Matteo Ricci – Jezuita v Číně
Michela Fontana
Jezuita v Číně je nejen prvotřídní životopis oceněný prestižní Grand Prix de la Biographie Politique, ale především dokument o prvním závažném setkání kultury křesťanské s kulturou čínskou. Kniha líčí životní dobrodružství Mattea Ricciho (1552-1610) ctěného jako symbol prvního setkání Evropy a Číny. Tento jezuitský misionář jako první Evropan dlouhodobě pobýval v Říši středu. Oplýval nejen silnou osobností, ale také výjimečnou pamětí, ovládal dokonale čínskou řeč a stal se i prvním překladatelem děl klasického čínského kánonu do latiny, prvním zprostředkovatelem čínské kultury Západu.... celý text
Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2021 , DauphinOriginální název:
Un Gesuita Alla Corte Dei Ming, 2008
více info...
Přidat komentář
Velmi podrobný životopis vzdělaného a zvídavého jezuity, který se jako první evropský misionář v druhé půli 16. století plavil do Číny, aby se tam poučil o různých aspektech čínského života (včetně složitostí jazyka i náboženství), ale rovněž ovlivnil mnohá tamní vědní bádání, od matematiky, geometrie a kartografie až po astronomii. Také průběžně doplnil mapu světa.
Jeho dobrodružný život věnovaný vědě a cizí kultuře by posloužil jako inspirace pro skvělý barvitý román, nicméně tato životopisná kniha je odborná - popisná, s mnoha odkazy a ilustracemi. V závěru najdeme kratičký glosář, chronologický přehled čínských dynastií i záchytných bodů života Mattea Ricci. Rovněž přepis čínštiny do češtiny. Nicméně chybí přehled použité/doporučené literatury i rejstřík. Rovněž mapy cest jsou uvedeny jen mezi dobovými ilustracemi.
Pozn.: život jiného významného jezuitského misionáře, Giuseppa Castiglione, působícího téměř o sto let později na čínském císařském dvoře především jako malíř, je přiblížen v knize Ryby a draci (Undinė Radzevičiūtė)