Memento

Memento
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200549/memento-200549.jpg 4 3685 3685

MEMENTO je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď – nikoli jako příběh „o nich“, ale jako „jejich“ příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají na šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření. Pro autorův obraz je příznačné, že vznikl takřka před dvaceti lety, kdy u nás problémy s drogovou závislostí teprve začínaly. Tehdy šlo o dílo varovné, dnes, bohužel, je tomu jinak. Síla románu tím ovšem neztratila na účinnosti, právě naopak…... celý text

Sarka313
31.10.2017 5 z 5

Děsivý příběh. Jakákoliv závislost umí člověku zničit život. Stále jsem doufala, že Michal svůj boj vyhraje, bohužel. Knihu jsem přečetla jedním dechem, se sevrenym žaludkem. Pro mně nepochopitelné, jak může člověk mít jedinou lásku - drogu. Velmi smutné a snad pro část populace poučné.

ddkk
30.10.2017 4 z 5

Po Dětech ze stanice ZOO druhá kniha, kterou jsem si o drogách jakožto odrostlejší puberťačka přečetla ještě za socialismu. Jsou to knihy nesrovnatelné, ale v té době - alespoň v mém případě - zafungovaly jak se asi předpokládalo. Děs z tvrdých drog byl dostatečný a trvalý...Autora moc nemusím, i když toto zrovna byla kniha tehdy objevná a určitě záslužná....

Hathor89
12.10.2017 5 z 5

Ještě na základní škole jsem přečetla první stránky, udělalo se mi špatně nad popisem žil Michala Otavy a knihu jsem (dosud jako jedinou) odložila. Pak jsem ji přečetla na druhý pokus … a místy s velkým odporem k pokračování v četbě. Po letech jsem se k ní vrátila a stále mám stejné pocity. Kniha by měla být ne doporučenou, ale povinnou četbou. Necelých tři sta stránek popisuje totální devastaci lidské osobnosti, stále se opakující závislost, odvykání, vězení, několikadenní víra v lepší zítřky, závislost …, skvěle vykresluje vnitřní svět oběti drog. Děsivé, jak do toho člověk lehce spadne. Šílené, jak sebou nechá mladý muž manipulovat. Nepochopitelné, jak místo užívání života plnými doušky myslí závislý jen na jedno. Strašné, jak svým způsobem nemocný člověk riskuje stále víc a víc. A přitom měl hlavu na to, aby něco dokázal. Epilog, který rozbrečí. Na svou dobu velmi otevřené dílo.

Jana283
25.09.2017 4 z 5

Ve své době kniha jako zjevení. Vždyť jsme byli všichni svazáci a pionýři, ti přece nemohou brát drogy... Divím se, že vyšla a mrzí mne, že R.John se nedržel spisovatelského pera. Asi by dokázal potěšit mnohem víc lidí než jako politik....

SakuraLuci
20.09.2017 4 z 5

Memento... Michal Otava.. Tato kniha by měla být jako povinná četba. Četla se jedním dechem, díky výzvo (čtenářská výzva 2017)

SmallLucia
16.09.2017 5 z 5

Odstrašující čtení, které jsem ale přečetla jedním dechem. Rozhodně stojí za přečtení.

BeyondHorizon
03.09.2017 4 z 5

Kniha, kterou jsem četla spolu s mými spolužáky asi ve 14 letech (mimo povinnou četbu). Je to síla, ta závislost. Těžko se tomu věří, že s námi tak manipuluje, až je pak najednou pozdě. Po tomto se bojím propadnout jakékoliv závislosti a přesto je to všude kolem mě.

ElUboshski
31.08.2017 1 z 5

Moje první kniha, kolem 15 let cca + - 3 roky, stejně jak odstrašující pro mě osobně byla vyzývavá a namísto odstrašení, mě zajímalo jaký to je pocit)), proto není divu, že jsem o pár let propadl i když lehčím drogám, takže rozhodně bych to nedoporučoval jako odstrašující příklad, jinak zajímavá, ještě si pamatuji, že jsem se občas utápěl v dojmech či hrdina zrovná prožívá halucinaci, či realitu, ale bylo mi 15 a ted se toho v dojmech moc nezmenilo :D)

Majkrofon
24.08.2017 4 z 5

Jedna z mojích prvých audioknih. Vypočuzl som si ju v práci a aj vdaka nej mi cas ubehol ovela rýchlejšie ako by to bolo za normálnych okolností. Veľmi zaujímava knižka, poučná i odstrašujúca.

AndreaP.
08.08.2017 5 z 5

Tuto nepřekonatelnou knihu bych dala jako povinnou četbu všem.

PrincessIvi
05.08.2017 4 z 5

Skvela kniha ktora poukazuje na drogovu zavislost z emocnej strany, ako to cele vnima hlavna postala Michal, jeho parta, rodicia, okolie. Ako sa meni jeho normalny stav na stav ked uz ani nedokaze rozoznat realitu od paranoie. Velmi silny smutny pribeh. Odporucam :} Trosku mi chybala viac aj technicka stranka, emocie a pocity jednoznacne prevladaju.

janadibelkova
29.07.2017

Hned bych tuto knihu dala do povinné četby studentů, klidně i s fotografiemi, protože to dnes mladé osloví více než jen psané slovo..Pan John knihu napsal skvěle, autenticky, drsně, upřímně a pravdivě..Děkuji za kvalitní knihu.

VladkaBU
20.07.2017 5 z 5

... tak tohle byla síla. Co se z člověka stane, když tomu podlehne. V hlavě nic, než jak se k tomu dostat, kde na to vzít... Pokud nechci, tak si drogu nevezmu. Není to droga, co člověka níčí, je to člověk sám. Tolik osvěty je, jak to končívá... atd, a přece je spousta těch, kteří svoje tělo i život vedou do záhuby.

HoneyBunny
18.07.2017 5 z 5

Ten název sedí jak prdel na hrnec. Nejnaléhavější sdělení je pro mě na konci:
,,Tohle teda měla bejt ta báječná, dobrodružná cesta životem, plná euforií, o který si básnil? To má bejt všechno?? Co z toho, rozumíš?? CO Z TOHO?!?!"

Barbája
16.07.2017 5 z 5

Myslím si, že tato kniha slouží hlavně jako varování před drogami a upozorňování na tehdejší neinformovanost mládeže a lidí celkově na problematiku drog.

Určitě by si ji měl každý přečíst.

nikola2817
14.07.2017 5 z 5

Memento byla první dospělácká knížka, která se ke mně asi před 13 lety dostala. Darovala mi ji tenkrát mamka, která ji měla ve své knihovničce. Ač jsem od těch dob přečetla spoustu knížek o drogové závislosti, a tuto čtecí etapu započalo právě přečtení této knihy, tak pro mě Memento je tou nejlepší knížkou na toto téma! Drsný příběh, depresivní, dechberoucí, ...takové je Memento.

Carol96
10.07.2017 3 z 5

Memento byla druhá knížka o drogové závislosti, kterou jsem četla.
Musím říct, že příběh mě velice zasáhl. Je to dobré varování pro kohokoli, kdo by chtěl drogy zkusit. Je to sice psáno ještě v době komunismu a nějaké věci se od té doby změnily, ale účinky drog se nemění - podle mě je tu velmi dobře vyobrazené varování, jak to asi dopadne nebo probíhá, když se člověk kamarádí s drogami ...

Doporučuji všem, koho tato tématy zajímá a těm, kteří by drogy chtěli zkusit!

Lioness01
09.07.2017 5 z 5

Knížka mi dost vyrazila dech. Viděla jsem na tuhle knihu divadelní adaptaci, ale teprve při čtení vidíte všechny ty pocity, které se v mysli narkomana mísí - a i když si to třeba michal nechtěl přiznávat, nemyslel jen na drogy. Konec mi bohužel připadal už ne tolik záživný, ale uvěřitelný. Ostatně celá knížka byla opravdu realistická, ze začátku mi ale vážně vadil styl infinitů. Něco jako: čekat na vlak a kouřit cigaretu. Je to zvsláštní, ale postupem času jsme si přivykla a vážně mi to nepřijde jako špatný nápad, mít trošku jiný způsob psaní.
Jednoznačně pět hvězdiček - Radek John je první český autor (kromě pohádkových z dětství), který se mi dostal do rukou, a rozhodně nezklamal.

kler1207
20.06.2017 4 z 5

Výborný příběh, který ukazuje, že nejde o hrdinství, ale o svinstvo. Nicméně styl psaní mi úplně nevyhovoval. Krátkých, často bezslovesných vět, které běžně zrychlují děj, bylo až příliš mnoho.

Ajli
14.06.2017 4 z 5

Konečně knížka o světě feťáků, která může puberťáka dokonale přesvědčit o tom, že fetování nikoho neosvobozuje, nekončící euforie neexistuje a pokud se člověk vydá touhle cestou, málokdy vede cesta zpátky.