Než jsem tě poznala

Než jsem tě poznala
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426186/bmid_nez-jsem-te-poznala-XTc-426186.jpeg 5 8469 8469

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Me Before You, 2012

evik2710
15.09.2020 5 z 5

Pěkná kniha dost smutná

zdenek118
06.09.2020 5 z 5

Po přečtení cca první třetiny knihy jsem si uvědomil, že jsem kdysi v minulosti viděl filmové zpracování tohoto příběhu, ale na podrobnosti děje jsem si už nevzpomínal. Knižní zpracování od mojí oblíbené spisovatelky Jojo mě okamžitě vtáhlo do příběhu postiženého Willa, upoutaného po úraze při autonehodě na invalidní vozík, a jeho ošetřovatelky Louisy. Bylo velmi poutavé, jak se Louisa pokoušela během krátké doby, kdy se o Willa starala, nacházet cestičky k jeho duši tak, aby mu alespoň trochu zpříjemnila jeho každodenní monotónní život. Velmi se mi líbilo, jak se Will zachoval k Louise v tom, že ji dával najevo, že jejich vznikající romantický vztah nemá budoucnost a že je třeba, aby si ona žila svůj život.
Ještě bych vyzdvihl to, jak jednotlivé zápletky děje byly od autorky zajímavým způsobem doplněny názory a postoji dalších postav knihy jako např. od rodičů Williho, ošetřovatele Nathana a nebo mladší sestry Louisy Katriny.
Popisovaný příběh je velmi lidský a spolu s knihou této autorky Dívka, již jsi tu zanechal, hodnotím jako velmi povedený a doporučuji ji dalším čtenářům k přečtení.

Lucy6827
29.08.2020 5 z 5

Krásně napsané. Kniha mě velice zaujala, přečetla jsem ji během chvilky. Začátek mě naprosto pohltil - než jsem začala číst, řekla jsem si: jen nakouknu...no a nemohla jsem děj dostat z hlavy, dokud jsem nedočetla. A ano, také jsem konec oplakala.

Sixtinka144
29.08.2020 5 z 5

Upřímně jsem zvyklá na pomalejší rozjezdy u Moyes knížek, ale tady? Knihu jsem přečetla během jednoho odpoledne a byla jsem nadšená. Postavy jsem si okamžitě zamilovala. Lousa to měla dost těžké, protože její rodina na ni spoléhala co se týče finanční stránky. Bez jejího platu by byli ztracení a stejně ji furt předhazovali, jak je její sestra šikovná a chytrá :D Willa jsem ze začátku proklínala, protože se k ní prostě choval zbytečně hrubě, ale nadruhou stranu jsem chápala, jak moc těžké to musí mít a proč jedná tak jak jedná. Bez jakéhokoli rozmýšlení můžu říct, že tohle je rozhodně nejlepší knížka, jakou jsem od autorky četla. Nádherně zde rozepsala Willovu nemoc a jeho pocity a nálady. A konec? Za mě jednoznačně o hodně lepší, než nějaký přeslazený happyending. I když já na ně nikdy nebyla. Knihu si určitě přečtěte a plánuji další knihy z této série.

Prince_of_book
27.08.2020 4 z 5

Romantické knihy a jsem až doteď nečetl a filmy až doteď nesledoval, takže jsem o knize neměl nejmenší tušení, ale zlákala mě na ni jedna holčina na instagramu a tak jsem si řekl : no co, vše je jednou poprvé.

Myslel jsem si jak knihu protrpím, budu se modlit aby už skončila a ono ne. I přes můj počáteční odpor ke knize jsem si rychle vybudoval vztah k oběma hlavním postavám a obrovskou nechuť ke všem vedlejším, tedy kromě Nathana, který se vlastne až do konce knihy jevil jako jediná vedlejší postava, která má páteř a která jako jediná nemá za úkol mě iritovat.????

Budu naprosto upřímný když řeknu, že jsem nečekal jak moc mě příběh ovlivní a vtáhne a ač jsem tušil již od poloviny knihy, jak to dopadne, tak sakra..ˇ oněch posledních 30 stran bylo tak silných....že jsem opravdu ztratil slova a uronil nějakou tu slzu a vůbec se za to nestydím.

9/10

Viviana-Mori
21.08.2020 5 z 5

Dopředu jsem věděla, o čem kniha je, její pověst ji předbíhá. Také jsem viděla film, který se mi moc líbil. Věděla jsem, že je to kniha romantická, dojemná a že asi budu brečet, ale nečekala jsem, že ve mně vyvolá až tak silné dojmy.
Nejsem zarytý romantik, ale ten příběh je prostě krásný, o dvou lidech, kteří by se za normálních okolností nejspíš nikdy nepotkali, nepopovídali si, nezjistili nic o tom druhém.
Líbilo se mi, jak Will Louisu podporoval, jak jí chtěl dopřát to nejlepší a naučit jí nepromrhávat život a užívat si ho, i když on sám nemohl.
Kniha je zkrátka velice lidská, s příjemnými postavami, nechybí humor, romantika je roztomilá, decentní, není to hloupé. A poselství knihy je jasné, měli bychom si vážit toho, co máme, co všechno můžeme dělat, že jsme zdraví a můžeme objevovat svět a měli bychom být k sobě tolerantní a ohleduplní. Pro mě bylo celé čtení silný a emotivní zážitek.

katerina4946
21.08.2020 4 z 5

K mému překvapení nakonec i já, zatvrzelý odpůrce romantiky, která v mých očích zůstává téměř nepochopena, musím uznat, že tento příběh má něco do sebe. Knihu jsem si pořídila, protože jsem si chtěla přečíst něco v angličtině v rámci zachování kontaktu s jazykem, tedy jsem sáhla po něčem dle mého mínění jednoduchém. To se potvrdilo, tedy doporučuji všem, kteří hledají bezva čtení v angličtině. Příběh mě opravdu překvapil, postavy i děj jsou reálné, charaktery poutavě popsány. Docela jsem se bavila všemi těmi sarkastickými rozhovory mezi Lou a Willem, autorce děkuji, že se nebála trochy černého humoru. Konec mi přišel trošku zrychlený, ale byl dost překvapivý, četla jsem jedním dechem.

ElikaS
20.08.2020 5 z 5

Nad touhle knížkou jsem přemýšlela už dlouho a nevím proč, ale moc se mi do ní nechtělo, přestože jsem na ní slyšela celou řadu kladných doporčení. Konečně jsem se do ní pustila a děj jsem jen hltala, bylo to krásné - vtipné, k zamyšlení, dojemné, uvěřitelné,... Moc se mi knížka líbila a rozhodně doporučuji.

Knihobolka
04.08.2020 4 z 5

Děj mi trochu připomínal film Nedotknutelní.
Jinak je to moc hezky napsané, někdy trochu křečovité.

Děj uvěřitelný, postavy reálné.

Poslední kapitolu jsem tedy probrečela.

Lenka0007
27.07.2020 5 z 5

Příběhy červené knihovny nevyhledávám, ale tady jsem udělala výjimku. Krásné, veselé, dojemné, líbila se mi i filmová verze.

Kiuska
23.07.2020 5 z 5

Opravdu paráda! Příběh je dobře napsaný, vtipný, ale naneštěstí i smutný. Takových knížek jsem za život moc nepřečetla, nerada totiž pláču, když to není smíchy, ale tohle se opravdu povedlo. Krásný srdceryvný příběh o životě, o lásce, podpoře a o tom, co se s člověkem stane, když ho potká opravdu velké neštěstí. Co se týče postav, tak Louisu jsem si okamžitě zamilovala, je úžasně bláznivá, vtipná. Will se může zezačátku zdát jako nepříjemná postava, ale věřte mi, že se to změní a oblíbíte si ho jako já. Navzájem se naučili spoustu věcí. Sice jsem nejdříve viděla film a asi tak přišla o určitá překvapení, ale to mi nezabránilo příběh si pořádně užít a hltat ho plnými doušky. V knize je toho přeci jen víc. Takže pokud máte chuť se zasmát, culit se a zároveň si zaplakat, jděte určitě do toho.

Janulano
17.07.2020 5 z 5

Někdo může říct,že je to klasická "červená knihovna". Možná ano,ale podle mě je to velice pěkná knížka s překvapivým koncem.

Beranven
15.07.2020 5 z 5

Vyborna kniha ktera me rozesmala a i jsem si u ni poplakala

zuzana4291
15.07.2020 5 z 5

Měla jsem ze začátku problém s touto knihou a to jen z toho důvodu, že jsem ji už videla z filmovanou. Ale nakonec jsem se po pár stránkách začetla a opět to byla nádrherná romantická kniha. I když nekončí úplně šťastně, ale je to moc hezký a dojemný příběh.

amejzlík
10.07.2020 5 z 5

Jako první jsem viděla film, takže jsem předsevzala, že nebudu brečet. A stejně jsem ronila neskutečné krokodýlí slzy. Moc krásná knížka. Velmi se těším na další díly a jsem zvědavá jak to s Luisou dopadne...

Jonna
04.07.2020 3 z 5

Stále se nemohu rozhodnout, jestli je kniha dobrá, nebo ne. Možná je to tím žánrem, který asi nebude mezi prvními v seznamu mé četby. Na druhou stranu se dobře napsané "ženské literatuře" (to označení nesnáším) se nebráním. Tahle kniha mi, hlavně ke konci přišla zdlouhavá, a dočetla jsem ji jen proto, abych se dozvěděla, co jsem tušila. Zakázané ovoce, od stejné autorky, se mi líbilo víc.

baty
30.06.2020 5 z 5

Super kniha. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Celou dobu jsem si myslela, že Louisa uspěje, ale to by byla už opravdu hodně červená knihovna. Každopádně mě autorka přesvědčila o tom, abych se zamyslela i nad svým životem. Na konci mi i slzička ukápla, takže já jsem spokojená :-)

PavkaM
27.06.2020 5 z 5

Ano, je to kniha plná klišé. Ano, je to kniha, která přesně ví, jak probudit ty správné emoce.
A ano, je to kniha, kterou neodložíte, dokud nebudete na poslední stránce. Zamilujete si Luisu, protože je spravně ulítlá a má srdce na pravém místě a zamilujete si i Willa, i když je nesnesitelný, protože má srdce taky na pravém místě.
A nevyhnutelně se zamyslíte sami nad sebou - vážně umím naplno využít toho, co mi život nabízí? Umím si užívat svého mládí a plného zdraví, nebo jen přežívám v bublině, ať už ze strachu, lenosti, pohodlnosti...?
Pravě toto poselství, které si z knihy odnáším, řadí tuto knihu mezi nejlepší, které jsem kdy četla.

Anka67
19.06.2020 4 z 5

Vůbec jsem netušila, co od knížky čekat, dcera ji přečetla a řekla, že se mi bude líbit. Pominu, že je to červená knihovna, to mě snad ani nezaujalo, ale uvědomila jsem si, že jsme Bohu začali mluvit do Jeho řemesla... Možná víc, než je zdrávo

Honkovae
17.06.2020 5 z 5

Davam 5*. Nemohla jsem prestat cist. S necim takovym jsem se v mem zivote nesetkala. Dalo mi to hodne novych nazoru a pohledu na vec. Poucne,zajimave,krasne,dojemne.