Mrtvý na Pekelném vrchu

Mrtvý na Pekelném vrchu
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/545329/bmid_mrtvy-na-pekelnem-vrchu.jpg 4 1038 1038

Zelený_Drak
21.10.2023 3 z 5

Asi po 6 letech jsem se (díky výzvě, potřebovala jsem 16. století) opět dostala k Červenákovi. Četla jsem v originále, autorova slovenština "sa mi páči", i když asi neocením její kvality tak jako rodilý mluvčí a možná i přehlédnu lecjaký nedostatek. Jako dobrodružná kniha se mi to líbilo, jako detektivka ne. Je to skvělý historický román a při čtení by nebylo až tak těžké nezaznamenat, že většinu detektivní práce zde nevykonali Stein a Barbarič ale náhoda.

Základní vyšetřovací metoda v 16. století:
"Prečo si ho zabil?"
"Nezabil som ho."
"Priznej sa! Ak sa nepriznáš, ideme ťa mučiť!"
"Nie, nie! Nemučte ma, priznám sa!"

Přesto si s tím autor dokázal poradit tak, aby aspoň některé informace nebyly získány skrze právo útrpné. Zároveň tento první příběh zasadil do kulis, kvůli kterým si člověk musí klást otázku, zda riziko, že "detektivové" poškodí nevinného spoluobčana je přijatelná nebo nepřijatelná cena za to, že odhalí kdo a jak chce vydat město do rukou Turků, kteří by počet obyvatel asi snížili mnohem radikálněji (jistě, státu na nějakých obyvatelích nejspíš nezáleželo a město mělo z tohoto pohledu především ekonomický a možná strategický význam).

Červenákovo fantasy mě baví víc, ale další díly této série si určitě přečtu, možná i dřív než za 6 let.

666Jitka
18.10.2023 5 z 5

Díky komentářům zde na DK jsem objevila pro mě nového autora historických detektivek. Kniha je čtivě a působivě napsaná, děj má spád a rozhodně nenudí. Zajímavá kombinace tří různých charakterů hlavních postav, které jsou sledem okolností svedeny dohromady, aby spolu vyřešili zločiny a záhady okolo Pekelného vrchu, přidává knize šťávu. Ráda jsem se s autorem na stránkách jeho knihy vydala na Slovensko, někdejší součást Horních Uher, a seznámila se prostřednictvím příběhu s pro mě novými literárními postavami, se kterými jsem se určitě nepotkala naposledy.

Ayla767
30.09.2023 5 z 5

Po přečtení všech velice kladných recenzí a protože mám ráda historické detektivní příběhy :-) . Obohatila jsem svoji knihovničku o 8 knih.
Seznámení se s proslulým turkobijcem kapitánem Steinem, vzdělaným notářem Barbaričem a tajemným kaprálem Jarošem. Jejich společné mysteriozní a nebezpečné pátrání na Pekelném vrchu. Krvavý souboj s konečnou platností odhalí zrádce.
Bravo pane Červenáku .

evickakyticka
21.09.2023 4 z 5

Dobrá historická detektivka. Trochu jsem se bála, že se budu muset prokousávat "zbytečnými" souboji, ale nakonec nebylo třeba. Prostředí popsáno skvěle, dvojice vyšetřovatelů sympatická. Líbila se.

Vlaďkaa4
15.08.2023 5 z 5

Knížka super. Můj poznatek, jsem ráda, že nežiji v té době. Při mučení bych přiznala i to co jsem neudělala.

Steew
14.08.2023 5 z 5

Bál jsem se žánru historické detektivky, ale v podání od Červenáka mě rozhodně nezklamala a naopak nadchla!
Velmi dobře čtivě napsaná, hezky vykreslené postavy, popisy zbraní a krajiny pecka a zakomponování nějakých legend a historek funguje velmi dobře. Kdo váhá, měl by rozhodně zkusit. :)

zuzca.h
08.08.2023 5 z 5

Moje úplně první kniha od autora a co se týče detektivek tak rozhodně ne poslední. Velmi hezky zpracovaná historická detektivka hezky říznutá thrilerem a okořeněná tajemnem a peklem. Človek úplně cítil všudy přítomný smrad a surovost života té doby. Ústřední trojice se mi dostala velmi rychle pod kůži a líbilo se mi sledovat jak postupně rozpletají extrémně zamotané klubko a jsem zvědavá do čeho se "namočí" v dalším díle.

Harold
24.07.2023 5 z 5

Skvěle napsané, akční, perfektní popisy zbraní i střelných a jejich fungování. Neotřelé téma, zajímavé postavy, surovost doby a prostředí. Jedná se o detektivku i o thriller, historický román. Vřele doporučuji

Andrea81
02.07.2023 4 z 5

Povedené, úplně jsem cítila tu špínu, surovost a bídu té doby. Uf.

Johny_H.
20.06.2023 4 z 5

Zajímavý příběh, který je místy až moc složitý a na můj vkus je zde příliš mnoho postav kde jsem se párkrát ztratil vzhledem k tomu jak kniha končí mám naději, že příští díly na tom budou o poznání lépe.

janka84
17.06.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, žádná stránka nenudila. Ponurá atmosféra, zajímavé postavy i zápletka. Výborné! Už mám nachystané další dva díly.

absa2611
12.06.2023 5 z 5

Tak fajn, polapili mě. Stein, Barbarič a Jaroš se mi během čtení této knihy, kterou jsem začala číst pouze proto, abych měla splněněn další díl čtenářské výzvy, dostali pod kůži...
Takže není čas ztrácet čas a hurá na další díl!

J0hn
03.06.2023 5 z 5

Zábavné, čtivé, zkrátka historická detektivka se vším všudy. Sice mi kniha Krev prvorozených, která v ději navazuje, ale kterou já četl jako první, přišla ještě o chlup lepší, ale i tak si zaslouží plný počet.

BrooksWasHere
02.06.2023 4 z 5

Moja prvá kniha od Červenáka a... Mám z nej celkom zmiešané pocity...

Historickú atmosféru Banskej Štiavnice v 16. storočí sa Ďurovi podarilo zobraziť dokonale a to isté platí aj o všetkých opisoch jedla, ktoré som počas čítania doslova cítil na jazyku :-D
A niečo podobné by som mohol povedať aj o štýle písania, ktorý mi celkom dobre sadol...

Avšak, príbeh mi prišiel ako jeden veľký mišmaš a mal som v ňom menší zmätok, ktorý nezmizol ani po dočítaní knihy. Okrem toho som sa v niektorých pasážach vyložene nudil a ani ten záver ma úplne nenadchol...
No aj napriek tomu sa nejedná o nič strašné a ako jednoduchá oddychovka táto kniha funguje veľmi dobre.
Dávam 70 %

marco026
27.05.2023 5 z 5

"Truhla spadla na zem a telo sa z nej vykotúľalo. Vtedy zdakade pribehli cudzie psiská, veľké čierne ako smola. Rozšklbali telo a odniesli zdrapy von z mesta. Na Pekelný vrch."

Kniha mŕtvy na Pekelnom vrchu je historická detektívka, ktorá sa odohráva vo veľmi zaujímavom období protitureckých vojen. Hlavnými postavami sú kapitán Stein, notár Barbarič a kaprál Jaroš. Táto trojica sa snaží odhaliť zradcu z Banskej Štiavnice, ktorý mal v pláne tajnými cestičkami dostať Turkov až do mesta, ale pátranie po tejto osobe skomplikujú ďalšie záhadné úmrtia.

Musím povedať, že Juraj Červenák sa veľmi vyhral s dialógmi v tejto knihe. Čítal som zatiaľ síce len niektoré časti zo série Černokňažník a Bohatier, takže to môžem porovnať len s týmito knihami, ale naozaj dialógy medzi postavami sú tu oveľa lepšie spracované ako v zmienených sériách. Upozorňujem ale, že ide o moju úplne prvú detektívku a nikdy som predtým nečítal knihu tohto žánru. Zasadenie do obdobia protitureckých vojen bol geniálny nápad a aj preto ma kniha hneď zo začiatku pohltila. Popravde táto skutočnosť ma donútila si toto dielo zaobstarať a to, že šlo o detektívku bolo pre mňa druhoradé.

Vyšetrovanie záhadných udalostí je veľmi pútavé a môžu za to aj vynikajúco napísané postavy, ktoré si hneď čitateľ obľúbi. Krutý a priam sadistický Jaroš je asi mojou novou najobľúbenejšou postavou z Červenákových kníh. Najlepšie na tomto diele je, že vás autor na konci stále drží v napätí napriek tomu, že už pravdepodobne tušíte kto za úmrtiami stojí, no všetky karty stále nie sú odhalené.

Niu
14.05.2023 5 z 5

Myslím, že mám další sérii, kterou přidávám na svůj seznam. I když se jedná o historický román, láká mne právě ta detektivní linka. A i když je to první kniha série, trošku vkládám naděje, že další knihy budou o píď detektivnější. Od historických románů lze očekávat převážně intriky, politikaření a pletichaření, křesťanství a kacířství, hony na čarodějnice a pak taky přehršel smrti. I v tomto díle se o mrtvé jen zakopávalo. Před pár dny jsem dočetla knihu o Jindřichu VIII. a musím říct, že mě stále překvapuje, že se s lidmi v dané době moc nemazali a šup je na špalek. Mučení a tak není moc pro mne. Tady jsem zvědavá, jak se budou vyvíjet vztahy našich tří hlavních vyšetřovatelů. Možná bych v knížce vytkla jen časté obměny jmen - jednou si říkali přijímením, na dalším řádku jménem a na třetím hodností. A propracovat by chtělo i prostředí (zatímco tělesný odér a tekutiny byly vylíčeny vskutku barvitě).

Kuffenbach
11.05.2023 4 z 5

Není to hloupé, děj to má, nečekejte Jméno růže. Solidní detektivka.

Timkim
04.05.2023 4 z 5

Další dobrý díl za mnou. Jen nevím, proč tuto sérii poslouchám odzadu. Tento díl mi přišel poněkud slabší, ale i tak je výtečný. Líbilo se mi to "seznamování" Steina a Barbariče. Objektivně 85%
A pro milovníky této série, zde je odkaz na skutečný Steinuv hrad. https://www.hrady.cz/hrad-brecstejn

Kaik
27.04.2023 5 z 5

Opět mě čtenářská výzva vyhnala do míst a časů, kam bych sám asi nezabloudil. Nelituji toho ani trochu, atraktivní prostředí jsem si parádně užil a další příhody nesourodé dvojice Stein & Barbarič si rozhodně nenechám ujít.
(Mimochodem - kapitán pochází z mých končin a jsem docela rád, že se to tu od středověku alespoň o něco zlepšilo ;)

martin8550
18.04.2023 5 z 5

Skvělá zábava. Spousta akčních scén, ale také nečekané a vtipné rozuzlení. K tomu atraktivní prostředí šťiavnicích dolů. Vadnoucí Barbarič je donucen vzpomenout si na své lepší já a stane se hrdinou. Kapitán Stein je akčním hrdinou od začátku a jeho karabina je smrtelně nebezpečná, ve slabých chvilkách projeví i smysl pro humor. Kaprál Jaroš humor neumí, za to dokonale zná lidské tělo a chladné zbraně.