Misery

Misery
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1150/bmid_misery-xgk-1150.jpg 5 3100 3100

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají. Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Misery, 1987

Greenfingers
01.03.2020 5 z 5

Román Misery považuji za jeden z klíčových počinů autora. I když v tomto thrilleru vystupují v podstatě jenom dvě osoby, děj po celou dobu neztrácí na napětí a dramatičnosti. Vykreslení zvráceného chování a uvažování hlavní hrdinky je opravdu mistrovské. Doporučuji všemi deseti!

pazdy15
29.02.2020 5 z 5

To byla jízda... takhle krásně vykreslená bezmoc, tyranie a psycho - poklona Pane Kingu :)

pedobro
22.02.2020 5 z 5

Misery byla kdysi před lety mým prvním setkáním s Kingem. Od té doby má naše Kingovská sbírka doma přes 40 kousků a Misery stále řadím k těm lepším. Nedávno jsem četla Kingovo "O psaní", kde se zmiňuje o svém životním a psychickém rozpoložení v době, kdy se Misery rodila pod jeho rukama. Chtěla jsem si ji znovu přečíst a snažit se vnímat i pozadí jejího vzniku. Čtení to tak dalo zcela jiný rozměr. Misery sice mého favorita "To" nepřebije, ale mezi Kingovkami zůstává stále na špici.

Nedelim_se
19.02.2020

Jediná kniha pana Kinga, kterou jsem vydržela neodložit. Snad pro tu absenci nadpřirozena. Ale i v tomto případě jsem třeba půl stranu , stranu přeskočila. Pro tu (pro mě) nesnesitelnou touhu autora všechno okecávat a něco přirovnávat k rozšklebeným ústům mraků.

andrea7191
19.02.2020 5 z 5

Krásné psychologické dílo, které narozdíl od většiny Kingových děl, není plné nadpřirozena a surové reality

FideiDefensor02
18.02.2020 4 z 5

Kniha byla pro mě šok. Šlo totiž o mé první setkání s Kingem a bylo to setkání strhující. Před Misery jsem si nedokázal představit, jak moc lze čtenáře vtáhnout do děje, jak moc lze čtenáře přinutit, aby se bál o hlavního hrdinu, jak moc lze čtenáře donutit hltat další a další stránku bez přestání až do konce.
Hlavní devizou knihy je perfektní psychologické zpracování protagonistů (k čemuž přispívá, že v celé knize jsou postavy jen dvě) a velmi dobře budované napětí, které vás s pár výjimkami provází celou knihu.
Jako jediný zápor knihy tak vidím především části, kdy děj vázl a příliš se neposouval. Jde například o útržky samotného Miseryina románu, které byly často až příliš dlouhé.
Přes tuto drobnou vadu je Misery skvělá kniha s bravurně prokresleným dějem s pevným začátkem a závěrem, jež stojí za přečtení.

postrach
04.02.2020 5 z 5

Po dlouhé době dobré počtení.A ta poslední 100 stran,skvělé!Určitě jedna z nejlepších Kingovek a urěítě nejlepší z jeho žánru.Ještě se podívám na film.

Lesandi
02.02.2020 5 z 5

Tak tohle je ten King, který mi sedne. Žádný vesmírno - mimozemský deus ex machina.
Přečteno až po filmu, ale rozhodně to nebylo na škodu, samozřejmě kniha je vždy obsáhlejší. Kathy Bates jako Annie byla navíc ta nejlepší možná volba, takže jsem si ji při čtení i párkrát představila. Opravdu skvěle prožitý čas u knihy.

King pro mě i nadále zůstává rozporuplným autorem. Nastartovala mě Černočerná tma, Pod kupolí (až na zvláštní konec), pak přišlo utlumení po To. Geraldova hra nebyla špatná. Ale Misery to zatím vyhrála na plné čáře.
Ještě na mě v knihovně čeká Řbitov, Osvícení, Žhářka ... Uvidíme.

DarthElle
01.02.2020 5 z 5

Monstra ne vždy vypadají jako příšerky, mnohdy mají lidskou tvář a Annie je dokonalým vzetřením mentálně narušebé osoby, která je na druhou stranu dost inteligentní, aby se nechala chytit. Do Paula se vžívalo hodně lehce, sdílela jsem s ním spoustu myšlenek i názorů ohledně samotného pisatelství, takže jsem měla mnohokrát pocit, že to, co se děje jemu, se děje i mě. Oproti filmu je kniha o dost surovější, co vše musel chudák pan geniální spisovatel zažít, musel mít silného ducha.
V knize nebylo místo, kde bych se nudila nebo co bych považovala za vatu. I části z Myseryina návratu byly zajímavé, ač jako celou knihu bych to nečetla, nejsem milovníkem milostných trojúhelníků, natož románů pro ženy, ale jako kraťasy to skutečně šlo.
Další kingovina za mnou, co rozhodně nezklamala.

Okoslav
11.01.2020 5 z 5

Román, v němž King ukazuje, že „King nerovná se jen horor“, protože tohle je čistokrevný psychologický thriller, okořeněný jednou krví, podruhé zas úvahami o spisovatelském řemesle a o tom, co ve skutečnosti znamená umění. Mimochodem, jsem jediná, kdo by si moc rád přečetl celý Miseryin návrat? :-)

Breadfish
10.01.2020 5 z 5

Jedno z nejlepších autorových děl. Skoro mě mrzí, že knih "úplně bez bubáků" King nenapsal víc. :-)

Julia848
03.01.2020 5 z 5

Jednoduše další skvost od Kinga. Co jiného dodat.
Bohužel jsem nejdříve viděla film a pak až četla knihu, ale i tak jsem hltala každé slovo.
Jak filmové tak i knižní zpracování mě velice bavilo. Málo kdy váhám, zda se mi víc líbil film či kniha, ale tady se mi to jednoduše nedaří určit.

cat5
31.12.2019 3 z 5

Celkově bych knihu shrnula hako dobrý počin. Své hodnocení přisuzuji hlavně prvním odhadem tak 65% knihy,kdy jsem se pořád nemohla začíst. Vše to pěkně završilo až finále, které mě už nepustilo. Kniha je vcelku těžká, hodně depresivní. Ale patří k lepším dílům autora.

Artep5244
27.12.2019 4 z 5

Čtenář je velice rychle vtažen do děje. Nenajdeme zde nudný úvod či jak se u některých knih stává, že se čtenář začte až v polovině příběhu. Prostě je nám to naservírováno se vší parádou bez jakéhokoli zdržování.
Co dodat k Annie Wilkesové. Její šílenost spojená s velkou fantazií ohledně mučení z ní vytváří zrůdu všech zrůd.

MilanCFC
20.12.2019 5 z 5

Žádné nadpřirozeno, žádná magie či duchařina, ale čirý psychologický thriller, který se vlastně může stát a ze kterého šla tím pádem ještě větší hrůza. Neskutečně čtivé a napínavé.

Ilirea25
13.12.2019 5 z 5

Přemýšlím, jestli někdy mnou projela větší vlna zděšení, jako právě u konce knihy..
A právě tenhle pocit poukazuje, jak tohle je skvělá kniha. Zatím nejlepší (nejhorší ve slova smyslu) kniha, kterou kdy King napsal?

1amu
07.12.2019 5 z 5

Komorní, špičkový a bezprecedentní horor .
"Pane Kingu, kam prosím na ty své nápady chodíte ?" Nejčastější otázka, kterou zpravidla dostává jako jednu z prvních. A také ta, kterou nenávidí a nechce se mu na ni odpovídat (jak popisují jeho životopisci průběh besedy se čtenáři-a že jich bylo).
Celou knihou prostupuje dialog dvou osob, muže a ženy . Každý z nich má jednoduché přání - zabít toho druhého. Jen tak může přežít on, nebo ona ?
Dlouho jsem si šetřil tuto knihu, ani film jsem neviděl (pouze ukázky). V případě knižního trháku šlo pouze o čas, kdy se filmovacích práv zmocní Hollywood. Autor dopsal knihu 7.10.1986, film byl natočen v r.1990. Bylo pouze otázkou, kdo dostane roli Annie Wilkes. Byla to postava tak dominantní, že vybraná herečka měla otevřenou bránu k Oscarovi (za hlavní ženskou roli), což se také stalo v případě Kathy Bates.
Kniha se čte výborně. Má spád, má napětí a čtenář si vychutnává mistrovské dialogy.
Při čtení nás popadne děs, zda jsou reálné případy takových čtenářek (čtenářů), které jsou schopny jít přes mrtvoly, aby přinutily autora k "obživnutí" hlavního hrdiny-hrdinky, kterého tvůrce "s nadšením" dostal konečně do hrobu. Znám je případ ctihodného Sira A.C.Doyleho, který byl doslova donucen vrátit život nesmrtelnému S.Holmesovi.
Zkrátka : Misery je jakousi krásnou jahůdkou na díle S.Kinga.

smudlajs
19.11.2019 5 z 5

Naprosto brilantní kingovka, která vás hned od začátku chytne a nepustí. Když jsem nemohla číst, ať už v práci, při domácích pracích nebo třeba i na návštěvě, tak jsem každou chvíli k Misery v myšlenkách zabrousila a říkala jsem si - Jak je to dál Pavlíčku? Opravdu skvělá kniha, která stojí za přečtení.

cube6
06.11.2019 5 z 5

Naprostá klasika! To platí i pro film.
Většina knihy se odehrává v jednom domě a je o dvou postavách, ale Kingovi to stačí. Opět dokázal z minima vytěžit maximum. Psychologický thriller/horor, který patří zaslouženě na špici svého žánru a naprosto si zaslouží kultovní status. Annie je naprostej psychouš. Tu postavu prostě musíte nenávidět. Paul Sheldon ,naopak, sympatický spisovatel (ano, už zase), kterému fandíte od začátku až do konce. Napínavější knihu budete jen těžko hledat.

Hodnocení:10/10

Terezulina
01.11.2019 5 z 5

ach....prostě jedním slovem BOMBA :-) já se bála, nedýchala a i se nasmála :-) děkuji pane Kingu !