Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy
https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57005/bmid_muz-ktery-sazel-stromy-Rl5-57005.jpg 5 3861 3861

Povídka prostoupená fascinací prostým člověkem a jeho dokonalým splynutím s přírodou. Obraz provensálského pastýře je oslavou neokázalé vytrvalé činnosti, která si nedělá nárok na odměnu, a přece se svým výsledkem blíží aktu stvoření. Jean Giono vzbudil touto povídkou zájem o zalesňovací program. Stala se pro ochránce přírody inspirací k zalesňování celých oblastí. 1.vydání... celý text

Literatura světová Novely Duchovní literatura
Vydáno: , Vyšehrad

Lhomme qui plantait des arbres, 1953

Imor
16.07.2015 4 z 5

Opravdu čistá a a jednoduchá povídka k zamyšlení - ale ne pro každého.

IvanaBr
16.07.2015 5 z 5

Je to již několik let, co jsem viděla film, a četla tuto útlou knížečku. Nedokáži popsat své pocity. Úcta, respekt, láska k lidem i přírodě. Píle a trpělivost. Ať se děje co se děje, dělat a opakovat každý den maličkost: sbírat, třídit, sázet. Výsledky jsou viditelné až po letech. A je to v tomto případě krása nesmírná. :-)
Velký vzor a učitel. To je pro mě tento osamělý pastýř. Zatím mu nesahám ani po kotníky. Když nevidím výsledky mám tendenci s jakoukoli činností končit. V dnešní uspěchané době je to téměř obecná vlastnost. Přestat. Každý chce výsledky rychle. Teď hned, nejlépe již včera. Tak to vsak nefunguje. Je potřeba se učit trpělivosti a vytrvalosti.
Držme si palce, ať se nám daří. Dělejme s láskou vytrvale a trpělivě ty každodenní maličkosti a až se jednou ohlédneme, zjistíme, že jsme se zasloužili o krásnou krajinu našich životů.
Přeji nám všem hodně sil. :-)

Hanina61
15.07.2015 5 z 5

Nádherná knížečka, kterou jsem kdysi koupila své mamince... Když zemřela, vzala jsem si ji domů... a zas a znovu se k její četbě ráda vracím... :-)

Terezk-a

Hluboká myšlenka....

Taji
15.07.2015 5 z 5

Velmi příjemné čtení. Taková malá knížečka, která mě potěšila.

Simonita
09.07.2015 5 z 5

Milá knížka, ke které se ráda vracím. Doporučuji všem

punktruhlicka
27.06.2015 5 z 5

....Až bude vykácen poslední strom, vylovena poslední ryba, otrávena poslední voda, zjistíme, že peníze se nedají jíst ..... myslím,že přesně tímhle indiánským výrokem se dá popsat tato knížka...

Plútarchos
27.06.2015 4 z 5

Obraz obyčejného venkovského člověka, který trpělivě, neokázale a vytrvale vysazuje stromy. Tato jeho činnost dokáže za desetiletí přetvořit bezútěšnou, vyschlou a opuštěnou krajinu v nádherné místo pro život. Elzéard Bouffier bez jakéhokoliv vzdělání dokázal úspěšně vybudovat dílo, které se svým výsledkem blíží aktu Stvoření. Muž, který sázel naději a vypěstoval štěstí.

hancass
21.06.2015 5 z 5

Pěkná knížečka, jednoduchý a lidský příběh. Příběh k zamyšlení, jak se s dotekem přírody stát lepším člověkem. Miluji stromy, český les, dobré lidi. Nadčasová věc.

Domuly
20.06.2015 4 z 5

Zdánlivě malý člověk s velkými činy.

K. Sou.
16.06.2015 5 z 5

Kniha vyprávý o muži, který díky své vůli a vytrvalosti, změnil pustou a nehostinou krajinu v krásný zelený les.

Příběh je krátký, ale plný zajímavých a poučných myšlenek, které jsou ukryty ve slovních symbolech. Kniha mi dala podnět k přemýšlení a naučila mě vážit si přírody a chovat se k ostatním lidem ohleduplně.

Absinth_fairy
08.05.2015 4 z 5

Krátký, leč působivý příběh. Pokud neradi taháte tlusté cihly v taškách či batozích a zároveň si rádi přečtete pár stran, která Vám něco ,,dají"- mohu jedině doporučit :).

Schary
06.05.2015 5 z 5

Dojímavé.....

bibi.r
03.05.2015 5 z 5

Naprostý skvost :).
Než jsem začala číst, tak jsem se trochu bála, že to b ude až moc filozofické, ale příběh jsem slupla jako sladký bonbon. Vlastně ne až tak sladký. Tak nějak mi ke konci z toho bylo vlastně i trošku úzko (ale hezky úzko), jak dokázal jeden člověk změnit tolik - přírodu i lidi.

Dudu
25.04.2015 5 z 5

Poslech tohoto díla mě utvrdil v tom, že pokud si člověk vybere cestu v souznění s přírodou, tak si začne postupně uvědomovat, co je vlastně na světě důležité.
Pro mě nezapomenutelné bylo setkání "tvůrce lesů" s lesníkem, který ho začal hned poučovat- a dokonce tvrdit, že zázrakem v té sluncem a větrem vysušené zemi vznikl přírodní cestou les... A tak si řikám-kolik podobných "bambulů v zeleném" létá i po našich lesích, dává rozumy-ale nikdy nezasadilo ani jedinou sazenici...

tkometka
14.04.2015 5 z 5

Psát komentář k něčemu jako Muž, který sázel stromy je zbytečně dlouhé. Je lepší si jí přečíst! Nezklame!

AdélaV.
31.03.2015 5 z 5

Mě to naprosto dostalo!! Několikrát jsem o ní slyšela, tak jsem si řekla, že si ji teda musím taky přečíst (i když to slovo je v tomto případě tak trochu nadsázka :-) ). Když jsem ji viděla a prolistovala, říkala jsem si - jako vážně? Těhle pár řádků může být tak opěvovaných??? Ale - někdy je prostě méně více!!! Naprosto dokonalá, hluboká, niterná a nadějeplná povídka!! A už končím, aby ten komentář nebyl delší než samotná kniha :-)

Sorrow
23.03.2015 5 z 5

Fascinující, jak takováhle kraťounká povídka, kterou zvládnete za 15 minut, změní člověku pohled na svět...A pak, že jednotlivec nic nedokáže :)

Tyeen
17.03.2015 5 z 5

Pro mě jedna z nejsilnějších knih. Příběh v člověku zanechá hlubokou stopu. Vytrvalá práce jednoho člověka může skutečně změnit mnoho.

Marbo
14.03.2015 5 z 5