Metro 2033

Metro 2033
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3408 3408

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033), 2005

sarka9190
09.01.2019 5 z 5

Metro 2033 jsem začala číst jako oddychovku. Pro mne je to taková adult road story. Čistý průměr. Čte se dobře a rychle, ale nic, co by mne dostalo do kolen. Nicméně zhruba za polovinou knihy přišly dvě části, díky kterým jsem přidala jednu hvězdu a za samotný závěr ještě jednu. Musím poctivě přiznat, že tato kniha, již jsem začala číst - jak jsem již psala - jako oddychovku a nic moc jsem nečekala, ve mně dokázala vyvolat husí kůži. A to se cení:-) Stejně silně mne sejmul Pohřbený obr. Poetická skoro něžná knížka, jejíž konec je svým stylem ...no .. masakr. Takže, doporučuji k přečtení.

Sitth
08.01.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha s post apokalyptickou myšlenkou. Velmi dobře čtivá, styl psaní autora mi sedí, nezdržuje se zdlouhavým líčením západu slunce v červáncích... :-)
Četl jsem asi dva roky poté, co jsem hrál první díl pc hry. Mělo to své výhody i nevýhody. Výhody - dokázal jsem si představit popisované prostředí, které bylo ve hře velmi dobře znázorněné. Nevýhody - věděl jsem děj knihy, i když se občas měnil, a díky tomu mi přišlo občas trochu delší a zbytečné popisování všech sociálních skupin obyvatel metra.
Nicméně i přes to, že jsem věděl skoro vše díky hře, tak kniha je i tak velmi chytlavá a myslím si, že člověk, který hru nehrál a čte knihu poprvé bude nadšen!
Doporučuji číst v sychravém podzimu za noci, aby vám tu atmosféru nekazilo slunce! :-)

Cacolinka
02.01.2019 3 z 5

Konečné "vysvětlení" děje (v podstatě) mi připadalo takové uspěchané. Celou knihu putuje Arťom metrem a na poslední dvou (asi) stránkách: KABŮŮŮŮŮM! A vše je vysvětleno. Trochu mi to připomnělo našeho učitele češtiny, který nás před tímto varoval při psaní slohovek....první se člověk pěkně rozjede, vyrábí takovou tu "omáčku" a to nejdůležitější: rozuzlení, napíše ve dvou větách. Říkal tomu hydrocefalus (podle toho známého onemocnění).
Nápad na příběh je to ale pěkný.

Skripi
02.01.2019 4 z 5

Takéto ja môžem. :) Dobre sa to počúvalo.

denniys
23.12.2018 4 z 5

Na tuto knihu jsem se moc těšila, očekávala jsem, že bude přesně dle mého gusta a ona vlastně i byla.. postapo svět je zde perfektně vyobrazen a vše krásně šlape, sálá z ní deprese a bezútěšnost.. a konec byl gurmánským zážitkem... jediný kaz, kvůli němuž nemohu hodnotit 5ti hvězdičkami, je pro mě složité rozepisování o politice jednotlivých stanic, chápu, že to k tomu patří, ale mohlo to být aspoň trochu osekané.. tak a uvidíme, co přinesou dalsí díly..

Schary
10.12.2018 4 z 5

Putování hlavního hrdiny posledním útočištěm lidí po zhoubné válce. Domovem lidí se stalo metro a z každé stanice osada. V podstatě je to velmi nebezpečné místo, plné nástrah ze strany lidí a k tomu ještě sem tam nějaká příšera.

sun.from.ibiza
06.12.2018 5 z 5

Pár let jsem se na tuto knihu chystala. Pořád jsem se nemohla rozhoupat kvůli hodnocení dalších dílů. Přišla krize a tak jsem po Metru sáhla. Právě teď jsem dočetla a jsem neuvěřitelně nadšená, konec mě překvapil a rozesmutnil. Postavy v knize umírají jak na běžícím páse, doporučuji si k nim nedělat silné vazby :).
Občas je děj nelogický, nebo je přechod (do děsivých míst) až příliš jednoduchý - to mi ale asi vysvětlil konec, jestli jsem to správně pochopila.
Nemůžu nedoporučit a jdu se vrhnout na další díl.

lukas4568
03.12.2018 5 z 5

Děsivá klaustrofobická story plná neznámých nebezpečí ...ještě teď mě mrazí . Těším se na další díl jen teda chudák Arťom jak to vše vydrží ? :D

xxiixxi
01.12.2018 5 z 5

(Audiokniha) Kniha na mě udělala obrovský dojem. Téměř neustále mrazivá atmosféra vyvolávající mrazení v zádech nebo nevolnost...
Do mobilu jsem si stáhla plánek moskevského metra, abych byla stále v obraze.

xxtom
28.11.2018 5 z 5

V postapokaliptické Moskvě se lidé přestěhovali do podzemí, do metra, sdružili se do různých společenství a frakcí a denně bojují o přežití.

protokol
26.11.2018 5 z 5

Po dokončení všetkých troch dielov knihy METRO môžem s pokojným svedomím ohodnotiť knihu
metro 2033 je s 3 dielov najlepšia
ostatne dve bola strata času a vyhodené peniaze
vedieť to že autor zmrší pokračovanie ušetrím si čas na iné knihy
METRO 2034 je najhoršia s trojice kníh a 2035 je pokračujúca katastrofa
ale rozhodnutie je na každom a koľko ľudí toľko názorov

petr1040
23.11.2018 4 z 5

Kniha samotná: Knihu jsem četl jedním dechem (dokonce jsem se v noci budil strachy že jsem v tunelu a něco po mě jde). Tak do půlky. Pak se to trošku zvrtlo, hrdina začal mít nějak moc štěstí. Načež se příběh opět vrátil do "normálu" a kniha se dala dočíst. Hezky napsané, čtivé, škoda že autor ke konci již spěchal se závěrem.
Kniha vzhledem k trilogii: Nejlepší ze série

Braenn
21.11.2018 4 z 5

Tak trochu váhám.
Obrovským bonusem knihy je, že představila geniální postapo svět, stvořila kult, počítačovou hru (skoro lepší, než knihu, ehm ehm) a spoustu dalších věcí. Atmosféra by se dala krájet, chladit a servírovat s deštníčkem.

Pěkně se to rozjíždí... aby se to pak rozjelo až moc. Postupem času začne převládat filozofický záměr autora nad příběhem. Nebo spíš nad jeho logikou. Záchrany v poslední chvíli, tajemné postavy, které v knize vydrží asi tak jako průměrný Stark v GoT. Spousta přemýšlení Arťoma o tom, proč vlastně proč, která na chvíli nahradí většinu děje... Musíme si prohlédnout co nejvíce stanic v co největším presu, a když je trochu divné, aby se tam (a od tam) hrdina dostal moc snadno, tak prostě spadne (doslova) do sraček a projde proto precizně střeženou hranicí lehce jak (poněkud smradlavá) víla Amálka. Trochu divný.

Jenže je tu ona atmosféra... a taky to, že prostě chceme vidět co nejvíc stanic, no. Hltáme každý detail každé pokřivené koleje, a když to na konci konečně začne smysluplně gradovat, jsme ochotní víc než přehlédnout všechny ty rozjímavé momenty a božské zásahy v poslední chvíli.

Cítím to na pět, ale dávám čtyři, protože kladu na logiku příběhu větší důraz, než mi kniha může poskytnout.

Annkag
19.11.2018 3 z 5

Myslím že si to treba prečítať...nečakajte nejakú perfektnú akciu,nejakú hlbku myšlienok ale celkový dojem knihy je proste úžasný.

declen
14.11.2018 5 z 5

Naprostý kult!

BloodyO
13.11.2018 4 z 5

Tahle kniha nebude v mých doporučených pro dobrý příběh.. Ne ten je docela obyčejný, průměrný. Ale ta atmosféra.. Ta atmosféra toho světa. Zoufalé pozůstatky lidstva, možná poslední co zbyli, ukrývající se v temnotě Moskevského metra v postapo světě, kde je každý den krutou zkouškou přežití v naději na lepší zítřek. Metro přes své chybky pohltí a nepustí dokud nepřelouskáte poslední stránku.

Navíc stejně výborná je i stejnojmenná hra podle knihy.

Markysek45
07.11.2018 4 z 5

Skvělý začátek, zbytečně utahaný prostředek, ale ten konec! Kéž by takové epické finále měly všechny knihy!

Czorek
02.11.2018 4 z 5

Pro milovníky post-apokaliptického světa jednoznačná nutnost!

teyachan
14.10.2018 5 z 5

Super, velmi originalne, plne atmosfery a zvratov... fakt som nedokazala odhadnut, kam sa ten dej dostane...

roman9670
11.10.2018