Metro 2033
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3408 3408

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033), 2005

Murysek
29.07.2017 5 z 5

Nejdříve jsem hrál obě hry, poté jsem zařal číst knihu. Kniha je perfektní a jsem rád, že autoři hry to pojali trošku jinak. Jsou to dvě skvělé verze jednoho příběhu od dvou úchvatných vypravěčů. Těším se na další dvě knihy a za nedlouho třetí hru.

druzickaster
22.07.2017 4 z 5

Postapo žánr mám rád. Geniální nápad s metrem. Kniha se dá číst jen s plánkem metra, bez toho se člověk ztratí poměrně rychle. Tady je asi nejlepší nadšenecká online mapa metra co jsem našel http://i.imgur.com/YWPKxle.png

Co se týká hlavního hrdiny, měl jsem problém se s ním ztotožnit a místy mi lezl celkem dost na nervy, možná se měl autor držet původního plánu o kterém jsem se dočetl v doslovu. (Proto taky ta jedna hvězda dolů) Každpádně popis prostředí i další postavy v knize už byly v pohodě. Uvidíme co Metro 2034.

cestovatelka13
15.07.2017 3 z 5

Nesnáším scifi a už vůbec ne postapo. Tahle knížka mě zaujala a nakonec i mile překvapila a přesvědčila.

trudoš
10.07.2017 3 z 5

Hrdinova odysea moskevským metrem na mě lépe působila z anotace, než přímo z vyprávění. Rozmáchlé putování odnikud nikam je prokládáno náhledy do denního rytmu jednotlivých stanic, jež se staly útočištěm lidstva po blíže neurčité zkáze. Atmosféra super, ale akce nula nula nic.
Co se autorovi musí nechat, je nápad. Jenže už po prvních stovce stran jsem nevěřil v jeho autentičnost. Přes všechnu postkatastrofickou vizi žije v temných tunelech poměrně vysoké množství lidí, jako by počet byl neomezený, nehledě na jejich absolutní etnickou rozdílnost při každé zastávce. S tím pak souvisí i funkčnost věcí, kdy mě až překvapilo, co všechno tam dole mají, přestože povrch je prakticky neobyvatelný. A to nemluvím o prazvláštních science fantasy kulisách, které tvůrci slouží jen pro směs pseudofilozofických úvah u večerního popíjení vodky. Výsledný dojem příliš nevylepšilo ani absurdní používání vykřičníků. Ale třeba jsem záměr zaobalit běžnou konverzaci do rozkazů a zvolání prostě jen nepochopil.

daPhytCZ
09.07.2017 4 z 5

Mám rád sci-fi, postapokalyptické vize, horrory a propracované a dobře promyšlené světy. Při čtení Metra 2033 jsem všeho dostal ve vrchovaté míře. Opravdu propracovaný svět hezky dokresluje mapa metra, na kterou jsem často zalistoval, abych si udělal lepší představu,v jakých končinách se výprava zrovna pohybuje. Kvalita psaní a tempo vyprávění občas mírně zaskřípalo, proto nedávám plný počet.

frantisek8863
08.07.2017 4 z 5

Dobrá kniha s hororovým nádechem, se zajímavým pohledem na zničenou civilizaci a svět. Kdy se národy, politika a náboženství prezentují v temném, nebezpečném a křehkém světě podzemí metra a stanic.Každý nový den je neustálý boj o přežití mezi lidmi, stanicemi, ideologiemi, mutanty a "vycházkami" těch několika nejstatečnějších na zamořený a ještě nebezpečnější povrch. Někdy se autor pouští do akcí, tajemna a jindy nutí čtenáře se zamyslet nad poskytnutými informacemi a souvislostmi. Za mě dobrý, jistě stojí za to si ji přečíst vícekrát.

leninam
04.07.2017 5 z 5

Podle mého naprosto úžasná kniha, která mě vtáhla do děje a já se musela nutit, abych u ní neproseděla celou noc. Arťomovi jsem od začátku držela palce, aby přežil v temném a krutém světě metra a splnil svůj úkol. Závěr knihy pro mě byl opravdu nečekaný a donutil mě nad celým příběhem přemýšlet ještě dlouhou dobu po dočtení knihy.

elenai
27.06.2017 3 z 5

Já se na tu knížku tak strašně těšila. A zhruba z poloviny se moje očekávání naplnilo. Příběh je temný, krutý a pochmurný, přesně jak má postapo být. Radost a štěstí aby člověk pohledal. Arťomovi jsem držela palce, dostal se do tolika neskutečně nebezpečných situací, až jsem si říkala, jak se z toho sakra dostane. Jindy mu ale všechno prošlo příliš hladce - pan autor několikrát využil starého principu deus ex machina. Dokud Arťom putoval do Polis, byla jsem napnutá jak kšandy. Pak se to ale nějak zvrtlo a bavilo mě to čím dál tím méně. A konec mě definitivně udolal.

Kvalita psaní Glukhovského je velice kolísavá a nevím, jestli si kdy budu chtít přečíst pokračování. Zároveň mě mrzela absence nějaké výraznější ženské hrdinky. Ženy se objevovaly velice zřídka, a to buď jako slabé a bezvýrazné postavičky, anebo jako mrtvoly.

Ventimiglia
25.06.2017 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, kam to směřuje a proč to poslouchám. Teď už vím, že kvůli dvěma momentům. Zoufalec, kterému starý kněz vzal boha, zůstal sám. Arťomovi to SÁM zní pořád v uších. A pak samozřejmě konec. Zmařená šance. Krůček od naděje. Ničemu nerozumíš, ale bojíš se toho, tak to zničíš. Jak tomu nerozumět?

DaymondeuX
20.06.2017 2 z 5

Naprosto prumerna kniha. Jedine, co ji trochu odlisuje, je celkove zasazeni - postapo v moskevskem metru. Tim ale vycet prednosti (i kdyz i to je v tomto pripade vec vkusu) zacina a zaroven konci. Z literarniho aspektu je treba konstatovat, ze Glukovski zadnym prehnanym spisovatelskym talentem neoplyva a je to videt. Slohove nudne, pribehove ploche vypraveni postupuje monotonne umornym krokem k zaveru, u ktereho je treba se zastavit.

Posledni tri stranky a "pribehova pointa" je totiz neuveritelny WTF moment. Naprosto asymetricky prilepek, jak svym oproti zbytku knihy neprirozene zrychlenym tempem, tak zejmena obsahem. Finale, ktere naprosto postrada predobraz v tom, co jste do te doby cetli. Temni byli vlastne dobri? Chteli lidem pomoci, chteli s nimi komunikovat, ale lide to nepochopili? Artom byla jedina nadeje? Ne, tohle naprosto nesedi a neodpovida predchozim 99,9% knihy. Vysvetleni teto silene disproporce lze nalezt v doslovu a v popisu toho, jak tento roman vlastne puvodne vznikal. Jednalo se totiz o pribeh vypraveny formou blogpostu, ktery mohla uzka skupina ctenaru cist a pripominkovat. V puvodni verzi nechal autor hlavniho hrdinu - Artoma, v polovine pribehu zemrit. Navic zcela banalni smrti. Proc? Aby autor ukazal marnost a nesmyslnost lidskeho snazeni. Temer jako biblicky kral Salamoun v knize Kazatel. Komunita vsak toto rozhodnuti kritizovala a presvedcila Glukovskeho, ze neni dobry napad pohrbit hlavniho hrdinu v pulce knihy. Ze to pak nedava smysl. Autor se tedy rozhodl Artoma vzkrisit z mrtvych, ale - a to je ten hlavni problem - do kontextu, ktery s nim uz vlastne nepocital. Proto kniha zejmena ve sve druhe casti ztraci tempo a smysl, protoze vypravi pribeh z pohledu nekoho, kdo uz tam puvodne byt nemel. A proto takovy naroubovany konec, ktery vubec neodpovida predchozimu pribehu a pusobi jako pest na oko.

Metro 2033 je jedna z knih, ktera vrha delsi stin, nez ji nalezi. To ma mimochodem spolecne i se stejnojmennou pocitacovou hrou. Kdybych mohl k hodnoceni pouzit procenta, dal bych 50% s tim, ze kdo ma averzi na Rusko, muze si jeste 15% odecist.

bigben
18.06.2017 5 z 5

Tento druh literatury primárně nevyhledávám, ale na doporučení jsem se do knížky pustila. A začetla se....nadšená. Hrozivé prostředí metra, různě žijící stanice, protivníci, záchrany i obyčejné lidské osudy. A závěr byl pro mě velmi překvapujícím a k zamyšlení. Už se těším na další díly.

rimmon
09.06.2017 5 z 5

Metro 2033
Na rovinu říkám že co se týče téhle post apo literatury je tohle naprostý skvost. Musím uznat že je to báječně napsané a člověk u toho má i strach, zároveň se občas pobavíte a je tam spoustu napětí. Ale co mě nejvíc rozsekalo bylo těch pár posledních kapitol. Když jsem knihu dočetla skoro hodinu jsem nebyla schopná komunikovat a musela jsem pořád dokola přemýšlet nad koncem téhle knihy. Je to fascinující a musím říct že i slza ukápla. Rozhodně si myslím že tahle pecka nejenom že si zaslouží pět hvězdiček ale zaslouží si i to že pokud ovládáte ruštinu rozhodně si jí přečtěte v ruštině! protože je to pecka! za mě je to zase jedna z těch knih které vás poznamenají na celý život a několik měsíců vás příběh Arťoma bude pronásledovat ve vašich úvahách (třeba při hodině češtiny :D) úžasný pokud někdo váhá jestli číst nebo ne doporučím i alternativu mluveného slova která je taky perfektně udělaná. Takže váháš? vem to a čti!

Desmond04
08.06.2017 4 z 5

K Metru 2033 jsem se dostal skrze stejnojmennou počítačovou hru, která z knihy vychází. A právě takto jsem k ní v prvních pár desítkách stran přistupoval, jako na příběh, který rozšiřuje mé videoherní putování (btw. které jsem ještě nedokončil). Knižní Metro 2033 je ale samozřejmě něco daleko víc. Dmitry Glukhovsky nestvořil jen lecjaký příběh ale přímo organismus, který proudí celým moskevským metrem. Metrem, kterému byl vdechnut život a to doslova.
Už je to sice déle, co jsem dílo dočetl a v hlavě nebudu mít takové podrobnosti, jako těsně po dočtení, ale i tak mohu říci, že mladý Glukhovsky nezklamal. Propracovanost postav není geniální, vlastně pořádně se seznámíme jenom s hlavním hrdinou Arťomem, ale to hlavní díky čemu dílo boduje nejsou postavy, ale atmosféra. Trýznivá, hustá a temná atmosféra, která je přítomná na každé straně. Příběh dost často mění prostředí, teda prostředí...pozičně zůstává až na jisté výjimky v metru, měl jsem na mysli spíše prostředí ideologické. Arťom se dostane mezi post-apokalyptické komunisty, nacisty nebo třeba jehovisty a každá takováhle skupiny nabízí čtenářovi trošku něco jiného. Zkrátka a dobře Arťomovo putování ze stanice do stanice působí dobře, baví... ale na pět hvězd to přeci jen nebude. Přišlo mi, že místy byl příběh až zbytečně překombinován, kdy se nám toho autor snažil říci až příliš moc, což bylo nakonec kontraproduktivní. Negativně hodnotím i ukončení, které mě přišlo chaotické a abych pravdu řekl, tak jsem ho moc nepochopil. Ale to může být vinou mého malého krysího mozečku. Doufám tedy, že se ke knize dostanu ještě jednou, přinejmenším alespoň k jejímu konci.

ziriant
05.06.2017 4 z 5

Lehce hororová pohádka. Pro mě docela kouzelná kombinace. Místy je děj trochu úsměvný a myslím, že by si kniha zasloužila tu a tam více vyzrát a v závěru mi taky něco chybělo, ale celkově musím příběh i zpracování ohodnotit jako opravdu neobyčejné a navíc filosofie autora je mi docela blízká, i z komentáře na závěr. Velmi by mě zajímalo, jak by asi kniha působila ve finální podobě, kdyby autor dosáhl svého původního plánu a nechal hlavního hrdinu zemřít.

Honzajs
05.06.2017 3 z 5

Hrozně jsem toužil po knížce s post-apo nádechem. Asi jsem od knihy čekal trochu víc. Nevyužitý potenciál, který místy spíše nudil a děj se táhnul.
Celkově to nebylo to špatné čtení, ale podruhé se rozhodně vracet nebudu.

jaskr
16.05.2017 3 z 5

Par postrehu. Ctiva, zabavna knizka, u niz jsem se nenudil. Krome uvah o osudu tesne pred koncem. Trochu schematicke - cesta tunelem, stanice, problem, zachrana deus ex machina, cesta tunelem... Bohuzel naprosto nevyuzity napad. Autor nevytvoril funkcni svet. Spis je to seznam ideologii naroubovany na stanice metra.

bookwarmerka
15.05.2017 4 z 5

Jedna z mála sci-fi knih, která mě opravdu bavila.

Thromulus
15.05.2017 5 z 5

Dle mého názoru naprosto boží kniha, která vás vcucne do děje a naprosto prožíváte děsivé okamžiky v útrobách ruského metra. Rozhodně doporučuji k přečtení. Ihned po dočtení jsem si musel zahrát také počítačovou verzi tohoto příběhu a i když se trošku lišil, tak byl skvělý.

Longer
15.05.2017 3 z 5

Taktéž se musím přidat k těm kterým se kniha líbila jen napůl ale zřejmě jsem měl moc vysoká očekávání. Atmosféra Metra je nepopsatelná - o tom žádná, ale v některých pasážích mně neseděla až přílišná filozofie. Chvíli jsem se těšil ze skvělého strhujícího tempa a pak opět nudil v určitých pasážích. Konec mne zklamal a bohužel mne autor nepřesvědčil o tom, že si mám přečíst druhý díl.

Drgajda
10.05.2017 4 z 5

Ackoliv nejsem ctenar zanru fantasy/scifi, tak musim ohodnotit velmi pozitivne. Kniha je od zacatku napsana velmi svizne a ctive, castokrat se neda prestat cist az do konce kapitoly - velke pozitivum shledavam v tom, ze kapitola pokazde pekne uzavre cast deje. Vsechno se da krasne predstavit, mam pocit, ze jsem v chodbach metra byla spolecne s hlavnim hrdinou Artomem. Zaver prijemne prekvapil, nebyl vubec uspechany, ale presto bylo ono nahle "prozreni" velmi necekany zvrat. Vaham, jestli cist dalsi dil nebo ne, ale v pozitivnim smyslu, protoze to neni muj oblibeny zanr, ale presto bych chtela vedet, co bude dal ;-)