Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448353/bmid_muz-ktery-sazel-stromy-qac-448353.jpeg 5 3861 3861

Mistrovská povídka z roku 1953 v překladu Jiřího Reynka a s nádhernými ilustracemi Pavla Čecha. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 autor poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1945 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Touto povídkou chtěl Jean Giono vzbudit zájem o zalesňovací program. V té době sám netušil, že jeho próza, rozsahem nevelká, v celé řadě překladů záhy oběhne svět, a že navíc splní autorův záměr – stane se inspirací pro ochránce přírody k zalesňování celých oblastí. Dotisk 2009 a 2012.... celý text

Literatura světová Novely Duchovní literatura
Vydáno: , Literární čajovna Suzanne Renaud

Lhomme qui plantait des arbres, 1953

Jana512
06.10.2018 5 z 5

Povídka, napsaná v roce mého narození, mně ukazuje, jak člověk pílí a obětavostí může být prospěšný druhým, a tak splnit své poslání, které jej naplní.

antonin0999
30.09.2018 3 z 5

Pěkná kniha, která si zaslouží místo v knihovně. Pěkná myšlenka, která si zaslouží, abychom ji měli na paměti. Má pro mě hodnotu kvalitního motivačního citátu, ale z průměru vybočuje tím, že si lze daný obraz pěkně představit. Více by se mi líbilo, kdyby byl příběh zpracován více do hloubky. Abychom mohli sledovat nejen šumění lesa, ale i drobné radosti a strasti hlavního hrdiny.
Četl jsem verzi s krásnými ilustracemi Pavla Čecha, které by příběh samy o sobě odvyprávěly možná s vyšším hodnocením.

Honey19
07.09.2018 3 z 5

Krátká povídka se zajímavou myšlenkou.

Zviera
04.09.2018

Príjemné, čítala som kedysi dávno.
Pôvodne na objednávku Reader's Digest . Musím sa priznať, že ma trochu rozčuľuje, kvôli tomu, že les sa vysadiť nedá a pridáva mi prácu vysvetľovať, že sadenie stromčekov nemá zmysel :) (netýka sa ovocnej záhrady a javora pred panelákom ofkors)

Dan
31.08.2018 3 z 5

Přečteno snad za půl hodiny... krátká fiktivní povídka. Knížečka je graficky krásně ztvárněná, myšlenka je také moc hezká. Na knihu mi to však přijde bohužel málo.

hermína14
26.08.2018 5 z 5

tu knížku by měl každý dostat k občance:)

spursfan
23.08.2018 5 z 5

Zahřeje na srdci :-)

helena8550
10.08.2018 5 z 5

Krásná kniha. Pohladí na duši. A motivuje člověka taky něco udělat. Se sebou. Ale ne pro sebe. Moc příjemné čtení. Určitě se k této knize vrátím.

Makoves
07.08.2018 5 z 5

Velmi zajímavé, až skoro neuvěřitelné.

klárka97
01.08.2018 4 z 5

Krásná myšlenka, kéž by bylo více takových, jako byl Elzéard Bouffier.

marara
22.07.2018 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se dlouho těšila, ale je pro mě zklamáním. Námět a poselství jsou sice pěkné, ale asi je to na mě prostě krátké a díky tomu nemůžou být ani postavy, ani témata nijak hlouběji propracovaná.

smazenaryba
21.07.2018

Výborná poviedka. Aktuálna, dôležitá, no stále iba poviedka. Prečo iba ? Pretože existuje x-y rovnako skvelých a dôležitých poviedok, no tie si ľudia neprečítajú, pretože nemajú krásne ilustrované vydania, ale sú súčasťou zbierok, ktoré nikto nečíta, nekupuje a vlastne sa ani nevydávajú. A to je strašná škoda.

Ilsense
04.07.2018 5 z 5

Úžasná povídka Jeana Giona s nádhernými ilustracemi Pavla Čecha. Stojí za to si ji přečíst.

Nočnípták
22.06.2018 5 z 5

Tuhle krásnou malou knížečku jsem prvně četla před dvanácti lety. Často jsem na ni myslela. Asi v březnu ji měli u nás v knihkupectví za výlohou. Koupena, přečtena. A nedokázala jsem napsat komentář. Je v ní taková síla a klid, že to nedokážu slovy vyjádřit ani teď. Zase jsem ji vyndala z knihovny a zase čtu.
Neobyčejný příběh.
Nádherné ilustrace.
Moc pěkné zpracování.

Jedním slovem NÁDHERNÁ knížka.

Péťa1950
18.06.2018 5 z 5

Kniha o smyslu života. Krásně zpracovaná.

Mygli
14.06.2018 5 z 5

Nemám slov..

Jessybelle
10.06.2018 5 z 5

Čekala jsem na ni rok...přečteno za chvíli...ale zůstane ve mně napořád... Krásná slovy, myšlenkou i ilustracemi.
Strom sázím za každé své dítko... Žaludy sází každý podzim můj nejstarší syn...

Clea3112
30.05.2018 5 z 5

Krátký jednoduchý příběh o síle lidského ducha, pokoře, skromnosti, naději, víře, houževnatosti, o zázraku jménem příroda, o životě, harmonii a vnitřním naplnění... Životní filozofie s minimem slov bez okázalé nabubřelosti. Lepší než mnohá současná motivační literatura. Doporučuji.

Kitty
28.05.2018 5 z 5

Na knihu jsem narazila jen náhodou a jsem za takové náhody ráda. Krátký, ale velmi silný příběh mě nutí přemýšlet nad tím, jací jsme. Kdo z nás dokáže nezištně tvořit a pracovat pro blaho ostatních bez vidiny ovací a uznání?
Chtěla bych najít smysl toho mého života a hlavně mít přesvědčení, že je to ta správná cesta.

jengibre
15.05.2018 5 z 5

Tak tohle byla láska na první „pohled“ :-) Příběh o tom, jak úžasné a neobyčejné věci může dokázat jeden jediný člověk…příběh o muži, jehož život měl opravdový smysl. Po přečtení, i zhlédnutí filmového zpracování jsem v sobě měla tolik pozitivních emocí. Tenká knížka s výjimečným poselstvím, která ve vás zanechá opravdu mnoho. Věřím, že každý z nás může udělat to své, třeba i úplně malinkaté, "něco", díky čemu bude svět o trochu lepším místem.