Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402345/bmid_martan-kID-402345.jpg 5 4314 4314

4. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení…Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci‚ s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian, 2014

simix001
10.01.2016 5 z 5

Filmovou verzi jsem viděla jako první a neskutečně mě nadchla. Krátce potom jsem si koupila knihu a ta nezklamala. Četla jsem ji sice pomaleji, kvůli všem fyzikálním, chemickým, matematickým a kdoví jakým pojmům, ale s tím byl menší a menší problém.
Knihu řadím do kategorie "uvěřitelné sci-fi", poutavé, zajímavé a napínavé (ano, napínavé potom, co jsem viděla film).
Navíc mě donutila přemýšlet, jak bych asi dopadla já, kdybych skončila na Marsu... Hm, dobře asi ne na Marsu, ale řekněme v podobné situaci. Všechna čest Marku Watney, já bych se dožila tak Solu 5 (možná Solu 10, když bych měla velké štěstí).

chlo0opek
09.01.2016 5 z 5

Tahle kniha měla všechny předpoklady totálně nezáživné záležitosti. Osamělý kosmonaut někde sám v pustém vesmíru přemísťující se z místa A do místa B a vyjde to na celý román? No to snad ne? Ale tenhle pocit skončí brzy poté, co příběh začne... Člověk prožívá každý úspěch či neúspěch Marka, fandí mu a než se naděje, je skoro na konci knihy. Jak z tak mála udělat něco tak zajímavého, to se jen tak nevidí...

R.E.M.
09.01.2016 4 z 5

Napsat poutavou a svižnou knihu, téměř výhradně formou deníku, není nic snadného. Tady se to autorovi povedlo. Kniha si mě získala už prvními větami. Pobavilo mě úvodní stručné, sofistikované a skoro eufemistické zhodnocení dramatické situace. Dobrodružné vyprávění, odlehčené příjemným sarkasmem a ironií. A navíc, hlavní postava novodobého trosečníka je sympaťák s nadhledem a smyslem pro humor. Držela jsem Markovi palce, a to nejen kvůli tomu, že, stejně jako já, miluje brambory.

Jacob123
08.01.2016 4 z 5

Výborné sci-fi, až sem místy docela věřil, že by to mohla být i realita :). Ten ne-zcela spisovný jazyk dělal knížku trochu zábavnější. Matematické pasáže s počítáním čtverečních metrů a spalování kalorií docela otravné, ale i tak stál konec za to.

Clarins
07.01.2016 1 z 5

Knížka mě vůbec nezaujala, prala jsem se s ní a do konce jí ani nedočetla.

technolog
07.01.2016 4 z 5

Velmi dobre napsáno. Sem tam bylo dost technických úseků, ale na příběhu to nic neubralo. Natočený film se docela podobal knize až na mírné přepracování nakonec.

biki
05.01.2016 5 z 5

Nejlepší sci-fi od dob Enderovy hry.

Monique07
05.01.2016 2 z 5

Pro mě to bylo velké zklamání. Na jedné straně mi vadila přílišná odbornost, která zaplňovala stránku za stránkou, na straně druhé plytkost a povrchnost. O hlavním hrdinovi jsem nic nevěděla a v podstatě mi byl jeho osud ukradený (především v prních třech čtvrtinách knihy). Vůbec jsem nenahlédla do jeho myšlenek (kromě technického přemýšlení a to jsme zase u té odbornosti). Osudy a vztahy ostatních zůčastněných mi přijdou taky velmi málo propracované. Trochu (nebo spíše více?) hloubky by určitě neuškodilo.

jan.svancara
05.01.2016 5 z 5

Byl jsem překvapený, jak moc mě ta knížka bavila. Je tam spousta těžko srozumitelných technických detailů a postavy jsou vesměs ploché a nepropracované. Ale téma samo o sobě napínavé nadto zpracované s takovou přesností udělá svoje.

Tynyton
05.01.2016 5 z 5

Velmi poutavé čtení napsané velmi duchaplným způsobem, které chytne a nepustí. Stále žasnu nad brilantním humorem hlavního hrdiny. Málokdy se o knížky směji nahlas, ale to se Marťanovi povedlo.

Coleator
05.01.2016 5 z 5

Marťana jsem četl pár dní před premiérou filmu, protože jsem si říkal, že určitě bude lepší nejdřív přečíst knížku... Knížka je skvělá, smál jsem se skoro pořád - tenhle styl humoru mám vážně rád... Podle mě pobaví i ty, co by jinak po sci-fi nikde nesáhli, protože já třeba tohle ani tak za sci-fi nepovažuju... Jediné, co bych vytkl - knížka byla strašně krátká... :)

Hana_Marie
05.01.2016 3 z 5

Výpočtové a technické pasáže byly nudnější (navíc mi přišlo, že nikdy nepočítal s žádnými odchylkami či ztrátami), ale věřím, že technicky založeným lidem se právě tohle mohlo líbit.

martin_hov
05.01.2016 5 z 5

Jedna z najlepších kníh, ake som doteraz čítal.

ninive
04.01.2016 5 z 5

Tak tohle byla naprostá bomba. Některé hlášky z knih jsou nezapomenutelné. Každopádně jsem ráda, že jsem první viděla film (možná jsem jediná), protože díky mé neznalosti, bych si některé věci z knížky hodně těžko představovala. Knížku doporučuju všem, je úžasná a určitě si ji ještě párkrát přečtu.

Vůbec by mi nevadilo, kdyby Andy napsal druhý díl, který by se třeba jmenoval Pozemšťan :) Mark je skvělá postava.

ajucha
04.01.2016 4 z 5

Další ježíškův příspěvek. Kniha se jen hemží odbornými výrazy a výpočty, které mě dost nudily. Naopak některé hlášky hlavního hrdiny byly velice vtipné, něco podobného bych v technicky zabarveném sci-fi nečekala. Samotné prostředí vesmírných stanic je popsané velmi věrně, autor ví velmi dobře, o čem píše. Děj se řítí kupředu a nenechá čtenáře oddechnout. Nebýt těch nudných pasáží, které jsem v závěru dokonce přeskakovala, bych dala plný počet.

miloslav0399
03.01.2016 4 z 5

Zajímavá a svým způsobem výjimečná kniha. Celý děj je naprosto lineární, toho, kdo má rád překvapivé zvraty, odbočky a nečekaná rozuzlení, nepotěší. Na začátku je řečeno, co a proč je v plánu, a pak už se jen plán plní. Díky atraktivnímu prostředí a fyzikálně-chemickému pozadí to ale kupodivu vůbec nevadí. Další zvláštností je naprostá absence byť jen nepatrně záporné postavy. Kniha určitě stojí za přečtení, i když si nejsem jist, že by všechno fungovalo, tak jak autor vymyslel :-)

Monikafafe
03.01.2016 5 z 5

Super kniha, nejlepší dárek pod stromečkem a za týden přečteno. Nevadily mi věci kolem botaniky, chemie, fyziky atd. Naopak jsem se na to těšila a nebyla to jenom samá romantika. Musela jsem to číst furt, kdykoliv a kdekoliv. I film by dobrý, velmi dobrý, ale kniha ještě lepší a mnohem víc vtipů a i více detailů, přesně můj typ humoru.

WexxAr-ka
02.01.2016 5 z 5

Skvělá, skvělá, skvělá! :) Nikdy bych neřekla, že by mě taková kniha mohla nadchnout, je skvěle psaná, vtipy jsou trefné (někdy jsem si připadala jako blázen, když jsem četla například ve vlaku :D). Kam se hrabe nějaký film! :) Opravdu mě štve, že ve filmu jsou některé věci překroucené a nelogické, kniha je vymakaná :)

wildavk
01.01.2016 5 z 5

Kniha Marťan je hodně čtivá. Takový moderní Robinson Crusoe. Prečetl jsem tuto knihu velmi rychle a pujčil a doporučil známým. Možná někomu může vadit spoustu technických popisů. A trochu přehnaný konec.

NeznámáL
31.12.2015 5 z 5

Tak dlouho jsem čekala na Vánoce, až pod stromečkem najdu Marťana. Konečně jsem se dočkala a bohužel mám po čtyřech dnech dočteno.
Čekala jsem od této knihy určité kvality, nakonec bylo vše nad mé očekávání! Tolik vtipu a napětí jsem na jednom místě ještě nezažila.
Pro mě kniha roku 2015. Vůbec mi nevadily technické žvásty, ba naopak, aspoň jsem ss něčemu přiučila.