Morový testament

Morový testament
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495805/bmid_morovy-testament-iac-495805.jpg 4 260 260

Vražda italského studenta, který začal navštěvovat rétorickou školu Jindřicha z Isernie, je nepochopitelná. Neměl žádné peníze ani nepřátele a v Praze byl teprve tři týdny. V téže době požádá urburéř Mikeš z Dobronína Oldřicha z Chlumu, aby se na Zvíkově pokusil zjistit, proč bylo nevěstě jeho bratrance upřeno dědictví po otci. Svědků je velice málo a každý zemře násilnou smrtí dříve, než poví pravdu. Nitky vedou do Mantovy, kde panoš Ota studoval. Jeho ale víc zajímá neznámá krásná dívka.... celý text

Madelisi
03.04.2022 5 z 5

Opět jsme se dostali do doby, kdy byl Oldřich ženatý teprve krátce. Po posledních dvou dílech si tedy člověk musel zvykat na to, že hrdinové teprve naše vzpomínky na jejich budoucí dobrodružství získají.

Moje dojmy
- rychtáře mohl dělat kdokoliv, mám pocit, že Oldřich a spol. potkali známé z nějakého předchozího příběhu, bohužel si již nepamatuji detaily
- Ota téměř nesmilnil, přestože mu bylo něco málo před 20. Rozhodně jsme v něm viděla trochu vybouřeného čtyřicátníka z předchozích dílů
- Diviš nic nepopletl
- Oldřich je bez svých pomocníků nikdo, pokud srovnám Otovy výsledky souvisejícího a nezávislého vyšetřování v Praze, tak Oldřich silně zaostává

Děj je jako obvykle hodně překombinovaný, ale tady to vše do sebe zapadlo krásně jako puzzle. Až jsem si říkala, jaká je to náhoda, že oba vyšetřují související případy.

Hlavní nápad s morovým testamentem je neotřelý, líbilo se mi, jak se z různých stran prokázala jeho (ne)platnost.

Souhlasím s hanzmb, také by se mi líbilo vidět hrdiny u Moravského pole. A jak by se opírali-neopírali o to, že zastupují královskou spravedlnost, když malý Václav seděl v Braniborsku.

hanzmb
01.04.2022 5 z 5

Jako skalní fanda pana Vondrušky mu leccos toleruji. Hlavně, že se mohu vrhnout na další Oldřichův příběh. Jako obvykle jsem si užíval osudů hlavních hrdinů i dobových reálií. Co však je slabší, je tentokrát krimi složka. Příliš vyumělkovaná a dotažená do naivního konce, založeném vlastně na náhodě. Nevím, jestli by nebylo lepší než tyto neustálé výlety do minulosti, nechat hrdiny v klidu stárnout a sérii postupně přivést k Moravskému poli.

martin9929
30.03.2022 5 z 5

Celkem čtivý příběh. Po dlouhé době jsem se s chutí začetl do příběhu s Oldřichem z Chlumu a jeho pomocníků.

zazvorka
30.03.2022 5 z 5

Za tento díl konečně mohu dát zase jednou v sérii pětku. Povedl se. Chci věřit, že se mohu těšit na další, z klesající úrovně série už jsem byla dost smutná. No, ehm, otrávená! Morový testament má standardní kvalitu čtivých autorových detektivek. Uvítala bych delší epilog, ale aspoň tam nějaký byl. Takže tentokrát bez ztráty hvězdičky a opatrně se těším na třicítku!

tittanie
28.03.2022

Předcházející tři díly se mi nelíbily, i jsem to psala do hodnocení. O tomto dílu jsem si říkala, že pokud se mi nebude líbit, tak bude poslední, který čtu.
Ale musím říct, že jsem byla u čtení spokojená. Autor omezil charakteristické chování hlavních postav (Oldřichovy vousy, Otovy ženy a Divišovy zmatky) a hned to bylo lepší. Příběh je sice trochu předvídatelný, ale kniha se četla dobře. Takže proč ne. Jsem ráda, že nemusím sérii opustit.

Česneksmedem
27.03.2022 5 z 5

Stále se opakující začátek série s Oldřichem a spol už poněkud unavuje. Následující příběh je však velice dobrý. Nechybí proradní a prodejní místní hodnostáři, plno lehkých děvčat s dobrou finanční gramotností, pivo už na snídani, navíc velice vtipná pasáž s Divišem a po celou knihu docela umírněný Ota. Velice příjemné čtení!

kolacky
25.03.2022 5 z 5

Tenhle díl se opravdu povedl. Zdánlivě nesouvisející případy se pomaloučku spojují do jednoho a všichni tři naši oblíbenci, Oldřich z Chlumu, Ota i Diviš se zapojují do vyšetřování. Společně dají průchod spravedlnosti.

MirrorIsis
24.03.2022 5 z 5

Oldřich z Chlumu, panoš Ota a Diviš, tentokrát řeší podvod s testamentem, do kterého se najednou zapletou skoro všichni, příběh se odehrává jak v samotné Praze, tak při cestě Oldřicha na Zvíkov. Tentokrát hodně propracované.

jurass1976
23.03.2022 5 z 5

Opět napínavé jako vždy.

Pavelpi
20.03.2022 5 z 5

Velmi dobré. Možná je to tím, že se autor s Oldřichem vrátil jakoby v čase a Oldřich je mladý a plný elánu. A tak se řeší problémy a vraždy, tak jak jsme zvyklí.

Planin
20.03.2022 4 z 5

Rekl bych, nejlepsi za posledni dily :-) jen ten konec byl nejaky uspechany

Kerberos
20.03.2022 5 z 5

Po delší době díl se kterým jsem spokojená. Ota a Diviš chtějí studovat a jsou vtaženi do vyšetřování vraždy italského studenta, bandy okrádající mladé muže. Pomáhají mladé ženě, která přišla o dědictví. Případy spolu souvisí.

21olaf
19.03.2022 2 z 5

Už to není ono. Podobné jako ostatní případy. Je možná chyba, že jednotlivé části na sebe časově nenavazují.

Ulala
19.03.2022 5 z 5

U příběhů Oldřicha z Chlumu , Oty a Diviše si vždy prostě užívám atmosféru té doby. Autor svým stylem psaní umí zaujmou, přidá k tomu historická fakta, pár vražd, okoření to dobrou nebo špatnou náladou tehdejšího panovníka Přemysla II Otakara a jako přílohu dává k dobru popis tehdejší šlechty, která stoji buď na straně panovníka anebo proti němu. Co chtít víc. Já se celou dobu u seznamování se s hříšnými lidmi Království českého chovám jako mlsný kocour nad miskou mléka - čtu, nehledám chyby a podobnosti, prostě si to užívám a těším se na další.

gladya
15.03.2022 4 z 5

Typická Vondruškova historická detektivka. Žádný zázrak a vrchol literatury, je to jednoduchá ale celkem čtivá a zábavná detektivka v historických kuliisách. Nic víc, nic míň. Jen těch náhod tam bylo opravdu hodně. Víc, než aby to čtenář přešel s mávnutím ruky, že k žánru to přece patří.
Hodnotím celkem vysoko, bavilo mě to.

a304
14.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Doporučuji, dokonalé, autor se mi líbí, čím dál víc. Má mnoho nastudováno, dost se zamýšlí, co sděluje, nikoho neklame. Od něj si ráda přečtu cokoliv.

RogiS
14.03.2022 1 z 5

Co říci o knize, aby to nebyl Spoiler... příběh navazuje na Tajemství Zlaté štoly a v náhodách ho ještě překonává... Myslím, že čeho je moc, toho někdy přebývá. :-(

Le Chat
13.03.2022 5 z 5

Ano, pro případy Oldřicha z Chlumu, panoše Oty a velitele Diviše mám slabost. Podle mne se tato novinka autorovi opravdu povedla, detektivku jsem si skutečně užila. :-) Uděluji 5 hvězdiček a těším se na jubilejní třicátý díl.