Metro 2033

Metro 2033
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3408 3408

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033), 2005

Květinka008
30.10.2017 3 z 5

Sejde se komunista, brahmán, mutant, jehovista, kanibal, fašista, žoldák, fanatický sektář, inteligentní sliz, přebujelá lijána a spousta dalších pošuků a zoufalců... Ne, to není vtip, to je Metro 2033. Přidejte úvahy o smyslu života. Mezi tím vším proplouvá bez újmy hlavní hrdina a kam vkročí, tam zažije neuvěřitelné dobrodružství. Takový Forrest Gump křížený s Červeným trpaslíkem, zasazený do podzemí bývalé SSSR. Pro milovníky tohoto žánru evidentně bestseller, mně knihu zvolila Čtenářská výzva a po počátečním přemáhání už jsem byla i zvědavá, jak to dopadne.

Autorovi se nedá upřít dar vtáhnout čtenáře do děje tak, aby naplno svou hlavou žil v tomto dobře promyšleném světě. Nicméně by mi stačil poloviční objem :-) (A čtení jsem prokládala optimističtějšími příběhy.)

Bez mapy ovšem ani ránu, jen nesmí být popraskaná předsádka na obou stranách přelepena neprůhlednou páskou, jako to udělal nějaký inteligentní knihovník v KJM Brno... Poslat na Tverskou!

Nejzajímavější částí knihy byl pro mě doslov, kde je popsáno, jak tento román vznikal. Přemýšlela jsem o přečtení pokračování, abych se dozvěděla, co bude dál, ale velmi váhám s ohledem na zdejší komentáře...

DomYume
28.10.2017 5 z 5

S knihou jsem se poprvé setkal již před pár lety. Ovšem v té době mi čtení moc neříkalo, a tak jsem si raději zahrál hru vytvořenou podle této knihy. Když jsem se prostřílel všemi stvůrami až na onen vysílač, z kterého jsem zaměřil laserovým naváděním raket „hlavní doupě“ přízraků a zjistil jsem, že hra obsahuje dva odlišné konce, které můžeme ovlivnit během celého průchodu hrou, dospěl jsem k závěru, že mě zajímá, jak se to s příběhem Arťoma vlastně má.
Kniha je napsána velmi příjemným způsobem, příjemnou formou. Neztrácel jsem se a našlo se i mnoho pasáží k zamyšlení. Největší požitek jsem zažíval především z výčtu mapky metra, kudy vlastně Arťom kráčí a v neposlední řadě také samotnou atmosférou Moskevského metra. Zkrátka zážitek, při kterém nejednomu čtenáři tuhne krev v žilách.

Těším se na přečtení dalších knih tohoto autora.

princesse
25.10.2017 2 z 5

Nikdy jsem nebyla na tento žánr a ukázalo se, že skutečně ani nikdy nebudu. Mám ještě druhý díl, možná na něj dojde, někdy ... Teď si přečtu ráda něco jiného. Kniha jistě své kvality má, ale já je zkrátka nedokáži patřičně ocenit. Za mě ... nic moc.

Miro.slav
24.10.2017 5 z 5

Áno, áno, áno! Konečne tu máme mrazivú post-apo knihu a dej nie je situovaný do žiadnej zas*atej a za*ťatej americkej lokality. Rusko sa na uväznenie v metre hodí dokonale. Dmitry Glukhovsky predstavil naozaj hutnú a vydarenú zápletku a atmosféru. Rôzne frakcie a zoskupenia tomu dodávajú nádych reality. A to, čo útočí zvonku,... no, prečítajte si. Odporúčam.

slaska77
15.10.2017 5 z 5

Ke čtení této knihy jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Dopředu jsem se jen bála, aby to nebyla nějaká prostoduchá střílečka (kor když podle knížky existuje počítačová hra), ale musím říci, že mě velmi příjemně překvapila. Člověka to nutilo zamýšlet se nad různými formami společenského uspořádání a vše spělo k neodvratnému závěru. Trošku jsem jen doufala v jeho lepší variantu. Zajímavý je také dovětek o tom, jak kniha vznikala s pomocí samotných čtenářů, což určitě přispělo k její celkové celistvosti, plynulosti a jakési uvěřitelnosti. Dávám plný počet. PS. Vážně uvažuji o Metru 2034, to asi mluví za vše.

DK197
12.10.2017 4 z 5

Metro 2033 - to je zvláštní mikrokosmos. Celá lidská planetka vměstnaná do podzemí metra se všemi svými politickými, náboženskými odnoži. S vlastní dávkou pověr a legend. A různým druhem způsobu přežití. A celé je to prodchnuté výbornou děsivou atmosférou. Tu atmosféru musím zdůraznit.

Ale právě onen mikrokosmos je i kámen úrazu. Chvíli politika, chvíli náboženství, chvíli pověry, někdy běžný život metra, někdy jen všeobjímající strach. Měla jsem pocit, že se to na mě valí ze všech stran, což mi sice dávalo komplexní přehled o životě pod zemí, ale způsobilo to také, že mě příběh chvíli bavil a chvíli zase ne. A autora jsem podezírala z přílišné překombinovanosti.

Nutno však podotknout, že každá ta... část měla nakonec v příběhu své více či méně důležité místo. A celkově to zapadlo do zajímavého příběhu s koncem, který jsem nečekala a pro který nakonec přidávám jednu hvězdičku. Protože způsobil nejen, že jsem zůstala překvapeně koukat, ale i to, že v budoucnu sáhnu po pokračování, což jsem původně měla v plánu minimálně.

Anawak
09.10.2017 5 z 5

Ponurá kniha plná zvratu a překvapení...skvělé scifi s výbornou atmosférou...

Nikita04
06.10.2017

Velice zajímavý pohled na budoucnost po jaderné válce.

Emišta
04.10.2017 2 z 5

Příběh je asi zajímavý, ale nějak jsem se nemohla prokousat přes všechny ty chyby a překlepy, které v textu byly. Po cca 80 stranách jsem knihu odložila.

Nelasp
01.10.2017 4 z 5

Scifi zrovna úplně nemusím, ale ponurý svět moskevského metra po jaderné apokalypse je strhující. Je pravda, že mi trvalo se ve všech těch jménech postav a názvech stanic zorientovat, nicméně úsilí stálo za to. Už mám koupené oba další díly trilogie a těším se, až se na ně také dostane řada.

mispulin
12.09.2017 2 z 5

Nebyl to můj "šálek kávy"

BeyondHorizon
03.09.2017 4 z 5

Vůbec jsem netušila, že podle knihy existuje i počítačová hra a musela jsem si ji okamžitě zahrát (ještě jsem pořád nedohrála..). Příběh post-apokalyptického ruského metra mi přišel jako zajímavý námět a určitě by byl ještě zajímavější, kdybych ta místa navštívila. Kniha samotná mě nijak neohromila a byla spíš průměr, ale bavila mě, což je hlavní.

Petroff
31.08.2017 4 z 5

Kniha je bohužel příliš "epizodická (kapitolová)". To myslím ve smyslu toho, že co stanice, to další specifické dobrodružství (ono je to, myslím si, způsobeno tím, že to autor psal na internetu, po jednotlivých kapitolách, a lidi mu dost radili, nahazovali své nápady, jaké další záludné stanice a politické a společenské systémy se v nich můžou vyskytovat). Pokud si člověk ale představí ten celek, Moskevské metro je pro postapo mini svět skvělou kulisou!!

mrwendor
30.08.2017 3 z 5

Námět a nápad velmi dobrý! Provedení však pokulhává. Místy byla kniha nudně nečitelná, kdy jsem byl donucen stránky doslova přeskakovat aniž bych byl ochuzen o dějovou linku. Dočetl jsem se sebezapřením a nevím jestli se mám pustit do dalšího dílu...

MišákB
29.08.2017 5 z 5

Poslouchal jsem audioknížku, takže hodnocení se týká jí. Filip Čapka čte bezvadně, má moc příjemný přednes i hlas. Hodí se k příběhu, který je tajemný a poutavý a správně temný, ale občas mi přijde zbytečně popisný. Ale ne tak, aby to mělo nějak destruktivní vliv na celkový dojem :-) Určitě si koupím i druhý díl.

Adel703
26.08.2017 3 z 5

Řadím se do skupiny čtenářů, kteří nejsou z Metra zrovna nadšení.
Čekala jsem hodně. Čekala jsem, že kniha bude plná akce, že hlavní hrdina mi bude více sympatický, že celý děj bude mít rychlý spád. Čekala jsem, že se budu bát číst dál, že celé metro bude temně a krutě popsané.
A nic se samozřejmě nestalo. Styl psaní nijaký, spíš místy nudný, vůbec mě neoslovil.
Několik věcí mi přišlo hodně absurdních a naivních.
Jak řekl můj přítel: když chceš akci, zahraj si hru.

AlčaVaca
21.08.2017 5 z 5

Přestože sci-fi nevyhledávám, byla jsem příjemně překvapena, jak je kniha působivě napsaná. Zajímavá myšlenka, jak by mohlo lidstvo dopadnout. Rozhodně stojí za přečtení.

Fazolka2017
11.08.2017 5 z 5

Nádherná postapo kniha ! Úžasně vykreslená atmosféra temného, vlhkého, nebezpečného metra. Občas delší filozofické pasáže, ale nevadí. Příběh byl napínavý, nepředvídatelný, jedna z knih, od kterých jsem se nemohla urvat. Občas chyby - chybějící uvozovky ukončující přímou řeč, hrubky...ale co. Moc se mi líbila a doporučuji. Brzy si zahraji na PC i hru, jsem zvědavá na tu atmošku když budu mít k dispozici obraz i zvuk :-)

Veggi
03.08.2017 3 z 5

Mám ráda sci-fi, je to můj oblíbený žánr, ovšem Metro 2033 na mě nezapůsobilo. Možná mám problém s postapokalyptickými knihami ( i když námět jako takový mi nevadí) a nebo jsem prostě hodně náročná, protože tématicky podobné Silo u mě také nezabodovalo. Dávám o hvězdu více než u Sila, protože tohle je pro první ruské sci-fi, i když od pana Glukhovského asi poslední : ) PS: pujčila jsem si knihu v knihovně a paní knihovnice přes plánek metra nalepila knihovnickou samolepku, ach joooo : (, takže bacha na to :D

ALadin1905
03.08.2017 4 z 5

Od skvělé PC hry ke knize, která se ale ukazuje být trochu něčím jiným, než většina hráčů možná čeká ...
... ruská duše se zde odhaluje ve své esenci a nejsilnějšími momenty se podle mého ukazují býti pasáže plné fatalismu či filosofie "jurodivých".
Akce minimum, zato lidské mizérie více než sdostatek.