Metro 2033

Metro 2033
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3408 3408

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033), 2005

Aivinka
14.06.2019 5 z 5

No wow... tak tohle bylo... ještě teď mě mrazí. Neskutečně silná kniha.

marti7729
14.06.2019 3 z 5

Bylo pro me tezke se zorientovat v tunelech, ale kdyz jsem si k tomu stahla linky ruskeho metra hodne mi to pomohlo. Prvni pulka se mi hrozne spatne cetla a bylo to snad nekonecny, strasne dlouho vlastne trvalo nez jsem pochopila proc pod tou zemi jsou.. Druha polovina naopak mela spad a byla moc ctiva a zajimava. Kniha se mi libila, ale do pokracovani se uz poustet nebudu zas tolik me neoslovila..

wiix
14.06.2019 2 z 5

Toto veru nie je môj štýl, ani som to nemohla dočítať i keď to nebolo až tak tragické.

Pasadenka
10.06.2019 4 z 5

Čteno po druhé. A i když mi autorův styl psaní úplně nesedí, stejně je to pro mě jedna z nejikoničtějších knížek. Kdo by neznal moskevské metro s jeho extraordinérními stanicemi, tak okatě se snažící ukázat, jak je komunizmus lepší než kapitalizmus. A kdo by nevěděl, že padly super bomby a zamořili veškerý prostor a lidé v metru přežívají jak krysy čekající na to, až je sežere kdejaká zmutovaná příšera? Co k tomu říct, jedná se již o kult. :D

celyl
04.06.2019 1 z 5

Nudná kniha napsáná nudným stylem. Mnoho uměle vytvořených náhod. Zbytečné čtení. Silný podprůměr.

Buldozer_TV
03.06.2019 4 z 5

Super kniha, jen trochu pomalejší rozjezd.

myskakarel
27.05.2019 3 z 5

Čekal jsem asi něco trochu jiného, než mi kniha dala.

Adasin
26.05.2019 5 z 5

Naprosto fantastická kniha, jedna z mých vůbec nejoblíbenějších. A taky jednoznačně nejlepší ze série, další dva díly pro mě byly i přes můj obrovský zájem o metro a vše kolem něj obrovským zklamáním. První Metro má skvělý příběh, a i když mi Arťom přijde jako trochu zvláštní hrdina, prožívala jsem s ním celou tu cestu Moskevským metrem, které hlavně díky téhle knize toužím navštívit. Podle mě má tahle kniha i jistý přesah, jelikož jsou jednotlivé stanice (nebo skupinky stanic) takovými malými státy a každý má vlastní ideologii - narazíme tak na komunisty, fašisty, náboženské fanatiky, učence, vojenské státečky, lidí ctící červa... Konec knihy je rovněž vynikající a naprosto zdrcující. Stále čekám na filmové nebo seriálové zpracování, to by byl splněný sen.

Parwana
26.05.2019 4 z 5

Hodně dobrá kniha, myslím, že se k ní ještě vrátím, a určitě sáhnu i po pokračování.

PeterPeterka
10.05.2019 4 z 5

SPOILER FRIENDLY

Ponurá atmosféra? Labyrint mnoha stanic žijící každá vlastním životem? Nebo snad tajemné psychické mučení, kterému se hlavní hrdina pokusí přijít na kloub? Pan Glukhovský vás přenese do propracovaného světa plného tajemství, radiace a nadpřirozena, kterému jeho jemné filozofické dotyky vetknou skutečně vydařený počin.
Kniha nemá slepá místa a pomalejší oblasti nutné k pochopení nastalému řádu, jež panuje v metru dodává knize atmosféru, soustředěnou správným směrem. Naopak v těchto pomalejších oblastech jsem se nemohl ubránit dojmu na autorem přílišné konkretizaci věcí - Nepotřebuji na každé stanici, kterou hlavní hrdina projde vědět, jaké jsou kachličky.
Počáteční rychlost děje nastavil na pomalejších otáčkách, které kulišácky stupňuje, až ke konečnému hučivému závěru který jsem hltal očima - I když jsem musel do práce, chtěl jsem to dočíst za každou cenu.

maximus13
02.05.2019 5 z 5

Totálně depresivní post apokalyptické vyprávění, které by se klidně v pomatených hlavách našich politiků mohlo klidně brzy stát. Arťom je sympatický kladný hrdina, který vás neuvěřitelně silně vtáhne do děje. Budete s nim prožívat každý jeho krok. Úplně vás dostane totálně depresivní a bezvýchodná situace po atomové válce. Některé silné pasáže se vám vypálí do mozku a stane se vám, že nad nimi budete stále přemýšlet.

Oninek
24.04.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších sci-fi knížek, co jsem četl. Napětí téměř celou knihu, které vyústí ve skvělý konec. Bravo pane Glukhovsky.

DeathTheKid
20.04.2019 3 z 5

Možná jsem od knihy čekal až příliš a byl jsem zklamán tím, co jsem dostal. Asi každý, kdo knížku četl, chtěl znát tajemství a pravidla života v post-apokalyptickém metru. Toho se nám tak nějak dostalo, ale autor tak nějak popisuje "napůl". Ať už prostředí nebo odehrávající se situace. Jakoby něco chybělo (a na konci knihy se i dočtete, že popisovat konkrétně nechtěl - hlavně monstra, protože představivost je lepší než popis). Ale jak já si mám představit metro, když jsem v žádném nebyl? Nevadí.

Druhou věcí, která mě zklamala je Arťom. Je to hlavní postava, ale děj kolem něj spíš plyne, než že by byl opravdu jejím hlavním aktérem, či tvůrcem. Vlastními schopnostmi v ději změní jen minimum věcí a působí dojmem "hloupého Janka". Jak mám k takové postavě přilnout? A to prozření na konci knihy? Cože?! Ale budiž, někomu se to určitě líbilo a všichni víme, že 100 lidí, 100 chutí. Třeba budou další 2 díly lepší.

kure91
18.04.2019 4 z 5

Dal jsem si knížku znova asi po šesti letech a musím říct, že se mé nahlížení na ni hodně změnilo. Tím, jak jsem načetl nějaké postapo knížky apod., tak jsem si mnohem více vychutnával popis světa po válce a samotný popis metra a jeho obyvatel. Mnohem víc jsem si užil samotné popisy, dost jsem dostal chuť si zahrát hru, která je Glukhovského světem a knížkami inspirovaná. Na druhou stranu mě možní víc než poprvé štvala postava Arťoma, trošku mi v některých chvílích přišel jako takový ňouma, který se zbytečně dostává do průšvihů a pak jej z něj někdo musí tahat a obvykle ten někdo čeká příhodně jako onen deus ex machina tam, kde jej zrovna hlavní hrdina potřebuje. Ale celkově mě knížka bavila a budu jeden z mála, ale řeknu, že 4* dávám proto, že mě víc bavilo Metro 2034.

Robin87
07.04.2019 4 z 5

Potřeboval jsem „uzemnit“… po trilogii Vzpomínka na Zemi jsem byl úplně bezradnej s pachutí „tyvole nic mě nebaví“… no, kupodivu musím uznat, že Metro během pár prvních stran zabralo… a z prostoru nekonečného Universa jsem se přesunul do stísněného Metra někam pod Moskvu (to k tomu uzemnění). Poměrně napínavé čtení, velmi dobře podané a nutící člověka číst v napětí co bude finále tohoto díla – a zde je dle mého trochu problém. Čekal jsem od závěrečných kapitol mnohem víc, včetně navnadění na další díly, to se upřímně úplně nestalo, i když si myslím, že je přečtu, ale až později… k tomu jsou jednotlivá dění hlavního hrdiny Arťoma tak divoká a rychlo-rozdílná, že mnou někdy cloumal pocit jestli už to nevyznívá až moc „komiksově“… jen pár kilometrů mezi stanicemi a najednou tolik rozdílné „světy“ a jedinej Arťom do nich takto nahlédl, byť vedle sebe existuji docela dost let? Ale i tak vedle porce napínavé zábavy minimálně Metru vděčím za to, že mě na-motivovalo jít víc do tématu postapo a už dočítám Howeyovo Silo… takže stále někde pod zemí… upřímně … pořád nemůžu od Cch'-sinova stvořeného vesmíru ve Vzpomínkách na Zemi v pozadí s Trisolaris prostě nějak utéct… :-)

Morsie
04.04.2019 5 z 5

Věděla jsem, že to bude dobré - všude jsem to četla, všichni mi to říkali. No, mám pocit, že se všichni pletou. Metro není dobré, Metro je geniální!

Prostě geniální, jiná slova nenacházím.

Možná mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, než mě děj docela pohltil. Teď mě má tenhle příběh pevně ve své moci.

A já tu nemluvím ani tak o samotné dějové lince, která je bezesporu výborná s dechberoucím koncem, mě dostala ta filozofie. Hluboké myšlenky a úvahy jsou totiž něco, co mi v novodobé literatuře, zvlášť pak tohoto žánru, opravdu chybí.
Když jsem se dostala k prvním úvahám o smyslu existence, došlo mi, že Glukhovky dělá čest ruským spisovatelům. Možná mě budete mít za troufalou nebo neznalou, ale já při čtení Metra nejednou pomyslela na Dostojevského.

Metro po všech směrech ukojilo moji čtenářskou duši!

pavel6855
02.04.2019 4 z 5

Četl jsem dlouho... Ale nelitoval jsem jediné stránky.. Temný svět pod zemí, popisující jak život samotného hlavního hrdiny, tak i ostatních přeživších, mutantů, kanibalů, sektářů, bezdomovců... Potkáte se s mnoha lidmi a většinu z nich si budete opravdu pamatovat + některé pasáže se vám vybaví hned když se řekne METRO.. Kdo má rád postapokalyptické knihy/filmy/hry tak tuto serii si zamiluje.. :)

PS: Pokud jste fanouškem her na pc a konzole jako já, doporučím prvně číst a pak hrát :)

Kory98
01.04.2019 4 z 5

Netradiční místo, kde se příběh odehrává ještě umocňuje jeho zajímavost. Kniha mi dokonce rozšířila znalosti, ani jsem netušila, že moskevské metro je tak rozsáhlé. Oproti klasické sci-fi jsou tam opravdu hororová místa, musím přiznat, že po četbě na dobrou noc jsem se trochu děsila, že se mi o tom bude zdát :-). Ale zase nezapomenutelné... Knihu jsem měla půjčenou, ale zvažuji i její koupení a chystám se v budoucnu přečíst i další dvě pokračování. I když to prý už není bez Arťomky ono. No zatím neznám, tak nesoudím. Za mě vysoké body.

shmaic
27.03.2019 5 z 5

Skoda, ze konec je tak kratky.

Sajdeman
10.03.2019 4 z 5

Na začátku knihy jsem si mi zdálo, že celé to bude o tom, jak hlavní hrdina pobíhá po Metru a řve "Pomoc, Bubák!".
Ne, není to tak. Kniha má slušný příběh a Metro je plné nejen Bubáků, ale naprosto bizarních postav a šílených komunit, které Metro obývají. A to vše dělá knihu velice čitelnou.
Ještě že nemáme v Plzni Metro. Pro jistotu ale nebudu používat ani podchody :o)