Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4463 4463

Terva
01.08.2020 odpad!

A co je to deget?
A co jsou to naslouchači?
A jak vypadá turnul,
A proč všichni ten sklenit objímají?
A on je teda u černý sklenit?

Naslouchač se zpočátku pěkně rozjížděl. Bylo co obdivovat, svět je dobře popisován a ani se jmény a místy jsem neměl problémy. Pak se to však začalo všechno hroutit. Čtenář zjistil, že vymyšlený svět, kde jsou sklenaři vlastně otroci, tak trochu nefunguje. Hlavní hrdina, nebo, chcete-li, hrdinka Ilane (Ty nejsi Vlasta, ty jsi Vlasta) se mi po jistém incidentu přestala úplně líbit.

Citát: Ona slyší reteu!

Ona/on je vlastně otrokem, ale to, co si ona/on dovoluje k otrokářům, by snad nezvládnul ani Quentin Tarantino. S takovou by už několikrát byl/byla zmrskán/a, zbičován/a a ne-li rovnou pověšen/a. Žádný trest za její otrokářskou drzost však vůbec nepřišel. A jako čtenář jsem si říkal, proč si vlastně furt na otrokářství stěžuje, když se má jako prase v žitě?

Malá ochutnávka:
Kapitána jsem našla až po delším pátrání. Postával ve stínu se svým pobočníkem a vše pozorně sledoval. Čas od času na někoho ukázal a občas cosi přes rameno prohodil k Vargasovi. Nepatrně jsem poodstoupila, abych neupoutala jeho pozornost. Snažila jsem se užít si poslední chvíle, kdy ještě nejsem jeho otrok a nemusím poslouchat jeho rozkazy.

Vrcholem všeho je vlastně poslední část této knihy. Otrokovi je navrhnuta jistá věc (nechci spoilerovat), která mě hodila do kolen a to už jsem nechápavě kroutil hlavou. A vlastně, ještě, než jsem tuto první knihu dočetl, už jsem přemýšlel, zda se vůbec pustit dále do tohoto podivného dobrodružství. Celé se to pokazilo a chování hlavní/ho hrdiny/ky jsem nepobral. Jistou dávku dobrodružství to má, ale za to naivní chování hlavní/ho hrdinky dávám dvě hvězdy.

Citát: Ty dobré vzpomínky si pamatovat chceme, ty špatné se připomínají sami.

Mášenka31
29.07.2020 4 z 5

Hřeje mě u srdce, že vidím českou autorku, která přichází s originálním sci-fi/fantasy nápadem, který dokáže uchvátit tolik lidí.

Naslouchač je kniha, která za sebou táhne kouli na noze v podobě vysvětlování. Ono je krásné vidět, že se autorka snažila vytvořit kompletní historii i kulturu nového světa, že příběh zasadila do postapokalyptické Evropy, že se snaží dotýkat sociálních témat nerovnosti. Svět vypadá na první pohled promyšleně (a jen další díly ukážou, jestli tomu tak doopravdy je). Jenže co autorka tolik nezvládla, je schopnost skrýt svět, jeho historii a pravidla do příběhu. Prvních sto nebo kolik stran je v podstatě toulka historií a systémem nového světa z úst mistra, učitele. Ilan je zvědavá, ptá se s kadencí stovek otázek za den a vždycky dostane detailní odpověď. Jako by člověk četl učebnici nebo encyklopedii pro mladistvé.

Jazyk knihy je jednoduchý a přitom barvitý. Kniha přímo plyne před očima, čte se s lehkostí a otáčíte jednu stránku za druhou. Popisy akce i prostředí dávají dobrou vizuální představu.

Nevím, jestli odpustit hlavní postavu v podobě Ilan a její "vyvolenost", která nemá daleko k archetypu Mary Sue. V první půlce se zdá dokonalá, aby později nedělala v podstatě vůbec nic a jen sledovala, co se děje kolem ní. Ostatní postavy jsou charakterově nedovyvinuté, ať už jde o členy pětadvacítky nebo třeba jejich brusiče Evalda.

Přes to všechno ani jeden z těchto nedostatků není tak markantní, aby mi zkazil celkový dojem z knihy. Čte se jedním dechem, zvlášť pak druhá polovina, zavádí zajímavou příběhovou linku a dává do pohybu originální svět. Doporučuji k přečtení, myslím, že většina fantasy nadšenců zklamaná nebude. Jestli však bude oslněná, to už je jiná otázka.

ElessaRiverbow
29.07.2020 5 z 5

Kniha se nedá popsat jedním slovem. Byl to úžasný a strhující příběh s naprosto skvělými postavami. Okamžitě jsem si zamilovala Ilan a všechny její zážitky v knize prožívala s ní. Jen jediná výtka - mohla by k tomu být přidaná i mapa pro lepší orientaci. Jinak taky velice cením slovníček pojmů na konci. Snad si v co nejbližší době přečtu pokračování.

Janadvorackova
27.07.2020 4 z 5

Známý, přitom neznámý svět.
Ze začátku sice chvíli trvalo, než jsem pobrala novou terminologii, ale právě podobné zvláštnosti tvoří vesmíry hned vedle, jak se říká. V tomto případě jeden konkrétní a sympatický.

Bála jsem se, že půjde o další podivnůstku pro dospívající děvčata, ale nepřipadala jsem si méně pubertálně, než si připadám běžně. Takže dobrý.
Miska oříšků ke čtení pomůže, ehm...
Trochu dětinské chování Ilan nevadilo. Je dítě.
Divné chování některých mužských trochu jo, ale na druhou stranu to působilo tajemně, stejně jako sklenit a jeho nejrůznější vlastnosti a účinky na lidi.
Žánrově se kloním spíš ke sci-fi s podílem fantasy a špetkou hororu.
Události na Otortenu byly do příběhu výborně začleněny. Jela bych hned, hlavně je důležité tam přespat :).
Autorka mi prostě udělala radost, protože do prvního dílu narvala vše, co v něm dle mého názoru mělo být, včetně otázek zatím bez odpovědí. A svítících oček ve tmě.

Další rozměr a hezkou vzpomínku vytvořili brusiči sklenitu.
Pro mě třeba obyčejného skla, které brousila máma, když jsem byla malá. A foukali příbuzní, když jsem ještě nebyla. Jé, já měla různo barevných střepů, že bych s jejich pomocí mohla spáchat nejeden atentát :). A moc fakt měly - hezky zkreslovaly svět :). Navíc osahávání různých druhů brusných kotoučů patřilo v mém jesličkovském věku k nejlepším odpoledním kratochvílím :). No, máma mě prostě brala do práce.

Audio čte Jitka Ježková.
I výběr herečky se povedl.
Takže dík :).

WildEv
27.07.2020 2 z 5

Nemůžu si pomoci, ale celé se to tak nudně táhne bez jakékoli myšlenky a ten jazyk taky nic moc. Vůbec mě nezaujala a to mi všichni říkali, jak je to skvělá kniha a že si ji musím přečíst. Ano, musela jsem si ji přečíst, abych zjistila, že je to na můj vkus celkem průměrný pokus o dost naivní dílo bez přesahu. Nerada mám ale nedočtené knihy, tak jsem se donutila ji dočíst až do konce. Naivně jsem si myslela, že ten problém bude otázka jen pár stránek. Bohužel ne.

kokrokr
26.07.2020 2 z 5

Je to dystopie vyloženě šitá pro ženy a dívky. První půlka románu je dost popisná a nudná, až v druhé části příběhu se pomalu vlekoucí děj trochu rozbíhá. Literární styl je obyčejný, málo výrazný. Chápu ale, že ženy uchvacuje příběh slabé dívky. Četl jsem podobných sérií několik a tato rozhodně nevybočuje z průměru. Nemohu si pomoci, bylo to nezáživné a do čtení jsem se musel nutit. Autorce to ale nemusí vadit, má tu plno jiných obdivovatelů, které zaujala Sněhurka z židovského ghetta a pětadvacet princů. Slabší průměr.

RADOST
19.07.2020 4 z 5

Originální, podnětné, dobrodružné. Nepatří mezi žánry, které běžně čtu. První díl dává pouze náhled do možného budoucího světa, zvědavost mě ponouká přečíst si i další díly.

Kremen
17.07.2020 5 z 5

Hustyyy. Uzasny pribeh. Vsem doporucim.

Evazita
16.07.2020 5 z 5

Miluji pětadvacítku, miluji Nasterey! Ještě že existují eKnihy, takže si další díl mohu hned stáhnout...jinak bych snad běžela v tom dešti do knihkupectví :-)

marlowe
08.07.2020 5 z 5

Nechci tu polemizovat o literárních šuplíčcích, nicméně si myslím, že Naslouchač je daleko více sci-fi, než fantasy – což je nejspíš také důvod, proč jsem byl s knížkou tak spokojený. A proč okamžitě začínám číst díl druhý. Nečernobílá "pohádka" s uvěřitelnými postavami, dobrou psychologií a skvěle vystavěným příběhem. Tohle se fakt povedlo a paní Stehlíkové vysekávám poklonu. Čistých 5*.

Lidka22
07.07.2020 5 z 5

Velmi čtivé

Ésperance
06.07.2020

Krásné a čtivé fantasy dílo naší autorky! Ze začátku jsem měla trochu odstup, protože dystopická témata mě svým způsobem nejsou příjemná, ale knihu jsem dostala darem a začala jsem číst. Po pár stránkách bylo jasno, že knihu budu jen nerada odkládat a vlastnědo dvou dnů bylo hotovo :) Velmi dobře psaný text, zajímavá myšlenka, velmi hezky popsané postavy a myšlenky hlavní hrdinky a zdařilý pokus navázat na záhadu Ďatlovovy skupiny. Za mě úspěch a zasloužilo by si to zcela jistě i ten zahraniční.

MisaK81
06.07.2020 5 z 5

Výborná kniha! Originální ve všem. Postavy, prostředí i příběh. Doufám, že autorka bude pokračovat v sérii dál. Moc se těším na pokračování.

parkur
06.07.2020 5 z 5

UF uf uf a ještě jednou Bravo. Česká autorka, žena která píše sci-fi, fantasy, možná trochu Alternativní budoucnost? Úžasné, skvěle napsáno, strhující příběh, výborná hrdinka. .... Samá superlativa :-), ale série Naslouchač si je zaslouží a s úplným klidem se paní Petra Stehlíková může směle postavit na piedestal vedle Metra od Glukhovského nebo vedle knih Sapkowského, Rowlingové. Tleskám a už dlouho jsem se v této kategorii knih (sci.fi) dlouho tak dobře nebavil (z českých spisovatelů zatím vedl Kulhánek nebo Žamboch)!!! Upřímně děkuji a smekám pomyslný klobouček. Pokud bude série v téhle kvalitě dokončena a pak bude přeložena do angličtiny, věřím, že knihy mohou mít celosvětový úspěch a autorku proslavit! Držím palce

čika
02.07.2020 5 z 5

Audiokniha. Klobuk dole, fantasy nevyhladavam, ale svet Sklenarov, Fajov, Petadvacitky, Nasterei atd ma dostal. Originalne, putave, vyborne nahovorene v audioverzii.

Affares
30.06.2020 5 z 5

Kniha, která ve mne zanechala velice silný dojem. První díl vždy seznamuje s dějem ale sakra, kvalita, jakou je kniha napsána je výborná. Děj vás vtáhne, svět uchvátí, místy zapomínáte na čas a proberete se o o kus dále v ději. Tohle je pro mne jasný ukazatel, že kniha je skvělá. Ano, samé superlativy ale tady si to vážně zaslouží. Stejně jako bych rozhodně doporučil knih přeložit do více jazyků, protože věřím, že bude mít mezinárodní úspěch. A pokud se nemýlím, první kroky k tomuto se již činí. Vůbec nevadí, že nejste milovníkem tohoto žánru, ale touto knihou neurazíte a provázanost světa s tím naším, reálným v drobných náznacích je elegantně vyvážen. Kniha, a vlastně celá tato série míří rovnou do mého TOP výběru.

sassenkka
23.06.2020 4 z 5

Kniha s nádhernou obálkou a super zajímavým obsahem. Začátek byl trochu zdlouhavý, místy malinko nezáživný, ale chápu, bylo potřeba seznámit se s tím, jak svět funguje a nefunguje. Nebylo to čtení, od kterého bych se nedokázala odtrhnout, to musím přiznat, ale zároveň mě kniha hrozně zaujala. Je to skvěle namyšlené, zajímá mě, co se bude s hlavní hrdinkou dál dít a další díl si určitě pořídím.

Allys
22.06.2020 5 z 5

Ku knihe som sa dostala vďaka čitateľskej výzve a na základe super recenzií. Dúfala som, že sa mi bude páčiť, je však úplne úžasná. Príbeh rozprávaný z pohľadu Illan je podaný pútavo, ani chvíľu som sa nenudila. Trochu som mala obavy, keďže rozprávačom je malé dievča, ale boli zbytočné. Svet je vykreslený fascinujúco, napomáhajú tomu aj historické fakty, nové výrazy a popis fungovania sveta. Postavy sú sympatické, dej strhujúci, prečítané jedným dychom. Koniec je otvorený, hneď som šla hľadať pokračovanie :-) Je to moja prvá kniha od tejto autorky a určite nie posledná. Má užasný štýl písania. Dúfam, že kniha bude preložená do zahraničia a tým pádom by bola väčšia šanca aj na filmové spracovanie :-)

barbb8k
21.06.2020 5 z 5

Normálně takovéto knihy nečtu, ale tuto naprosto miluji. Četla jsem ji aspoň sedmkrát.
Autorka dokáže nádherně popsat strašlivé prostředí, ve kterém se všechno odehrává a příšerný život lidí.

Do knihy jsem se začetla a nedokázala se odtrhnout.
Vůbec nic se během děje nedá předpokládat. Vždy si myslíte, že víte, co se stane, ale autorka nás vždy překvapivě.
V knize se strašně moc úžasných částí a myslím, že při žádné jsem se nenudila. Dále mám z knihy vypsáno hrozně moc citátů, které miluji.

Kniha v sobě nese myšlenku, která je strašně zajímavá, ale o tom nebudu mluvit, protože na ní musíte přijít sami.

Nechápu, jak někdo může přijít s takovým to nápadem na knihu. Mě by v životě něco takového nenapadlo. Je to opravdu úžasný nápad.

martineknatasa
19.06.2020 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha. Je to radost číst a hned jdu do 2. dílu.