Naivne. Super.

Naivne. Super.
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263149/bmid_naivne-super-FRB-263149.jpg 4 138 138

Román, ktorý si získal kritikov aj širokú verejnosť, hovorí jednoduchým jazykom o zložitých veciach. Mladý osamelý muž si nájde svojský spôsob, ako čeliť zamotanosti sveta. Opustí univerzitu a presťahuje sa do bratovho bytu, kde spriada rozmanité zoznamy a hĺba nad zmyslom života. Erlend Loe píše jednoducho, pretože je to súčasťou jeho manifestu, pre jeho knihy je príznačný humor, ale aj tak trochu bezradné mužské postavy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Premedia

Naiv. Super. , 1996

Petrvs
23.07.2012 4 z 5

Tahle knížka má docela zajímavou vlastnost: její název je současně vlastní charakteristikou i hodnocením. Alespoň v mých očích.

Je tam několik nelogičností a občas mám trochu problém hlavní postavu uchopit. Na druhou stranu ta tvorba těch seznamů... a ten zdánlivě infantilní styl... vždyť je to jen odložení balastu a pohled na svět očima „dospělého dítěte“. A trocha toho naivního filozofování tváří v tvář masivně brutální jsoucnosti vesmíru.

Nebude to kniha mého srdce, ale některé pasáže mě dokázaly hodně oslovit:

„Jestliže nám bude dovoleno rozvíjet se tady dole ještě několik tisíc nebo milionů let, budu spokojený.
Pak si to může celé vybouchnout a smrštit se dle libosti.
Závratné je na tom pomyšlení, že jsem se neprosil o to, abych tu směl být. Prostě tu jsem. A všichni ostatní tu taky jsou. Jsme tady všichni. Ale neprosili jsme se o to.
Není to naše vina.“

Aries
26.07.2011 3 z 5

u některých knih mi přijde, že se zbytečne plýtvá papírem. Napr. str.144-167. a je jich tam víc...

zuzulique
23.05.2011 3 z 5

Trochu sklamanie oproti Dopplerovi, ktorý je pre mňa od autora TOP spomedzi jeho knižiek. ...a súhlasím s príspevkom o plytvaní strán...to ako Erlend Loe píše sa vraj nazýva literárny naivizmus, ale toto bolo asi naivné až príliš :-))

humor norská literatura

Erlend Loe