pořád nic, tak ať se k tomu vrátí za pět let. Malej princ je zjevení z jinýho světa: nezkažený, ryzí, průzračný a mnohovrstevnatý. Je to mnohem víc, než co by se dalo shrnout pod termíny jako pohádka nebo moralitka - je to celej myšlenkovej koncept, celej ten přístup (nebo přesnějc asi odstup), co se tak moc odlišuje od všeho ostatního, co nás neustále obklopuje a co my lidi umíme produkovat. Na světě by každopádně bylo mnohem líp, kdybysme se všichni naučili mít někde nebo v někom tu svojí růži; kdybysme se naučili dívat se tak na sebe a taky tomu pak věrně dávat to, co to potřebuje, přestože si to občas bere cenu nejvyšší. Kdybysme si na nic nehráli... Jako Malej princ.
P.S.: Přehlídka zdejších komentářů hodnoty a typu "neznal jsem, ale rip" je žalostná a panoptikální přehlídka lidský omezenosti a buranský nesoudnosti. Ale nakonec asi i to k tomuhle všemu patří... Bez přízemnosti a nevkusu by nebyla krása.

Lucienka
28.12.2017 5 z 5

Po letech jsem se k Malému Princi vrátila a opět se dostavil pokoj v duši, kdy se člověk na chvíli zastaví a pochopí. Čím jsem starší, tím mám Malého Prince raději, ale takových je nás tu víc, jak vidím :)

Ctv
28.12.2017 5 z 5

Jedna známá mi řekla, že kniha Malý princ člověka buď chytne, nebo ji nepochopí a zatratí. Pokusila jsem se číst v ...nácti letech, nepochopila. A dnes jsem z ní unešená.

Diabel
27.12.2017 4 z 5

Co napsat o Malém princi, abych se neopakoval..? To už ani nejde. Tenhle typ knížek mě dříve odrazoval od čtení a nebýt přítelkyně, tak bych si ho asi nikdy nepřečetl. Jako mladší jsem byl lenivý přemýšlet. Počkat? To jsem i vlastně teďka :D Každopádně tahle kniha nebude pro každého... Nebude pro jedince, kteří se neumějí nad věcmi hluboce zamyslet a podívat se mezi řádky... Tu a tam se v práci zeptám, jestli kolega četl Malého prince a odpovědí mi je: „Je to kravina. Nepochopil jsem to. Neznám.“... Napadá mne tedy, že pokud to nechápou ani někteří dospělí, jak to pak mohou chápat děti? Jako četbu na základní školu bych to určitě nedoporučil.
Nebudu psát ani, že je to moje nejoblíbenější knika, protože není. Já to chápu a beru to, ale mám ráději Tracyho tygra...
Tracyho tygr v nás probouzí zvíře a Malý princ probouzí již zapomenuté malé dítko v nás... Kniha má hloubku. O tom není pochyb. Po slohové stránce je také krásná... Ale i přesto tyto superlativy se mi nelíbí natolik, abych si ji zamiloval a ocenil ji tak, jak si kniha jistě zaslouží.
Možná je to způsobeno ohlasy okolí, doporučením mých blízkých... Někdy se mi to stane, že když lidé opěvují knihu až do nebes, přistupuji k ní více skepticky a jejich chvalořečení mě pak spíše paradoxně odradí...
Přestože je malý princ občas otravný s tím, že potřebuje odpověď na každou otázku a on sám odpovědi málokdy dá, je jeho příběh kouzelný a vlastně i prostý. A v jednoduchosti je přeci krása :-)

Moje hodnocení 7/10

lenka7348
27.12.2017 5 z 5

Domnívám se, že k této knize netřeba nic dodávat, mluví sama za sebe...

Lucy1905
27.12.2017 5 z 5

Jako většina čtenářů jsem se s Malým princem poprvé setkala na základní škole v podobě povinné četby. Knížka se mi líbila, avšak nebyla pro mě nějak dechberoucí. Teď jsem se k ní vrátila a mám na ní naprosto jiný pohled než před lety. Získala si u mě pozici v žebříčku nejlepších knížek.