Němý svědek

Němý svědek
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/531549/bmid_nemy-svedek-65c23094e7deb.jpg 5 612 612

Hercule Poirot série

Tučné dědictví po tetičce Emily – to je zápletka detektivky Němý svědek (1938). Příbuzní už se ho nemohou dočkat, ale tetička jako na potvoru ne a ne umřít, a za života nechce pustit ani chlup. A to přitom všichni peníze tak zoufale potřebují! Nakonec se do toho vloží pes Bob a nastraží na milou Emily past v podobě míčku zapomenutého na schodech. Anebo ho tam nenechal Bob? A byl to vůbec míček? Ale vždyť je to jedno, teta stejně zemřela přirozenou smrtí. Nebo ne? Poté co dostane dopis s prosbou o pomoc, pouští se slavný detektiv Hercule Poirot do pátrání, aby – jak jinak – odhalil pravdu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Dumb Witness, 1937

Interpreti: Lukáš Hlavica

Rade
13.01.2022 5 z 5

Oproti současným temným drastickým thrillerům jsou detektivky Agathy Christie výborná odlehčená odpočinková četba.
Tak trochu tušíme, co máme očekávat, přesto jsou její detektivní zápletky pokaždé trochu jiné a vždy důmyslně zamotané. Skvělá meziválečná retro atmosféra, postavy na první pohled bez větší psychologické hloubky, ale to je jen zdání, ve skutečnosti jsou to povedené, občas s malinkou nadsázkou načrtnuté ilustrace všech možných lidských typů. A navíc jsou její detektivní příběhy psány lehkým perem, s nadhledem a jemným humorem.
Tahle detektivka má vše, co na autorce miluju: Úžasný Hercul Poirot se skvěle fungujícími malými šedými buňkami, zdatně sekundující zvídavý, obětavý, leč trochu nedovtipný kapitán Hastings, jedna bohatá stará dědička, svérázná starosvětská dáma ve starobylém sídle na poklidném anglickém venkově, plejáda po dědictví bažících příbuzných a ještě jedna neopominutelná postava: inteligentní a hravý pan Bob, jehož míček má v příběhu důležitou roli...
Takže, vzhůru do čtení, mes amis…
„Když jsme odcházeli, stála ve dveřích a dívala se za námi. Její obličej trochu připomínal ovci.“
„ ‚Víte, Poirote, já tomu všemu moc nerozumím.‘
‚Promiňte, Hastingsi, že vám to říkám, ale vy tomu vůbec nerozumíte!‘
‚Je v tom tolik… vedlejších linií.‘
‚Vedlejší linie jsou přirozené. Oddělit vedlejší linie od hlavní je první úkol, který musí každá systematická mysl zvládnout.‘ “

Jessica007
06.01.2022 5 z 5

Výborná detektivka s Herculem Poirotem. Pejsek Bob je příjemný bonus. Autorka je moje oblíbená a opět mě nezklamala, naopak. Vraha jsem tedy neodhalila. :) Jak chápu mojí babičku (r. 1906), že byla Agatha Christie její nejoblíbenější autorka detektivek.

MonicElli
27.12.2021 5 z 5

Výborně psané, vždy k věci, žádné zbytečné boční vyprávění. Dávám 5, i když mi autorka překazila radost z toho, že u mne celou dobu byl vrah někdo jiný a tak to bylo slibné :-)...kdo, to si nechám pro sebe

Petkona
07.12.2021 5 z 5

Další ze skvělých detektivek s geniální zápletkou. Moc mě to bavilo.

icezero
18.10.2021 4 z 5

Pro me jsou příběhy od Agathy příjemným čtením na dlouhé večery. Někdy pochopím kdo je vrah a jeho motivy před koncem knížky, ale tentokrát to tak nebylo. Poutavý příběh se skvěle zamotanou zápletkou můžu jen doporučit. Ale to vlastně asi všechno od téhle autorky, tedy co jsem zatim přečetl

hatri_uwu
12.08.2021 5 z 5

Má první Poirotovka.
Díky této knize jsem se zamilovala do detektivek podobného stylu. Příběh mě patřičně vtáhl, zaujal a přiměl mne listovat a uvažovat, kdo je sakra vrah - za mne známka dobře napsaného příběhu.

Pochlubím se, vraha jsem odhalila ale i tak jsem byla při Poirotově monologu v šoku, protože jsem jako motiv vraha měla něco naprosto jiného.
Za zmínku stojí i příjemný pejsek a jeho promluvy.

alibaba72
12.07.2021 5 z 5

Jak to ta Agatha dělá, že já nikdy neodhadnu vraha :-)

Lumír23
11.07.2021 5 z 5

Je to taková klasika. Delší vyprávění, pomalé, ale důkladné. Prostě paní spisovatelka :-)

Margherita_N
10.07.2021 5 z 5

Zase je ve hře jedno tučné dědictví, takže příbuzní se mohou přetrhnout ve vymýšlení té nejpřirozeněji vypadající vraždy. Jak Hercule Poirot odhalí, plánů bylo dost ze všech stran, ale jen jedna povedená osoba měla odvahu tetičku doklepnout, když to s „míčkem“ na schodech nevyšlo. Precizní.

littlestar
18.05.2021 5 z 5

Tento styl vyprávění mi prostě sedí. Žádné na sílu přidané akční scény jako v současných detektivkách. Jen mistrne vedene ohledání místa činu a vyslechy, vedoucí k dopadení vraha. Poutavý příběh, promyšlené dialogy a zajímavě vykreslené postavy. A zase to nebyl zahradník, byť se v ději mihl. Hodnocení: 95 %

Hani77
01.05.2021 5 z 5

Další skvělá detektivka od Agathy Christie. Přečteno na jeden zátah a opět jsem vraha neuhodla. Napětí do samého konce. Není zde moc postav, tak se čtenáři nepletou. Navíc to má svým způsobem i happy end.

Liana
30.04.2021 5 z 5

Veľmi pekná detektívka. Toto bol naozaj relax. Darmo, ale pani Agáta nám ukázala, že kvalitná detektívka sa dá napísať aj jemne, inteligentne, bez zbytočných vulgarizmov a zbytočných opisov surových, krvavých scén. Jednoducho toto bolo milé dielko. Havino Bob a názov hlavného miesta činu Zelený domček to všetko zjemnili, ale pritom nič neubrali na napätí. Odporúčam.

postrach
26.04.2021 4 z 5

Dobra oddechovka.Lepsi nez film.

martineden
28.03.2021 5 z 5

Vynikající záležitost. Vřele doporučuji.

Starmoon
13.03.2021 5 z 5

Agatha Christie a Hercule Poirot v tej najlepšej možnej forme. Jedna z tých detektívok, ku ktorým sa určite ešte vrátim a budem na nich s nostalgickým úsmevom spomínať.

boxas
27.02.2021 5 z 5

Ze série s Herculem Poirotem považuji tuto detektivku za jednu z nejlepších.

m_martina
08.02.2021 5 z 5

Výborná detektivka s Herculem Poirotem, kterou jsem přečetla jedním dechem. Doporučuji.

Bája89
26.01.2021 4 z 5

Poirot získává nového a sobě rovného partnera v podobě psa Boba "Němého svědka". Stará tetička a příbuzenstvo lačnící po svém dědictví. Rázem se nám před očima rozehrává velká hra o to, kdo je vraha a jaký měl motiv, když poslední vůle byla vlastně úplně jiná, než bylo původně v plánu. Agatha opět překvapila a pobavila.

Lolila
14.12.2020 5 z 5

Opäť zaujímavá detektívka. Neskôr doručený list neznamená, že bude premlčaná aj vražda:-)
Zaujímavé, zamotané a záver vždy prekvapí. Klasická A.CH. Nesklame:-)

Vesmich
29.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Začátek docela jako starý film pro pamětníky, jak tetička předstírala skon a příbuzenstvo se rozeběhlo pro baráku a hledalo závěť. Později se do věci vloží malé šedé buňky a už to jede! A ten Bob! :)