Nanits Chronicles

Nanits Chronicles
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472369/bmid_nanits-chronicles-K5W-472369.png 4 80 80

Nanits Chronicles je originální komiksová série z blízké, ale i mnohem vzdálenější budoucnosti, která sleduje osudy tří hrdinů na pozadí mnohem větších událostí formujících zásadně budoucnost planety Země. 2050 – Harry je ostřílený pistolník ze Scarova gangu a žije ve světě trhaného na kusy smrtící pandemií. Všechno se zkomplikuje v okamžiku, kdy gang cestuje do Santa Fe, aby přivezl cenný náklad. Něco se ale pokazí. Něco se strašně pokazí a Harryho život se obrátí vzhůru nohama. 2177 – Díky sloučenině NANITS je nákaza, jež sužovala svět na planetě Zemi minulostí. Lidstvo povstalo z úpadku a znovu vzkvétá. Z Marsu, který existuje jako svobodná republika nezávislá na Zemi, přilétá delegace, jejíž členem je i mladá marťanka Nia. Ta se zaplete do spiknutí, které ohrožuje život nejen jí, ale i osud všech obyvatel planety Země. 2225 – Špinavá cyberpunková detektivka, ve které se do temných zákoutí černého trhu vydává detektiv Frinkle, zlomený muž poháněný hněvem a touhou po pomstě. Jeho jediným cílem je ochromení černého trhu a výroby nebezpečné napodobeniny NANITS. Cesta za odhalením toho, kdo za výrobnou napodobeniny stojí, se ukáže jako mnohem nebezpečnější, než se na první pohled zdálo.... celý text

fvalek
24.06.2021 5 z 5

Číst Nanits Chronicles je jako podívat se do světa Cyber Punku, Mass Effectu a Atlasu mraků zároveň. Musím uznat, že na první díl je komiks neuvěřitelně výpravný a ukazuje úžasné pozadí autory vytvořeného světa. Hodně toho dělá i rozhodnutí vydat první díl jako 400stránkový komplet, což je sice darda, ale četlo se mi to velmi rychle a příjemně a vážně to představilo vše, co mělo. Otevření celého univerza Nanits Chronicles v podobě izolovaných i propojených příběhů je moc dobrý nápad, střídání umělců pak dává spoustu prostoru na tvůrčí uplatnění a komiks se nestává stereotypním, navíc styly kresby nebyly zase tak divoké, aby kniha nevypadala celistvě. Opravdu nelituji koupě, ani vyšší ceny, protože obsahově, dějově i materiálně za to zkrátka stojí.

Samotné příběhy byly tři, z nich se mi tedy ohromně líbil jen jeden, naštěstí hned ten první, takže na to mě kniha utáhla. Druhý díl zpočátku trošku nuda, ale na konci se dostal k důležitým věcem. Třetí díl se mi zase tolik nelíbil, protože to je takový Cyber Punk/Altered Carbon hadr, nic moc originální, ale opět prozradil spoustu potřebných informací. Kromě tří povídek je ještě potřeba pochválit prolog a epilog, které dělají komiks komiksem, kterým má být. Nechci do toho nějak moc zabřednout a vyzrazovat detaily, ale pozadí viru a apokalypsy se mi líbí. Víc se mi líbí kolonie na Marsu a ocenil bych i nějaký příběh odtamtud. Má oblíbená postava je Nia, takže jsem rád, co naznačil epilog. No a nejvíc jsem rád, že se na konci objevilo "Konec knihy první", protože znamená, že dostaneme knihu druhou. :3

Ještě malé ocenění detailů, protože na těch si autoři opravdu vyhráli - zdravotní a ekonomické dopady nanitů skvěle promyšlené, poznámka o marťanštině, které do dvě stě let nebude nikdo rozumět a stane se autonomním jazykem apod., v některých ohledech je to skutečně geniální dílo a opravdu bych v tom rád viděl budoucnost českého komiksu, protože si myslím, že už je skutečně potřeba dostat se z prokletí Čtyřlístku a Rychlých šípů a jít trošku moderním směrem, i když to zatím znamená spíš čerpat ze světových sci-fi děl...

Kulibrnda
09.06.2021 5 z 5

Já jsem s komiksy taková hodně opatrná, málokdy totiž dostanu, co očekávám. Asi jsem na ně příliš náročná, či co :) Ale přiznám se, že ve chvíli, kdy na mě vypadla reklama na Nanits Chronicles, věděla jsem od samotného počátku, že tohle bude naprostá bomba a to i přes to, že jsem vlastně do té doby vůbec netušila, že se něco takového chystá na knižní trh (nebudu zastírat, že komiksy sleduji velmi okrajově, takže pořízení bylo především výsledkem mé chvilkové slabosti a podlehnutí reklamě. A pak že to nefunguje :D ) Každopádně jsem opravdu ráda, že jsem se nesekla. Však poskládat tři příběhy, jeden sci-fi, druhý postapo a třetí cyberpunk a v jedné knize? Vážně? Sem s tím! :D K tomu se mi velmi líbí kresba, celkové výrazy, vizuál odpovídá příběhu, jeho náladě i emocím. Tady bych snad podotkla, že kdyby to šlo, shodím půl hvězdy dolů za pár nepřehledných situací, které jsem nerozklíčovala ani po několika přečtení a jen jejich výsledek mi naznačil, co asi jednotlivé skeče chtějí říci (nevylučuji, že jsem prostě jen natvrdlá :D ). Jinak zpracování knihy odpovídá ceně. Je opravdu vymazlená, od přebalu, gramáže papíru až k poctivé vazbě. K tomu přiložený artbook je pro mě, jako pro vizuálního kochače opravdovou lahůdkou. Jediné zklamání, které nastalo, přišlo ve chvíli, kdy jsem obrátila na poslední list a potvrdila si, co jsem tušila. Tedy že na další pokračování bude nutné čekat. Tak prosím, ať to čekání není moc dlouhé. Prosím!

Norri
06.06.2021 5 z 5

NANITS chronicles je krásně komplexní svět, který v této knize tvoří tři naprosto rozdílné komiksy - jedno čistokrevné sci-fi odehrávající se v roce 2177, postapo z kolonie v poušti z roku 2056 a drsná noirová akčňárna z roku 2225.

Úvodní prolog a příběh z roku 2177 jsou v knize jako hlavní příběhy. Je to sci-fi, ve kterém jsem si od začátku vyloženě rochnil a užíval si ho. Parádně mi to sedlo technickou stránkou, zápletkou i vizuálem. Je to pecka! Má to ohromný spád a ani chvíli to nenudí. Nečekaný konec tohoto příběhu mě nepříjemně překvapil, protože bych toho chtěl mnohem, mnohem více. Hlavní postavy jsem si rychle oblíbil a rád bych s nimi v této rozehrané partii strávil více času.

Druhý a třetí příběh by se daly nazvat spin-offy. Příběh z roku 2056 mi příběhem i výtvarným stylem připomněl autorské komiksy Jasona Aarona jako jsou Skalpy anebo Muži hněvu. I tento příběh je ukončen před očekávaným vyvrcholením, a já věřím, že se na jeho konec v budoucnu ještě dostane.

Noirový příběh z roku 2225 bych snad ani nenazýval detektivkou. Je to jedna velká akce a krvavá řež, ve které na nějaké hledání stop vlastně ani není čas. Scénář tohoto příběhu mi připadal nejméně propracovaný, ale je to zábava a dobře to doplňuje vesmír NANITS chronicles. I v tomto příběhu je fantastická kresba. V určitém směru je naprosto boží, ale občas mi v ní některé věci neseděly. Téměř psychedelické barvy pak posouvají zážitek z tohoto komiksu na úplně jinou úroveň.