Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem

Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522247/bmid_marek-dvorak-mezi-nebem-a-pacientem-658c43ba648a3.png 5 766 766

Při jeho práci jde o vteřiny. Během nich se musí rozhodnout, vytěsnit emoce a často si i sáhnout na dno. Lékař letecké záchranky Marek Dvořák takové situace zažívá denně a teď i vás vezme do světa, o kterém snil už jako malý kluk. Jak vypadá práce doktora ve vrtulníku? Na které vzlety nikdy nezapomene? Kdy měl při zásahu strach a co už by ve službě nechtěl zažít? Je to vyprávění, při kterém se občas tají dech. Chvílemi je dojemné a jindy vás naopak rozesměje. Taky vás naučí, že při první pomoci se není čeho bát, a možná i přiměje víc přemýšlet nad tím, co v životě děláte. Dvořák je mezi českými doktory svéráz. A to nejen kvůli mnoha tetováním, která má po těle. Pro kontroverzní názor nejde daleko, má osobitý smysl pro humor, ale zároveň je na každé jeho větě znát, jak moc medicínou žije. Když vypráví o pacientce, která ho po několika měsících od těžkého úrazu překvapila návštěvou a u které si myslel, že nemohla přežít, dojde i na slzy.... celý text

kozisek1
11.02.2024 5 z 5

Jako vždy super čtení!!!

jessie01
09.02.2024 5 z 5

Knížku jsem dle očekávání slupla jako malinu. Je neuvěřitelné kolik toho profesně pan Dvořák stíhá a ještě šíří osvětu rychlé pomoci a různých lékařských situací na instagramu. Pan Moravec opět napsal skvělý a poučný rozhovor a já už se moc těším, koho si vybere příště.

aneta.giraffe
07.02.2024 5 z 5

Zasmála jsem se, pobrečela si a poučila se. Navrhla bych to jako povinnou četbu.
Skvěle kladené otázky od pana Moravce. A před Markem klobouk dolů. Jsem ráda, že dělá to co dělá. A hlavně JAK to dělá.

Alaglesia
07.02.2024 4 z 5

Zajímavé čtení, které Vám přiblíží život záchranáře. Marka Dvořáka znám ze sociálních sítí a jeho osvětová činnost ohledně první pomoci a zdraví mi připadá opravdu záslužná. Nechal čtenáře nahlédnout do všedního dne s leteckou záchrankou i na urgentu v Motole. I když některé příběhy ze zásahu byly drsné, dokázal to popsat věčně a lehce, tak, že z toho plynulo poučení. Mám v plánu přečíst i další knihy od Martina Moravce.

1casper
06.02.2024 4 z 5

Knihu jsem dostala i s věnováním :-)
Pana doktora znám z instagramu, spoustu příběhů už jsem četla tam.
Ze začátku to bylo fajn čtení, pak už mi to přišlo všechno tak nějak stejné. Asi i proto, že s podobnými příběhy se setkávám dnes a denně na oddělení.
Pro laiky je to ale hodně poučné čtení, které doporučuji.

Ratatka
06.02.2024 5 z 5

Prvně bych ráda ocenila kladení otázek panem Moravcem. Líbí se mi, že se striktně nedrží "osnovy", naopak, zajímavá témata rozvádí, svému respondentovi naslouchá. Téma je pro mě moc zajímavé, častokrát jsem ronila slzy, příběhy ze života popsány poutavě. Pan doktor dělá záslužnou činnost, při jeho vypětí bych se ale trochu bála vyhoření a "přesycení" trhu, jinými slovy, aby člověk neotevřel ledničku a nevyskočil na něj Dvořák:-)

Mr.Pajek
04.02.2024 4 z 5

Zábavnou formou přibližuje život záchranáře. Spoustu historek už použil na Instagramu nebo v různých rozhovorech,ale stejně doporučuji

Atalera
04.02.2024 5 z 5

Jedno velké DOPORUČENÍ !

Banni37
30.01.2024 5 z 5

V dnešní době je poměrně těžké setkat se s lidmi, kteří svou práci dělají srdcem. A nebo taky přijde překvapení a je to rovnou v dvojitém balení. A s takovou láskou k pomoci druhým a k psaní, jako v této knize, se jen tak nesetkáte. Díky za skvělý zážitek a nespočet informací, které potřebujeme!

KerrKnock
29.01.2024 5 z 5

Jsem si jistá, že spisovatele Martina Moravce nemusím nějak dlouze představovat. Tato jeho nová, již čtvrtá kniha v řadě, mě naprosto pohltila. Asi stejně, jako před pár lety jeho rozhovor s neurochirurgiem Benešem. Nemocnice, operace a celkově vše kolem zdravotnictví může být pro mnoho lidí velmi stresující téma. Moc se o péči doktoru a záchranářů ve společnosti nemluví, a když už, tak většinou jen v negativním. Jsem proto ráda, že vznikla další kniha z prostředí zdravotnictví, díky které se člověk mimo tento obor může dozvědět více informací. Kniha je celá napsána formou rozhovoru, čtení utíká velmi rychle a stihne se probrat jak markův pracovní, tak i osobní život. Zároveň bych chtěla při této recenzi zmínit i samotnou práci pana doktora Dvořáka zde na Instagramu, kde často sdílí s lidmi bližší pohled do jeho zaměstnání. Ačkoliv to často nebývají příběhy pozitivní, připadá mi velmi dobré o tom mluvit/psát, protože čím víc lidi budou vědět o tom, jak se v jakých situacích chovat, tím více můžou být třeba jednou nápomocní - nikdo z nás neví, zda se neobjeví u nějaké autonehody, nebo jiné situace, která bude vyžadovat pomoc při záchraně lidských životů.
Pan doktor Dvořák se mi navíc zdá jako ideální představitel svého zaměstnání, který prostě svoji práci miluje a dává do ní všechno.

Mišutamyš
28.01.2024 5 z 5

Naprosto strhující čtení.
Knížku jsem četla jedním dechem. I když jsem věděla, kdo je Marek Dvořák a o čem kniha bude, tak mě tohle čtení posadilo na zadek.
Všichni by si tuhle knihu měli povinně přečíst, protože každému má co nabídnout.
Já dávám 100%

PetraBery
28.01.2024 5 z 5

Doktora Dvořáka sleduji již delší dobu, s panem Moravcem to bylo mé první setkání. A určitě ne poslední. Svižný rozhovor, úsměvné i smutné historky a jako bonus základy první pomoci podané velmi příjemnou formou.

ivetdos
26.01.2024 5 z 5

Knihy Martina Moravce jsou sázka na jistotu. Neznám nikoho, komu by se nelíbily, a naopak znám hodně těch, kteří jsou nadšenými čtenáři. Pokud mám doporučit jen jednu knihu komukoliv, bude to tato (a nebo Mluví k vám kapitán s Davidem Heclem).

Bylo o ní řečeno už tolik, že nevím co víc bych dodala, takže se asi budu opakovat. Je neskutečně čtivá, nabitá informacemi, podmanivá, emotivní, vtipná, nechce se vám od čtení odcházet. Má vše, co by kniha měla mít. Martin má neuvěřitelně lidský přístup, ptá se na otázky, které bych se zeptala i já a nic mi v knize nechybí, s čímž se jindy často setkávám, ještě něco bych se zeptala. Jen jednu chybu ale má, o Markovi se dozvíte všechno a ostatní rozhovory s ním už vám nic moc nového nepředají :-) S tím se ale dá žít. Dobré pro knihu, horší pro Marka. Minimálně se ale zasmějete. Nejlepší ovšem je, když jsou v rozhovorech oba, mají skvělou chemii mezi sebou a to jejich špičkování mě baví.

Měla jsem ji v nejlepších knihách za loňský rok a je mi jasné, že pokud Martinovi vyjde něco i letos, opět bude jedna z těch nejlepších. Obrovské doporučení!

xxtom
25.01.2024 5 z 5

Opět úžasná knížka, jak je u pana Moravce zvykem. Skvělé otázky, skvělé odpovědi a velmi zajímavý host.

Ditulez
25.01.2024 4 z 5

Skvěle napsané, poučné, chvílemi dojemné, smutné i zábavné. Ale nejvíc je příběh pana doktora, který pan Moravec dokázal skvěle vystihnout. Díky za to.

LaCoccinelle
25.01.2024 5 z 5

Super náhled do práce lékaře nejen na zachránce. Čtivé a ještě poučné!

AnnaPanulis
22.01.2024 5 z 5

Na knihu jsem se neuvěřitelně těšila a opravdu se moc povedla. Je plná emocí a zajímavostí ze života pořádného doktora.
Při čtení jsem se bavila a uteklo to, až moc rychle.

Merynkaw
22.01.2024 5 z 5

Čtivé, to se musí nechat.

Magrata15
22.01.2024 5 z 5

Zajímavý náhled do práce lékaře letecké záchranky a urgentního příjmu. Dozvěděla jsem se i spoustu praktických věcí, co se týká první pomoci. To se rozhodně neztratí.
Moc pěkně napsané.

Lupis
21.01.2024 4 z 5

Pan Moravec se skvele pta, pan Dvorak skvele odpovida. V knize se stridaji pasaze, kdy jsem se uprimne smala, s pasazemi, kdy jsem mela v slzy v ocich. Knihu by si mel precist kazdy, mozna by nas pak na svete bylo vic. S panem Dvorakem jsem mela moznost se setkat a je stejnym sympatakem jako v knize.