Najväčší z pierotov

Najväčší z pierotov
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420978/bmid_najvacsi-z-pierotov-qiC-420978.jpeg 5 506 506

Osud hrdinu zaujme diváka - teraz čitateľa od kočovnej cesty z Čiech do Francúzska, v parížskom predmestskom divadielku vo Funambules môžeme sa pripojiť ku strhujúcej nálade parteru alebo z diaľky sledovať spokojný úsmev obávaného kritika Jules Janina, či známeho Bérangera. A lásky, ktoré napĺňajú život, mihnú sa ako prelud , aby sa po čase vrátili v celej svojej hĺbke a inokedy rozbúrili hladinu nepoznaných vášní. V nich láska stavia Gašpara bližšie k človekovi, pretvára osud pierota z epizódnej postavy na Pierota - jednu z najväčších postáv parížskeho divadla a svetovej pantomímy. Pierota v bielom kostýme s voľným kabátom, veľkými gombíkmi, širokými rukávmi.... celý text

RobertRoberts
16.03.2015 5 z 5

Příběh francouzského mima českého původu Jana Kašpara Deburaua, přináší nejen zajímavé reálie ze života Paříže v období napoleonských válek, ale je i poutavým obrazem životní pouti hledajícího a po lásce toužícího člověka, který byl v období útisku i poslem naděje. Knihu nakonec hodnotím plným počtem i když ještě pár stran před koncem jsem byl rozhodnut “pouze“ pro čtyři hvězdy.

„Jejich čtyřikrát devět franků, jež se rozhodli platit tak dlouho, než ho divadelní svět objeví a porozumí mu, zachránilo divadlu Kašpara Deburaua. Jejich čtyřikrát devět franků, které každého devátého zazvonily v Kašparově v kapse, umožnily mu žít a hrát.“

Hanule_bambule
25.02.2015 5 z 5

Skvěle napsaný příběh plný silných emotivních okamžiků. Dala jsem jí jako audioknihu, kterou mistrovsky načetl Lukáš Hlavica a po skončení ve mě zůstalo prázdno a stesk po Kašparovi, jako bych ztratila přítele. Příběh, ke kterému se budu ráda vracet a kéž by se dalo vrátit v čase a vidět největšího pierota na vlastní oči.

exitus
20.11.2014 4 z 5

Příběh to byl bezesporu fascinující a kniha měla hodně silných, emotivních momentů, ale přesto mě nedokázala tolik zaujmout a četla jsem ji docela dlouho. Myslím si, že už se na ní, bohužel, trochu podepsal čas. Přesto pan Kožík napsal pěkné dílo a pana Deburau bych moc ráda viděla v divadle.

tynda
09.10.2014 5 z 5

Nádherně, čtivě napsaný životopis.Knihu jsem četla podruhé a určitě ne naposledy.

gilt
01.09.2014 5 z 5

Četla jsem tuto knihu už na škole. Byla zajímavá a dojemná. Líbil se mi seriál, kde hlavního hrdinu hrál Vladimír Javorský a do dnešního dne ho mám spojeného hlavně s touto rolí.

ritz
22.07.2014 5 z 5

Pan Kožík byl beze sporu PAN spisovatel a jeho životopisy jsou dokonalé.

kusma
17.04.2014 5 z 5

Nádherný příběh, krásně napsaný. Hlavního hrdinu Kašpara Debureaua jsem si zamilovala a po přečtení knihy jsem měla pocit, že jsem ztratila přítele. Určitě doporučuji k přečtení.

JeKa
21.02.2014 5 z 5

Melancholický příběh o skromnosti, lidskosti a umění. Fascinace gestem a výrazem, když doba zapovídá pravdu vyslovit. Příběh o člověku, který stereotypním postavám commedie del'arte dokázal vdechnout duši. Strhující osud bytosti, která dokázala být každým a přesto byla jedinečná...

Další z knih, která ve mně po dočtení zanechala pocit prázdnoty...prázdna po někom blízkém. Pane Kožíku, pane Debureau, tleskám!

hanapek
21.01.2014 5 z 5

Kožík uměl napsat životopisy.

Christo
07.11.2013 4 z 5

Tolik moudra, tolik utrpení, tolik života, tolik slávy. A přesně tak pomíjivosti....

olinka30
11.06.2013 5 z 5

Moc se mi kniha líbila, jako ostatně všechny životopisné knihy od Františka Kožíka

Amber
30.05.2013 5 z 5

Tak dokonalá a krásně napsaná kniha, krásný a dojemný příběh... Divím se, že zatím nemá moc příznivců, jak na to koukám. Nebojte se si jí přečíst i přes to, že je to česká literatura, která je mnohdy odsuzovaná.

Linet
12.03.2013 5 z 5

Tento příběh se bezesporu řadí k těm nejlepším, které jsem kdy četla.

kattyV
18.02.2013 5 z 5

Knihu o životě tohoto smutného klauna jsem četla jedním dechem. Vzpomínám si na jednu myšlenku - za lékařem přijde pacient v depresích - lékař mu doporučí, aby se šel podívat na vystoupení skvělého mistra pantomimy, Jeana Deburaua. Ale pacient smutně odvětí - "Já jsem Deburaue".

Yalka
03.01.2013 5 z 5

Poprvé jsem četla už v necelých 13 letech a příběh Gaspara Debureaua jsem si opravdu zamilovala.

Pitva
16.11.2012 5 z 5

Jen málokterého hrdinu jsem měl tak rád, jako Kašpara Deburau jehož životní příběh tato kniha sleduje. V mládí, když je ponižován a zatracován všemi okolo jej litujete, ale o to více s ním naopak sdílíte radost v době zaslouženého uznání a získaného respektu. Při popisování Kašparova posledního divadelního představení se mi dokonce až draly slzy do očí...

Více už netřeba zmiňovat, tato kniha se okamžitě řadí do mého osobního TOP a možná i na jeho pomyslný vrchol a nemůže za to jen hlavní hrdina, ale i krásný jazyk, kterým je kniha napsána.

Valborga
10.05.2012

Krásná kniha, nádherně napsaná.

kilometr
08.11.2011 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha,která je naprosto skvělá.

Godzila.007
11.04.2011 5 z 5

Další brilantní kousek pana Kožíka.

Kocour
06.12.2010 5 z 5