Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4463 4463

BlazingHeart
05.03.2019 5 z 5

Do knihy jsem se pustila po dlouhém otálení a během čtení prologu mi došlo, že jsem nečetla ani anotaci. Ničemu to nevadilo, byla jsem tak během čtení překvapená z více věcí.
Po první kapitole jsem věděla, že tohle bude rozhodně dobrá kniha. Co dobrá. Neskutečná. A měla jsem pravdu. Jakmile minulo prvotní šmátrání po slovníčku, protože jsem si nedokázala zapamatovat nová slova jako rétea, turnuly a další výrazy, jsem propadla jak ději, tak i nádhernému stylu psaní a krásné češtině. Tohle je prostě naše, ne překlad a jde to poznat.
Velice oceňuji vymyšlený středověký svět umístěný v budoucnosti a jeho hierarchii - tohle se asi jen tak nevidí, co? Také jsem vděčná za neotřelou hlavní hrdinku (vlastně hrdinu ;-) ), která byla dítě. I když musím přiznat, že ač jsem velký odpůrce romantických linek, tady mě mrzí, že zřejmě žádná nebude.
Nenašla jsem nesympatického hrdinu, pětadvacítka je skvělá stejně jako samotná Ilan.

Knihu jsem po měsíční čtecí nechuti zvládla za dva dny, což značí její čtivost a vtažení do děje (i přes to, že není celá nabitá akcí - to vůbec nevadilo).

EF1
03.03.2019 5 z 5

První fantasy kniha, co jsem četla. A musím přiznat, že mě úplně dostala. Vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout, přečetla jsem ji jedním dechem a úplně se do ní zamilovala.

Megurine
03.03.2019 5 z 5

Kniha je dokonalá. Hlavní hrdinka neskutečně sympatická, drzá, upovídaná, odvážná, jedinečná. Ostatní postavy jsou také velice povedené. Svět knihy je velice originální a nápady autorka jen srší. Je pravda, že prvních pár stran si musíte dát chvilku na pochopení světa, ale opravdu je zde vše nádherně vysvětleno. K příběhu ani nemám slov, vtáhne vás a nepustí. Knihu jsem přečetla na jeden zátah a nemohla se odtrhnout. Mám za sebou velké množství knih, ale toto dílo se zařadilo jednoznačně mezi mé top knihy. Čtení jsem si opravdu užila.

CleoXandra
03.03.2019 1 z 5

Sáhla jsem po této knize na doporučení a ani ji nedočetla. Asi to není žánr pro mě ...

Kate72
02.03.2019 5 z 5

Moje první kniha s fantasy příběhem a naprosto mě dostala. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, přečetla jsem ji na jeden zátah. A to tenhle druh literatury vůbec nevyhledávám. Už se těším na další knihu od této autorky.

lusidka7636
01.03.2019 5 z 5

Do knihy jsem se zamilovala,dobře napsané,pořád napětí.Myslím si,že skvělý počin ;-)

--Eri--
01.03.2019 5 z 5

Tohle jsem nečekala. Tuto jedinečnou knihu jsem doslova hltala (nedala mi spát, opravdu,usnula jsem kolem 3:45). Propracovaný svět. Propracované postavy. Vše dokonalé.
Pořád nemohu uvěřit, že jí napsala česká autorka. S knihami od českých autorů mám špatné zkušenosti, ale jsem velmi ráda, že existuje i výjimka.
Mohu říci, že mám novou a velice oblíbenou knížku.(A 2. díl ten stojí za to)

sylva8672
28.02.2019 4 z 5

První cca čtvrtku knihy jsem se vůbec nemohla do příběhu začíst a pořád jsem knihu odkládala a opravdu jsem přemýšlela, že ji ani nedoctu. Pak se ale příběh konečně rozjel a já ho začala doslova hltat :-) a pak jsem byla překvapená,že už jsem na konci. Doufám, že pokračování bude také tak skvělé

Terry11
26.02.2019 4 z 5

Určitě zajímavý námět, autorka oplývá fantazií, hlavní postava je zajímavá, jsem zvedava, kdo bude ten, který se stane jejím přítelem. Držím palce kapitánovi. Ten je velmi tajemný.

yuria7037
25.02.2019 5 z 5

Originální příběh! Strašně mě nadchlo, že je to česká fantasy- Rozhodně doporučuji!

Hels-is-unicorn
23.02.2019 5 z 5

Nemám ráda postapokalyptickou literaturu. Nemám ráda české spisovatele. Ale pane jo, tohle mě fakt chytlo za srdce. Klobouk dolů před autorkou, která mě přesvědčila o tom, že dokonce i český autor dokáže napsat výbornou fantasy. Nejvíc mě nadchla dokonale promyšlená společenská hierarchie a všechny možné cesty, které pro sklenaře osud mohl připravit. Jediné, co mě štvalo, byla Ilan, pořád jsem čekala, kdy konečně praskne její pravá totožnost, zvlášť když se k tomu několikrát tak hezky schylovalo. A ono pořád nic :-) Tak snad se ve druhém díle dočkám, už si na něj brousím zuby.

NymphMaeve
23.02.2019 5 z 5

Boží, naprosto boží. Od knihy jsem nic moc nečekala, protože tento žánr není úplně můj oblíbený, ale bylo to dokonalé. Nejsem nijak moc emotivní člověk, ale během čtení jsem měla několikrát na krajíčku. Jak dokázala autorka napsat něco tak nádherného, dokonalého, přirozeného a čtivého, nechápu. Už chápu, proč je na ní v knihovně tak dlouhý pořadník. Do příběhu jsem se zamilovala a byla to láska na první pohled, při představě čekání to, až bude druhý díl k dispozici v knihovně byla volba jasná. Už jsou oba díly objednané a těším se, až mi dorazí. Hned se pustím do Faji a pak nastane čekání na ten třetí díl.... Miluju to prostředí, postavy (Vargase a Ilan/a nejvíc), ty cizí názvy, vysvětlivky i slovníček na konci, prostě od první strany do poslední.

veruptackova
20.02.2019 4 z 5

Tohle byl jeden z mých velkých restů. Trošku jsem se bála, že se mi všemi chválená česká fantasy nebude líbit. Příběh o mladé dívce, která se vydává za chlapce a "slyší sklenit" to mi znělo trochu zvláštně. Ono přece jen napsat fakt dobrou fantasy knihu, to je opravdu oříšek. Petra Stehlíková však dokázala vymyslet zajímavý a originální svět, který by Vás neměl minout.
Svým stylem psaní mi Naslouchač trochu připomíná Jistku v popelu a právě jejím fanouškům bych ji tedy určitě doporučila. Děj není vždy vyloženě plný akce, ale musím říci, že v tomto případně mi to vůbec nevadilo. Fantasy svět je propracovaný a dobře vysvětlený, ale zase né moc, aby nudil kvůli spoustě popisů. Postavy, které se v knize objevují nejsou jen černobílé a rozhodně se do nich lze vcítit, což u spousty knih v poslední době mám problém.
Kdybych měla něco vytknout, tak mi tam trošku chyběla nějaká romantická linka. I když na druhou stranu je pravda, že Ilan na konci knihy je teprve 13 let. No uvidíme, kam příběh bude pokračovat dál. Faju a i třetí tíl si však určitě přečtu. Opravdu tleskám, že něco tak dobrého pochází z ČR a může to bez problémů konkurovat zahraničním fantasy!

myskakarel
20.02.2019 5 z 5

Nečekal jsem tak čtivou fantasy. Sice jsem měl zpočátku problém s novým slovníčkem, ale pak už to šlo. Dokonce byla i reálná příhoda, která nedávno byla někde zdokumentována. No prostě super, doporučuji a hned jdu číst Faju.

hana8062
20.02.2019 4 z 5

Naslouchač Petry Stehlíkové, česká fantasy... Vynikající! Autorka vytvořila drsný svět. Místo,ve kterém chudí sklenaři v děsivých podmínkách těží a zpracovávají sklenit a otročí tak pro bohaté lidi z nížin. Hlavní hrdinka Ilan tráví svůj život v převleku za chlapce, jedině tak může sobě i své rodině dát alespoň nějakou šanci na lepší příděly jídla a práci. Ve třinácti letech si ji jako svého sklenaře zvolí "pětadvacítka" skupina bojovníků, se kterými nedobrovolně odchází do pro ni naprosto neznámého a nebezpečného světa. Na to, že nejsem fantasy čtenář, jsem velmi příjemně překvapená. Rozložení světa, charaktery postav a vývoj děje mě moc bavily. Díky tomu jsem zvládla i vydržet neznámou speciální terminologii (vzadu je slovník pojmů.... Já ho našla až nakonec jako obvykle:). Napětí se příjemně stupňovalo a .... no, co si budeme povídat, navnadilo na další díl. 90%

LilianaFalcon
19.02.2019 5 z 5

Bylo to tak dobré, jak všichni píší, a možná ještě o něco lepší. Strašně se mi líbilo, jak autorka do příběhu zapojila reálnou záhadu a to Zánik Ďatlovy výpravy.

Aktusim
18.02.2019 5 z 5

Má první fantasy a dala jsem to!:) Dokonce jedním dechem. Ze začátku mi trochu dělala problém cizí slova, možná kdybych slovníček objevila trochu dříve než ke konci knihy....ale i bez toho to mělo své kouzlo. Takže jako fantasy nováček hodnotím plnou škálou a těším se na další díl.

MOmoMO
17.02.2019 5 z 5

Příjemné překvapení!!! Musím říct,že ne u každé knížky si dokážu živě představit obraz a tady to po každém stránce fungovalo. Příběh se četl lehce a pochopitelně. Zítra letim pro
Faju a nemůžu se dočkat!! Jsem šťastná,že máme takovou spisovatelku!

work
16.02.2019 4 z 5

K této knížce jsem se dostal na základě naprosto výjimečného místního hodnocení. Nemyslím si, že by byl Naslouchač TAK výjimečný počin (a nasčítané hodnocení spíše odráží jeho početnou cílovou skupinu, což já nejsem)m ale určitě patří k tomu lepšímu.
Knížka je to úsporná co do děje i množství postav. Vše plyne v jednoduchém proudu vyprávění, žádné odbočky, překvapení nebo šokující rozuzlení se nekonají. S většinou postav se seznámíte na začátku a další už v podstatě nepřibudou. Informací o nich dostanete jen tolik, kolik je třeba pro samotný příběh, autorka se nepouští do žádné hlubší niterné analýzy, což je pravděpodobně opět dáno cílovou teenagerskou skupinou. Děj plyne pomalu, možná až moc pomalu, ale kupodivu se to docela hodí ke světu, který Petra Stehlíková vykresluje - a ten je asi tím největším magnetem knihy. Zpočátku je potřeba se prokousat novým názvoslovím, kterého je tu habaděj a doporučuji důkladně prostudovat slovníček na konci knihy, o kterém jsem až do dočtení nevěděl - asi by měl být na začátku. Každopádně se autorce podařilo postavit svět, který balancuje někde na pomezí Herbertovy Duny a Harrym Potterem Rowingové, tedy propracovaný a v zásadě i v rámci hry uvěřitelný.
Když to shrnu, tak opravdu dobré čtení a budu muset pokračovat (Faja), abych zjistil "jak to bylo dál"...

Maroviches
15.02.2019 5 z 5

Do světa čtení jsem vstoupil právě touto knihou. Nikdy předtím mě čtení knížek nebavilo. Vyzkoušel jsem mnoho knížek s různou tématikou, ale oslovila mě právě tato kniha.
Již od začátku knihy jsem hltal slovo po slovu. Psaná Ich forma se pro tuto knihu perfektně hodí a jen posiluje Vaše vcítění se do role hlavní hrdinky.
O této knize lze polemizovat, zdali je opravdu fantasy, nebo sci-fi. Určitě tuto knihu nelze zaškatulkovat pouze do fantasy žánru, jelikož má kniha mnoho sci-fi prvků.
Tuto knihu můžu jednoznačně doporučit všem. Určitě stojí za přečtení.