Naděje a zklamání - Pražské jaro 1968
Jiří Vančura
K dvacátému výročí sovětského vpádu do Československa vydalo v červnu 1988 Čs. dokumentační středisko nezávislé literatury v Scheinfeldu historickou studii pseudonymního autora Miroslava Synka (vlastním jménem Jiří Vančura) Naděje a zklamání: Pražské jaro 1968. Podle zahraničního editora svazku Viléma Prečana patří mezi přednosti Vančurovy studie »důsledně historický přístup k událostem a nezbytný odstup od nich, jakož i snaha postihnout všechny dějové vrstvy dějinného dramatu a objektivně hodnotit úlohu všech jeho protagonistů«. Vančurova práce se zabývá obdobím od konce r. 1967 do dubna 1969. Je to věcná, vysvětlující a spíše obhajobná než kritická studie. Na jaře r. 1990 vyšla v pražské Mladé frontě nákladem 107 000 výtisků.... celý text
Přidat komentář
Ač je knížka poměrně útlá, klame tělem, čte se dlouho - je nabitá spoustou detailních informací k událostem Pražského jara, není to zrovna jednoduché čtení a vyžaduje předešlou obecnou znalost tématu.
Jsem generace, která tento historicky důležitý rok nezažila, ale stále trvá, že je pro mě důležitý a zajímám se o dějiny naší krásné země. Detailně popsaný rok 1968 je pro mě rozluštěním spousty informací o kterých jsem nevěděla a vlastně zapadli mi do dějové linky, takže jsem velmi ráda, že jsem tuto knihu u své babičky našla jako poklad.
Jsem moc rád, že jsem se k této knížce dostal. Jak je již zmíněno v komentářích pode mnou, titul popisuje snad vše nejpodstatnější, co se událo v časovém úseku zvaném "Pražské jaro". Co je pro mě strašně důležité je fakt, že spis je opravdu objektivní a autor nám dává vnitřní pohled do přemýšlení všech zúčastněných stran. Díky této knize jsem zase o něco vzdělanější v historii Československa. Pražské jaro totiž rozhodně patří k těm nejdůležitějším událostem moderní doby. Text je sice poměrně těžký na přečtení a ač jsem s ním zprvu bojoval, dá se to přečíst. A litovat toho rozhodně nebudete.
Velmi věcný a objektivní dokument autora o „Pražském jaru“, který dává ucelený a nezkreslený pohled na vývoj konce 60tých let minulého století. Na zvídavou otázka, zda bylo možné zabránit vpádu cizích vojsk na naše území odpovídá, že patrně ano.
Kniha stručně a přehledně popisuje hlavní události roku 1968. Pro jejich lepší pochopení je autor uvádí v kontextu událostí předešlého roku. Intervencí vojsk Varšavské smlouvy kniha nekončí, ale pokračuje až do roku 1969. Autor v publikaci komentuje kromě politických a společenských událostí i nejdůležitější dokumenty zmiňovaných let. Jejich plné znění si může čtenář přečíst v příloze v zadní části knihy.
Kniha je jistě zajímavá tím, že vznikla už na konci 70. let 20. století a zaznamenává tak bezprostřední reakce na okupaci Československa spojeneckými vojsky.
Štítky knihy
rok 1968 populárně-naučné publikace samizdaty Pražské jaro 1968
Autorovy další knížky
1990 | Naděje a zklamání - Pražské jaro 1968 |
1983 | Malá Strana / Menší město Pražské |
1986 | Praha 19. a 20. století - Technické proměny |
1976 | Hradčany, Pražský hrad |
2001 | Einsteinovo řešení světa bez válek |
Na samizdatovou literaturu to bylo opravdu zajímavé čtení. Docela mě zaujaly také přílohy - ty čtu málokdy, ale přečetla jsem je se zájmem.