Na východ od ráje

Na východ od ráje
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14507/bmid_na-vychod-od-raje-qX1-14507.png 5 1996 1996

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku, se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

East of Eden , 1952

Janag
22.10.2017 5 z 5

Vřele doporučuji. Krásná kniha s krásným příběhem.

ZRADO
19.10.2017 5 z 5

Většinou recenze nedávám protože nejsem schopný „smrsknout" je do méně než půl stránky, kterou by nikdo nečetl.

East of Eden, stačilo by jedno slovo -Život. Všechno to tam je stačí se nad ní trochu povznést a uvidíte se tam. Věta za větou čisté zlato.

Závěrem - audiokniha (34hodin) čtená jedním z nejlepších vypravěčů P.Rímským je asi lepší formou než kniha, ale nemám porovnání.

malí
14.10.2017 5 z 5

Pri cteni knihy jako kdyby tam clovek byl, znal ty postavy osobne a prozival jejich zivoty. Jedna z mala knih, co si urcite prectu znovu.

TipsyChipsy
09.10.2017 5 z 5

Číst tuto knihu, je jako by byl člověk v nebi, plul na příjemném obláčku a užíval si vyprávění, protože kniha má v sobě nějakou magii, etické poslání. Pojednává o souboji dobra a zla, který se děje v člověku. Tento román psal autor pro své syny a kromě lidskosti tam vložil i kus rodinné a americké historie. V konkrétním kraji svého mládí vytvořil kladné postavy a také jednu morální zrůdu. Někteří hrdinové jsou z hloubi duše dobří a nezáludní, mohou oplývat tvůčím elánem. Ale ctnost může skrývat samolibost a drobné hříchy neznamenají nemožnost dobra. Příběh má poklidný děj, jen přináší události, jak plyne život, přesto člověka nějak fascinuje, protože autor dal svému dílu, napsanému ve zralém věku, to nejlepší ze sebe.

Haen
04.10.2017 5 z 5

Nádherná klasika, ve které si každý najde něco pro sebe, co ho osloví.

tlllk
02.10.2017 4 z 5

Je to dobrá kniha, ľúbilo sa mi že ak záporák získal navrch, autor sa stým moc nepáral, zbytočne dej nekomplikoval a rýchlo takú dejovú líniu uzavrel. Postavy nie sú čiernobiele, a pohľad otca na výchovu dvoch synov mal pre mňa zvláštny rozmer.

amenufus
22.09.2017 5 z 5

Tahle kniha má vše. Při čtení jsem nijak nepospíchala, knížku jsem si dávkovala. Postavy jsou moc hezky propracované, občasné filosofování jim svědčí. Líbí se mi také, že se autor nebojí rozepisovat historické souvislosti. Břemeno rodinného dědictví jde aplikovat do jakékoliv doby, tady bylo však to provedení excelentní!

Melic
06.09.2017 5 z 5

Silné myšlenky ve čtivé knížce. V diskuzích je téma, jakou literární postavu bychom rádi potkali. Obvykle mě nikdo nenapadá, ale tady při čtení to byly hned 2 - Samuel a Lee. Knihu řadím mezi doporučené - tj. doporučuji každému (kromě Cathy).

Šura
25.08.2017 5 z 5

Krásné, zanechává ve mně hluboký dojem už několik dní. Při čtení jsem měla jednu krizi kolem 150 strany a knihu jsem dokonce asi na měsíc odložila. Jelikož jsem ale nezapomněla na hlavní postavy, donutila jsem se pokračovat. Když jsem se dostala k porodu dvojčat, už jsem knihu nechtěla dát z ruky a využívala jsem každou chvíli k tomu, abych mohla číst dál.. Budu si ji muset pořídit do své knihovny, protože tohle bylo něco!

Jitkal
02.08.2017 5 z 5

Na tuhle knížku prostě není možné zapomenout.

Greene
18.07.2017 5 z 5

Tahle kniha je jeden velký orgasmus - v některých věcech možná ještě lepší. Překrásně a citlivě napsaný příběh o opravdových lidech. Steinbeck tvořil Na Východ od ráje s moudrostí a jeho radost čiší z každého slova, na téměř každé stránce bych se rád pozastavil a přemýšlel, což bohužel nešlo, ale až si tu knihu budu dávat znovu, možná budu číst s ještě větší opatrností. Velký příběh s velkými myšlenkami a přenádherným jazykem. Pane Steinbecku, děkuji, tohle je přesně kniha mého srdce.

InesRodriguez
18.07.2017 5 z 5

Jeden z nejlepších románů, které jsem kdy četla. Ani nevím, co víc dodat. Jakoby se slova zdála zbytečná.
Snad jenom: "timšel"....

JPBelmondo
15.07.2017 5 z 5

Kniha líčí životní ságu bratrů Adama a Charlese Traskových, které navzdory jejich odlišnosti, svede dohromady náhodné setkání s dívkou Cathy. Ta, ač působí zdánlivě nevinně a prostě, je člověkem bez naprostých morálních zásad a bez svědomí. Zásadně zasáhne do jejich životů, které totálně změní. Příběh se dále rozvíjí narozením jejích synů - dvojčat: Cala a Arona. Bohatě a hutně propracovaný, výjímečný příběh, který stojí zcela jistě za přečtení.

cestovatelka13
13.07.2017 4 z 5

Krásná kniha přečtená na jeden zátah.

Kmotr99
05.07.2017 5 z 5

Nejprve se zmíním, že jsem četl v originále. Po přečtení 700+ stran v angličtině jsem na sebe byl docela hrdý... :) (Doporučuji všem, Steinbeckova angličtina není nijak složitá.) Jinak musím říct, že jde o velmi silnou knihu. Díky časovému rozpětí, které přeje vývoji postav a jejich sledování (a žití s nimi) po delší dobu, čtenář brzy s hrdiny knihy soucítí a oblíbí si je (aspoň některé). Po dočtení mi Lee, Sam Hamilton, Aron a Cal a další opravdu chyběli. Kromě toho ono časové rozpětí přináší ještě dva plusy: 1) představu o překotných změnách v životě Američanů na přelomu 19. a 20. století a hlavně 2) spoustu filozofických otázek, které přichází a odchází, jak se postavy mění, stárnou, a s tím se mění i jejich problémy a pohled na svět. Jediná výtka je, že mi některé postavy přišly až moc černobílé. Na obranu Steinbecka: Autor to ale v průběhu díla často nabourává (hlavně u Cala, ale v menší míře i u Kate) a hlavní poselství knihy, že si člověk může mezi dobrem a zlem vybrat ("timšel"), zůstává.

bookaholic_no.1
04.07.2017 5 z 5

Ke knize mě přivedl James Dean, díky kterému jsem si zamilovala postavu Cala. A jsem mu navždy vděčná :)

Raszkulce
03.07.2017 5 z 5

Jedním slovem nádhera, nejlepší dílo od Steinbecka. Krásně vykreslené postavy, celé Salinaské údolí a ta doba, která byla pomalejší , pohodovější než je ta naše :) Do knihy se musí člověk trošku začíst ale potom ji vůbec nechce odložit, tak moc ho zajímají konec příběhu a osud všech postav! Budu se opakovat! NÁDHERAA!

iveta35
21.06.2017 5 z 5

Po Sladkým čtvrtku a Plechárně, které byly hooodně pohodové, jsem se nestačila divit, .... Moc pěkná kniha.

čtenářkax
07.06.2017 5 z 5

Báječná, nezapomenutelná knížka. Četla jsem ji jedním dechem. Nejde na ni napsat ani komentář. To si prostě musíte přečíst.

Bára91
05.06.2017 4 z 5

Nechci vkladat komentar. Bylo to bozi.