Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4463 4463

Leiko
07.12.2018 4 z 5

Nechal jsem se zlákat pozitivními komentáři. Měl strach z českého fantasy a hlavní hrdinky. Nakonec to dopadlo tak nějak napůl. Kniha se mi docela dobře četla a některé části mě zcela pohltily. Někde to holt tak dobře nešlo, ale celkově byl zážitek fajn a navázal jsem i dalším dílem.

Štvaly mě však dvě věci:

- Charakter hlavní hrdinky, která je otravná a ukňučená, ale jak dojde na věc, tak má dedukční schopnosti dospělého.

- Z každé etapy putování si Ilan odnese nějakou zásadní informaci, které se potom v závěru propojí. Nicméně nalezení některých střípků a jejich propojení je těžko uvěřitelné. Stěží by mohla v pátrání navázat, kdyby úplnou náhodou nenalezla informaci předtím. Proto závěr druhé knihy působí těžko "uvěřitelně" - stačila by absence jednoho střípku příběh by se nemohl dál odvíjet. Hrdinka si navíc veškeré informace vždy správně vykládá a řadí je do souvislostí, tak jak mají být.

Hledač.N.M.LT
05.12.2018 5 z 5

Nemám slov. Příběh je užasně promyšlený a postavy ještě lépe

ajasin
02.12.2018 5 z 5

Fantasy nijak zvlášť nevyhledávám. Ovšem ta spousta superlativů zde mě přesvědčila, že bych této knize měla dát šanci. Pro mě to byl krásný pohádkově-dobrodružný příběh s prvky sci-fi a skutečná událost zmíněná v knize byla třešničkou na dortu. Příběh je plný fantazie s neuvěřitelným potenciálem na další díly série. Snad ho autorka co nejlépe využije. Držím palce.

Kac7
30.11.2018 5 z 5

Toto dílo zaujme i toho, kdo úplně nemá rád fantasy. Po přečtení knihy jedním dechem jsem se hned dívala, kdy vyjde další díl. Velmi doporučuji klidně i jako vánoční dárek.

Denisa153
30.11.2018 5 z 5

Jsem příjemně překvapena, toto bych od české autorky nečekala. Je to jedna z nejlepších fantasy co jsem četla. Recenze a hodnocení rozhodně nepřehánějí. Hned musím jít na další díl.

knihomolkajanca
29.11.2018 5 z 5

Ke knize jsem se v podstatě náhodou proklikala tady na databázi knih. Zaujalo mne to, že se jedná o fantasy od české spisovatelky a kniha má zároveň tak výborné hodnocení. Když jsem na ni tedy narazila v knihkupectví, neváhala jsem a zakoupila. Hned ten den jsem se na ni vrhla a musím říct, že mě překvapilo, jak skvěle se mi Naslouchač četl...stránky plynuly jedna za druhou a za dva dny jsem se ocitla na poslední stránce. Nutně potřebuji přečíst druhý díl, takže se již chystám na výpravu do knihkupectví. :)

Co se týče příběhu samotného, potěšilo mě, že byl psán v -ich formě. Člověk se pak do postavy o něco lépe vžije. Mou oblíbenou postavou se velice rychle stal Kapitán. Jsem zvědavá, jak se vztah Ilan a Joela bude vyvíjet v dalším díle a také na to, jak bude Ilan prožívat své dospívání.

hurwajz
25.11.2018 5 z 5

Tak tohle byla rychlovka, Příjemné čtení, zajímavý příběh.....a opět propojení s Horou mrtvých a Djatlovovou expedici...zase devět.....tohle mě nadchlo. Hurá na druhý díl.

Alena_S
24.11.2018

Dobré, promyšlené, popsané tak, že vás ten svět při čtení přímo obklopí... Což pro mě byla zároveň i nevýhoda, musela jsem číst po částech, když mi z některých bezútěšných chvil bylo horko pod voalem. Jsem zvědavá, jak se bude vyvíjet pokračování.

Metla
24.11.2018 4 z 5

"Naslouchače" bych minula bez povšimnutí, jelikož kombinace neznámého jména s faktem, že se jedná o ženskou autorku, ve mně spouští následující asociaci: "Jéžiš, to zase bude další mladá hrdinka, rádoby drsná, výjimečná a nepostradatelná, co si v průběhu romantických tanečků omotá kolem prstu muže svých snů." Zmýlila jsem, ale ne až tolik. Postava vypravěčky je zatím dítě, výjimečné a nepostradatelné, jak se zdá. I ty náznaky hormonálních výkyvů je možné vysledovat: často zmiňované oříškové oči jednoho, vlnité černé vlasy druhého, krásný ksicht třetího, drsné charisma čtvrtého... je jich 25, urostlých bojovníků, ke kterým se dítě tiskne a užívá si bezpečí jejich náruče nebo teplo svalnatých zad. Holce chybí už jen pár let a nebude vědět, čí je;-).
"Naslouchač" ovšem pracuje s nezletilou hrdinkou, jejíž vzhled je pro většinu ostatních postav záhadou. Ilan totiž patří k zotročené, opovrhované kastě sklenařů, co svá těla a nezřídka i znetvořené obličeje skrývají pod předepsanou vrstvou hadrů. Reálie kolem sklenitu a jeho fungování má autorka vymyšlené výborně, ta nápaditost mi silně připomněla mého oblíbeného Brandona Sandersona, především sérii "Mistborn". Jenže tam, kde Sanderson seznamuje čtenáře s fungováním svého světa za pochodu, aniž by narušoval tok příběhu, uchyluje se Petra Stehlíková ke hře na otázky a odpovědi. Ilan po celý román klade dotazy, po kterých následuje vyčerpávající přednáška od matky, mistra či jednoho z pětadvacítky. Kéž by se ty informace podařilo začlenit nějak přirozeněji. Vše, co se prostřednictvím Ilan a jejích mentorů dozvíme, je zajímavé, jen tím častým vysvětlováním poněkud trpí gradace děje.
Zápletka není komplikovaná, ve stručnosti by ji bylo možné shrnout do tří vět, ovšem udržela mou pozornost od první do poslední stránky. Zpočátku mi vadilo užívání novotvarů tam, kde máme české názvy, ale nakonec jsem vstřebala fakt, že má paní spisovatelka vřelý vztah k Rumunsku a Uralu. Proč ne, atmosféru to příjemně ozvláštňuje. Překvapilo mě (mile) využití kulis postapokalyptické Země ne až tak vzdálené budoucnosti, kombinace fantasy se sci-fi a vlastně i to zakomponování záhady tragické Djatlovovy expedice.

Hodnotící a komentující čtenáři mají mé zcela bezvýznamné, leč vděčné DĚKUJI za probuzení zvědavosti, bez nich bych si "Naslouchače" asi nepřečetla. Petře Stehlíkové DĚKUJI ještě víc, v pondělí letím do knihovny pro druhý díl, těším se, až vyjde třetí... a už vím, co dostane ségra k narozeninám nebo pod stromeček.
Uděluji čtyři hvězdy vybroušené z čirého sklenitu, absenci páté berte jako kritiku mého věku a nadměrných zkušeností s žánrem fantastiky, za to paní spisovatelka nemůže. Být mi o 20 let míň, ignorovala bych stylistické i jiné nedokonalosti a uzemnila svým pečlivě nacvičeným terminátořím pohledem každého, kdo by si dovolil zpochybnit kvality tohoto románu.

certik003
23.11.2018 5 z 5

Jsem nadšená! I když první polovina pouze popisuje svět, který autorka vymyslela, knížka se četla prakticky sama. Ale jaký svět! Hnusný a odporný, ale zároveň fascinující. Moc se těším na další díl a jsem zvědavá, co všechno Ilan zažije.

Apanka
13.11.2018 5 z 5

Fantasy nectu, ale doporuceni mistnich komentaru mi nedalo a knihu jsem precetla za necele tri dny. Paradni, asi jsem casto nadsena z knih, ktere prectu, ale aby me upoutal zanr, ktery mi neni vlastni...nestava se casto. Hltala jsem kazdy pismenko, s Ilan jsem to prozivala jako male decko a Kapitan je muj oblibenec. Prostredi kde se dej odehrava je nechutny a zvlastni a hrozne me to bavilo.

frukeška
05.11.2018 5 z 5

Skvělé!

Tesset
05.11.2018 3 z 5

Příjemně mě kniha překvapila, od české autorky bych něco takového nečekala. Přesto by to chtělo příběh ještě doladit a trochu rozvinout, no uvidím, jaký bude druhý díl. Jen tři hvězdičky kvůli tomu začátku, který trochu působil, jak slohovka ve škole ... chápu, že je třeba zasvětit čtenáře do nového světa, ale to se dá přece v rámci příběhu a konverzace, ne to tam nasypat tímto způsobem. Jinak ale dobré.

hajrys
05.11.2018 5 z 5

Nejsem zrovna fanda tohoto druhu literatury. Nečetla jsem Harryho Pottera, i když paní Rowlingovou a všechny autory píšící fantasy literaturu nesmírně obdivuji pro jejich obrovskou představivost. Tato kniha mě dostala. Doslova jsem se nemohla odtrhnout od stránek a velmi jsem litovala, že jsem si s sebou na víkend nevzala i pokračování. Jsem ráda, že i u nás se najdou skvělí autoři, resp. skvělé autorky :-)
(94% při 1203 hodnoceních hovoří opravdu za vše a nejvíce mě bavily a přesvědčily komentáře "nefandů" fantasy literatury)

Měňavka
04.11.2018 5 z 5

Vypadá to, že přicházím na chuť literatuře tohoto druhu. Jsem sice na samém začátku, nicméně, užívám si to a jsem moc ráda, že mi přišlo pod ruce zrovna toto dílo, které mne chytlo hned od první kapitoly. Je to napínavé a místy překvapivé. Je to také vstup úplně do jiného světa a to se mi na tom líbilo nejvíc. Obdivuji autory, kteří umí pracovat se svou fantazií, vymýšlet si jiné bytosti, cizí slova atd. Moc se těším na pokračování.

janab138
31.10.2018 5 z 5

Ani na jedné stránce jsem se nenudila. Vkusně a velmi poutavě napsaná kniha. Nemůžu se dočkat, až si přečtu pokračování.

Pitbullka
31.10.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Poutavé, napínavé, moc se těším na druhý díl!

Petra17
28.10.2018 5 z 5

Neslutecne uzasne vymyslena a napsana kniha.

sgjoli
28.10.2018 5 z 5

Co se týká žánru fantasy, považuji se stále za začátečníka a jsem moc ráda, že mi do rukou padla právě kniha Naslouchač Petry Stehlíkové. Díky ní jsem dostala větší chuť se do fantasy víc ponořit a tento žánr prozkoumat. Naslouchač je skvěle napsaná kniha, hodně čtivá, akční, napínavá a pro mne dost originální. Postavy mne strašně moc bavily, stejně tak i ten samotný svět jsem si užívala – byť je velmi drsný a v řadě ohledů nebezpečný. Moc doporučuju!

železňák
27.10.2018 odpad!

Takhle to dopada,kdyz se clk necha strhnout davem.. Vetsi hruzu jsem uz dlouho nemel v ruce. Fabule uboha,dialogy nesmyslne,chovani postav absurdni. K tomu jeste stylisticka neobratnost,kdy napr. nekdo boucha guruovi na dvere a on k nim bezi,aby mu z nich ten nekdo NEUDELAL TRISKY a par stranek dal faja busi pesti do stolu,az hlavni hrdinka ma obavy,aby si z nej NEUDELAL TRISKY. A takhle bychom mohli pokracovat dal. S lehkou nadsazkou rikam,ze "zlatej Kotleta".