Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce
https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81797/bmid_na-vetrne-hurce-6Qn-81797.jpg 4 4797 4797

Na bouřném severu Anglie leží Větrná hůrka. Panství vřesovišť a mokřadů, kde žijí lidé nezkrotní jako okolní příroda. Kraj, kde na hřbitovech ještě straší... kde vášeň stravuje zamilovaná srdce. Tento historický román se odehrává na Drozdově a Větrné hůrce od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století. Působivý román je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, objasňuje příčiny, pro které se z normálního chlapce vyvinul v ovzduší nenávisti tvor, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem a jenž nezná slitování ani sám se sebou. Jediná bytost, žena, která je schopná učinit z něho normálního člověka, se provdá za jeho soka a za dramatických okolností umírá. Tím jsou spáleny všechny mosty mezi hrdinou a okolním světem a začíná příběh fanatické pomsty na všech příslušnících rodiny milované ženy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

Wuthering Heights, 1847

Patlalca
31.12.2018 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se dozvěděla, že Charlotte Brönte autorka Jany Eyrové ( můj oblíbený román v době puberty) měla také sestru. Tento román mě mile překvapil. Podle obálky jsem si myslela, že se bude jednat o romantický román. Převrat v psychologický román jsem opravdu nečekala. Přečetla jsem jedním dechem.

barisek3455
27.12.2018 2 z 5

kniha byla čtivá, každopádně mi nepříšla zas tak zajímavá

patrik0816
24.12.2018 5 z 5

Obal to má jako červená knihovna, ale jestli je to červená knihovna, pak je to ta nejspíše nejvíce syrová a nejdepresivnější, jaká kdy vznikla -- plná rozdílů mezi slabými a silnými, plná nemocí a smrti. Heatcliff je zajímavou postavou, která uvízne v paměti. Je tragickou postavou hříšníka, který nikdy nepřijde k nápravě. Kdyby své snažení orientoval na konání čehokoliv, co by mělo nějaký kladný výsledek pro ostatní, mohl by najít smysl života. On místo toho raději vše ničil kvůli toho, že mu bylo v životě neustále jen křivděno s vidinou toho, že to tímto všem okolo vrací.

Na druhou stranu, co je na Heathcliffovi sympatické a svým způsobem obdivuhodné, i přes všechny jeho negativní vlastnosti (a že jich je), je jeho mimořádná oddanost ke Kateřině, která poté bohužel přeroste až v chorobnou, destruktivní posedlost, díky které se zničí stejně jako předtím Kateřina.

Zajímavá postava je taky hospodyně Nelly, která je vlastně jediným člověkem, který do příběhu plného silných destruktivních lidí a dobráckých slabochů, vnáší zdravý selský rozum (snad ještě z vypravěčem Lockwoodem).

Asi jediné, co mě na příběhu mrzelo, je, že postava vypravěče Lockwooda je strašně strohá, moc jsme se o něm nedozvěděli, až na to, že to byl osamělý měšťák. Na to, že to byl vypravěč, je tohle strašně málo. A sic jsem se dočkal jeho očekávaného krátkého, ale pro dějovou linku hodně podstatného zásahu do děje, doufal jsem z jeho strany v něco ještě více.

Trustty
23.12.2018 4 z 5

Četlo se to samo. Příjemné počteníčko v ubrečeném počasí :)

milunka21
15.12.2018 5 z 5

Naprosto skvělá a čtivá kniha plná tragédie. Jinak některé ty komentáře naprosto chápu, protože já mám doma ty knihy dvě. Jedno vydání z roku 2011 a tam jsem se nedostala ani přes první stránku. Opravdu příšerný překlad. Jenže teď se mi dostlala do ruky nová z nakladatelství Leda s novým překladem a ta kniha se četla naprosto sama. Tu knihu jsem dala na dvakrát a naprosto mě vtáhla a pohltila. Takže co můžu doporučit, tak dobře vybírat ohledně překladu.

DominaCZ
12.12.2018 1 z 5

Pro mě osobně to mělo atmo jen v prvním "přijití" , kdy vešel do temný kuchyně, kde na něj čuměli hnusní psi do nichž pán kopl a kdy vešel odpornej "pán domu" a jeho neméně odporná snacha.
Pak u nich přespal - první známky jakéhosi čehosi.
Jde domů, a tam se dozví další tuny střípků o lidech, ve kterých jsem měla zmatky už jen díky podobným jménům.
No a tím se to rozsekalo.
Tak jsem skočila na konec.
Ta knížka má sice jakýs takýs děj, ale je podaná divně.

Arsi007
08.12.2018 2 z 5

Začátek slibný, prostředek zamotaná nuda, konec jen nuda. Nechápu, proč to muselo být tak překombinované a už vůbec nechápu oblibu této knihy. Ale tak proti gustu..

Owain
29.11.2018 4 z 5

Kupodivu mne kniha příjemně překvapila. Dokonce i hl. hrdina Heatcliff mi byl, i přes svou nenávist, simpatický. Kniha mě rozesmála, rozesmutnila i dojala v některých částech. Takže já doporučuji.

Mánička178
25.11.2018 4 z 5

Člověk by se na tento román měl dívat optikou roku 1847, nikoliv tou roku 2018. Pak by zřejmě lépe pochopil, proč je románem tak významným nebo by aspoň nevynášel soudy o "příšerném stylu, příběhu o ničem, přílišném umírání, fňukání hrdinů, naivitě ženských postav" a tak dále.
Nejde o romantickou love story, která vás znudí svou předvídatelností, zřejmě proto se čtení může zdát náročnější a jednání postav nepochopitelnější.
Ač se jedná o veskrze temné čtení plné hrubostí, emočního vypětí, pomstychtivosti, zla, hádek, pláče a divokosti, které silně koresponduje s koloritem anglických vřesovišť a slatin, román ve mě zanechává hluboký dojem.
Obdiv Emily Brontëové, která jako žena (ač pod pseudonymem) v tehdejší době byla schopna dát takové dílo dohromady a zpřístupnit ho světu.

Lucie Pfeifer.
12.11.2018 5 z 5

- ,,Nesmíš v nikom vidět nepřítele, dokud se ti to neprokáže."

Krásné poukázání na to, jakou zlost lze v člověku probudit již v útlém věku, když mu není dávána téměř žádná láska a on nezná nic víc, než jen zlost. Heathcliff zasvětil celý svůj život pomstě. Pomstě na lidech, kteří mu ze života udělali peklo. Pomstě na těch, kteří svým chováním změnili nepoznanou duši člověka na monstrum. Nadsázka chování hlavních postav, tyranie, pochmurná atmosféra, Na větrné hůrce.

_Michelle_
07.11.2018 odpad!

K četbě mě přivedla proslulost tohoto díla patřícího v dnešní době ke klasice a také vysoké hodnocení čtenářů, od kterého jsem si slibovala úžasný literární zážitek. Žádná radost se u mě však nedostavila. Kniha mi co do obsahu přišla opravdu špatná. Vyjma pana Lockwooda je chování všech aktérů mimořádně pitomé (omlouvám se za ten výraz, ale bohužel je dle mého názoru nejpříhodnější). Čtenář je vystaven celému potoku slz, které nemají žádné kloudné opodstatnění, dále musí čelit zvýšené nemocnosti a úmrtnosti hlavních postav a odbýt si i nějaký ten překotný sňatek, přičemž o všem je zpraven místní drbnou Nelly Deanovou, která má být asi vzorem ctnosti a majitelkou patentu na rozum. Co dodat, čteno se sebezapřením a bohudíky dočteno.

Evka27
04.11.2018 1 z 5

Chtěla jsem si doplnit klasiku, ale nedala jsem to. Nebudu se trápit.

Lee7
30.10.2018 4 z 5

strhující a smutné

sgjoli
26.10.2018 3 z 5

Nevím, kde přesně nastal problém, ale z této knihy jsem velmi rozpačitá. Poprvé jsem Větrnou hůrku četla ve svých cca 16-17 letech a byla jsem z knihy nadšená, moc mne tehdy bavila a já si ji moc užila. Pak jsem si knihu chtěla přečíst podruhé, po cca desetiletém odstupu, a já to vůbec nebyla schopna dočíst. Vadilo mi především chování hlavní hrdinky, která mi najednou začala připadat jako takový rozmazlený fracek, který neví, co chce, a jehož jedinou zálibou je ubližovat druhým lidem. A já to dost těžko snášela, to se fakt nedalo. :-D

TipsyChipsy
26.10.2018 5 z 5

Opravdu drsný příběh z drsného kraje vřesovišť. Obdivuji autorku, mladou viktoriánskou dívku, že stvořila takový propracovaný román. Chvílemi to bylo až brutální a psychopatické, ale dobře vystižené povahy hrdinů, někteří příliš dominantní, nebo příliš měkcí a jedna osoba, vypravěčka, si podivuhodně zachovávala nadhled. Hlavní hrdina Heathcliff byl opravdu psychopat manipulátor inteligentní a brutální, snad takoví nežijí mezi námi. Dobrý psychothriler.

Eifka
22.10.2018 5 z 5

Je fajn jednou za čas sáhnout po klasice...a kdy jindy, než na podzim a s blížící se zimou; to pak má kniha s podobnout tematikou a prostředím, kde se děj odehrává, větší šťávu:-)

Příběh mě bavil, i když doteď jsem Heathcliffovi a jeho pohnutkám úplně neporozuměla.

Četla jsem v překladu ze 60. let, knihu jsem koupila v antikvariátu, doporučuju pro kompletní zážitek z klasického románu:-)

marvarid
17.10.2018 4 z 5

Kniha plná nekompromisní vášně jdoucí daleko za hranice zdravého rozumu, touze po pomstě, která překračuje generaci, ve které k bezpráví došlo. Charaktery postav nejsou nijak lichotivé, ale ne nereálné. S výjimkou Haretona si nešlo nikoho oblíbit, snad ještě s výhradami Nelly Deanovou. Ostatní ženské postavy jsou vesměs namyšlené fifleny (tady nám EB neudělala dobrou službu ). Heathcliff by měl být ztělesněný ďábel, ale i on má lidský rozměr. Nepolidšťuje ho vztah ke Catherine - ten je natolik iracionální, že se zdá být spíš vztahem fanatika ke své smyšlené modle, ale láska k Haretonovi, kterého nakonec nedokáže zlikvidovat, i když je synem jeho nepřítele.
Překvapilo mě místy až naturalisty tvrdé líčení života na anglickém venkově 19. století a fakt, že všichni umírají ve (z mého pohledu) velmi mladém věku – musím si ještě zjistit, nakolik to odpovídá dobové realitě.

Jeckyyy
16.10.2018 2 z 5

Upřímně jsem byla ráda, když jsem dočetla...a že jsem vůbec dočetla. Kniha mě vůbec nezaujala. Čekala jsem alespoň nějaký zajímavý konec...a nic...prostě nic...

Baushka
13.10.2018 2 z 5

Pro mě bylo utrpením číst o takovémto utrpení. Navíc, když žádná z postav prostě nemůže být vaše oblíbená. Navíc chování všech postav je postavené na hlavu. V téhle knížce není nikdo normální.

lusidka7636
08.10.2018 5 z 5

Temné psycho...ještě teď mám z knihy rozporuplné pocity.Takto sugestivně popsat hlavní postavy umí jen málokdo.Když se do děje vžijete tak vám běhá mráz po zádech,protože tolika zloby,zášti a bláznovství je až nepřirozené.Ale aspoň se tato kniha tolik liší od jiných.