Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402345/bmid_martan-kID-402345.jpg 5 4315 4315

4. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení…Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci‚ s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian, 2014

hroubek
08.03.2016 5 z 5

Pozitivnější knížku jsem asi nikdy nečetl, a to se hlavnímu hrdinovi stanou opravdu nemilé věci. Tohle příběh o chlapíkovi, který je rád, že přežil, přestože má spoustu problémů. My jako čtenáři s ním soucítíme a opravdu nás baví číst, jak se s těmi problémy vypořádává. Je to hlavně tím, že hlavní hrdina je neskutečný sympaťák, jenž nejde pro trefnou hlášku daleko a nebojí se být neustále sarkasticky. Co mu jiného taky zbývá, když ho zapomněly na Marsu. Je to krásná knížka o vůli přežit a vypořádávat se s tím, že vám osudu neustále hází klacky pod nohy, a přestože vyřešíte problém A, tak hned máte problém B, jenž je ještě horší. A náš hrdina se s těmito větrnými mlýny rve znovu a znovu. Je to fakt moc dobré čtení, které občas vyžaduje velkou představivost, pokud nejste technický typ, nebo velký fajnšmekr do matematiky, fyziky, chemie a dalšího tuctu oborů. Naštěstí to kniha vždy vysvětlí polopatě, takže to pochopí, i ty jenž nemají doktorát s fyziky. Při čtení se mi stala jedna věc, a tou bylo, že jsem přál, aby se hrdinovi něco pokazilo, aby mohl znovu a znovu vymýšlet jak přežije. Marťan je velmi dobrá knížka a film jí rozhodně ostudu nedělá.

MarcanC
07.03.2016 5 z 5

Naprostá bomba. Nebudu nic prozrazovat-přečtěte si.

KAERU
06.03.2016 4 z 5

Bestseller.... hm, tak uvidíme co nabídne. Moc jsem tomu nevěřila, ale kniha mě mile překvapila. I přes krkolomný začátek plný odborných technických, fyzikálních a chemických popisů, jsem se přehoupla do půlky a hned mi bylo jasné, že jsem sáhla po té pravé knize. Zpočátku je všechno jaksi v poklidu, ale pak Vás to vtáhne a na každé stránce očekáváte, co se zase přihodí. Ke konci jsem už snad i začala soucítit s Markem (hlavním hrdinou) a smířila se i s tím, že by to mohlo špatně skončit. Až mě překvapilo jak rychle se dokázal smířit s myšlenkou, že život a smrt jedno jsou. Člověk má přece stále víru, to je to co ho pohání dál. Jeho to dovedlo k životu. Žádné extra hloubkové duševní sondy, které vyhledávám, ale za mě je to jasné doporučení, přečíst a užít :)

Káťakráťa70
03.03.2016 5 z 5

Kniha i film naprosto úžasné. Sci-fi je můj oblíbený žánr, ale tato kniha je pro každého. Je vtipná a přitom napínavá. Ano...je tam spousta technických údajů, ale bez toho by to nešlo a rozhodně by člověk neměl pocit, že čte o někom, kdo na Marsu skutečně byl. Já byla nadšená.

Odehnalka
02.03.2016 4 z 5

Nejsem fanoušek sci-fi a filmové zpracování knihy jsem neviděla. Technické popisné pasáže vážně trochu nudily, ale v mém případě mi to vynahradil humor hlavního hrdiny a pasáže na naší planetě. Příběh a kniha celkově je ale velmi zajímavá, ale uznávám, že to asi není pro každého.

Zdenda20
01.03.2016 4 z 5

Nejsem čtenářem tohoto žánru, ale kniha se mi líbila. Už chápu, že po hlavním hrdinovi pojmenovali i odrůdu rajčat. Ani mi nevadilo technické popisování. Je to lepší než když jsou v knize popisovány myšlenky. Tuto knihu doporučuji nejen čtenářům sci- fi.

Terry.89
29.02.2016 4 z 5

Marťan je moje první setkání se sci-fi příběhem který se odehrává na jiné, ale skutečné planetě. A tento kontakt proběhl velmi pozitivně :-) Zpočátku to trochu trvá, než se dej více rozvine a první kapitoly jsou hodně prodchnuté technickými údaji a chemickými prvky. Což, přiznávám, může být pro mnohé dost nuda. Možná to některé čtenáře i odradí. Když ale "přetrpíte" tohle vědecké martyriu, zjistíte, že je to velmi poutavý a napínavý příběh s příměsí vtipů i ironie. Dávám 4 hvězdičky, vím, že bez vědeckých údajů by se příběh neobešel a nejspíš by ani nepůsobil tak realisticky, ale někdy je tam toho zkrátka až trochu moc.

Merynkaw
29.02.2016 2 z 5

Kniha mě neoslovila, spousta technických a odborných termínů.

Gareth16
28.02.2016 3 z 5

Kdybych neviděl nejdřív film, tak by mě to nejspíš i bavilo. Bohužel oproti filmovému zpracování nenabízí kromě odborných specifikací žádný významný bonus.

Šárka_D
28.02.2016 3 z 5

Souhlasím s Artiem. Místy vtipná kniha o odhodlání a touze po přežití, bohužel pro množství fyzických, chemických, matematických a kdovíjakých dalších vědeckých údajů pro mě absolutně nečtivá.

Artie
27.02.2016 3 z 5

Mohl to být příběh člověka v mimořádně extrémní situaci, ale bez psychologie je to spíš učebnice fyziky než dobrý román. Disko a hlášky o hnojení a o kozách to nezachrání. Ani matematické výpočty, o nichž nerdi a inženýři můžou vést nekonečné blogové diskuze, jestli by to takhle fungovalo.

m7241
27.02.2016 5 z 5

Jestli mě kdy někdo naučil milovat vesmír a sci-fi, byl to právě Mark Watney. Tento nikdy se nevzdávající optimista s naprosto úžasným humorem mě přesvědčil, že i vědecká data mohou být zajímavá, pokud vás dostanou z absurdních situací. Fandila jsem mu každičký Sol, kdy si myslel, že je na Marsu sám. Protože tam sám nebyl. Měl tam mě a taky další, kteří jsme čtením jeho hlášení prožívali tohle dobrodružství, jako bychom seděli na druhé straně počítače. Jako by čekal na naši reakci. Jak ráda bych mu hned ze začátku odepsala, že se nemusí bát. Že jsme tady pro něj. Dobrá práce, Andy.

Snofru
25.02.2016 5 z 5

Tentokrát jsem jako první viděla film,takže jsem měla z knížky trochu strach,ale předčila mé očekávání. Skvěle napsaný příběh, který mě nutil číst stále dál a dál a polykat strany světelnou rychlostí. Mark Watney je dokonalý vtipný a inteligentní, u jeho sarkastických poznámek jsem se skvěle bavila a i když nejsem chemik ani nijak trchnicky zdatná, vážně jsem se snažila pochopit všechno, co tak skvěle popisoval. Myslím, že já bych na Marsu nepřežila ani jeden jediný Sol, ale mít za parťáka Marka...to už by stálo za zkoušku.

monikaKU
25.02.2016 5 z 5

Vyborne, vyborne, vyborne! Bavila som sa ohromne.

kayu
25.02.2016 5 z 5

Já opravdu nejsem velký fanoušek sci-fi, ale tahle kniha si mě dostala už od první strany. Srší vtipem, napětím i velkou inteligencí. Ze začátku mi ovšem trochu trvalo, než jsem se naučila rozpoznávat všechny nové pojmy a zkratky. Některé technické věci jsem sice vůbec nepochytila, ale na mém hodnocení to přesto neubere.

Attia
23.02.2016 5 z 5

Přijde mi nemožné dát knize jiné hodnocení než celých 5 hvězdiček.
Film je sice povedený, ale oproti psané podobě značně vykuchaný.
Královsky jsem se bavila a čtení si užívala.

Fíbí
21.02.2016 5 z 5

Úžasná záležitost. Vtipná, ironická a inteligentní. Budu se k ní vracet.

tereza7914
21.02.2016 5 z 5

Skvělý!! Tato kniha mě velmi nadchla. I když jsem dosud nebyla příznivcem Sci-fi, tak Marťan má u mě jedničku s hvězdičkou. Opravdu jsem nečekala, že by mě mohla tak bavit.
Kniha se četla rychle. Líbilo se mi to, jak je napsaná ve formě deníku. Moc se mi líbil Markův optimismus, i když uvízl sám na Marsu, bez naděje na přežití. Vždy našel řešení nějakého problému. A nejlepší byly hlášky!! :D :D
Film je taky super :) přesně podle knížky. Ale co si budem povídat, knížky jsou prostě lepší než filmy (alespoň většinou). Více detailů a tak. :D :D Určitě doporučuju obojí ;)

Wiss
21.02.2016 5 z 5

Kniha me nadchla! Vtipna a napinava :-) Kdybych se nejakou nahodou ocitla na marsu, vim co mam delat :-D Davam 5 * !!

Xena1970
20.02.2016 5 z 5

Jak kniha tak film bezvadne