Metro 2033

Metro 2033
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3408 3408

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033), 2005

Durasvami
07.03.2019 4 z 5

Za mě výborná čtivá kniha. Metro miluji avšak jednu hvězdu bohužel nechám prázdnou z důvodu asi dvou pasáží v knize. Obě pasáže vysvětlují víru v Boha a ve velkého červa. Nebýt těchto dvou až příliš zdlouhavých ideí tak 100%. Knihu doporučuji přečíst. A hurá na 2034

Abiczko
07.03.2019 5 z 5

pominuli zdlouhavé popisování místa kde se zrovna nachází hlavní protagonista, je to skvělá kniha s mindblowing koncem. doporučuji

Selhan
01.03.2019 4 z 5

Naspáno to není nějak úžasně (možná své dělá překlad, který v některých místech úplně nelícoval), a příběh vlastně nedává moc smysl, ale ta představivost a vtipnost za přečtení stojí, bavil jsme se výtečně.

postoran-CZ
21.02.2019 3 z 5

"Arťom, ty něboj sa. Hlavně nikam něubjegaj a normálně zůstaň v metro. My si tě najdeme. Konec hlášení v ruském jazyce." - Ale vážně. Jedna z mých prvních "postapo" knih, kterou jsem četl (jinak dříve sci-fi a teď spíše fantasy). Je to čtivé, ale někdy pro ne možná příliš roztahané.
Děj je tak trochu jako příběh hloupého Honzy, který se vydal do světa na zkušenou a shodou náhod se stal spasitelem. Hlavní postava - Arťom - je spíše pozorovatelem událostí, které se kolem něj a s ním dějí, spíše než jejich tvůrcem a usměrňovatelem. Jinak celé prostředí, do kterého je příběh vsazen, je dobrý a pro mne zajímavý. Ale ta dějová linka, kdy situace byla několikráte řešena systémem "deus ex machina", je pro mne trochu zklamáním. Další díly (nejspíše) neotevřu. Ale - nikdy neříkej nikdy.
P.S.: Chtěl jsem dát 3.5 hvězdy, ale to nejde. Takže proto jen tři.
P.P.S.: A pokud to někdo nepoznal, tak první věta je parafráze na oscarový film "Kolja". :)

Bohemians
20.02.2019 3 z 5

AUDIOKNIHA, BEZ SPOILERŮ:

Metro 2033 jsem četl před lety a nyní jsem doposlechl i audioknihu. Bohužel vypravěč leckdy nevystihne správným hlasem situaci a občas jsem měl pocit, jako by "jel na jeden zátah", knihu nikdy předtím nečetl a ani se nehodlal vracet k předabování scén, které se mu nepovedli. Nicméně obsah knihy jako takový mě zajímal moc! Svět po jaderné katastrofě, kdy se lidé uchýlili do Moskevského metra, aby přežili. Kniha má občas až příliš rozvláčné pasáže, kdy jsem se lehce ztrácel, zdali se jedná o sen či co. Kniha mě ovšem bavila, leckteré pasáže jsem hltal - mám doma i Metro 2034 a 2035, ale musím přiznat, že mezi tím si přečtu něco jiného. Jinak pro skalní fanoušky doporučuji i hru na PC / PS4 /...

ciaram
17.02.2019 4 z 5

Taková knižní road movie (bookie). Metro jsem poslouchala v podání Filipa Čapky. Přeci jen bylo znát, že jsem si to nefixovala očima a v jednotlivých stanicích a jménech jsem měla guláš. Potenciál to má - mělo, ale bylo tam toho moc, takže ve skutečnosti to byly zkratkovité epizody, které hlavního hrdinu posouvaly dopředu, i když k tomu příliš své iniciativy nepřidal. Splácání komunistů, fašistů, indických kast, satanismu, Velkého červa a filosofických debat o pravosti či nepravosti svých vjemů bylo prostě moc překombinované. Dala bych jenom tři hvězdy, ale tu další navíc dostalo Metro za svět na povrchu, ten mě bavil a hodně zajímal. Nevím, jestli je v knize, ale pak jsem si našla mapu moskevského metra a ten popis mi dával větší smysl :)

Corvus
16.02.2019 3 z 5

Jako náruživý PC hráč a milovník herní série, která vychází z knih Gluchovského, jsem si chtěl doplnit vzdělání a pustil se do knižní předlohy. A myslím, že u prvního dílu zůstanu. V žánru post-apo jde o ryze průměrnou knihu a ačkoliv se mi mnozí snažili namluvit, že jde o příběh s přesahem, nevidím to tak. Za mě maximálně tři hvězdy. Nejlepší pasáže by se daly spočítat na prstech jedné ruky zasloužilého truhláře. S Arťomem jsem nebyl schopný se tak úplně sžít a mrzí mě, že jednotlivé skupinky přeživších se v knize berou hopem. Výtku bych měl také k obrovskému výskytu chyb a překlepů. Gluchovského jsem vyzkoušel, ale za mě naprosto průměrný spisovatel. A vzhledem k tomu, že jeho série Metro má být to nejlepší, co stvořil, tak už se asi nesetkáme.

Ivan F
12.02.2019 3 z 5

Čítavá je táto kniha až príliš. Príbeh pekne odsýpa a zrazu je koniec. Lenže všetku tu už raz bolo. Sirota, otčim, hlad, jadrová katastrofa, nezmerná ľudská hlúposť atď. Arťomove putovanie je len putovaním z jednej stanice na druhú, k tomu pár klišoidných situácií a takisto klišoidných propriet. Ibaže hlbšia myšlienka sa akosi niekde stratila. Ok, tínedžeri so mnou súhlasiť nebudú (v ich veku by som ani ja nesúhlasil) s mojím názorom, že je to priemerné post-apo čítanie, ktoré neprináša nič nové, všetko tu už bolo. Možno len to metro nie.

Ronnie68
09.02.2019 4 z 5

Postapokalyptická kniha z ruského prostředí ... nebylo to zas tak špatné ...

Air15
08.02.2019 3 z 5

Samotný nápad je skvělý, o tom bez debat. Ovšem samotné provedení… já vám nevím, ale já prostě nemám rád pasivní postavy a nečekanou záchranu shůry. Arťom jde, jde a jde, má sny, přemýšlí nad svým údělem a smyslem života. Do toho potkává postavy, které mu neustále podávají pomocnou ruku, zachrání mu život, posunou ho dál, čirou náhodou se dostane k věcem nebo na místa, která se ukážou jako klíčová a tak to jde víceméně celou knihu. Autor je nicméně dobrý vypravěč, umí postavit napínavou scénu a atraktivita metra vás udržuje v napětí (chcete prostě vědět, co bude dál, co je v další stanici nebo na povrchu). Rozhodně to tedy není špatná kniha, ale musím přiznat, že mantinely, které Glukhovsky vystavěl, pro mě byly občas zbytečně svazující. Nicméně to beru tak, že to byla autorova prvotina.

sgjoli
04.02.2019 4 z 5

Přiznám se, že tato kniha mi dala trochu zabrat - četla jsem ji celkem dlouho. Ale i tak ji hodnotím relativně vysoko. Je pravda, že některým čtenářům by nemusely vyhovovat ty vleklejší, pomalejší pasáže, které se střídají s těmi akčními, dech beroucími, ale já si to užívala. Ta filozofická linka mne tu bavila. Je třeba říct, že se od čtenáře očekává určitá míra spolupráce (co se týká soustředění), aby se dokázal orientovat mezi tou tenkou hranicí reality, blouznění, fantazie a snovosti, co se v knize tu a tam mihnou. Závěr je pak skvěle vygradovaný, ten jsem si neuvěřitelně užila!

Paloma795
31.01.2019 3 z 5

Ve svém žánru poutavá kniha. Putování hl. hrdiny Arťoma bylo po prvních stanicích už snadno předvídatelné - komunisti, fašisti, sekty, .... Osobně bych vynechala Arťomovy sny. Ale obecně se mi kniha líbila.

VerčaFF
31.01.2019 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, myslím si ale, že kdyby byla kratší, dojem z ní by byl silnější. Prostředí moskevského metra obývaného mutanty a zdecimovanou lidskou populací je ze začátku velice zajímavé. Dozvíme se, jak se žilo před katastrofou a jak se lidstvo přizpůsobilo drsným podmínkám v nové době. Putování hlavního hrdiny temnými tunely a setkávání s podivnými lidmi se ale po určité době začne opakovat a pozornost trochu upadá. Nedovedu si představit, že bych v nejbližší době pokračovala s dalšími dvěma díly, ale i tak jsem ráda, že jsem si Metro přečetla.

Michal360
30.01.2019 5 z 5

Hurá do metra!
Přiznávám, že k této sérii jsem se dostal přes PC hru (1. díl má s ní asi nejvíce společného něco jako Hra o trůny seriál s knihou). Atmosféra je pro mne nejlepší ze všech dílů s prvky hororu. Není jídlo, smrad, souboje mezi náckama a komoušema, nahoře radiace a jakmile vystrčíte nos sejme vás nějaká zrůda. Ekonomika ve stylu nábojů je super nápad (zachránit si tím kejhák, ale pak nebudu mít za co se najíst). Trochu jsem se motal při zbytečných popisech názvu stanic, knížka sice obsahuje mapu metra, ale na tu mrknete možná dvakrát. Škoda, že se nezdržíme déle mezi tunely nebo na povrchu. Konec byl pro mě ten pravý konec.

DeathStroke
26.01.2019 5 z 5

Pěkně pěstovaná atmosféra od začátku, popisy každé stanice byly podle mě nutné pro představu a trochu překvapení u konce ve formě plot twistu jak sviňa jsem teda nečekal.

MM1979
25.01.2019 1 z 5

Velké, opravdu velké zklamání - vůbec mě to nechytlo.. Nevim, co mě více vadilo, zda ten styl psaní, ty ruská jména nebo ta nuda... Tunel, stanice, tunel, krysa, tunel, mutant, tunel jo a ještě jeden boční, slepý, zavalený tunel... Vymazáno, nedočtěno a na další díly se ani dívat nebudu (a to je prý dvojka o poznání horší, to je těžké si jen představit, natož to číst :-)) Škoda času, za mě velký podprůměr. Nevím, co na tom vidíte. Kdybych to měl koupené, tak ty prachy obrečím, ale že to je zadara na netu, tak jsem to jen smazal a teď lituji tří hodin, co jsem tomu obětoval.

josef4797
19.01.2019 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Z celé Metro-série je první díl ten nejlepší.

pavel.2
16.01.2019 2 z 5

Tohle mě hodně nudilo, navíc to bylo divné.

Rainbow_Owl
12.01.2019 5 z 5

Skvelá kniha! Čo sa stane s našim svetom keď ho zničí atómová katastrofa? Glukhovsky nám dal na to jasnú odpoveď v podobe zlomku ľudí, ktorí prežili a žijú v malom priestore moskovského metra. Rôzne frakcie, náboženstva, dokonca aj triedne zadelenie spoločnosti. Peniaze už nemajú žiadny zmysel, zato ľudská myseľ ostala nezmenená... Záver knihy má úplne odrovnal, stále mi rezonuje v hlave.
“Komu veriť? V čo? Vo Veľkého Červa, kanibalského boha vystrihnutého podľa vzoru elektrického vlaku a nanovo osídlujúceho neplodnú spálenu zem živými bytosťami, v zlostného a žiarlivého Jehovu, v jeho ctižiadostivý odraz- Satana, vo víťazstvo komunizmu v celom metre, v nadradenosť blondínov s nosmi dohora nad počernými brunetmi...? Čosi Arťomovi napovedalo, že medzi týmto všetkým nie je nijaký rozdiel.”

Costanzo
09.01.2019 4 z 5

Na tuto knihu jsem narazila v komentářích čtenářů u podobné knihy s názvem Silo, kde ji vychvalovali do nebes. Řekla jsem si, tu musím mít. Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale pak se to rozjelo. Občas mi vadilo, že nebylo poznat, co je skutečnost a co se hrdinovi jen zdá, byla to dost gulajda. Od poloviny knihy se dost filozofuje, což není špatný prvek, nicméně bylo toho moc. Nejvíc se mi líbilo, když byl hrdina na povrchu a honily ho příšery, to jsem si i dokázala představit. Život a pochod metrem byl příliš utahaný, ale pár pasáží bylo nabito temným vyprávěním. Přečtu i druhý díl, k tomu mě nakopl nečekaný závěr knihy, nicméně Silo je prozatím z mého pohledu lepší.