Malý princ

Malý princ
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249439/bmid_maly-princ-249439.jpg 4 16461 16461

Nie je rozprávka ako rozprávka, nie je princ ako princ. Tento je skutočne iba jeden - Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho, jedno z najslávnejších diel modernej svetovej literatúry. malý princ, kúzelná rozprávková bytosť, prichádza na našu Zem zo vzdialených vesmírnych svetov, aby sa kdesi v Africkej púšti stretol s autorom nášho príbehu a zjavil mu tajomstvo svojej podivuhodnej životnej púti. Ale zjaví mu ďaleko viac: tajomstvo čistého srdca, dobra a krásy.... celý text

Literatura světová Sci-fi Filozofie
Vydáno: , Mladé letá

Le Petit Prince, 1943

Nikuskaaa
17.07.2016 5 z 5

Skutečně neskutečná kniha!

kalinkacz
12.07.2016 5 z 5

Kniha, která v sobě skrývá tak velký poklad, že může čtenáři trvat i celý život, než ho najde a pochopí a někteří ho třeba nenajdou nikdy… Knihu jsem četla už po páté a mohu říct, že příběh jsem začala chápat až při třetím čtením a vždy když si knihu přečtu znovu, tak v ní najdu zase něco nového, čeho jsem si při předchozím čtení nevšimla, tak moc je tako kniha skvělá… Jsem si jistá, že mě tento příběh nepřestane nikdy překvapovat!

swayno
11.07.2016 2 z 5

kniha pěkná, ale nějak jsem ji asi nepochopila :(

Scheila
05.07.2016 5 z 5

Malá, velká kniha. Kniha plná emocí, plná moudrosti a kouzel. Popravde jsem ji zacinala cist uz po treti, nikdy jsem se nedostala za otevreneho a zavreneho chrestyse, jednou jsem nemela co delat a tak jsem se do ni pustila. Zhltla jsem ji jednim dechem, ale zanechala ve me velkou stopu. Ctu si ji pokazde kdyz jsem smutna, vesela, zamyslena a i kdyz nevim co dal mam delat a jsem v koncich. Vzdy v knize najdu neco noveho a vzdy to co prave potrebuji slyset. Myslim si že malý princ existuje a díky teto knize nam predava informace ktere prave potrebujem..
opravdu doporucuji precist

Ajrad1981
04.07.2016 5 z 5

Kouzelný příběh, který člověk zná, přestože jej teprve začíná číst.
Kouzelná pohádka. Pohádky mívají šťastný konec. Tak proč mi v závěru tekly slzy?
Kdo mi nakreslí beránka?

steph.tey
02.07.2016 5 z 5

!SKUTEČNĚ KOUZELNÁ KNÍŽKA!

Bert77
30.06.2016 5 z 5

Jedna z nejmoudřejších, nejkrásnějších a nejpřátelštějších knížek, co jsem kdy četl. Vracím se k ní, když mám blbou náladu, kterou mi zlepší, i když mám náladu dobrou, aby byla ještě lepší :-)

Kdo o této knížce napíše něco negativního, tak ji vůbec nepochopil. A těm, co knihu milují, přeju, ať si ji užijí a vidí v ní vše, co tam Exupéry dal. A že těch moudrých postřehů je :-)

Theres88
29.06.2016 5 z 5

Teď si pročítám komentáře a lépe jak timelady bych to doopravdy nenapsala. Mluvíš mi z duše!

Theres88
29.06.2016 5 z 5

Jedna z mála knih, ne-li dokonce jediná, u které jsem plakala jako malá holka... A zároveň kniha, ke které se ráda vracím. Prostě příběh plný citů... Něhy... Pravdy...

Elis.n
27.06.2016 4 z 5

Jedna z knížek, ke které se můžu stále vracet. Na těch málo stránkách je napsáno tolik pravdy, škoda jen, že si z toho nebere víc lidí příklad.

timelady
26.06.2016 5 z 5

Přečetla jsem si komentáře těch, kteří Malého prince hodnotí jako odpad a musím říct, že mě lehce zabolelo u srdce - jak může někdo o knize, která je napsána natolik sofistikovaně, že každá věková generace ji pochopí trochu jinak, prohlásit, že je to prach sprostá slátanina a absolutně postrádá děj? Vždyť přeci malé dítě knihu bere jako pohádku, která popisuje dobrodružství malého chlapce, jenž navštíví planetu Zemi, na které se spřátelí s liškou a ztraceným pilotem, do jehož života vnese trochu naděje a nevinnosti. A s přibývajícím věkem si člověk uvědomí všechny ty krásné alegorie a boha bujné pravdy, které jsou zde ukázány (ruku na srdce - kdo se alespoň trochu neztotožnil s jedním z obyvatelů planet, které Malý princ navštívil, a komu nebylo teskno, když náš malý cestovatel zavítal na planetku pijana?).
A kdo neuronil slzu, když Malý princ objevil zahradu plnou růží? Jaká to pyšná květina, když mu lhala o své jedinečnosti a vhazovala ho do vakua naivity a nevědomosti! Přes to všechno se na ní ale nehněval, naopak - bylo mu jí líto a dokonce si vyčítal, že ji opustil. Není snad umění odpouštet to, co člověka šlechtí? A co teprve, když Malý princ zahořel láskou pro tu hrdou květinu, která i navzdory svým pár trnům netoužila po ničem jiném než troše něhy a porozumění, ale neuměla to dát najevo.
A jak je zde krásně ukázáno budování mezilidských vztahů, které nese podobenství lišky a Malého prince, který je v našem světě natolik ztracen, že o něčem tak krásném, jako je přátelství, nemá ani ponětí.

Odchod Malého prince (používám slovo odchod, nikoli smrt, neboť věřím, že odešel pro něj na mnohem lepší místo) je snad ten nejlyričtější odchod, s jakým jsem se kdy v literatuře setkala. Vždyť už jen to samotné rozhodnutí odejít činí z malého chlapce se zlatavými vlasy někoho tak uvědomělého, že je v daný moment mnohem dospělejší než většina lidí.
A co se samotné postavy Malého prince týče - co je špatného na troše naivity a neotrkanosti? Proč chtít hned dospět? Vždyť není kam spěchat. Užívejme života, mějme ho rádi i přes všechna ta úskalí, do kterých nás žene. Radujme se z maličkostí, probuďme v sobě to malé dítě, které chce spolu se slunečním svitem pobíhat po louce.
Mějme svůj svět, žijme v něm. A vybírejme pečlivě, koho do něj pustíme, neboť růží s pouhými čtyřmi trny je tak žalostně málo a těch, které jsou jimi plně chráněny, jsou plné zahrady.

Nevyvyšuji se nad těmi, kterým se kniha nelíbí. Sto lidí - sto chutí. Ale nesouhlasím s názorem, že tato kniha je jen pouhá slátanina, neboť děl, které by byly plné alegorií a metafor, a i přes to si našly zalíbení ve všech věkových kategorií, je opravdu po málu.

radkamysli
14.06.2016 5 z 5

Malý princi ( i Antoine), děkuji ti za to, že jsi otevřel mé malé citlivé srdíčko, které začalo plakat nad posledními stránky...

Pluky
14.06.2016 5 z 5

Malý princ, co dodat, autor měl natolik dokonalou představivost a um na psaní, že při skloubení těchto vlastností stvořil v nás čtenářích při čtení tohoto díla nový svět a nové já, které je ochotné se alespoň při četbě změnit, vcítit, zapomenout na okolní svět a nechat se unášet dobrodružstvími a ponaučeními Malého Prince.

LuCyMcLy
12.06.2016 5 z 5

Netušila jsem, že nějaký člověk dokáže vytvořit něco tak dojemného, krásného, roztomilého a nesmírně smutného zároveň. Malý princ je knížka, která donutí snad každého člověka uronit nějakou tu slzu. Skrývá se v ní plno rad, mouder, ale i chyb, jakých je prostý člověk schopen. Kniha je plná filozofických vět a myšlenek, a přesto je napsaná tak, aby to pochopily i menší děti. Psáno to bylo čtivě a s lehkostí. Mě Malý princ naprosto dojal, našel si místo v mém srdci a mohla jsem si nad ním vyplakat oči. Samozřejmě měla knížka krásné ilustrace a spoustu citátů pro inspiraci.

"To co dělá poušť krásnou," řekl malý princ, "je skutečnost, že někde schovává studnu."

MarcelStrnadel
11.06.2016 5 z 5

Příběh je to krátký svým obsahem, ale tématem je nadčasový („Správně vidíme jenom srdcem. To, co je důležité, je očím neviditelné“. Kapitola XXI.) Je to kniha, která se dá číst opakovaně, a pokaždé v ní najdeme něco nového. Jako malé děti vnímáme pouze příběh, ale když postupně dospíváme, tak se nám otevírají její další roviny a dokážeme ji ocenit v celé její šířce. Pro mě osobně je to srdcová záležitost, která mě vždy nesmírným způsobem dojme. I ten pohled dítěte na svět, který nám přináší, je mi blízký.

Candide
09.06.2016

Kdyby si všichni lidé na světě přečetli Malého prince, už by nikdy nebyly žádné války.

hana1984
08.06.2016 5 z 5

Jako dítě jsem tuhle knihu nijak neprožívala,ovšem nyní se k ní ráda vracím.Je velmi nadčasová a neomrzí žádnou generaci.

KMiriam
02.06.2016 5 z 5

Jedna z největších knih světové literatury, kterou čítám skoro každý rok znova. Ačkoli už ji proto umím téměř zpaměti, čtu ji znova nadále. Její podobenství jsou tak silná a výmluvná, že mě pokaždé osloví něco jiného, aktuálního a jinak, než kdy předtím. Neměla by chybětv žádné knihovně.

Slamenka30
01.06.2016 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších "dětských" knížek ♥

Cirrina
31.05.2016 5 z 5

Ano, nedá se komentovat. Vše je v ní. A zbožňuji a doporučuji mluvenou verzi - audioknihu:
jako první jsem slyšela Eduarda Cupáka a běhal mi mráz po zádech. To bylo ještě na kazetě. Hledala jsem nahrávky pohádek do auta pro děti a objevila v knihovně poklady. Později jsem našla nahrávku od Viktota Preisse - po p. Cupákovi jsem ji nemohla naposlouchat. A to mámhlas p. Preisse velmi ráda. Myslím, že jsem měla knihu příliš spojenou s Cupákovým přednesem. Je fantastický. Ale po časejsem byla schopná poslouchat i Preissovu verzi, tu mámna CD a pouštím si v autě dodnes :-)