Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402345/bmid_martan-kID-402345.jpg 5 4314 4314

4. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení…Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci‚ s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian, 2014

Dragell
24.07.2016 4 z 5

Když chcete být v něčem první a jedineční, rozhodně byste tím nemysleli být první člověk na Marsu, který zde uvízne a hrozí mu jistá smrt. Mark Watney ale svůj život nechce dát lacino a tak začne boj s časem a nehostinnou marsovskou krajinou.

Napínavý příběh formou deníkových zápisků nabývající na reálnosti, který sleduje šikovného Marka v boji proti nepřízni osudu pomocí vlastní znalostí a všeho okolo sebe. Technika a biologie - to je něco, čím je protkán příběh, vše čtenářský přístupné.

povermaster
20.07.2016 5 z 5

Tohle byla parádní knížka, sci-fi miluji a Mark Watney byl bezkonkurenční! Takhle špičkově napsáno "možné" přežití na jiné planetě jsem nečekal. Film byl také super, ale kniha o 30% lepší!

smetyl
15.07.2016 4 z 5

Mark Watney je pro mě postavou, která je sice zábavná, ale naprosto nelidská a chladná stejně jako planeta, na níž ho zanechá posádka jeho vesmírné lodi. Nedočkáme se od něj žádných emocí a už vůbec se nám nepodaří vcítit do jeho kůže. Jednoduše proto, že nikdo takhle chladný a vypočítavý zkrátka být nemůže (ani psychopat). Mark si poradí za každé situace a přežije úplně všechno, aniž by při tom sděloval světu nějaké emoce a pro mě bylo fakt těžké mu tu chladnou hlavu věřit.

Spisovateli ale nemohu upřít skvělý nápad a podařené zpracování formou deníkových zápisků. Co se týče technických věcí, bylo znát že si vše skutečně důkladně vyrešeršoval a vymyslel opravdu technicky komplikované scénáře. A jelikož jsem knihu četl v angličtině, měl jsem s těmito pasážemi občas problémy. Každopádně jsem byl celou dobu opravdu zaujatý jak to všechno dopadne a musím přiznat, že jsem byl zklamaný závěrem...

vikidala
13.07.2016 5 z 5

Vůbec nemám ráda sci-fi literaturu, ale tahle knížka mě tedy uplně uchvátila. Je dokonale napsaná! Je totiž svým způsobem reálná a to se mi líbí. Připadala jsem si pár dní skoro, jako bych byla na Marsu.

debe
09.07.2016 5 z 5

Prostředí pro mě nepředstavitelné, ale i tak velice zajímavý námět na příběh, který autorovi (dle mého) vyšel. Bavila jsem se. Lidé, kteří se vypraví do kosmu, musí být nějakým způsobem "výjimeční", takže jsem to Marcovi všechno spolkla i s navijákem :-)

pajuu
08.07.2016 4 z 5

Nečekala bych, že u knížky typu ztroskotaný kosmonaut na Marsu se tolik nasměju. Na mě občas popisy techniky atd. moc složité, což občas možná byla výhoda, jako laik nemůžu posoudit nereálnost některých řešení Marka, jak tady někteří poznamenali.
Za mě skvělá kniha, kdo má rád techniku, sci-fi a vesmír, tak se mu bude líbit :-)

MMacicekk
01.07.2016 5 z 5

Skvělá kniha! Skvělý hlavní hrdina, kterého si zamilujete hned od začátku nejen pro jeho vtipné hlášky, ale i proto, jak si umí v každé situaci se vším poradit. Ani na chvilku jsem se tedy s Markem nenudila, bavily mě i všechny ty chemické a technické postupy, i když mnohdy jsem ani netušila, jak si je vlastně představit. S blížícím se koncem stoupá napětí a vy prostě musíte Markovi držet pěsti. Po přečtení knihy jsem se ze zvědavosti koukla na film, ale celkem mě zklamal.

Elea
30.06.2016 5 z 5

Velmi čtivá, napínavá kniha, popis technických údajů šel trochu mimo mne, ale přesto se mi kniha líbila.

GliderMan
27.06.2016 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá a po dlouhé době to byla kniha, ke které jsem se rád vracel a četl dál, i když už jsem děj znal z filmu. Co srazilo hodnocení z plného počtu bylo, stejně jako u filmu, nepřesvědčivé, hollywoodsky zjednodušené řešení problémů hlavního hrdiny na Marsu. I když se autor snaží o technický a fyzikální popis a řešení problémů, je to hodně zjednodušené a trochu vzdělaný člověk bude o většině řešení pochybovat. Někdo, kdo se zajímá trochu o kosmonautiku ví, že hlavní hrdina by pravděpodobně byl mrtvý hned po úvodní nehodě nebo po pár týdnech, když začal zasahovat do systémů Hubu. Markův optimismus a dobrá nálada mě spíše vytáčela, protože v reálu by po několika měsících byl v těžkých depresích a asi by spáchal sebevraždu. Takže rádoby vtipné pasáže mě vtipné nepřišly a ty sprostá slova mě tam také nesedly.

bago
26.06.2016 5 z 5

No teda; naprostá bomba. V hodnocení knihu řadím hned za mou the best, kterou je "Já, poutník". Nepamatuji se, kdy jsem se při čtení tohoto žánru tak často smál vtipně napsaným momentům. Hodně odborného textu, který je zabalený tak, aby mu porozuměl každý. Sebekritika hlavního hrdiny. Vtipné a většinou neurážlivé hlášky o NASA. Velice poutavý a napínavě nezvyklý příběh, zčásti psán formou deníku. Logicky poskládané pasáže. Sympatické snad všechny postavy příběhy (včetně Číňanů). To vše a ještě víc nabízí kniha, kterou doporučuji všem milovníkům sci-fi, thrillerů, odborné i humorné literatury... Prostě nádhera, pro kterou 5* nestačí.

cetriolo
23.06.2016 5 z 5

Tak tohle mě fakt bavilo! :) Jako melancholik mi jen zářila očka, když si tam hlavní hrdina propočítával, kolik dokáže vypěstovat brambor, jak syntetizovat kyslík atd. (i když moje znalosti nestačí na to, abych posoudil věděckou přesnost) :) A co mi sedlo byl smysl pro humor hlavní postavy a nad některými scénami jsem se pochechtával celý den :)

buldozer5
18.06.2016 5 z 5

Četl jsem knížku a viděl jsem i zfilmovanou verzi. U obou hodnotím 5 hvězdiček.

jana1976
17.06.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, krásně psaná a hlavně vtipná. Někdy jsem se zasmála i nahlas, vyprskla smíchy jak mě některé pasáže přišli vtipné. Dost jsem si je živě přestavila a nemohla jsem zadržet výbuch smíchu. Mark je sympaťák, který v ničem nevidí problém a se vším si poradí. Na film jsem se těšila jako malá, ale ten mě zklamal. Ve filmu mi nic k smíchu už nepřipadlo. Vřele doporučuji raději sáhnout po knize.

Lokina
16.06.2016 4 z 5

No těm technickým částím jsem moc nerozuměla, ale to nemění na tom, že kniha se mi líbila :-)

ThomasRuhe
07.06.2016 3 z 5

Na Marťana jsem se hodně těšil.Teď čerstvě po dočtení nějak nevím co jsem vlastně čekal. Deníkové záznamy Watneyho mě po čase přestaly bavit. Chápu, že bylo potřeba vysvětlit co Watney pro svou záchranu bude dělat a proč , ale začalo to být zdlouhavé.Kromě toho taky nevím jestli všechny fígle co používá doopravdy fungují...asi tomu budu muset věřit.
Naproti tomu Watneyho vtipné komentáře jsou plusem, který zvedá čtivost knihy.
Když přičtu originální námět je to určitě nadprůměrný sci-fi román.

lapagerie
07.06.2016 5 z 5

Knížka mě uchvátila optimismem. Hlavní hrdina sympaťák, který se nedá porazit a ještě má ke všem situacím vtipný komentář. Často jsem se smála nahlas. A to jsem u takového tématu opravdu nečekala.

Jindrulin
05.06.2016 4 z 5

Takhle jsem se knížky dlouho nenasmála, moc super!

irena0595
31.05.2016 4 z 5

Dobrá kniha, oceňuji i vědecké zpracování. :)

Dryáda
29.05.2016 4 z 5

Řekněme si na rovinu, je to "popkornovka". Žádné složité čtení, až na těch pár popisů chemických reakcí a konstrukčních záležitostí, ale ty jsou rozvedeny do podrobností i pro ty nejméně zasvěcené. Je to vtipné, je to napínavé, ale taky v několika pasážích trochu nudné (hlavně když se poněkolikáté dovídáme, co má všechno nabaleno v roveru). Příjemné a zábavné čtení, ale nic z čeho bych si sedla na zadek, takže jen za 4.

Turante
26.05.2016 5 z 5

Opravdu úžasná kniha! Četla se sama, příběh je skvělý a miluji humor hlavní postavy :-D