Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4463 4463

krausmary
24.10.2018 5 z 5

Tahle kniha je naprosto skvělá, úplně jsem se nechala pohltit tímhle ne zrovna krásným světem. Naopak tenhle svět je hnusný, odporný, děsivý, ale zcela fascinující. Sklenaři jsou nuceni žít v nuzných podmínkách, jsou nemocní a většina z nich má i různé tělesné deformace, kvůli těžbě sklenitu. Musí žít ve špinavých ghettech a jako otroci poslouchat a vykonávat to, co se jim řekne. Petra Stehlíková nám tento svět pomalu, kousek po kousku, odhaluje pomocí Ilan, která se narodila v ghettu a je nucena cestovat do Nížin s pětadvacítkou. Příběh je nevšední, neotřelý, originální a zcela jistě je pořád co objevovat. Otevřený konec mě nutí se hned pustit do pokračování.

efka.saf
20.10.2018 5 z 5

Na úvod musím říct, že fantasy nečtu a vesměs mě tento žánr neláká. Knížka mi ale byla doporučena členy našeho komorního klubu Knižních molů, tak jsem se rozhodla, že ji zkusím přelouskat. A světe div se, já si knížku opravdu moc užila.

To, že byla kniha od české autorky, mně nevadilo. Už jsem potkala několik velmi kvalitních českých spisovatelů, takže v tomto ohledu jsem předsudky neměla. Ohledně žánru ale ano. Ale ačkoliv nevím, co přesně tvoří typickou fantasy, jsem přesvědčená, že tato knížka má spíše její prvky, nadále je mixnutá sci-fi a prvky postapokalyptického románu. Vše je ale zmixováno do skvěle vyváženého koktejlu, který opravdu chutná a hladí vaše chuťové (čtenářské) buňky. Já se začetla už v první kapitole, a pak už jsem uháněla na křídlech autorčiny fantazie. Stvořila opravdu fascinující svět. Krásný ne, ale fascinující ano. Vše v něm skvěle funguje, je propracovaný a dokonale promyšlený. Autorka nám ale tento svět odkrývá postupně, abychom mohli stále žasnout.
I s postavami si autorka pohrála, jsou milé, sympatické, ale nikoliv černobílé. Ilan je samozřejmě velká klaďaska, ale i ona má své malé mouchy, takže super :). A členové petadvacítky? No, doufám, že v dalším díle budu mít tu čest se s nimi seznámit ještě líp.
Stejně jako mnozí jiní i já byla zpočátku vyděšená přimícháním Djatlovovy výpravy do příběhu. Tato historická reálná událost a fantasy příběh? To už samo o sobě zavánělo tragickým kýčem. Ale nakonec jsem byla opravdu hodně překvapená, jak skvěle tato událost do příběhu pasovala. Autorka se jí pouze inspirovala a dále na ni naroubovala další události a já tleskám. Opravdu se to povedlo.
Co se týče závěru, byl na můj vkus velmi otevřený. Ale druhý díl už na mě čeká, takže jsem tolerantní. Informovala jsem se, že druhý díl končí ještě otevřeněji, což mě netěší, ale proč panikařit dopředu :).

Za mě tedy výborné dílko, které má nesporné literární kvality. Autorka je dle mého názoru talentovaná žena a já se už těším na další díly. Doufám, že vše, co bylo v prvním díle nakousnuto, bude nakonec objasněno (i když je třetí díl asi v nedohlednu) a já ukojím veškeré své čtenářské choutky.
A na závěr? Děkuji autorce mnohokrát, že příběh není kontaminován milostnou linkou! Oceňuji a jsem vděčná!

Dolik13
19.10.2018 5 z 5

Chtěl jsem dát čtyři, ale po přemýšlení musím uznat, že kniha si zaslouží pět hvězdiček. Stejně jako většina lidí, jsem byl skeptický k české autorce a s tím spojené fantasy. Musím ale uznat, že kniha se četla skvěle, autorka má talent a je vidět, že dokáže čtenáře vtáhnout do příběhu. Mrzí mě, že kniha má takhle otevřený konec, ačkoliv vím, že je další pokračování. Na to se určitě vrhnu a kdo si chce přečíst nějaké zajímavé fantasy, tak tohle určitě doporučuju.

stepan.z
17.10.2018 5 z 5

Začátek nebyl moc chytlavý, skoro jsem měl chuť knihu odložit. Naštěstí jsem to neudělal a knihu jedním dechem přečetl. Skvělá kniha, hned jdu na druhý díl.

HankaJóga
16.10.2018 5 z 5

Knihu jsem četla v rámci výzvy a vybrala jsem si ji k tématu žánr, který běžně (nikdy předtím) nečtu. Tedy moje první fantasy a úplně jsem se do příběhu i hlavních hrdinů zamilovala a hltala každou stránku a hned po přečtení jsem si v knihovně vypůjčila druhý díl, takže se možná díky této sérii stanu milovnicí fantasy. Určitě si Naslouchače zkuste přečíst, i když tento žánr běžně nečtete - stojí to za to!

SweetKatty
12.10.2018 5 z 5

Úplná bomba moc doporučuji ❤️ Zamilovala jsem hned na první čtení ❤️

majajahoda
12.10.2018 5 z 5

Ze začátku mě moc nechytla, ale v určitou chvíli jsem se do knihy zamilovala, skvělá originální česká fantasy kniha plná zajímavých myšlenek a zajímavý nápad. Můžu moc doporučit někomu, kdo nemá rád klasické nudné romantické zápletky a navrch něco málo fantasy. Autorka je opravdu velmi talentovaná má výborné nápady a moc se těším na druhý díl.

Klarys6
09.10.2018 5 z 5

Dlouho jsem odolávala této knižní sérii, až jsem jí nakonec podlehla. Nevěřila jsem, že si mě získá fantasy od českého autora, ale jsem ráda, že se tak stalo. První díl je opravdu skvělý a druhý díl ( což se opravdu moc nestává ) je snad ještě lepší. Moc se těším na další díly a děkuji autorce za velmi povedenou sérii :-) !

SarahRoyalAss
08.10.2018 5 z 5

Bože, tohle bylo prostě naprosto dokonalý!!
Při prvních stránkách jsem byla ztracená, ale člověk se hodně rychle chytne a ponoří se do světa sklenitu a sklenařů. Téma otrokářství je velmi kruté ale tady se s ním hodně dobře pracuje a vysvětluje.
Bylo to napínavé, smutné, zajímavé a v jednu chvíli i dost děsivé.
Ilan a pětadvacítku jsem si opravdu oblíbila a těším se na pokračování. :)

Xena011
08.10.2018 5 z 5

Moc se mi nechce číst české spisovatele, protože ve většině případů nedosahují kvalit těch světových. Tady jsem ovšem narazila. Opravdu důkladně propracované dílo, od něhož se nedá odtrhnout. I když zde není moje oblíbená romantická linie, příběh neztrácí na síle a kvalitě. Moc se mi líbí vztah mezi Ilanem a kapitánem a dalšími postavami a jejich skvělé dobrodružství na cestách je dalším bonusem. Doufám, že spisovatelka bude stejně skvěle pracovat dál a třeba se dočká tohoto úžasného příběhu nebo i jiných stejně kvalitních knih i jiná země světa. Zatím nedokončená série si mě omotala kolem prstu a bude patřit mezi ty, co se dostaly k mému srdci nejblíže.

Terr_y
07.10.2018 5 z 5

Pane bože! O téhle knize jsem věděla dlouho a upřímně mě odradilo to, že je to od české autorky. Potom, co si ale tuto knihu přečetla má kamarádka a řekla mi že je skvělá, neváhala jsem a hned si ji koupila a přečetla, protože jsem věděla ze máme stejný vkus. No a musím říct že už nikdy nebudu soudit knihu podle autora!! Tohle byla naprostá pecka a jsem šťastná že i v Česku dokáže stvořit někdo tak naprosto skvělý svět a příběh celkově! Děkuji!!!

Iliss
05.10.2018 5 z 5

Kniha mě naprosto nadchla!Hned se vrhnu na další díl :-)

Gurus
03.10.2018 5 z 5

Hmmm co říct, ta kniha je prostě úžasná :) Teď abych sehnal Faju a to co nejdříve.
Příběh o Otortenu, když jsem se koukl na net tak sem byl překvapený, že je to pravda!!

eva.haf
03.10.2018 5 z 5

Všichni to tu chválí a je to zasloužená chvála, ale co ten konec uprostřed děje? Jak to má takový dychtivý čtenář vydržet? Opravdu doporučuji mít po ruce hned i další díl.

Beily
03.10.2018 5 z 5

Neuvěřitelně čtivá kniha, která mě bavila už od úplného začátku. Z anotace na mě působil příběh o nějakých brusičích a sklenářích jako hrozná blbost, ale nakonec se mi nápad moc líbil, bylo to úplně něco nového a celý svět byl skvěle promyšlený. Je pravda, že kniha obsahuje mnoho cizích slov a hodně souvislostí, takže pravděpodobně po druhém přečtení by mi všechno dávalo větší smysl, ale nešlo o nic nepochopitelného. Jako bonus jsem se po přečtení knihy dozvěděla, že na poslední straně je i slovníček :D Jediná zvláštnost je možná fakt, že hlavní hrdinka má teprve 12-13 let. Chápu, že musela být takhle mladá, aby to sedělo do celého děje, ale Ilan bych už podle stylu jejího chování a názorů tipla aspoň na těch 15 let. Celkově Naslouchače hodnotím jako zatím nejlepší přečtenou fantasy knihu roku a hned běžím pro Faju.

otula
02.10.2018 4 z 5

Bezvadná fantasy. Začal jsem ji číst s předsudky, které jsem si za léta čtení knih vypěstoval vůči autorkám, a byl jsem mile překvapen. Sice kopíruje systém, že je v bezvýznamném člověku objeven superhrdina, ale to vůbec nevadí. Příběh je zajímavý a čtivý, a vadilo mi na něm jen to, že jsem po nějaké době čtení otočil stránku a zjistil, že jsem na konci...

JanaT.
01.10.2018 5 z 5

Jedna z knih, která mě donutí zítra ještě před otevíračkou nervózně stepovat před knihkupectvím a hned po otevřením utíkat směrem k regálu s Fajou...Říkám to s nadsázkou, ale další díl si přečíst chci, ba přímo musím - v knihách, jako je tato, by mělo být varování, že k rozuzlení zápletky jen tak nedojde a že je vhodné zakoupit si najednou rovnou i pokračování. Kdo jsou naraestry? Jak vypadá svět v nížinách? Zůstane utajena Ilanina identita? Tohle vážně potřebuju vědět, a to brzo. Knížku jsem si koupila náhodně a šlo o super překvapení, moc se mi zalíbil styl autorčina psaní. A těší mě, že jde o českou autorku.
PS: Všimla jsem si na FCB autorky, že vkládá i statusy s databázovými komenty- tímto Vás, paní Petro, zdravím a děkuji za fajn zážitek!

misak94
30.09.2018 5 z 5

Páni, bylo to vážně tak skvělé, jak si má omámená hlava myslí? :) moc se těším až si přečtu druhý díl. Svět, který zde autorka stvořila je tak úžasný a složitý, že má rozhodně velký potenciál. Kniha byla obsáhlá ale krásně vše běželo, nic nedrhlo a příběh byl skvěle propracovaný. Tato série si jistě najde místo v mé oblíbené sekci :)

Purple7
27.09.2018 5 z 5

5 hvězdiček je málo. Ti, kteří váhají nad tím, jestli se jim české fantasy s dystopií s 12letou holkou bude líbit, tak bude, věřím tomu.

MirijamFrankl
26.09.2018 5 z 5

Zajímavý literární počin, normálně sice sc-fi moc nečtu, tato kniha mne ale zaujala neotřelým nápadem a hlavně jeho pojetím, detailně promyšleným a velice realistickým světem, tajemnou zápletkou, do hloubky popsanými postavami jako z masa a krve a krásným, čtivým slohem.
Párkrát byl příběh maličko předvídatelný (nebudu jmenovat konkrétní případ kvůli spoilerům), to však Naslouchači na skvělosti vůbec neubírá a já se natěšená vrhám na druhou knížku o sklenařích a nížinách!